Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Campingaz series 3 που την πήρα 240 κάτι ευρώ στη black Friday. Σε αυτή την τιμή είναι τίμια. Πολύ καλή. Αλλά στο 450 σχεδόν 500 που έκανε κανονικά, όχι. Πας 600 με 650 κ παίρνεις broil k Webber.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 24/6/2020 στις 11:19 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια ψησταριά υγραερίου 1 χρόνο τώρα, με κόστος αγορά γύρω στα 200 ευρώ. Έψαχνα το μοντέλο να την βρω αλλά δεν μπόρεσα.

Το συνεχόμενο πρόβλημά μου είναι ότι πρέπει να ελέγχω συχνά, εάν όπως στάζουν τα λίπη έχει πάρει κάπου φωτιά και μου κάψει τα κρέατα (έχω πάντα κλειστό το καπάκι). Ειδικά όταν ξεπεράσει τους 170 βαθμούς, δηλαδή το δυναμώσω λίγο το φαινόμενο είναι συχνό. Για αυτό τον λόγο αναγκάζομαι να ψήνω με την πιο χαμηλή ένταση.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Εσείς που βλέπω ότι έχετε αγοράσει πολύ πιο ακριβές ψησταριές έχετε παρόμοιο θέμα;;;

Καμία συμβουλή/πρόταση και για εμένα ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Σόδα φαγητού και ξύδι να γίνει ένα μίγμα σαν κρέμα jif. Το απλώνεις, αφήνεις να δράσει λίγη ώρα, τρίβεις με scotch brite όπου χρειάζεται και ξέβγαλμα με σφουγγάρι βρεγμένο με νερό και ξύδι. Και να μείνουν υπολλείματα δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς και το ξύδι και τη σόδα τα χρησιμοποιούμε στα τρόφιμα!

Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δυο θα σου πω πως ο λυποκαθαριστης είναι ποιο εύχρηστος αλλά όχι ότι θα σου κάνει και τίποτα σούπερ που δεν θα κάνει η σόδα και το ξύδι .Προσωπικά τον χρησιμοποιώ από όταν την πήρα απλά στο τέλος περνάω ένα βετεξ με νερό για να το ξεπλύνω και να μην μείνει πάνω στα μέταλλά και μετα πάει στο φαγητό(κάνω τον κάδο και το καπάκι όχι τις σχάρες ) .Επειδή την καθαρίζω και εξωτερικά με αυτό χωρίς να την ξεπλένω δεν έχω δει μέχρι στιγμής(2 χρόνια  1 καθάρισμα τον μήνα περίπου ) κάτι σε διάβρωση η θάμπωμα του χρώματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ελαφρως οφφτοπικ παρεμβαση καθως υπαρχουν πολλοι γνώστες

 

εχω έναν ρυθμιστη πιεσης gogas, υπαρχει περιπτωση αν παρω ξανα μια φιάλη gogas να δουλεψουν με αυτον ματια κουζινας αερίου (εστω 1-1) ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω αλλα πιστευω θελει μετατροπή. κοίταζα να βάλω φυσικο αεριο και για ψήσιμο κουζίνας και μου ειπε ο τεχνικος οτι μέχρι να ερθει το φυσικό αεριο μπορει να παίξει και με μπουκαλες υγραερίου ΑΛΛΑ με μια μετατροπή 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sndev είπε

δεν γνωριζω αλλα πιστευω θελει μετατροπή. κοίταζα να βάλω φυσικο αεριο και για ψήσιμο κουζίνας και μου ειπε ο τεχνικος οτι μέχρι να ερθει το φυσικό αεριο μπορει να παίξει και με μπουκαλες υγραερίου ΑΛΛΑ με μια μετατροπή 

δουλευε παλια με μποτίλια η κουζινα αλλα μετα απο ανακαινιση βγηκε και τωρα που ειναι να ξαναδουλεψει δε γνωριζω που μπορει ειναι τα εξαρτηματα συνδεσης της για αυτο ειπα να εκμεταλλευτω σωληνες και ρυθμιστη που εχω σαν μια λυση αναγκης για να παιξει με τη gogas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καμία συμβουλή/πρόταση και για εμένα ;;;;

Αν και  δεν αναφερεις ποια ακριβως εχεις , οι αναφλεξεις ειναι  σπανιες σε πιο ακριβα μοντελα.

Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Η ποιοτητα των υλικων , οι μαντεμενιες σχαρες  κλπ

Σαν βοηθεια το μονο γενικα που μπορω να σου πω ειναι  να μην ψηνεις κρεατα με λιπος π.χ. παιδακια αρνι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Αν και  δεν αναφερεις ποια ακριβως εχεις , οι αναφλεξεις ειναι  σπανιες σε πιο ακριβα μοντελα.

Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Η ποιοτητα των υλικων , οι μαντεμενιες σχαρες  κλπ

Σαν βοηθεια το μονο γενικα που μπορω να σου πω ειναι  να μην ψηνεις κρεατα με λιπος π.χ. παιδακια αρνι...

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Εντέλει την βρήκα, έχω την VANWARD MAJESTY-S

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένα ερώτημα, η ψησταριά camping gaz series 3, λέει ότι για Ελλάδα χρειάζεται ρυθμιστή 28mbar για βουτάνιο και 37mbar για προπάνιο (σε άλλες χώρες λέει για ρυθμιστή 30mbar και για τα δύο αέρια).

Αν πάρω ρυθμιστή στα 30mbar, λέτε να έχω πρόβλημα?

Είμαι ήδη στα leroy merlin, οπότε θα σας ήμουν υπόχρεος για το άμεσο της απάντησης.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Παιδιά ένα ερώτημα, η ψησταριά camping gaz series 3, λέει ότι για Ελλάδα χρειάζεται ρυθμιστή 28mbar για βουτάνιο και 37mbar για προπάνιο (σε άλλες χώρες λέει για ρυθμιστή 30mbar και για τα δύο αέρια).

Αν πάρω ρυθμιστή στα 30mbar, λέτε να έχω πρόβλημα?

Είμαι ήδη στα leroy merlin, οπότε θα σας ήμουν υπόχρεος για το άμεσο της απάντησης.. :P

Ότι λέει ο κατασκευαστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι άσχετο . έχω πάρει μια από τα πρακτικέρ κ είναι πολυ δύσκολο να καθαρίσω τον πάτο της . έχει δοκιμάσει κάνεις να βάλει άμμο που τον αλλάζει μετα  από κάμποσα ψησιματα για να γλιτωσουμε το καθάρισμα εκεί; 

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dakangr είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχετο . έχω πάρει μια από τα πρακτικέρ κ είναι πολυ δύσκολο να καθαρίσω τον πάτο της . έχει δοκιμάσει κάνεις να βάλει άμμο που τον αλλάζει μετα  από κάμποσα ψησιματα για να γλιτωσουμε το καθάρισμα εκεί; 

Ο πάτος πάντα βρώμικος είναι... Χαχαχα!! Πλάκα κάνω!! Σχεδόν όλες έτσι είναι φίλε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Ο πάτος πάντα βρώμικος είναι... Χαχαχα!! Πλάκα κάνω!! Σχεδόν όλες έτσι είναι φίλε!!

Ναι ρε συ αλλά αν δεν τον καθαρίσω πιάνει φωτιά την επόμενη φορά από τα λίπη. Νομίζω η άμμος είναι φοβερή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dakangr είπε

Ναι ρε συ αλλά αν δεν τον καθαρίσω πιάνει φωτιά την επόμενη φορά από τα λίπη. Νομίζω η άμμος είναι φοβερή λύση.

Παρε μια σπατουλα για να μαζευεις τα αποκαΐδια. Μετα σύρμα και σφουγγάρι και είσαι κομπλέ. Αμα εχει πολύ λίπος πάρε και κανά σπρέι. Μια στο τοσο δε κάνει κακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...