Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sot_pal είπε

Σαν κάτοχος naterial θα σου έλεγα να την πάρεις. Στο κάτω κάτω αφού είναι για δώρο, με μια κάρτα αλλαγής όλο και κάτι θα βρει να ψωνίσει ο φίλος σου από τα Leroy αν δε του αρεσει το δώρο  😉

Όχι δεν παίζει να την αλλάξει. Θέλει μια ψησταριά υγραερίου κι εκείνος συμφώνησε να του πάρω μια με 200€.Δεν έχει θέμα.

Από το leroy με απασχολεί μόνο που την Naterial την δουλεύουν μόνο αυτοί,και δεν ξέρω τι θα γίνει αν σταματήσει να την φέρνει.Ανταλλακτικα ή επισκευή εννοώ.

Επίσης με ενδιαφέρει να λύνεται εύκολα για να την καθαρίζει μετά από ψησίματα.Εχω μια campingaz παλιά και είναι μαρτύριο ο καθαρισμός της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

23 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Θα σας ενοχλήσω λίγο γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου για δώρο γάμου σε φίλο και το ποσό χωρίς μπουκάλα θα είναι στα 200€.

Ξέρει το ποσό που μπορώ να διαθέσω και δεν έχει θέμα,οποία και να πάρω.Ομως έχω μπερδευτεί.

Έλεγα να κοιτάξω με 3 εστίες και είτε να πάω σε κάποια Naterial του Leroy Merlin ή σε κάποια Bormann που είδα στο Σκρουτζ.

Με ενδιαφέρει να υπάρχουν ανταλλακτικά αν τυχόν χρειαστεί και φυσικά εγγύηση.

Ξέρω δεν είναι πολλά τα χρήματα ,αλλά αυτό τον καιρό και τα 200 υπερβολή είναι για μένα...

Δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις δύο αλλά θυμάμαι όταν έψαχνα στην Bormann έβρισκα αρκετά αξεσουάρ και ανταλλακτικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σημερα την εκανα και εγω την αγορα μου .
Επειδη το budget ηταν χαμηλο πηρα την VANWARD 4815S,Combo
Αναμονη να την παω σπιτι και να ξεκινησει το στησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η monarch ειναι εξαιρετική για all around δε θα σε απογοητεύσει. η genesis ειναι 1 κλικ πανω αλλα η διαφορά δε ξέρω αν θα σου κάνει απόσβεση μιλάμε για 400-500 ε ? . Έχει να κανει και το τι ψηνεις πάντα, αν δε με ένοιαζε η διαφορα θα πήγαινα στη weber η θα κοίταζα napoleon άλλα θεωρό ότι με τη Monarch ιδικά αν είσαι πρωτάρης είναι εξαιρετική επιλογή 

52 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Όχι δεν παίζει να την αλλάξει. Θέλει μια ψησταριά υγραερίου κι εκείνος συμφώνησε να του πάρω μια με 200€.Δεν έχει θέμα.

Από το leroy με απασχολεί μόνο που την Naterial την δουλεύουν μόνο αυτοί,και δεν ξέρω τι θα γίνει αν σταματήσει να την φέρνει.Ανταλλακτικα ή επισκευή εννοώ.

Επίσης με ενδιαφέρει να λύνεται εύκολα για να την καθαρίζει μετά από ψησίματα.Εχω μια campingaz παλιά και είναι μαρτύριο ο καθαρισμός της.

naterial απο leroy, ανταλακτικα θα βρεις κ after market σε αυτά τα χρήματα η συγκεκριμένη είναι value for money κ καθαριζει πολυ ευκολα. 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, slk200gr είπε

δεν μας ειπες τι εκανες?

στα 8 + 8 λεπτα επαιξα τελικα στους 200 βαθμους... προς το medium πηγε, ενω την ηθελα medium rare και την εβγαλα στους 53 βαθμους, τουλαχιστον ετσι ελεγε το θερμομετρο... παιζει να ανεβασε θερμοκρασια στο αλουμινοχαρτο που την αφησα κλειστη 4-5 λεπτα ?

ενα αλλο προβλημα που ειχα ηταν οτι στη μια ακρη καπως γυρισε... υπαρχει τροπος να το αποφευγω αυτο ?

το κρεας ηταν παντως πολυ μαλακο και γευστικοτατο, θα δοκιμασω πολυ συντομα ξανα

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντα ανεβάζουν θερμοκρασία τα κρέατα μετα που τα αποσύρουμε 1-3 βαθμούς εσωτερικά ειτε το κλεισεις με αλουμινοχαρτο είτε οχι. το αλουμινοχαρτο βοηθάει στο να συντηρείτε χρονικά αυτή η θερμοκρασία. πρέπει να μαθεις το θερμόμετρο σου ,σε 2 διαφορετικα το ενα δειχνει σε μενα 56 κ το αλλο 54. οταν παίζεις οριακα κ μετα ανεβαζει θερμοκρασια στη ξεκούραση δε παίρνεις επιθυμητό αποτέλεσμα. επισης αλλη διαρκεια θερμοκρασίας υπάρχει εσωτερικά οταν εξω εχει 30 βαθμούς με αλουμινοχαρτο κ αλλη οταν εχει έξω 15 βαθμούς το χειμώνα . προσωπικα το καλοκαιρι δε τις καλύπτω ποτέ με αλουμινοχαρτο. 

 

" η θερμότητα ψήνει το κρέας εισχωρώντας απ’ έξω προς το κέντρο του.  Όταν αφαιρείτε το κρέας απ’ τo τηγάνι, οι θερμότεροι εξωτερικοί ιστοί συνεχίζουν να μεταφέρουν θερμότητα προς το κέντρο, ψήνοντάς το για μερικά λεπτά ακόμη (γεγονός που έχει ληφθεί υπόψη στον πίνακα θερμοκρασιών πιο πάνω). Στη διάρκεια της διαδικασίας αυτής οι ιστοί είναι διεσταλμένοι και τα εσωτερικά υγρά κυκλοφορούν, που σημαίνει ότι δεν έχει ακόμη ισορροπήσει.

 Αν το αφήσετε τουλάχιστον 5-8 λεπτά σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο θα ισορροπήσει και οι χυμοί του θα παραμείνουν στους ιστούς με αποτέλεσμα να είναι ζουμερό, εύγευστο και μαλακό. "

το οτι γυρίζει τωρα ππριν τις ψησεις πρέπει να τις κόψεις λιιιιγο στο πλαι ωστε οταν ψηθούν κ μαζέψουν να μη γυρίσουν αλλα αυτό ειναι καθαρά εμπειρικά κ  δεν ισχύει πάντα..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ritualistic είπε

στα 8 + 8 λεπτα επαιξα τελικα στους 200 βαθμους... προς το medium πηγε, ενω την ηθελα medium rare και την εβγαλα στους 53 βαθμους, τουλαχιστον ετσι ελεγε το θερμομετρο... παιζει να ανεβασε θερμοκρασια στο αλουμινοχαρτο που την αφησα κλειστη 4-5 λεπτα ?

ενα αλλο προβλημα που ειχα ηταν οτι στη μια ακρη καπως γυρισε... υπαρχει τροπος να το αποφευγω αυτο ?

το κρεας ηταν παντως πολυ μαλακο και γευστικοτατο, θα δοκιμασω πολυ συντομα ξανα

Medium rare 54 βαθμους με  τον τρόπο που σου είπα απλά λουκούμι, γεύση ανεπανάληπτη 

20200823_205312.jpg

20200823_030603.jpg

Επεξ/σία από slk200gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ritualistic είπε

στα 8 + 8 λεπτα επαιξα τελικα στους 200 βαθμους... προς το medium πηγε, ενω την ηθελα medium rare και την εβγαλα στους 53 βαθμους, τουλαχιστον ετσι ελεγε το θερμομετρο... παιζει να ανεβασε θερμοκρασια στο αλουμινοχαρτο που την αφησα κλειστη 4-5 λεπτα ?

ενα αλλο προβλημα που ειχα ηταν οτι στη μια ακρη καπως γυρισε... υπαρχει τροπος να το αποφευγω αυτο ?

το κρεας ηταν παντως πολυ μαλακο και γευστικοτατο, θα δοκιμασω πολυ συντομα ξανα

8 + 8 και σου βγήκε medium; Κανονικά 10 λεπτά το πολύ (5+5), και μετά indirect αν την θέλεις πάνω απο medium. H σπαλομπριζόλα συνήθως θα σου γυρίσει λόγω του λίπους, πρέπει να το κόψεις σε 2-3 σημεία. Πάντως μην νομίζεις, η σπαλομπριζόλα θα κάνει 12/κιλό και η μισή+ είναι κόκκαλο + το σκληρό φρύδι με το λίπος, το rib eye είναι ~20 (Ελληνικό, όχι dry aged) αλλά καθαρό τρυφερο κρέας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

8 + 8 και σου βγήκε medium; Κανονικά 10 λεπτά το πολύ (5+5), και μετά indirect αν την θέλεις πάνω απο medium. H σπαλομπριζόλα συνήθως θα σου γυρίσει λόγω του λίπους, πρέπει να το κόψεις σε 2-3 σημεία. Πάντως μην νομίζεις, η σπαλομπριζόλα θα κάνει 12/κιλό και η μισή+ είναι κόκκαλο + το σκληρό φρύδι με το λίπος, το rib eye είναι ~20 (Ελληνικό, όχι dry aged) αλλά καθαρό τρυφερο κρέας.

ειχα θερμομετρο οποτε πηγα με την ενδειξη κ ηταν σπαλομπριζολα χωρις κοκκαλο γυρω στα 18-19ε το κιλο αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

ειχα θερμομετρο οποτε πηγα με την ενδειξη κ ηταν σπαλομπριζολα χωρις κοκκαλο γυρω στα 18-19ε το κιλο αν θυμαμαι καλα

25 ε το κιλό το εικονιζόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sndev είπε

η monarch ειναι εξαιρετική για all around δε θα σε απογοητεύσει. η genesis ειναι 1 κλικ πανω αλλα η διαφορά δε ξέρω αν θα σου κάνει απόσβεση μιλάμε για 400-500 ε ? . Έχει να κανει και το τι ψηνεις πάντα, αν δε με ένοιαζε η διαφορα θα πήγαινα στη weber η θα κοίταζα napoleon άλλα θεωρό ότι με τη Monarch ιδικά αν είσαι πρωτάρης είναι εξαιρετική επιλογή 

 

Η μοναδική περίπτωση να πάρω τη. Genesis είναι να την πάρω στα λεφτά της monarch (περιμένω κάτι και αν μ κάτσει) αλλιώς θα πάρω τη monarch... Απλα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε να δω γιατί έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στα χρήματα, γιατί το εύκολα αναγνωρίσιμο ως διαφορά είναι η επιφάνεια ψησίματος.. Δεν τη βρίσκω όμως ικανή μια τέτοια διαφορά να κοστίζει 400-500 ευρώ πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lucky13xxx είπε

Η μοναδική περίπτωση να πάρω τη. Genesis είναι να την πάρω στα λεφτά της monarch (περιμένω κάτι και αν μ κάτσει) αλλιώς θα πάρω τη monarch... Απλα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε να δω γιατί έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στα χρήματα, γιατί το εύκολα αναγνωρίσιμο ως διαφορά είναι η επιφάνεια ψησίματος.. Δεν τη βρίσκω όμως ικανή μια τέτοια διαφορά να κοστίζει 400-500 ευρώ πάνω 

Παντως αν πας στην monarch προτιμησε την 390 και οχι την 340 που πηρα ,εγω προσωπικα το μετανοιωσα γιατι με 100 ε επιπλεον παιρνεις και την σουβλα+ διακοπτη πανω στην ψησταρια+εναν καυστηρα για την σουβλα ,εγω μεν μπορω να παρω σουβλα (περι τα 140 ε )αλλα χωρις διακοπτη και πλαινο καυστηρα και πιο ακριβα και πιο λιγα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα την Broil King Royal 340 που έχω εγώ. Δεν έχει τόσο καλό καπάκι και δεν έχει καυστήρα σούβλας, αλλά έχει πλαϊνό καυστήρα, μαντεμένιες σχάρες και ίδιας έντασης κεντρικούς καυστήρες. Είναι νομίζω ένας καλός συμβιβασμός αν δεν σε ενδιαφέρει ο καυστήρας σούβλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Εγώ θα σου πρότεινα την Broil King Royal 340 που έχω εγώ. Δεν έχει τόσο καλό καπάκι και δεν έχει καυστήρα σούβλας, αλλά έχει πλαϊνό καυστήρα, μαντεμένιες σχάρες και ίδιας έντασης κεντρικούς καυστήρες. Είναι νομίζω ένας καλός συμβιβασμός αν δεν σε ενδιαφέρει ο καυστήρας σούβλας.

Για 100 ε  βρε αδερφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...