Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σόρυ για το "οφ τοπικ". εγώ είμαι οπαδός του κάρβουνου. θέλω να πάρω μια ψησταριά η οποία να έχει τη μορφή που έχουν αυτές του αερίου που έχετε παραθέσει. συμμαζεμένη, με το καπάκι της και μεγάλη όπως η παραπάνω. υπάρχει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

19 ώρες πριν, Maktheo είπε

επειδη θα την δουλεύω το πολυ 2-3 φορες τον μηνα, τα λεφτα της δεν θα τα βγάλει.

Με 2-3 φορές το μήνα, δηλαδή ψήσιμο σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο του μηνα, δεν θα βγαλει τα λεφτα της;;; 🙄

Με μια φθηνή και ψήσιμο με τέτοια συχνότητα σε βλέπω σε κανα 4μηνο να ρωτάς γνώμες για ψησταριές των 600+ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,  

Έχω λίγο τρέλα με τις πίτσες και επειδή διαβάζω εδώ ότι πιάνουν 300+...  Έχει κανείς να μοιραστεί εμπειρία; αξίζει να πάρει κάποιος μια για τέτοια χρήση;  ήμουνα έτοιμος να πάρω ξυλοφουρνο για το εξοχικό αλλά αν με μια τέτοια μπορώ να κάνω  καλή πίτσα στο σπίτι μου...  Το ξανασκεφτομαι. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stelios.s είπε

Με 2-3 φορές το μήνα, δηλαδή ψήσιμο σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο του μηνα, δεν θα βγαλει τα λεφτα της;;; 🙄

Με μια φθηνή και ψήσιμο με τέτοια συχνότητα σε βλέπω σε κανα 4μηνο να ρωτάς γνώμες για ψησταριές των 600+ 😊

Κοιταξε, δεν ειμαι τυπος που στις κρυες μερες του χειμώνα θα βγω στο μπαλκονι να ψηνω και να καθαριζω μετα την ψησταρια.. Οποτε για να το θεσω καλυτερα, δεν νομιζω οτι θα αναβει πανω απο 15  φορες τον χρονο, ισως το 2-3 φορες τον μηνα που ανεφερα παραπανωνα ηταν λιγο αισιόδοξο .

Επίσης σκεφτομαι οτι ας κανω την αρχη με μια οικονομική (σχετικα) λύση (θα μπορούσα να παρω και μια με 150ε) και αν μου αρεσει τοσο και δεν την "βαρεθω", παω μετά σε κατι καλυτερο και χαρίζω την παλια σε κανένα αδερφό ή φίλο 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html?utm_source=android&utm_campaign=Skroutz share επειδή λες μέχρι 150. Έτσι έκανα εγώ, πήρα αυτή μετα από μια με πετρες λάβας που είχα και έχω ξετρελαθεί. Ψήνω τα πάντα με πολύ καλά αποτελέσματα. Αλλά θα την κρατήσω λίγο ακόμα και θα πάω σε King broil ή weber, πραγματικά δεν μπορούν να συγκριθούν σε τπτ με αυτές τις κινεζικές. Από ποιότητα υλικών, ψησίματος κτλ. Οπότε δοκίμασε με μια τέτοια για αρχή και βλέπεις αν σου αρέσει το σπορ. 

1 ώρα πριν, nogoso είπε

Καλησπέρα και από μένα,  

Έχω λίγο τρέλα με τις πίτσες και επειδή διαβάζω εδώ ότι πιάνουν 300+...  Έχει κανείς να μοιραστεί εμπειρία; αξίζει να πάρει κάποιος μια για τέτοια χρήση;  ήμουνα έτοιμος να πάρω ξυλοφουρνο για το εξοχικό αλλά αν με μια τέτοια μπορώ να κάνω  καλή πίτσα στο σπίτι μου...  Το ξανασκεφτομαι. 

Ευχαριστώ 

Στη δική μου με 2 καυστήρες πιάνω αν δεν φυσάει στο μπαλκόνι 250+ και ψήνω πίτσα πάνω σε μαντεμένια πλάκα σε 5-7 λεπτά . King broil και weber έχουν τους 300+ για πλάκα, θα ψήνεις πίτσα και θα παραμιλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nogoso είπε

Καλησπέρα και από μένα,  

Έχω λίγο τρέλα με τις πίτσες και επειδή διαβάζω εδώ ότι πιάνουν 300+...  Έχει κανείς να μοιραστεί εμπειρία; αξίζει να πάρει κάποιος μια για τέτοια χρήση;  ήμουνα έτοιμος να πάρω ξυλοφουρνο για το εξοχικό αλλά αν με μια τέτοια μπορώ να κάνω  καλή πίτσα στο σπίτι μου...  Το ξανασκεφτομαι. 

Ευχαριστώ 

Γίνεται πολύ ωραία η πίτσα, αλλά θες και πέτρινη πλάκα η οποία είναι λίγο ακριβή...Εγώ έχω μια της weber και την πήρα 60 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

https://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html?utm_source=android&utm_campaign=Skroutz share επειδή λες μέχρι 150. Έτσι έκανα εγώ, πήρα αυτή μετα από μια με πετρες λάβας που είχα και έχω ξετρελαθεί. Ψήνω τα πάντα με πολύ καλά αποτελέσματα. Αλλά θα την κρατήσω λίγο ακόμα και θα πάω σε King broil ή weber, πραγματικά δεν μπορούν να συγκριθούν σε τπτ με αυτές τις κινεζικές. Από ποιότητα υλικών, ψησίματος κτλ. Οπότε δοκίμασε με μια τέτοια για αρχή και βλέπεις αν σου αρέσει το σπορ. 

Στη δική μου με 2 καυστήρες πιάνω αν δεν φυσάει στο μπαλκόνι 250+ και ψήνω πίτσα πάνω σε μαντεμένια πλάκα σε 5-7 λεπτά . King broil και weber έχουν τους 300+ για πλάκα, θα ψήνεις πίτσα και θα παραμιλας. 

Δεν ειναι το ταβάνι μου τα 150ε αλλα τα διπλάσια, 300ε..

Ετσι ακριβως το σκεφτομαι και εγω, ας δωσω 300 μαξ για μια (θεωρω οτι θα είναι καλα για αρχη, θα παρω κατι αξιολογο) και αν κολλήσω με το σπορ τοτε παμε για άλλα.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσεις 300 για κινεζική δώσε 500 από την αρχή να τελειώνεις.https://www.skroutz.gr/s/14517978/Broil-King-Gem-320-Black-814-153.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share Γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά σε κάτι που σε 2-3 χρόνια αν χρειαστείς ανταλλακτικά μπορεί και να έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μαλλον εχω διαφορετική αποψη καθως τα 500ε τα θεωρω πολλα για κατι που μπορει να μην μου αρέσει ή το βαρεθω σύντομα.. Μαλλον θα παω για την VANWARD MAJESTY-S, στα 230-250ε, μισα χρηματα, σε 3 χρόνια παίρνεις αλλη μια ίδια καινουρια στην ουσία.. 

Δεν αντιλεγω οτι οι επωνυμες ειναι ανώτερες σε ολα τα σημεία, αλλα όπως ειπα θα είναι μια αγορα δοκιμαστική, κραταω πισινή να μην με βολέψει για διάφορους λόγους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Πάρε μια φθηνή μαντεμένια με 3+1 εστίες ( vanward ή unimac )...Τα ίδια ψησίματα θα κάνεις με τις ακριβές...καμιά διαφορά

Πολλές διαφορές αν ψήνεις σοβαρά....Οι ακριβές-γνωστές μάρκες ασχέτως αν αξίζουν τα λεφτά τους ,αυτό το κρίνει το budget του καθενός και το τι ψήνει , έχουν πολύ καλή κατανομή θερμότητας σε όλη την επιφάνεια τους,πολύ λιγότερες αναφλέξεις ,ποιοτικότερες σχάρες το πάχος-βάρος του μαντεμιού παίζει μεγάλο ρόλο(άρα αποθηκέυουν και περισσότερη θερμότητα),ποιοτικότερους θαλάμους (άρα κρατάνε την θερμοκρασία ευκολότερα) και διαθέσιμα ανταλλακτικά (καυστήρες,σχάρα,φλογοκρύπτες κτλπ).Αν την θες την ψησταριά για να ψήνεις παντσέτες και σουβλάκια (δεν έχω κάτι με τα συγκεκριμμένα ίσα ίσα τα λατρεύω) και σχαροτήγανο να πάρεις την ίδια δουλειά θα κάνεις(απλά με την τσίκνα εκτός σπιτιού) ,αν όμως θες φιλέτα medium-rare ,πίτσες κτλπ τότε μια ακριβή θα σε αποζημιώσει τόσο στο τελικό αποτέλεσμα όσο και από θέμα ψυχικής ηρεμίας δεν θα δεις ποτέ κομμάτι κρέατος να είναι το μισό σχεδόν καμμένο γτ ήταν στο πίσω μέρος της ψησταριάς και το άλλο μισό που ήταν ποιο μπροστά άψητο....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα τη unimac 661307,την οποία ειχα παρει στα 220€.

Σου βγαζει καλη ποιότητα για τα λεφτά της με 3 καυστήρες + πλαϊνό μάτι.

την έδωσα και πηρα μετα απο πολυ ψάξιμο τη Weber spirit II, με 2 καυστήρες.

Μαλλον θα πω, η μέρα με τη νύχτα απο θεμα απόδοσης και ποιότητα ψησίματος. Πολύ πιο σοβαρή κατασκευή και 10 χρόνια εγγύηση σε καυστήρες και κάδο.

Περα απο τα γνωστά ψησίματα, σουβλάκια, μπιφτεκια, τα οποία σε ενα τέταρτο τα έχεις σχεδόν βγάλει, εχω ψησει ρόλο κοτόπουλο και πίστες σε pizza stone. ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!

Screenshot_2019-10-28-11-21-01-616_com.miui.gallery.png

Αν θες να ξεκινησεις για δεις τι παίζει και αν τελικα θα τη χρησιμοποιεις, γνώμη μου να μην πας σε κατι πιο ακριβό απο τα 150-160€ (μπορεί να λεω και πολλά).

Εμενα είναι η 3η που παίρνω ως υγραεριου απο 80€, αγόρασα και μια μαντεμενια πλακα, στη unimac και τωρα τη Weber. Με τη weber απλα ευχαριστιεμαι τη κάθε στιγμή ποιοτικά και γρήγορα.

Επεξ/σία από Daliar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αποφάσισα να παροπλίσω την υγραερίου και να την κρατήσω μόνο για μοσχάρι και μπιφτέκια ενώ για λιπαρά κρέατα και ψάρια θα χρησιμοποιώ το παραδοσιακό κάρβουνο.

Όσο καλός καθαρισμός και να γίνεται πάντα θα υπάρχει μια λαδίλα απ το λίπος μέσα που δεν με ενθουσιάζει να υπάρχει όσο ψήνεται το φαγητό ούτε με ενθουσιάζει η ιδέα καθαρισμού με ισχυρά καθαριστικά.  Με το κάρβουνο απλά πετάς τα καμμένα κάρβουνα και βάζεις καινούργια. 

Από θέμα χρόνου τα 30-40 λεπτά που γλιτώνεις απ το άναμμα τα τρως στο καθάρισμα ενώ το μόνο πλεονέκτημα είναι η οικονομία της μπουκάλας έναντι του κάρβουνου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Daliar είπε

Ειχα τη unimac 661307,την οποία ειχα παρει στα 220€.

Σου βγαζει καλη ποιότητα για τα λεφτά της με 3 καυστήρες + πλαϊνό μάτι.

την έδωσα και πηρα μετα απο πολυ ψάξιμο τη Weber spirit II, με 2 καυστήρες.

Μαλλον θα πω, η μέρα με τη νύχτα απο θεμα απόδοσης και ποιότητα ψησίματος. Πολύ πιο σοβαρή κατασκευή και 10 χρόνια εγγύηση σε καυστήρες και κάδο.

Περα απο τα γνωστά ψησίματα, σουβλάκια, μπιφτεκια, τα οποία σε ενα τέταρτο τα έχεις σχεδόν βγάλει, εχω ψησει ρόλο κοτόπουλο και πίστες σε pizza stone. ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!

Screenshot_2019-10-28-11-21-01-616_com.miui.gallery.png

Αν θες να ξεκινησεις για δεις τι παίζει και αν τελικα θα τη χρησιμοποιεις, γνώμη μου να μην πας σε κατι πιο ακριβό απο τα 150-160€ (μπορεί να λεω και πολλά).

Εμενα είναι η 3η που παίρνω ως υγραεριου απο 80€, αγόρασα και μια μαντεμενια πλακα, στη unimac και τωρα τη Weber. Με τη weber απλα ευχαριστιεμαι τη κάθε στιγμή ποιοτικά και γρήγορα.

Ετσι ακριβως το σκεφτομαι, αν μου αρέσει τόσο και δω οτι την χρησιμοποιώ, πάω σαφως σε κατι καλύτερο, πίτσα δεν υπάρχει περιπτωση να ψησω εκει, μπιφτεκια, μπριζολα, πανσετα, κοτοπουλο και αντε ισως και ψαρι καμια φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...