Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα μια campingaz 4 series  ls plus. Στην επίσημη σελίδα της campingaz είδα πως το culinary modular system είναι στον βασικό εξοπλισμό. Στο δικό μου δεν το είχε. Έχει αγοράσει κάποιος άλλος την αντίστοιχη για να με ενημερώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1943

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Καλησπερα στο team

Πρωτη αποπειρα για μοσχαρι στην Spirit υστερα απο ενα 3μηνο και εχω παρει μια απλη σπαλομπριζολα χωρις κοκκαλο για να μην κλαιμε πανω απο κανα ribeye σε περιπτωση στραβης...

Κανενα tip για την προετοιμασια και το ψησιμο ? Στους ποσους βαθμους να βαλω την ψησταρια ? Με παχος 2.5cm ποσα λεπτα θα χρειαστει καθε πλευρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Κανενα tip για την προετοιμασια και το ψησιμο ? Στους ποσους βαθμους να βαλω την ψησταρια ? Με παχος 2.5cm ποσα λεπτα θα χρειαστει καθε πλευρα ?

https://www.weber.com/GR/el/tips-tricks/chronodiagrammata-mageirikis/weber-49361.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα στο team

Πρωτη αποπειρα για μοσχαρι στην Spirit υστερα απο ενα 3μηνο και εχω παρει μια απλη σπαλομπριζολα χωρις κοκκαλο για να μην κλαιμε πανω απο κανα ribeye σε περιπτωση στραβης...

Κανενα tip για την προετοιμασια και το ψησιμο ? Στους ποσους βαθμους να βαλω την ψησταρια ? Με παχος 2.5cm ποσα λεπτα θα χρειαστει καθε πλευρα ?

Εγώ ζεσταίνω την Ψησταριά στους 280 βαθμούς την ψήνω ενάμιση λεπτό και γυρνάω 90 μοιρες την ίδια πλευρά και ξανά ψήνω ενάμιση λεπτό ,γυρνάω ανάποδα κάνω το ίδιο μετά κλείνω τους δύο καυστήρες αφήνω Μόνο τον αριστερό στη χαμηλότερη θέση και ψήνω την μπριζόλα στον όροφο τέρμα δεξιά κόντρα Δηλαδή από τη φωτιά εκεί συνεχίζω με  θερμόμετρο ανάλογα πως θέλεις να τη φας συνήθως κρατάει 5 λεπτά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Βρήκα το thread αναζητώντας υποδείξεις/συμβουλές για αγορά ψησταριάς υγραερίου.

Είμαστε 4μελης οικογένειά και συνηθίζουμε να έχουμε παρέα στο σπίτι.

Μετα από μια βόλτα σε κατάστημα μπαινω στη διαδικασία να ανεβασω λιγο το budget μου (ήταν γυρω στα 600€) και κατευθύνομαι προς δυο ψησταριές

1) Weber Spirit E320 στα (720€) και

2) Napoleon Rogue 425SB-1 στα 840€ με δώρο τη φιάλη

Στη Napoleon ειδα οτι η σχάρα εχει λιγο μεγαλύτερα κενά κάτι που με φοβίζει σε περίπτωση που πανω θα βάζω παιδάκια τα οποία ειναι και πιο λεπτά.

Από την άλλη το πλαϊνό μάτι της Weber ΔΕΝ μαζεύει.

Κάποια βοήθεια για να επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Στα χρηματα αυτα γιατι  δεν κοιτας και  Broil King ;;;;

Για ποιο μοντέλο μιλας?

Οπου εχω ρωτησει σαν εταιρεία μου κατατάσσουν την Broil king τριτη, μετα απο weber και Napoleon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Για ποιο μοντέλο μιλας?

Οπου εχω ρωτησει σαν εταιρεία μου κατατάσσουν την Broil king τριτη, μετα απο weber και Napoleon

Στα χρηματα αυτα θα κοιτουσα τη Monarch 320.

Αλλα αφου σου ειπαν οτι ειναι τριτη επιλογη τοτε ακολουθησε τη συμβουλη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jon_pallis είπε

Για ποιο μοντέλο μιλας?

Οπου εχω ρωτησει σαν εταιρεία μου κατατάσσουν την Broil king τριτη, μετα απο weber και Napoleon

Τρίτη επιλογή είναι η weber σε αυτό το budget(800-1k) μην ξεγελιέσαι από ότι λέει ο κάθε πωλητής ή το κάθε fan boy.. :P 

Άσε που αν έγραψες σωστά το μοντέλο τις Spirit που σε ενδιαφέρει, είναι και κάποιων(αρκετών) χρόνων παλιό. Εκτός και αν εννοείς το μοντέλο Spirit ΙΙ 320 GBS με βάση σαν dexion :P (και όχι ντουλάπι) που είναι πιο πρόσφατο.

Κοντά στα ~900 έχει μια broil king με καυστήρα και στο καπάκι και δώρο πακέτο σούβλα/μοτέρ δεν θυμάμαι το μοντέλο, αν πας σε πιο πίσω(αρκετές) σελίδες το αναφέρουν, νομίζω ισχύει ακόμα.

Όσο για τις Napoleon μην φοβάσαι τίποτα, μάλλον δεν πρόσεξες ότι κάτω από την χαρακτηριστική κυματιστή σχάρα, έχει τα λεγόμενα sear plates τοποθετημένα σε 2 επίπεδα ύψους. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Τρίτη επιλογή είναι η weber σε αυτό το budget(800-1k) μην ξεγελιέσαι από ότι λέει ο κάθε πωλητής ή το κάθε fan boy.. :P 

Άσε που αν έγραψες σωστά το μοντέλο τις Spirit που σε ενδιαφέρει, είναι και κάποιων(αρκετών) χρόνων παλιό. Εκτός και αν εννοείς το μοντέλο Spirit ΙΙ 320 GBS με βάση σαν dexion :P (και όχι ντουλάπι) που είναι πιο πρόσφατο.

Κοντά στα ~900 έχει μια broil king με καυστήρα και στο καπάκι και δώρο πακέτο σούβλα/μοτέρ δεν θυμάμαι το μοντέλο, αν πας σε πιο πίσω(αρκετές) σελίδες το αναφέρουν, νομίζω ισχύει ακόμα.

Όσο για τις Napoleon μην φοβάσαι τίποτα, μάλλον δεν πρόσεξες ότι κάτω από την χαρακτηριστική κυματιστή σχάρα, έχει τα λεγόμενα sear plates τοποθετημένα σε 2 επίπεδα ύψους. :) 

Η Weber ειναι αυτη που εχει το σωμα σαν dexion όχι ντουλάπα αλλα δεν θυμάμαι να ελεγε GBS πουθενά

Στην Napoleon είδα τα Sear Plates και ο πωλητής επέμενε σε αυτή. Για εμενα μαλλον ειναι πιο αναγνωρίσιμο το λογότυπο της Weber και έχω κολλήσει

Αναζητώ την Broil που ανεφερες αλλα δεν τη βρισκω 

Edit: η Weber ειναι η Spirit II E-320 GBS

Edit 2: δεν βρισκω την προσφορά Broil King με δώρο σούβλα - η σούβλα θα με ενδιέφερε και σκεφτόμουν την αγορα της σε κανενα τρίμηνο - μεχρι να αποπληρωσω την ψησταρια

Επεξ/σία από jon_pallis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Η Weber ειναι αυτη που εχει το σωμα σαν dexion όχι ντουλάπα αλλα δεν θυμάμαι να ελεγε GBS πουθενά

Στην Napoleon είδα τα Sear Plates και ο πωλητής επέμενε σε αυτή. Για εμενα μαλλον ειναι πιο αναγνωρίσιμο το λογότυπο της Weber και έχω κολλήσει

Αναζητώ την Broil που ανεφερες αλλα δεν τη βρισκω 

Edit: η Weber ειναι η Spirit II E-320 GBS

Edit 2: δεν βρισκω την προσφορά Broil King με δώρο σούβλα - η σούβλα θα με ενδιέφερε και σκεφτόμουν την αγορα της σε κανενα τρίμηνο - μεχρι να αποπληρωσω την ψησταρια

Ο πωλητής καλά έκανε και επέμενε στην Napoleon.  :D 

Μήπως απλά το κατάστημα δεν είχε Broil King για να τις γνωρίζει.. 😛 

 

Broil King Monarch 390 Black 834-283

Με οπίσθιο καυστήρα(στο καπάκι) και μοτέρ/σούβλα. 

Στα 899 ευρώ την βλέπω τώρα και άμεση αγορά.

Να πας να την δεις από κοντά στημένη εννοείτε να δεις τι παίρνεις.

Αν έχει και την E-320 στημένη ακόμα καλύτερα για να συγκρίνεις και να μην έχεις τύψεις που διαλέγεις την Broil 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Ο πωλητής καλά έκανε και επέμενε στην Napoleon.  :D 

Μήπως απλά το κατάστημα δεν είχε Broil King για να τις γνωρίζει.. 😛 

Broil King Monarch 390 Black 834-283

Με οπίσθιο καυστήρα(στο καπάκι) και μοτέρ/σούβλα. 

Στα 899 ευρώ την βλέπω τώρα και άμεση αγορά.

Να πας να την δεις από κοντά στημένη εννοείτε να δεις τι παίρνεις.

Αν έχει και την E-320 στημένη ακόμα καλύτερα για να συγκρίνεις και να μην έχεις τύψεις που διαλέγεις την Broil 😛 

Ειχε παρα πολλες (στημένες) απο Weber, Broil King, Napoleon

Κοιτάω την Monarch.....

Edit: Μαλλον μου την ειχε δειξει...

Λογικά την ειχα απορρίψει λόγω μικρότερης επιφανειας ψησιματος

Αν ειναι Weber Spirit II e-320 gbs

Επεξ/σία από jon_pallis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Λογικά την ειχα απορρίψει λόγω μικρότερης επιφανειας ψησιματος

Αν ειναι Weber Spirit II e-320 gbs

Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η καραμέλα το ότι η weber έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος από τις Broil.. το σωστό είναι έχει μεγαλύτερη σχάρα.. :D 

 

Στις 22/7/2020 στις 9:13 ΠΜ, Xorxhs! είπε

Και στις ακριβές δεν ισχύει ότι είναι πα του ομοιόμορφη η θερμοκρασία στις πλάκες . Στην Genesis που έχω τα 5 πρώτα εκατοστά της πλάκας σε όλο το μήκος είναι πιο ψυχρά από την υπόλοιπη .

Είναι πολύ λογικό για την weber να μην καίει το ίδιο μπροστά για 5 cm γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσες να πιάσεις το χερούλι(κάποιος το έχει αναφέρει για την Spirit σε πίσω σελίδες ότι καίει πολύ το χερούλι) και τα χειριστήρια  από την θερμοκρασία..

Για αυτό το λόγο έχουν κενό θερμοκρασίας 2-3 cm γύρω γύρω εκτός από μπροστά που έχουν ~5 cm για να μπορείς να πιάνεις χειριστήρια και χερούλια. ;) 

H Broil έχει πολύ μικρότερη χασούρα μιας και μικρότερος και πιο μαζεμένος κάδος έχοντας πάλι 3 καυστήρες όπως και η Spirit II. Χώρια που έχει και τον οπίσθιο καυστήρα στο καπάκι που δεν βοηθά μόνο στην σούβλα..

Αφού όμως κατέληξες στην Spirit ΙΙ Ε-320 GBS που είναι και πιο οικονομική κιόλας, με γεια και καλά ψησίματα. :)  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...