Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα συμφωνήσω με τον γέροντα, τουλάχιστον ως προς το κομμάτι του πειραματισμού.

Το ψήσιμο είναι μια απόλαυση, χόμπι, είναι κάτι που φέρνει ανθρώπους, παρέες πιο κοντά. Δε νομίζω να πήρε κάποιος μια ψησταριά, οποιουδήποτε τύπου, απλά για να ψήνει για τον εαυτό του. Πρόσφατα έκανα κι εγώ μια αγορά σε Napoleon με sizzle zone για το μπαλκόνι, έπειτα από αρκετό ψάξιμο και χωρίς να βιάζομαι ιδιαίτερα. Όντως πολύ καλή κατασκευή και πιστεύω ότι θα την χαρούμε για αρκετά χρόνια.

Θα ήθελα να επισημάνω ότι ψήνω χρόνια σε κτιστό μπάρμπεκιου με κάρβουνο και κάποιες φορές σε μια μικρή ψησταριά αερίου. Οι ψησταριές αερίου έχουν το καλό ότι φτάνουν εύκολα σε θερμοκρασία ψησίματος και δεν υπάρχει η κάπνα/βρωμιά του κάρβουνου. 

Ευτυχώς για όλους μας, υπάρχουν αρκετά επιμορφωτικά βίντεο στο YouTube είτε από τις εταιρείες που κατασκευάζουν τις ψησταριές είτε από μερακλήδες, όπως εμείς, που πάντα ψάχνουν να πειραματιστούν και να ανακαλύψουν νέους τρόπους ψησίματος.

Στην τελική το πως θα ψήσεις κάποιο κρέας, λαχανικό κτλ είναι θέμα προσωπικού γούστου. Δοκιμάζεις διάφορες συνταγές και προτάσεις και στο τέλος κρατάς αυτή που σου αρέσει περισσότερο.

Ποιο μοντέλο της Napoleon πήρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1943

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Άντε ρε με τις γκαζάκια σας 😋

Συκωτακι στα κάρβουνα μούρλια (περιέχει τοποθέτηση προϊόντος) 😅

Το bbq που βλέπετε είναι DIY 

Πείτε καμμία συνταγή για συκώτι στην γκαζιού. 

IMG_20201013_185247.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συκωτια τα αλευρώνεις και τα βάζεις στο τηγάνι. 

4 hours ago, ritualistic said:

@SagoniasSlutRos ποσο το ειχες παρει απο το themart και για τι διαφορα τιμης μιλαμε απο ενα χασαπικο ?

δωσε καμια αναλυτικη οδηγια για το ψησιμο... το βαζεις στον μεσαιο indirect στην αρχη και μετα τους αναβεις ολους για να ανεβασει θερμοκρασια ?

 

Βγάζεις το κρέας από το ψυγείο 

Το σκουπίζεις να μην έχει υγρά

Βάζεις χοντρό αλάτι, το ξαναβάζεις στο ψυγείο για 2-3 ωρίτσες

Το βγάζεις από το ψυγείο και αφαιρείς το χοντρό αλάτι

Φτιάχνεις σε γενναίες ποσότητες ένα μείγμα αλάτι (η ποσοτητα εξαρτάται πόσο καλά αφαίρεσες το χοντρό αλάτι), πιπέρι, πάπρικα, σκορδο σκόνη ή αλάτι, πιπερι, herbe de province 

To βάζεις κάτω και αρχίζεις να το πασαλείφεις παθιασμένα με το μείγμα.

Αναβεις το bbq να φτάσει και τα μείνει στους 225F (~110C)

Αναβεις ένα κουβαδάκι κάρβουνα, βρέχεις δυο χούφτες οξυά, hickory, κλπ και τα βάζεις στα καρβουνάκια ( ή χρησιμοποιησε ότι τεχνική σε βολευει για το κάπνισμα)

Βάζεις το tri-tip στο inderect και το θυμιατό από την άλλη

Γύρισε το κρέας ανα 20 λεπτά

Τη δευτερη φορά που θα το γυρίσεις, γύρω στο 40', χώνεις στο χοντρό κομμάτι του κρέατος θερμόμετρο.

Όταν η εσωτερική θερμοκρασία φτάσει γύρω στους 120F, το βγάζεις και το αφήνεις να κάτσει κανα δεκάλεπτο

Βγάζεις το θυμιατήρι από το bbq και βάζεις στο φουλ το BBQ (εξαρτάται από την ψησταριά σου)

Χώνεις το θερμόμετρο στο κρέας

Το βάζεις στην ψησταριά και παρακολουθείς τη θερμοκρασία και το γυρίζεις μία φορά (δεν έχει σημασία πόσες φορές το γυρίσεις αλλά να βγει ομοιομορφο)

Μόλις το κρέας φτάσει την επιθυμητη θερμοκρασία το βγάζεις 

Το αφήνεις να κάτσει 10-15 λεπτά.

Και το κόβεις όπως έδειξε ενας συμ-ποιητης σε προηγούμενο ποστ.

Και πρέπει να σου βγει κάπως έτσι:

Καλή όρεξη!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Νομίζω το topic έχει πάει σε αλλο lvl, κριμα τοσες χρήσιμες πληροφορίες αποψεις ιδέες να χάνονται σε τοσες σελίδες 

Ισχύει! Πραγματικά κρίμα.

Πρέπει να φλαγγαρουμε κάποια πράγματα/οδηγίες στην πρώτη σελίδα να τα βρίσκουμε εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aloop είπε

Το tri tip από το Mart, είναι της Devesa (Αργεντινής) ή άλλη μάρκα;

Το μόνο που βρίσκω στο site τους είναι αυτό

και δεν ειναι και διαθεσιμο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ritualistic είπε

και δεν ειναι και διαθεσιμο αυτο

Ναι, δεν είναι, απλά σε κατάστημα μπορεί να υπάρχει κάτι και γι αυτό ρωτάω. Μην ψάχνω tri tip devesa και όλοι  να λένε για άλλης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, berny είπε

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

Πως σας φαίνεται η τιμη και η ιδια η ψησταριά; Εχει κανεις εμπειρία;

Αξιοπρεπέστατη. Κατά την άποψή μου είναι καλύτερα να πάρεις το "ακριβό" μοντέλο ενός "μέτριου" κατασκευαστή παρά το entry-level μοντέλο ενός ακριβού κατασκευαστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Αξιοπρεπέστατη. Κατά την άποψή μου είναι καλύτερα να πάρεις το "ακριβό" μοντέλο ενός "μέτριου" κατασκευαστή παρά το entry-level μοντέλο ενός ακριβού κατασκευαστη.

Και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που είδα την ποιότητα κατασκευής των ακριβών κατασκευαστων στα entry level τους μοντέλα και πως είναι σχεδιασμένα ακόμα και αυτά για να κάνουν την διαφορά με οποιοδήποτε άλλο προϊόν κυκλοφορεί. Καλύτερα είναι να πάρεις μια φθηνή φασον ψησταριά να δεις αν σου αρέσει το σπορ και μετά βλέπεις και κάνεις. Με το σκεπτικό ότι αν έχεις να δώσεις 400 ευρώ για μια ψησταριά δεν πεινάς κιόλας, αντέχει το πορτοφόλι σου και τα 500-600. Δες κάδο που έχει η landmann και δες και μια broil κοντά στα ίδια λεφτά και θα καταλάβεις. Δες την Broil King BK 320  στα 390 ευρώ, στα ίδια λεφτά τεράστια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που είδα την ποιότητα κατασκευής των ακριβών κατασκευαστων στα entry level τους μοντέλα και πως είναι σχεδιασμένα ακόμα και αυτά για να κάνουν την διαφορά με οποιοδήποτε άλλο προϊόν κυκλοφορεί. Καλύτερα είναι να πάρεις μια φθηνή φασον ψησταριά να δεις αν σου αρέσει το σπορ και μετά βλέπεις και κάνεις. Με το σκεπτικό ότι αν έχεις να δώσεις 400 ευρώ για μια ψησταριά δεν πεινάς κιόλας, αντέχει το πορτοφόλι σου και τα 500-600. Δες κάδο που έχει η landmann και δες και μια broil κοντά στα ίδια λεφτά και θα καταλάβεις. Δες την Broil King BK 320  στα 390 ευρώ, στα ίδια λεφτά τεράστια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής. 

Νομίζω ότι και οι δύο έχουμε δίκιο. Παρ' όλα αυτά η προσωπική μου εμπειρία από entry level Broil King είναι (δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς, έχει 3 καυστήρες και τίποτα άλλο):

- Σε μερικά σημεία, κυρίως προς τη πλευρά του ψήστη η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη

- Ο κάδος είναι άριστος αλλά έχει πολλές βίδες και γωνίες σε διάφορα σημεία. Βρωμίζει εύκολα και καθαρίζεται πολύ δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...