Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, benn1_gr είπε

Καλημέρα. Εδώ και καμιά βδομάδα πήρα την 661314. Έχω ψήσει δύο φορές. Την μια ψάρια και την άλλη κρεατικά. Ήμουν πάντα λάτρης του κάρβουνου. Την επέλεξα και εγώ λόγω χαμηλού μπάτζετ. Θεωρώ λοιπόν ότι για τα λεφτά της είναι μια πολύ καλή επιλογή. Στα θετικά βάζω ότι είναι μια καλή και σχετικά στοιβαρη κατασκευή, ο καθαρισμός της είναι πολύ εύκολος καθώς από κάτω είναι ανοιχτή και το ταψακι που έχει βγαίνει και καθαρίζει εύκολα, έχει μάτι, και σχάρες μαντεμενιες. Το μόνο που με προβλημάτισε σχετικά, επειδή εδώ στο νήμα ακούω για πολύ ψηλές θερμοκρασίες, είναι ότι δεν την έχω δει να ανεβάζει θερμοκρασία με κλειστό το καπάκι πάνω από 290 βαθμούς. Ίσως ότι έχει τρεις καυστήρες η ότι έχει σχετικά μεγάλο άνοιγμα από πίσω και από κάτω, να παίζει ρόλο. Αν έχει κάποιος άλλος την ίδια ας μας πει για τις θερμοκρασίες που ανεβάζει. Πάντως δεν με πειράζει και ιδιαίτερα γιατί δεν ψήνω σε τόσο ψηλές θερμοκρασίες. Τους 290 βαθμούς τους πιάνει περίπου σε 10 λεπτά. Γενικώς όμως με την εμπειρία μου στα δύο ψησηματα είναι ικανοποιημένος από την γεύση των ψητών, είτε ψάρι είτε κρέας , έγιναν υπέροχα. Αυτά τα ολίγα από ένα νέο στο bbq υγραερίου.

σε ενα blog κανουν review για μια πιο μικρη και γραφει για το κενο που εχει απο πισω,το εφραξε με αλουμινοχαρτο και ανεβασε πιο μεγαλη θερμοκρασια..

http://krasodad.blogspot.com/2019/10/unimac-basic.html

απο αυτα που διαβαζω με προβληματιζουν μερικα πργματα πχ,ψηνουμε παντα με κλειστο καπακι και υπαρχουν αναφλεξεις.πρεπει δλδ να ανοιγοκλεινω συνεχεια το καπακι για να μην τα καψω?τι παιζει ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, joker99 είπε

σε ενα blog κανουν review για μια πιο μικρη και γραφει για το κενο που εχει απο πισω,το εφραξε με αλουμινοχαρτο και ανεβασε πιο μεγαλη θερμοκρασια..

http://krasodad.blogspot.com/2019/10/unimac-basic.html

απο αυτα που διαβαζω με προβληματιζουν μερικα πργματα πχ,ψηνουμε παντα με κλειστο καπακι και υπαρχουν αναφλεξεις.πρεπει δλδ να ανοιγοκλεινω συνεχεια το καπακι για να μην τα καψω?τι παιζει ακριβως?

Εγώ φίλε μου τα κρέατα τα εψησα και ανοιγοκλείνα το καπάκι καθώς ήταν διάφορα είδη. Δεν είχα ιδιαίτερες αναφλέξεις που να με προβλημάτισαν . Πιστεύω φυσιολογικές ήταν. Δεν τα φοβήθηκα καθόλου τα κρέατα. Πιστεύω οτι αν βάλεις για παράδειγμα μόνο μοσχαρισιες μπριζόλες μπορείς να έχεις κλειστό καπάκι συνέχεια έως ότου φτάσει το κρέας στην επιθυμητή θερμοκρασία που το θέλεις. όσο για το αλουμινόχαρτο το διάβασα και εγώ. Μου φαίνεται κουλό όμως να κάνω πατέντα για να ανεβάσω θερμοκρασία που ουσιαστικά την θέλω μόνο για την πυρόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ftso είπε

Είμαι στην αναζήτηση σούβλας...

Έχω Kenton Naterial 4B και Weber Spirit II E-310.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτήν την σούβλα:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760/

Είναι αξεσουάρ της Kenton αλλά θέλω να ξέρω αν ταιριάζει και στην Weber.

Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Σαν σούβλα και μοτέρ σίγουρα θα κάνει γιατί είναι 86 cm μήκος αν πάρεις αυτήν που δείχνεις . 

Ίσως χρειαστεί να φτιάξεις άλλες "βάσεις" ή να χρειαστούν αυτές που έχει το πακέτο άλλες τρύπες, αλλά αφού θα την χρησιμοποιείς την σούβλα και στις 2 ψησταριές, φαντάζομαι δεν θα κοστίσουν και τπτ σε έναν σιδερά να σου φτιάξει ακριβώς αυτές που θες για την weber.

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, benn1_gr είπε

Εγώ φίλε μου τα κρέατα τα εψησα και ανοιγοκλείνα το καπάκι καθώς ήταν διάφορα είδη. Δεν είχα ιδιαίτερες αναφλέξεις που να με προβλημάτισαν . Πιστεύω φυσιολογικές ήταν. Δεν τα φοβήθηκα καθόλου τα κρέατα. Πιστεύω οτι αν βάλεις για παράδειγμα μόνο μοσχαρισιες μπριζόλες μπορείς να έχεις κλειστό καπάκι συνέχεια έως ότου φτάσει το κρέας στην επιθυμητή θερμοκρασία που το θέλεις. όσο για το αλουμινόχαρτο το διάβασα και εγώ. Μου φαίνεται κουλό όμως να κάνω πατέντα για να ανεβάσω θερμοκρασία που ουσιαστικά την θέλω μόνο για την πυρόλυση.

γραφει οτι χανει θερμοτητα αλλα και δεν ψηνει ομοιομορφα,αν θυμαμαι καλα και στα σχολια σε καποιο σημειο το αναφερουν οτι η σχαρες στην πισω μερια εχουν μεγαλυτερη θερμοκρασια απο οτι μπροστα.

παρατηρησες κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, joker99 είπε

γραφει οτι χανει θερμοτητα αλλα και δεν ψηνει ομοιομορφα,αν θυμαμαι καλα και στα σχολια σε καποιο σημειο το αναφερουν οτι η σχαρες στην πισω μερια εχουν μεγαλυτερη θερμοκρασια απο οτι μπροστα.

παρατηρησες κατι τετοιο?

Σίγουρα η πίσω μεριά έχει υψηλότερη θερμοκρασία από μπροστά. Δεν μπορεί να ψήνει ομοιόμορφα σε όλη την εστία. Πιστεύω ότι όλες αυτές που κυμαίνονται σε αυτά τα χρήματα κάπως έτσι είναι. Πρέπει να πας σε πολύ ακριβότερες αν θέλεις να ψήνει ομοιόμορφα σε όλη την εστία. Είναι και θέμα υλικών . Αυτό το πρόβλημα όμως το ψιλολυνεις όσο γίνεται, αν δουλεύεις την ψησταριά με κλειστό το καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, benn1_gr είπε

Σίγουρα η πίσω μεριά έχει υψηλότερη θερμοκρασία από μπροστά. Δεν μπορεί να ψήνει ομοιόμορφα σε όλη την εστία. Πιστεύω ότι όλες αυτές που κυμαίνονται σε αυτά τα χρήματα κάπως έτσι είναι. Πρέπει να πας σε πολύ ακριβότερες αν θέλεις να ψήνει ομοιόμορφα σε όλη την εστία. Είναι και θέμα υλικών . Αυτό το πρόβλημα όμως το ψιλολυνεις όσο γίνεται, αν δουλεύεις την ψησταριά με κλειστό το καπάκι.

Και στις ακριβές δεν ισχύει ότι είναι πα του ομοιόμορφη η θερμοκρασία στις πλάκες . Στην Genesis που έχω τα 5 πρώτα εκατοστά της πλάκας σε όλο το μήκος είναι πιο ψυχρά από την υπόλοιπη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 9:42 ΜΜ, tsiro7 είπε

Πρώτο κάψιμο πριν από λίγο της e310. Εύκολα έπιασε 300, καλό αυτό για πίτσα. Με την τσαινις 300 σχεδόν με τπτ. 

Και πάμε στα μείον, ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ χερούλι, έκαιγε το πλαστικό αν είναι δυνατόν! Μεγάλη ξενερα το χερούλι, προφανώς έκαιγε και γιατί έμεινε σε υψηλές θερμοκρασίες για ώρα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείτε. 

Με το χτύπημα αυτό στη σχάρα αξίζει λέτε να ασχοληθώ ή μπα. Να τεστάρω το after sales της weber. 

IMG_20200518_214214.jpg

 

Στις 19/5/2020 στις 7:04 ΜΜ, tsiro7 είπε

Η weber με ενημέρωσε ότι η σχάρα θα αλλαχτεί στο πλαίσιο της εγγύησης και ότι μπορώ να ψήνω κανονικά μέχρι να μου στείλουν την καινούργια. Πολύ καλή πρώτη εντύπωση από το service, άμεση εξυπηρέτηση. 

Σήμερα παρέλαβα την σχάρα από την weber /kyso, άνοιξα το κουτί και τι είδα? Στείλανε όλη τη σχάρα και όχι μόνο το αριστερό κομμάτι με το χτύπημα, βρέθηκα ξαφνικά με δύο σχάρες. Εν τω μεταξύ με είχαν πάρει μόνοι τους, τουλάχιστο δύο φορές τηλ όλο αυτό το διάστημα για να με ενημερώσουν για το πότε περίπου θα παραλάβω τη σχάρα. Με μια λέξη άψογοι. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είχα πει τότε.... Αν δεν σε ενοχλεί η μαμά, κράτησε την όσο πάει και κρατά την καινούρια καβατζα. Λογικά σε μια 5-6ετια ίσως τη χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημάδι με το seasoning που έχει γίνει  δεν φαίνεται καθόλου. Περισσότερο ήθελα να δω την εξυπηρέτηση τους. Καβατζα μια σχάρα ακόμα λοιπόν. Θα πάρω να τους πω να την κάνω ανταλλαγή με μια inox 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 1:31 ΜΜ, paylidis είπε

ειναι αληθεια ότι θα παθεις πολιτισμικό σοκ αν παρεις μια καλυτερη (ποσο μάλλον μια weber)

Χθες βρέθηκα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά κ είχαν στημένη μια weber.  Όντως μόνο από το βάρος στο καπάκι έπαθα σοκ. Αλλά θα μείνω με το σαπακι μέχρι να πεταχτεί μ τότε θα γίνει η αναβάθμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dakangr είπε

Χθες βρέθηκα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά κ είχαν στημένη μια weber.  Όντως μόνο από το βάρος στο καπάκι έπαθα σοκ. Αλλά θα μείνω με το σαπακι μέχρι να πεταχτεί μ τότε θα γίνει η αναβάθμιση.

Ποια Weber? Γιατί από Weber σε Weber παθαίνεις άλλο σοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Off topic.

Στήθηκε η ψησταριά καρβούνου, που αγοράστηκε απο τα Praktiker περίπου 90€. Η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη (βέβαια είχα επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι). Ολα στην συσκευασία ήταν σε σειρά και οι οδηγίες πολύ καλές.

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες (είναι από άλλο κινητό) απο την δοκιμή.

Μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα πολύ.

IMG_20200723_223824.jpg

IMG_20200723_223829.jpg

IMG_20200723_223837.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια σαν νεος και γω λεω να αγορασω μια υγραεριου δν θελω να δωσω πολλα λεφτα σε bk και webber,εχω βρει αυτες τις 2

https://www.skroutz.gr/s/15650468/Blackbull-Grillman-0203BLB.html

https://www.skroutz.gr/s/15154587/Vanward-BBQ-4815S.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατοκύριακο έγινε δυνατό "crash" test στην Kenton Naterial.

Την μια μέρα 3.5 κιλά μοσχαρίσιες μπριζόλες σιτεμένες από 10 Απριλίου και στα καπάκια την επόμενη φαγκρί 1.5 κιλό.

Ακόμα και χωρίς θερμόμετρο οι μοσχαρίσιες έγιναν  medium και ήταν πεντανόστιμες.

Το ίδιο και το φαγκρί!

Το μόνο λάθος ήταν ότι η ψησταριά δεν ήταν καθαρή και ο λίπος από τις μπριζόλες έκανε πολλές αναφλέξεις.

Παρόλα αυτά το σώσαμε...

Τέλος, η ψησταριά χάνει 5-10 εκατοστά σε όλα τα άκρα της διότι εκεί η θερμοκρασία της είναι πολύ χαμηλή για να ψήσει ακόμα και πιπεριές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Καλημέρα 

Off topic.

Στήθηκε η ψησταριά καρβούνου, που αγοράστηκε απο τα Praktiker περίπου 90€. Η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη (βέβαια είχα επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι). Ολα στην συσκευασία ήταν σε σειρά και οι οδηγίες πολύ καλές.

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες (είναι από άλλο κινητό) απο την δοκιμή.

Μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα πολύ.

IMG_20200723_223824.jpg

IMG_20200723_223829.jpg

IMG_20200723_223837.jpg

η ψησταριά είναι πολύ δυνατή και η μόνη στον τύπο της που έχει μαντεμένια σχάρα. εγώ πήρα της naterial(κάρβουνου) από τα leroy και είμαι ενθουσιασμένος. 

IMG-20200629-185936.jpg IMG-20200629-185944.jpg

εν τω μεταξύ από την προσφορά εξαφανίστηκαν όλες και είδα έφεραν μία παρόμοια της grill chef αλλά χωρίς μαντεμένια σχάρα. ίδια με την δικιά μου

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...