Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2020 στις 8:38 ΠΜ, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά. Έχει δοκιμάσει κανένας ψητα λαχανικά και πατατα? Αν ναι πως τα κάνετε? Λέω μελιτζάνες και κολοκύθι να κάνω. Απλα να τα βάλω λίγο λάδι κ αλάτι? Πατατες σκέφτηκα να την κόψω στην μέση και να την βάλω με την φλούδα 

Για άμεσο ψήσιμο, τα κολοκύθια και τις μελιτζάνες  τα κόβω σε φέτες πάχους 5mm, και προσθέτω αλάτι, πιπέρι, λάδι. Τις πιπεριές τις ψήνω ολόκληρες να μαυρίσει η φλούδα, και με το που είναι έτοιμες, τις βάζω σε γυάλινο ταπερ, κλείνω το καπάκι και τις αφήνω για λίγο  για να ξεφλουδιστούν πιο εύκολα. Το καλαμπόκι, τα μανιτάρια ολόκληρα (δοκίμασε πλευρωτους). Την ντομάτα την κόβω στην μέση.

Τις μελιτζάνες μπορείς να τις ψήσεις και ολόκληρες άμεσα και βγαίνουν προς το καπνιστό (μελιντζανοσαλάτα), η φλούδα ουσιαστικά καίγεται.

Τις πατάτες μπορείς να τις ψήσεις ολόκληρες έμμεσα Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το να τις βάλεις σε νερό με αλάτι πριν τις ψήσεις (βλέπε brining).

Εγώ για να τις ψήσω άμεσα πρέπει να έχουν πολύ μικρό μέγεθος (η να είναι κομμένες στα 4 πχ), ενώ πριν έχουν ήδη μισοβράσει (κομμένες πριν το μισο βράσιμο για να γίνουν ομοιόμορφα). Προσθέτω λάδι, αλάτι, πιπέρι πριν τις ψήσω.

Επίσης δοκίμασα να ψήσω φέτες καρπουζιού, γιατί έβλεπα ότι παίζει αρκετά αλλά δεν μας άρεσε καθόλου.

 

23 ώρες πριν, skoudinio είπε

Αλουμίνοχαρτο είναι υγιεινό όμως? 

Άμα θες να χρησιμοποιήσεις αλουμινόχαρτο για να τις τυλίξεις καλύτερο είναι να μην έρχονται σε επαφή με το αλουμινόχαρτο και να μεσολαβεί λαδόκολλα.

 

Επεξ/σία από kostasiour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 ώρες πριν, cambo99 είπε

Κατά πόσο είναι γρήγορο το eshopwedrop; Βλέπω ότι για πολλά κιλά όπως είναι η ψησταριά έχει επιλογή μόνο να την παραλάβουμε από τις αποθήκες της στο Κορωπί. Το έχει δοκιμάσει κάποιος για κιλά από 70 κιλά και πάνω;

Φευγει απο UK φορτηγο καθε Πεμπτη και φτανει Αθηνα την επομενη Πεμπτη.  Στη χειροτερη δλδ να φτασει το πακετο σου Παρασκευη στην αποθηκη της Αγγλιας και να κανει 15 μερες να ερθει, γιατι θα ξεκινησει απο κει την επομενη Πεμπτη.

Απο Κορωπι παρελαβα εγω. Ειναι μια μεταφορικη εκει, οποτε ισως εχουν επιλογη να στο φερουν καπως στο σπιτι σου. Παρε τηλ να ρωτησεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vforvaggelis είπε

Εχω την Bormann BBQ2200 023982

https://www.skroutz.gr/s/21657087/Bormann-BBQ2200-023982.html

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει κουκουλα στα μετρα της;

την πηρα και εγω αυτη για το εξοχικο. πολυ τίμια. το μονα πλην που βρηκα ειναι η αλλειψη 2ου ραφιου (ενω εχει τις τρυπες τσιγκουνευτηκαν 20 ποντους λαμαρινα) και ότι τερμα δεξια δε ζεσταινει πολυ (ισως φταίει βεβαια και η φιαλη που εβαλα gogas 5κιλη κ οχι κανονική)

 

κουκουλα εβαλα μια απο αυτες του λερου (κανενα δεκαρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

την πηρα και εγω αυτη για το εξοχικο. πολυ τίμια. το μονα πλην που βρηκα ειναι η αλλειψη 2ου ραφιου (ενω εχει τις τρυπες τσιγκουνευτηκαν 20 ποντους λαμαρινα) και ότι τερμα δεξια δε ζεσταινει πολυ (ισως φταίει βεβαια και η φιαλη που εβαλα gogas 5κιλη κ οχι κανονική)

κουκουλα εβαλα μια απο αυτες του λερου (κανενα δεκαρικο)

Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την συσκευη, μου ψηνει μια χαρα σε ολα τα σημεια.

Μπορεις να μου πεις ποια απο leroy; "εκατσε" καλα η σου εχει κενα κλπ;

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την συσκευη, μου ψηνει μια χαρα σε ολα τα σημεια.

Μπορεις να μου πεις ποια απο leroy; "εκατσε" καλα η σου εχει κενα κλπ;

ειναι λιγο πιο μεγαλη, δυστυχως δε θυμαμαι απεξω ποια ήταν ειχα τις διαστασεις μαζι μου και πηγα τις ειδα κ την τσιμπησα...

 

μαλλον σε εμενα που τερμα δεξια δεν ειναι δυνατή φταίει τότε ο ρυθμιστης πιεσης ή η φιαλη καθαυτη (γενικα ομως ανεβαζει 300-350 βαθμους σε 2-3 λεπτά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια.. ξαναλεω.. δεν ειναι "προσφορές" τοσο κάνουν.. μόλις χθες πήρα απο το κρεοπώλη αργεντίνικο με 29,5 το κιλό  (29,97 εχει στα lidl)  απλα πρέπει να βρείτε κρεοπωλείο να έχει τέτοια κρέατα. βεβαια δεν ειναι και τοσο δύσκολο πλέον σε ολες τις περιοχές έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ βίδωσα τελευταία φορά που πήγα και τα είχαν σκουπίσει όλα και πήγα στον Διδασκάλου άνετος άνετος και του λέω πιάσε 2 ribeye black angus ωρίμανσης αμερικάνικα 2,5 δάχτυλα πάχος. με εξυπηρετεί ο άνθρωπος 60 ευρώ ταμείο. πάρτα lidl 😢 😢

 

 

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα τιμη. 2.5 δαχτυλα παχος η πριζολα ειναι καπου 800 γραμμάρια + ωρίμανσης + αμερικάνικα. Δλδ πληρωσες το κιλο περιπου 37,5 ε σε αμερικάνικο και ωρίμανσης  αντι για 30 που εχει το lidl το αργεντινικο ΜΗ ωρίμανσης. 

στο λιδλ αμα δεις ειναι 300 γρ και αργεντίνικο (νοστιμότατο αλλα 1 κλικ κάτω γευστικά συγκριτικα με το αμερικάνικο) κ αμφίβολου ποιότητας. κανε τις πραξεις. βασικα πρεπει να δεις ποσο ειναι το κιλό που πληρώνεις καθε φορα μη κολατε στο 9 ε η 10 ε το κομμάτι  αλλα ποσο παει το κιλο σε αυτο που αγοραζετε συσκευασμένο η μη..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gsisr είπε

εγώ βίδωσα τελευταία φορά που πήγα και τα είχαν σκουπίσει όλα και πήγα στον Διδασκάλου άνετος άνετος και του λέω πιάσε 2 ribeye black angus ωρίμανσης αμερικάνικα 2,5 δάχτυλα πάχος. με εξυπηρετεί ο άνθρωπος 60 ευρώ ταμείο. πάρτα lidl 😢 😢

πωωωωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gsisr είπε

δε μπορώ να πως πάντως χαλάλι τα φράγκα. δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο. απορώ πως είναι τα wagyou

ωραια τωρα σου εύχομαι να βρεις lidl για να χεις μετρο συγκρισεις πλεον και να καταλαβεις τι λεω με το 1 κλικ κάτω .. θα πεις χιλιες φορες 10 ε παραπάνω κ κρεοπώλη αμερικάνικο 1 στο τόσο . wagyou ειναι αντε γεια με τη προϋπόθεση οτι θα κανεις σωστό ψησιμο αλλιως πέταξες τα λευτα σου. υπάρχει κ με 150 e  υπάρχει κ με 750 το κιλο αναλόγως το Marbeling 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , πραγματικα εχω χαθει ψαχνοντας να βρω τι θα παρω .
Φιλος μου ειπε για την "Campingaz 4 Series Classic LS Plus" εχουμε αποψη απο αυτην ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...