Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Ερώτημα προς όσους έχουν τις ιδιαίτερα δημοφιλείς εδω weber.  Όταν έρχεται η ώρα για το καλο καθάρισμα ( μετα τα 2-3 ψησίματα), γίνεται όλος ο τόπος χάλια? Αν μπει σε ταρατσα δλδ χρειάζεται μετα λάστιχο κ σφουγγάρισμα? 

Αν βαλεις απο κατω εκει που σταζουν τα λιπη ενα πλαστικο μπωλ βαθυ, θα πεσουν ολα εκει μεσα, μιας και δεν χανει απο αλλου. Ολο και κατι θα σταξει γυρω γυρω αν την καθαρισεις και εξωτερικα, αλλα δεν γινεται χαμος.

Επισης πιστευω οτι καλο καθαρισμα δεν χρειαζεται καθε 2-3 ψησιματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εγώ βάζω ένα κουβαδακι που έρχεται ακριβώς και δεν σταζει τπτ. Καθάρισμα όχι τόσο συχνά γιατί αλλοιώνει τη γεύση 😅μια φορά ανα 20 ψησίματα και βάλε. Τρίψιμο η σχάρα και τα flavorizer bars και είσαι κομπλέ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, τη μαντεμένια σχάρα πώς την καθαρίζετε; Εγώ μετά από κάθε ψήσιμο την τρίβω με τη συρματόβουρτσα και τη λαδώνω, αλλά μέχρι εκεί. Βάζετε νερό, λιποκαθαριστή ή κάτι άλλο;

Weber Spirit II 310 GBS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsomby είπε

Ερώτηση, τη μαντεμένια σχάρα πώς την καθαρίζετε; Εγώ μετά από κάθε ψήσιμο την τρίβω με τη συρματόβουρτσα και τη λαδώνω, αλλά μέχρι εκεί. Βάζετε νερό, λιποκαθαριστή ή κάτι άλλο;

Weber Spirit II 310 GBS

Όχι χημικά πάνω στο μαντεμι που τρως. Τρίψιμο λάδωμα και τέλος. Μια στο τόσο μπορείς στο νεροχύτη να την καθαρίζεις με νεράκι και λίγο σαπουνακι. Μετά λίγο προσοχή, γιατί χάνει λίγο από την πατινα το μαντεμι και μπορεί να κολλάει για κάνα δυο ψησίματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδεσ! Έχω δει μερικούς που ψήνουν ολόκληρο κοτόπουλο χωμένο σε κουτάκι μπίρας! Μπορεί κάποιος να δώσει λεπτομέρειες για τον τρόπο ψησίματος; Έμμεσο στους 200 είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγώ τη Weber Spirit II E310 GBS από Κωτσόβολο και είμαι πολύ χαρούμενος! Πέρυσι είχα χάσει την προσφορά της Campingaz στο Black Friday και είχα απογοητευτεί πολύ η αλήθεια είναι. Εμπειρία δεν έχω καθόλου με ψησταριές υγραερίου αλλά βάσει των σχολίων που έχω διαβάσει για τις weber περιμένω τα καλύτερα!  Έβαλα στο wishlist του άμαζον επίσης το meater σε περίπτωση που πέσει η τιμή του να γίνει αγορά. Τώρα από βδομάδα περιμένω να έρθει η ψησταριά και να αγοράσω και μπουκάλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι πήγα σε εταιρικό στην ΕΚΟ και δεν σου δίνουν σαν πρώτη φορά μπουκάλα γεμάτη. Πρέπει να πας άδεια για να σου δωσουν. Τελικά κατάφερα και βρήκα άλλο πρατήριο και πήρα. Είμαι σε 2 σκέψεις: 1ον αν έπρεπε να πάρω την διάφανη της πετρογκαζ και 2ον αν αντί για την κλασσική 10κιλη κοντοχοντρη έπρεπε να επιλέξω την 10κιλη που είναι λίγο πιο ψηλή. Τι γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Παρήγγειλα και εγώ τη Weber Spirit II E310 GBS από Κωτσόβολο και είμαι πολύ χαρούμενος! Πέρυσι είχα χάσει την προσφορά της Campingaz στο Black Friday και είχα απογοητευτεί πολύ η αλήθεια είναι. Εμπειρία δεν έχω καθόλου με ψησταριές υγραερίου αλλά βάσει των σχολίων που έχω διαβάσει για τις weber περιμένω τα καλύτερα!  Έβαλα στο wishlist του άμαζον επίσης το meater σε περίπτωση που πέσει η τιμή του να γίνει αγορά. Τώρα από βδομάδα περιμένω να έρθει η ψησταριά και να αγοράσω και μπουκάλα.

Μέχρι να πεσει το meater παρε κάποιο κινεζικο με καλώδιο εως 20ε να κάνεις δουλιτσα. Αφου δεν έχεις εμπειρία σιγουρα μολις ερθει θα μπεις στο τρυπακι να δοκίμαζεις κρέατα σωστα ψημένα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, plasTOST είπε

Να αναφέρω ότι πήγα σε εταιρικό στην ΕΚΟ και δεν σου δίνουν σαν πρώτη φορά μπουκάλα γεμάτη. Πρέπει να πας άδεια για να σου δωσουν. Τελικά κατάφερα και βρήκα άλλο πρατήριο και πήρα. Είμαι σε 2 σκέψεις: 1ον αν έπρεπε να πάρω την διάφανη της πετρογκαζ και 2ον αν αντί για την κλασσική 10κιλη κοντοχοντρη έπρεπε να επιλέξω την 10κιλη που είναι λίγο πιο ψηλή. Τι γνώμη έχετε?

Την διαφανή της πετρογκάζ να προτιμούσες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Την διαφανή της πετρογκάζ να προτιμούσες!!!

Μην τον κανεις έτσι ... :) 

Μια χαρά είσαι και με αυτή . Και διάφανη που είχα και εγώ , και υποτίθεται δεν θα την πατούσα με το να ξεμεινω, όταν έψηνα έμεινα διότι ενώ φαινόταν ότι είχε η φλόγα εξασθενούσε πολύ στο τέλος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, έχει βγάλει το amazon.de την Weber Spirit Classic Electric BBQ 320 Black 46415029  στα 480 ευρώ, εγώ μπορώ να την φέρω από Γερμανία δωρεάν στην Ελλάδα, πιστεύετε ότι αξίζει παραπάνω από την E-310 του Κωτσόβολου που έχω παραγγείλει ήδη; Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα να υπαναχωρήσω από την αγορά της και να πάρω αυτή του άμαζον. Η προσφορά είναι μόνο για σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...