Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skoudinio είπε

Σήμερα είχα επιχείρηση καθαρισμό ψησταριας. Χρειάστηκα :

-ένα σύρμα για πιατα 

-Καθαριστικό για ψησταριες

-Χαρτί κουζίνας 

-πολύ όρεξη 

Πρώτα επλυνα της σκαρες και τα προστατευτηκα απο τους καυστήρες. Όταν τα αφερεσα έριξα μπόλικο φάρμακο να μαλακώσουν. Στη συνέχεια έτριψα καλα και την καθαρίσα οσο μπορούσα. Στο τέλος την έκαψα ενα 20 λεπτό να εξατμιστουν τα φάρμακα. Πολύ βασικό να ειναι κρύα η ψησταριά. Συνολική ώρα μου πήρε 1 ωρα περίπου. Είχα καιρό να την καθαρίσω. 

Screenshot_2020-09-01-12-47-35-950_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2020-09-01-12-47-33-687_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2020-09-01-12-47-31-859_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2020-09-01-12-47-30-050_com.miui.gallery.jpg

Ποιο καθαριστικο χρησιμοποιησες ? Τους ανακλαστηρες και τις σχαρες πως τους καθαρισες και πou ?

Χθες εψησα μια ταλιατα και δοκιμασα το κολπο με το αλατι για 40 λεπτα που αναφερθηκε πιο πανω και εχω να πω οτι η διαφορα στη γευση με το να ριχνεις το αλατι πριν/μετα το ψησιμο ειναι χαοτικη!

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Ετσι, μονο με δοκιμη μπορεις να βρεις τι σου αρεσει. Το τι λεει ο καθε κρεοπώλης και ο καθε σεφ στο youtube δεν εχει και πολυ σημασια. Αλλοι το προτιμουν απο πριν και αλλοι μετα. Και γω παντως το πριν προτιμω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ritualistic είπε

Ποιο καθαριστικο χρησιμοποιησες ? Τους ανακλαστηρες και τις σχαρες πως τους καθαρισες και πou ?

Χθες εψησα μια ταλιατα και δοκιμασα το κολπο με το αλατι για 40 λεπτα που αναφερθηκε πιο πανω και εχω να πω οτι η διαφορα στη γευση με το να ριχνεις το αλατι πριν/μετα το ψησιμο ειναι χαοτικη!

Ενα overlay που λέει για ψησταριες. Τα έκανα με Χαρτί κουζίνας και Βετεξ. Εντωμεταξύ όταν την καθαρίσα πήγα να την κάψω και μου τελείωσε η φιαλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια βοήθεια από κατόχους spitir 2 310 gbs. Ποιο είναι το πλάτος από το πόδι αριστερά μέχρι δεξιά στο πλάτος που τελειώνει το δεξί ράφι. Με κατεβασμένο αριστερό ράφι ειναι 107 αλλά μετρανε μέχρι και το εξωτερικό του σημείο και όχι το σημείο του ποδιού της ψησταριάς. Επίσης την απόσταση από το έδαφος μέχρι το κάτω μέρος του ραφιού όταν το αριστερό ράφι είναι κατεβασμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα παρελαυα το Meater που όπως είπα, είχα αγοράσει σε offer απο amazon

ότι καλύτερο σε θερμόμετρο έχει περάσει από τα χέρια μου και όχι μόνο ποιοτικά σε κατασκευή  , θα καταλάβετε πιο κάτω

image.png.826483701bcd21c86ed7c5f978bf9f31.png

καταρχας εχει 3ς θερμοκρασίες στο application (το οποίο είναι εξαιρετικό)

1. την εσωτερική κρέατος 

2. την επιθυμητή

3. την εξωτερική 

όταν ξεκίνησα την εφαρμογή  κ έβαλα ότι θέλω να νε στους 57 βαθμούς κ ξεκίνησε να ανεβαίνει θερμοκρασία έβγαλε χρόνο ψησίματος εκτιμώμενο 

στην εξωτερική θερμοκρασία κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν έλεγε η ψησταριά (campingaz) 250 βαθμούς αυτό έλεγε 248 αρα συμφωνούν και το θερμόμετρο της ψησταριάς είναι κομπλέ σε τεράστιο βαθμό χωρίς αποκλίσεις.

Στην εσωτερική θερμοκρασία κάτι που μου έκανε τρελά εντύπωση.. 

5 λεπτα πριν τελειώσει ο χρονος χτύπησε το κινητο.

στα 4 λεπτα χτύπησε να το βγάλω τη πριζολα και έδειχνε εσωτερική 50. το φοβήθηκα ότι λεει βλακείες κ το έβγαλα στους 55 να με safe. αμ δε..

πατάω λοιπόν στους 55 οτι το βγάζω και εμφανίζει η εφαρμογή now  Resting for 3 min.

βγήκε εμφανισιακά αυτό 

image.png.1ab6c412dca681fc7a70a4e5e6697c38.png

 

το αποτέλεσμα είναι ότι στο resting το 55 χωρίς να είναι στη φωτιά προφανώς, πήγε 63 στα 4 λεπτά!!

lw8k56Do_T8n5P0gfo0Wxvde0kf2ltym9dLTIlY9vN0-370Kn3HAsd7d-Ia_9xI_7760yoGMwLXJNSnHJifWHrlfJ_Uswp4763hz_eHMS0ZmO8bp_fsqLnni1gSEkfFV605uOVZ9BpZ4Wra7sJvOXZ3Zkb2yOE-E83MLJfrNiA4lBr1FRkjyduZ110-U_w7NApF3DxipFyn8xlUcH7cxp7qEaObjaYyfaR0vw2BxOEuReEHJF3q0Q-Xdfgzi3SrTBs3bf1AxzmffGZPu41m6EaVSB9e5GUC-g-pBI8pw-8Me3gt-FSY-bAGCklb0im4JL4QUrop9Hxcas5SCC2bGroRPcobWbIQBDnFWeoz89mbK7c6YjHrU3FQsYbblalFzSif9ce_BmEw5Xqy_PShO2ftJ20H761kzsHLTEb6niNu9JW5KucsrIie-zMNYNRCiEIq7UcNhmf3VgJFxgb6NP7DBFonDp3VqkkjtgrpJCXjiJFyzsBEH8JuPOuRUoLj9gsJl0QYgiLJOyU17NGuoIYgy0y7iGAj92HNKdIh62wKvF0VLHTvmD7Dv9WLCdxQ--8mPq-8UZs0b9N9Y1r98VWk-Y1kVZnHm-sIXOesUYom-SZBjdNQ4EfzljgdmS_31myYyi7oqp3JGVmFFQTOujhvGyl4fikaQeLypfmL61RFB4QNR_zhINrUzbjE=w444-h937-no?authuser=0

 

αρα αν το είχα βγάλει όπως έλεγε στους 50 βαθμούς θα είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα κ όχι το medium που βγήκε!

(μα +8 σε resting?)

image.png.7d5fef7cd2bf7ad45ab5a4b7f1e64526.png

 

image.png.8fbdaec7aa144e3764a3ec20fc3b1114.png

 

τα 100 ευρώ που κανει φαίνονται πολλά άλλα είναι εξαιρετικό χωρίς καλώδια χωρίς τίποτα μόνο μειονεκτημά πρέπει να είσαι σχετικά κοντά στη ψησταριά γτ χάνετε το σήμα.

στα 3 μέτρα με κλειστό καπάκι έμενα ψιλό χανότανε με ανοιχτό καπάκι που έκανα τεστ είναι περίπου 8-10 μέτρα 

αν το πετύχετε στα 55 ευρώ που το πήρα για κάτι χωρίς καλώδια αν ψάχνεστε μη τα λυπηθείτε 

επίσης η εφαρμογή εχει κάτι άλλο που δεν γνωριζα.. αναλογος το κομματι κρέατος αλαζει κ η θερμοκρασια που προτείνει. πχ πικανια σου λεει 60 ενω rib eye 58 κάποια άλλα τα έχει στα 57 κ κάποια στα 56

ενα ακομα συμπέρασμα για τη ψησταριά από το γράφημα. όπως θα δείτε στη πράσινη καμπύλη πέφτει από 260 βαθμους στους 240. είναι που άνοιξα να γυρισω τη πριζολα.. ισα κ 5 sec.... κ έχασε σχεδόν 20 βαθμούς!  γιαυτο επιμένουμε οτι παίζει σημαντικό ρόλο εάν κρατάει θερμοκρασία κάτι που κάνουν σε σημαντικό βαθμό οι weber broil, σκευτητε το χειμώνα πως επηρεαζει αυτό το 1 άνοιγμα. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια ενημερωση sndev ,50 ε πηρα εγω απο το αμαζον με καλωδιο (2 θεσεις)

Επεξ/σία από slk200gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2020 στις 3:38 ΜΜ, ritualistic είπε

Ποιο καθαριστικο χρησιμοποιησες ? Τους ανακλαστηρες και τις σχαρες πως τους καθαρισες και πou ?

Χθες εψησα μια ταλιατα και δοκιμασα το κολπο με το αλατι για 40 λεπτα που αναφερθηκε πιο πανω και εχω να πω οτι η διαφορα στη γευση με το να ριχνεις το αλατι πριν/μετα το ψησιμο ειναι χαοτικη!

Πες μια φορά ακόμα την διαδικασία γιατί την έχασα πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sndev είπε

σημερα παρελαυα το Meater που όπως είπα, είχα αγοράσει σε offer απο amazon

ότι καλύτερο σε θερμόμετρο έχει περάσει από τα χέρια μου και όχι μόνο ποιοτικά σε κατασκευή  , θα καταλάβετε πιο κάτω

image.png.826483701bcd21c86ed7c5f978bf9f31.png

καταρχας εχει 3ς θερμοκρασίες στο application (το οποίο είναι εξαιρετικό)

1. την εσωτερική κρέατος 

2. την επιθυμητή

3. την εξωτερική 

όταν ξεκίνησα την εφαρμογή  κ έβαλα ότι θέλω να νε στους 57 βαθμούς κ ξεκίνησε να ανεβαίνει θερμοκρασία έβγαλε χρόνο ψησίματος εκτιμώμενο 

στην εξωτερική θερμοκρασία κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν έλεγε η ψησταριά (campingaz) 250 βαθμούς αυτό έλεγε 248 αρα συμφωνούν και το θερμόμετρο της ψησταριάς είναι κομπλέ σε τεράστιο βαθμό χωρίς αποκλίσεις.

Στην εσωτερική θερμοκρασία κάτι που μου έκανε τρελά εντύπωση.. 

5 λεπτα πριν τελειώσει ο χρονος χτύπησε το κινητο.

στα 4 λεπτα χτύπησε να το βγάλω τη πριζολα και έδειχνε εσωτερική 50. το φοβήθηκα ότι λεει βλακείες κ το έβγαλα στους 55 να με safe. αμ δε..

πατάω λοιπόν στους 55 οτι το βγάζω και εμφανίζει η εφαρμογή now  Resting for 3 min.

βγήκε εμφανισιακά αυτό 

image.png.1ab6c412dca681fc7a70a4e5e6697c38.png

το αποτέλεσμα είναι ότι στο resting το 55 χωρίς να είναι στη φωτιά προφανώς, πήγε 63 στα 4 λεπτά!!

lw8k56Do_T8n5P0gfo0Wxvde0kf2ltym9dLTIlY9vN0-370Kn3HAsd7d-Ia_9xI_7760yoGMwLXJNSnHJifWHrlfJ_Uswp4763hz_eHMS0ZmO8bp_fsqLnni1gSEkfFV605uOVZ9BpZ4Wra7sJvOXZ3Zkb2yOE-E83MLJfrNiA4lBr1FRkjyduZ110-U_w7NApF3DxipFyn8xlUcH7cxp7qEaObjaYyfaR0vw2BxOEuReEHJF3q0Q-Xdfgzi3SrTBs3bf1AxzmffGZPu41m6EaVSB9e5GUC-g-pBI8pw-8Me3gt-FSY-bAGCklb0im4JL4QUrop9Hxcas5SCC2bGroRPcobWbIQBDnFWeoz89mbK7c6YjHrU3FQsYbblalFzSif9ce_BmEw5Xqy_PShO2ftJ20H761kzsHLTEb6niNu9JW5KucsrIie-zMNYNRCiEIq7UcNhmf3VgJFxgb6NP7DBFonDp3VqkkjtgrpJCXjiJFyzsBEH8JuPOuRUoLj9gsJl0QYgiLJOyU17NGuoIYgy0y7iGAj92HNKdIh62wKvF0VLHTvmD7Dv9WLCdxQ--8mPq-8UZs0b9N9Y1r98VWk-Y1kVZnHm-sIXOesUYom-SZBjdNQ4EfzljgdmS_31myYyi7oqp3JGVmFFQTOujhvGyl4fikaQeLypfmL61RFB4QNR_zhINrUzbjE=w444-h937-no?authuser=0

αρα αν το είχα βγάλει όπως έλεγε στους 50 βαθμούς θα είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα κ όχι το medium που βγήκε!

(μα +8 σε resting?)

image.png.7d5fef7cd2bf7ad45ab5a4b7f1e64526.png

image.png.8fbdaec7aa144e3764a3ec20fc3b1114.png

τα 100 ευρώ που κανει φαίνονται πολλά άλλα είναι εξαιρετικό χωρίς καλώδια χωρίς τίποτα μόνο μειονεκτημά πρέπει να είσαι σχετικά κοντά στη ψησταριά γτ χάνετε το σήμα.

στα 3 μέτρα με κλειστό καπάκι έμενα ψιλό χανότανε με ανοιχτό καπάκι που έκανα τεστ είναι περίπου 8-10 μέτρα 

αν το πετύχετε στα 55 ευρώ που το πήρα για κάτι χωρίς καλώδια αν ψάχνεστε μη τα λυπηθείτε 

επίσης η εφαρμογή εχει κάτι άλλο που δεν γνωριζα.. αναλογος το κομματι κρέατος αλαζει κ η θερμοκρασια που προτείνει. πχ πικανια σου λεει 60 ενω rib eye 58 κάποια άλλα τα έχει στα 57 κ κάποια στα 56

ενα ακομα συμπέρασμα για τη ψησταριά από το γράφημα. όπως θα δείτε στη πράσινη καμπύλη πέφτει από 260 βαθμους στους 240. είναι που άνοιξα να γυρισω τη πριζολα.. ισα κ 5 sec.... κ έχασε σχεδόν 20 βαθμούς!  γιαυτο επιμένουμε οτι παίζει σημαντικό ρόλο εάν κρατάει θερμοκρασία κάτι που κάνουν σε σημαντικό βαθμό οι weber broil, σκευτητε το χειμώνα πως επηρεαζει αυτό το 1 άνοιγμα. 

τρομερο review ευχαριστουμε @sndev

 

41 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Πες μια φορά ακόμα την διαδικασία γιατί την έχασα πλιζ

τπτ ιδιαιτερο απλα ριχνεις χοντρο αλατι στο κρεας και το αφηνεις 40 λεπτα να ξεκουραστει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Πες μια φορά ακόμα την διαδικασία γιατί την έχασα πλιζ

2 σελίδες πίσω είναι. Δεν είναι κάτι το δύσκολο αλλα ειναι χρονοβόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

τρομερο review ευχαριστουμε @sndev

τπτ ιδιαιτερο απλα ριχνεις χοντρο αλατι στο κρεας και το αφηνεις 40 λεπτα να ξεκουραστει

Εκτός η εντός ψυγείου? Θενκς για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια χαζη ερωτηση ,στις 10- του μηνος βγαζει το lidl παλι τις angus σε προσφορα ,η απορια μου ειναι οτι επειδη μου αρεσουν πολυ αλλα η ημερομηνια ληξεως ειναι περιπου 5-7 μερες μετα την αγορα αν τις βαλω σε καταψυκτη μπορω να τις κρατησω για μεγαλυτερο διαστημα η η ημερομηνια ληξεως ενοει την ημερα αποψυξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ritualistic είπε

εντος

Εισαι σιγουρος οτι αλατιζεις και  αφηνεις 40 λεπτα εντος ψυγειου;;;

Αρα θελεις αλλα 30+  λεπτα  εκτος ψυγειου για να παρει θερμοκρασια δωματιου.

Επομενως μιλαμε για 70-80 λεπτα προετοιμασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Εισαι σιγουρος οτι αλατιζεις και  αφηνεις 40 λεπτα εντος ψυγειου;;;

Αρα θελεις αλλα 30+  λεπτα  εκτος ψυγειου για να παρει θερμοκρασια δωματιου.

Επομενως μιλαμε για 70-80 λεπτα προετοιμασια.

Σε γενικες γραμμες δεν εχεις αδικο για νορμαλ θερμοκρασιες αλλα 40 λεπτα εκτος ψυγειου σε θερμοκρασια δωματιου 30+ βαθμους οπως τις τελευταιες μερες δεν ξερω αν συνισταται, εγω τουλαχιστον το αφησα 40 λεπτα εντος και 10 λεπτα εκτος μεχρι να ζεσταθει η ψησταρια. Μπορει ομως να κανω και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως το καλυτερο φιλετο που εψησα ηταν οταν την αφησα 10 λεπτα εκτος ψυγειου (μια φορα το εκανα γιατι δεν κρατιομουν και πετυχε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...