Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Moυ εχουν ξεφυγει και μενα κομματια μοσχαρι σε θερμοκρασια. Οκ δεν ηταν τελεια, αλλα δεν ηταν και για πεταμα. Ειδικα αν ειναι καλο κομματι, και medium well τρώγεται ευχαριστα.

Δεν θα ξεχασω ομως τελευταια φορα που μου εψησε η μανα μου κατι χοιρινες στο φουρνο να φαω οταν γυρισω απο θαλασσα. Μιλαμε παιζει να ειχαν ξεπερασει τους 100 βαθμους. Δεν εχω φαει πιο ξερο κρεας. Ουτε το μαχαιρι δεν τις εκοβε. Πραγματικα και σκυλος παιζει να το παραταγε και να ετρωγε ψηρη τροφη. Το εφαγα μονο και μονο να μην τη στεναχωρησω. Ολη μερα με ποναγε το στομαχι μου, δεν μπορουσα να τις χωνεψω με τπτ χαχα! Αλλα τι να πεις στη μανα σου οταν εχει 1000 αλλες δουλειες να κανει και ταυτοχρονα να σου μαγειρεψει; Να της πω παρε θερμομετρο για τις μπριζολες να μην τις τρωω ξερες; anyway... offtopic, αλλα καπου ηθελα να το πω!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε 😂😂😂😂😂. Εντωμεταξύ είναι κ ξεροκέφαλες και είναι δύσκολο να αλλάξουν γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε 😂😂😂😂😂. Εντωμεταξύ είναι κ ξεροκέφαλες και είναι δύσκολο να αλλάξουν γνώμη 

Η πλάκα είναι ότι της είπα να μην την παραψησει και ξεραθεί.... Γιατί ξέρω ότι ο φούρνος δεν αστειεύεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βαλω μια φωτο απο χτες βραδυ... Μοσχαρισια μπιφτεκια (greek style) με πατατες στον airfryer και σαλατουλα. Σε μιση ωριτσα ενα σουπερ φαγητο χωρις πολλα πολλα!

 

107583398_649999558936143_2961961289048439907_n.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ας βαλω μια φωτο απο χτες βραδυ... Μοσχαρισια μπιφτεκια (greek style) με πατατες στον airfryer και σαλατουλα. Σε μιση ωριτσα ενα σουπερ φαγητο χωρις πολλα πολλα!

107583398_649999558936143_2961961289048439907_n.jpg

Ποιον airfryer έχεις? Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό? Δεν έχω καμία εμπειρία στο παρελθόν με airfryer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΟυσταρω τρελά αυτο το thread ειναι για ψησταριές αεριου κ μιλαμε για ολα άλλα πάντα  με μέτρο τόσο όσο k ξαναγυρνάμε στο αν ταδε ψησταριά 200 ε ειναι καλή

ας μιλησουμε και για airfryer!

έχω πάρει οτι πιο φθηνό είχα βρει με 55 ε κάτι tristar? καπως ετσι η μάρκα. πατάτες τηγανίτες ΔΕΝ ειναι αλλα είναι σχεδόν τελιες. θεωρώ οτι ένα ακριβότερο μοντελο και επώνυμο ίσως να βγαζει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά ακομα κ με τη κουραδα των 50-60 ε απλα δεν ξανατηγανισα. μοναδικό μειονέκτημα ότι είναι λίγο ογκώδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό εδώ έχω, το είχα κερδίσει πριν χρόνια σε ένα διαγωνισμό του Άκη!

https://www.delonghi.com/en-int/products/kitchen/kitchen-appliances/low-oil-fryer-and-multicooker/fh1163-0125392000

Για μένα κάνει φοβερές πατάτες και τις τρως χωρίς τύψεις. Άσε που δεν λερώνει την κουζίνα με λάδια και μυρωδιές. 

Το αρνητικό είναι ότι θέλει 35-40 λεπτά να τις ετοιμάσει, αλλά τις βάζεις πρώτες και μέχρι να ψήσεις το κρέας είναι έτοιμες. Επίσης για να γίνουν καλές και τραγανές δεν πρέπει να βάλεις πάρα πολλές μέσα. Μέχρι 5-6 μεγάλες πατάτες δλδ χωράει. Και εννοειται να τις εχεις στεγνωσει καλα με χαρτι πριν τις κοψεις και να τις κοψεις σχεδον ομοιομορφες.

Στα θετικά ότι έχει ένα μηχανισμό που γυρνάει και τις ανακατέβει μόνο του. Επίσης λειτουργεί και δεν κανονικό φουρνακι, δλδ ψήνεις Ότι θες μέσα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. έχω αυτή τη ψησταριά κάρβουνου. ως τώρα ψήνω άμεσα με ανοιχτό καπάκι. θα ήθελα να δοκιμάσω να ψήσω έμμεσα με κλειστό καπάκι μεγάλα κομμάτια κρέατος, ή και κάποιο ταψι με φαγητό ίσως. πως πιστεύετε θα μπορούσα να το πετύχω αυτό; η ψησταριά έχει μία σκάφη μέσα που παίρνει αρκετό κάρβουνο και μπορείς να ρυθμίσεις την απόσταση από τη σχάρα για να ελέγξεις την ένταση. εγώ σκέφτηκα να βάλω στην άκρη της σκάφης λίγα κάρβουνα και να βάλω το κρέας ή ταψί στην άλλη άκρη.  αρκεί αυτό; επίσης έχει και 4 αεραγωγούς 2 στο καπάκι αριστερά δεξιά και 2 στη σκάφη χαμηλά αριστερά δεξιά επίσης.

IMG-20200629-185936.jpg

IMG-20200629-185944.jpg
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα. έχω αυτή τη ψησταριά κάρβουνου. ως τώρα ψήνω άμεσα με ανοιχτό καπάκι. θα ήθελα να δοκιμάσω να ψήσω έμμεσα με κλειστό καπάκι μεγάλα κομμάτια κρέατος, ή και κάποιο ταψι με φαγητό ίσως. πως πιστεύετε θα μπορούσα να το πετύχω αυτό; η ψησταριά έχει μία σκάφη μέσα που παίρνει αρκετό κάρβουνο και μπορείς να ρυθμίσεις την απόσταση από τη σχάρα για να ελέγξεις την ένταση. εγώ σκέφτηκα να βάλω στην άκρη της σκάφης λίγα κάρβουνα και να βάλω το κρέας ή ταψί στην άλλη άκρη.  αρκεί αυτό; επίσης έχει και 4 αεραγωγούς 2 στο καπάκι αριστερά δεξιά και 2 στη σκάφη χαμηλά αριστερά δεξιά επίσης.
 

Βαλε δεξια καρβουνα και ανοιξε τον δεξι αεραγωγο στα καρβουνα. Βαλε αριστερα το κρεας και ανοιξε τον αριστερο αεραγωγο στο καπακι. Για ρυθμιση της εντασης παιζεις με την ποσοτητα των καρβουνων και τα ανοιγματα στους αεραγωγους. Μεγαλο ανοιγμα, μεγαλυτερη θρμοκρασια. Μικροτερο ανοιγμα, μικροτερη θερμοκρασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτόμουν κι εγώ. με προβληματίζει μόνο επειδή δεν έχω δοχείο για τα κάρβουνα και απλά θα τα στοιβάξω σε μια άκρη, μήπως η μία άκρη του κρέατος πάρει χρώμα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gsisr είπε

αυτο σκεφτόμουν κι εγώ. με προβληματίζει μόνο επειδή δεν έχω δοχείο για τα κάρβουνα και απλά θα τα στοιβάξω σε μια άκρη, μήπως η μία άκρη του κρέατος πάρει χρώμα παραπάνω.

Στα μισα θα το γυρισεις, και πανω κατω και αριστερα δεξια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ας βαλω μια φωτο απο χτες βραδυ... Μοσχαρισια μπιφτεκια (greek style) με πατατες στον airfryer και σαλατουλα. Σε μιση ωριτσα ενα σουπερ φαγητο χωρις πολλα πολλα!

107583398_649999558936143_2961961289048439907_n.jpg

Τέλεια φαίνονται. Συνταγή για μπιφτεκια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Τέλεια φαίνονται. Συνταγή για μπιφτεκια? 

Moυ τα εφεραν απο ενα κρεοπωλειο ετοιμα. Ηταν πολυ καλα. Θυμιζαν πολυ σε γευση αυτα που τρωμε σε ταβερνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα απόφαση να πάρω θερμόμετρο και πολύ το άργησα. Ο Φάνης μου πρότεινε αυτό https://www.amazon.co.uk/dp/B076QBJVWX/ref=cm_sw_r_apap_BJ9A4RNDHCBSG πριν καιρό. Κάτι άλλο υπάρχει? Θέλω να έχει καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...