Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους. Παρακολουθω οσο μπορω αυτο το ξεχειλωμενο θρεντ και εχω ορισμενες αποριες ως εντελως νεος στο χωρο του ψησιματος με υγραεριο...

Κοιταω λοιπον για μια ψησταρια υγραεριου, αρχικα με μπατζετ εως 200 αλλα διαβαζοντας και καταλαβαινοντας περισσοτερα , σχεδον πειστηκα οτι δε φτανουν. Και λεω σχεδον γιατι οι περισσοτεροι προτεινετε Broil & Weber ,ισως ομως να εχετε εντρυφησει πολυ περισσοτερο απο τον μεσο οικογενειαρχη ψηστη που θα ψησει κατα μεσο ορο 1 το πολυ 2 φορες την εβδομαδα. Αρα σιγουρα η Mercedes ειναι καλυτερη και σε ποιοτητα υλικων και σε ανεση απ οτι ενα Scoda πχ, αλλα αν η καθημερινη του χρηση ειναι περιορισμενη, αξιζει κανεις να δωσει διπλασια χρηματα??? (1 ερωτημα)

Απ την αλλη συνηθιζω να κοιταζω κριτικες χρηστων πριν αγορασω το οτιδηποτε. Στο σκρουτζ λοιπον τις περισσοτερες (και θετικοτατες κιολας) κριτικες τις εχουν οι Vanyward (Majesty S & 4207S ) και οχι οι επωνυμες Weber & Broil....

Μπορει καποιος να μου εξηγησει ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ καποιος να παρει αυτες εναντι μιας εισαγωγικης Weber Η Broil King που θα δωσει και παραπανω χρηματα και με χειροτερα χαρ/κα ( μικροτεροι καυστηρες, μικροτερη πλακα κτλ...)???

Ειναι τοσο σημαντικα (θα τα καταλαβει ο ΜΕΣΟΣ χρηστης) η ποιοτητα των υλικων και η στιβαροτητα της κατασκευης, που υποτιθεται ΔΕΝ εχουν οι "μη επωνυμες" ???

Ποσο αραγε % (και σε αυτο το καταναλωτικο προιοιν) πληρωνουμε τη μαρκα και το καλυτερο promotion ???

Σιγουρα οταν πληρωνεις κατι επωνυμο "οφειλεις" να υπερασπιστεις την αγορα σου και να πεισεις τον εαυτο σου οτι ειναι το καλυτερο για τα χρηματα που διεθεσες....Ειναι ομως ετσι? Θα εκανες τη δουλεια σου και με κατι οχι τοσο επωνυμο και ακριβο...?

Σκεψεις διασπαρτες κανω αφου ακομα δεν εχω καταληξει, αν και σχεδον παντα θελω να παιρνω vfm προιοντα (που συνηθως ΔΕΝ ειναι τα ακρως επωνυμα!)

Επεξ/σία από Zer0cooL1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγραμματικά, σε επώνυμη πας στα 10χρόνια εγγύηση. Αν χαλάσει κάτι θα βρίσκεις ανταλλακτικά για πολλά χρόνια. Σε μη επώνυμη αν χαλάσει κάτι, τρέχα γύρευε. Επίσης η μη επώνυμη στα 3-4 χρόνια θα έχει λογικά σκουριάσει και θα είναι για αλλαγή. 

Αν πας στη λογική παίρνω φθηνή και όταν χαλάσει την αλλάζω με άλλη φθηνή και έχω πάντα καινούρια, να ξέρεις ότι θα χάσεις σε ποιότητα ψησίματος. Θα έχεις τελείως διαφορετική θερμοκρασία σε διάφορα σημεία πάνω στη σχάρα. Επίσης θα χάνει από παντού θερμοκρασία και όπως είπαν τα παιδιά πιο πίσω το χειμώνα δεν θα ανεβάζει θερμοκρασία εύκολα.

Λογικό να έχουν πολλές κρητικές στο skroutz, μιας και τις αγοράζουν πιο εύκολα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επιγραμματικά, σε επώνυμη πας στα 10χρόνια εγγύηση. Αν χαλάσει κάτι θα βρίσκεις ανταλλακτικά για πολλά χρόνια. Σε μη επώνυμη αν χαλάσει κάτι, τρέχα γύρευε. Επίσης η μη επώνυμη στα 3-4 χρόνια θα έχει λογικά σκουριάσει και θα είναι για αλλαγή. 

Αν πας στη λογική παίρνω φθηνή και όταν χαλάσει την αλλάζω με άλλη φθηνή και έχω πάντα καινούρια, να ξέρεις ότι θα χάσεις σε ποιότητα ψησίματος. Θα έχεις τελείως διαφορετική θερμοκρασία σε διάφορα σημεία πάνω στη σχάρα. Επίσης θα χάνει από παντού θερμοκρασία και όπως είπαν τα παιδιά πιο πίσω το χειμώνα δεν θα ανεβάζει θερμοκρασία εύκολα.

Λογικό να έχουν πολλές κρητικές στο skroutz, μιας και τις αγοράζουν πιο εύκολα.

Αντε με την εγγυηση να το καταλαβω (εν μερει γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και ψιλα γραμματα οπως με ολες τις εγγυησεις για κακη χρηση)...

Η ποιοτητα ψησιματος αν ηταν χαλια σε αυτες, τοτε δε θα ειχαν και χαλια κριτικες απο τους χρηστες ? Σαν να ρωταω ο οδηγος του scoda εχει παραπονο απ το αυτοκινητο για συγκεκριμενη χρηση...???Οσον αφορα τις θεροκρασιες που ανεβαζουν κανεις δεν παραπονεθηκε!

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες απαραιτητα απλα προσπαθω να καταλαβω τι τελικα αξιζει και τι οχι (αν και φανταζομαι ειναι πολυ σχετικο και αυτο)

 

Να προσθεσω δε οτι υπαρχει και κριτικη χρηστη που ειχε Broil King και αγορασε Majesty, και εμεινε εκπληκτος απ την ποιοτητα και την επιδοση της (σιγουρα οι αποψεις αυτων που εχουν κανει χρηση αρκετων ψησταριων ειναι ιδιαιτερα σημαντικη απο καποιον που χρησιμοποιει μονο τη δικη του...)

Επεξ/σία από Zer0cooL1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα blackbull (φασον, όλες ίδιες είναι) και πήγα σε weber. Αν αξίζει η όχι η διαφορά στην τιμή μόνο ο ίδιος θα το καταλάβεις πηγαίνοντας να τις δεις από κοντά. Όπως είπα και πριν λίγα ποστ μέχρι 200 αξίζουν 100% αν είναι να φτάσεις σε διαφορές κοντά στα 100 ευρώ με μια broil όμως όχι. 

Εμένα το χειρότερο που είχα αντιμετωπίσει και το έχουν όλοι λόγω σχεδιασμού είναι ότι εψηνα και σταζαν λίπη από τις ενώσεις, εκεί έχεις θέμα μην φας και καμμία παντόφλα μαζί με τα κρέατα. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Zer0cooL1 είπε

Αντε με την εγγυηση να το καταλαβω (εν μερει γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και ψιλα γραμματα οπως με ολες τις εγγυησεις για κακη χρηση)...

Η ποιοτητα ψησιματος αν ηταν χαλια σε αυτες, τοτε δε θα ειχαν και χαλια κριτικες απο τους χρηστες ? Σαν να ρωταω ο οδηγος του scoda εχει παραπονο απ το αυτοκινητο για συγκεκριμενη χρηση...???Οσον αφορα τις θεροκρασιες που ανεβαζουν κανεις δεν παραπονεθηκε!

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες απαραιτητα απλα προσπαθω να καταλαβω τι τελικα αξιζει και τι οχι (αν και φανταζομαι ειναι πολυ σχετικο και αυτο)

Να προσθεσω δε οτι υπαρχει και κριτικη χρηστη που ειχε Broil King και αγορασε Majesty, και εμεινε εκπληκτος απ την ποιοτητα και την επιδοση της (σιγουρα οι αποψεις αυτων που εχουν κανει χρηση αρκετων ψησταριων ειναι ιδιαιτερα σημαντικη απο καποιον που χρησιμοποιει μονο τη δικη του...)

Φαίνεται ότι δεν θέλεις να πειστείς οποτε πάρε την Majesty για να μην το κουράζουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zer0cooL1 είπε

Αντε με την εγγυηση να το καταλαβω (εν μερει γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και ψιλα γραμματα οπως με ολες τις εγγυησεις για κακη χρηση)...

Η ποιοτητα ψησιματος αν ηταν χαλια σε αυτες, τοτε δε θα ειχαν και χαλια κριτικες απο τους χρηστες ? Σαν να ρωταω ο οδηγος του scoda εχει παραπονο απ το αυτοκινητο για συγκεκριμενη χρηση...???Οσον αφορα τις θεροκρασιες που ανεβαζουν κανεις δεν παραπονεθηκε!

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες απαραιτητα απλα προσπαθω να καταλαβω τι τελικα αξιζει και τι οχι (αν και φανταζομαι ειναι πολυ σχετικο και αυτο)

Αρχικα ξεκινας λαθος και στο λεω απο τωρα οτι εκτος κ αν δουλευεις τοσο πολυ που δεν εχεις 2 ωρες ελευθερο χρονο υην ημερα... δεν προκειται να παρεις ψησταρια υγραεριου και να ψηνεις 1 φορα την εβδομαδα! Θα ψηνεις μινιμουμ 2 για να μην σου πω και μεσοβδομαδα.

Οσο για την ποιοτικη διαφορα μεταξυ των επωνυμων και των φασον με μια επισκεψη στα καταστηματα θα εχεις δικη σου αποψη αν αξιζει η οχι η διαφορα τιμης.

Προσωπικα σαν κατοχος Weber Spirit II 310 που σχεδιαζε να δωσει μαξ 400ε για ψησταρια ειμαι 100% ευχαριστημενος με τα επιπλεον χρηματα που εδωσα.

Δεν παλευω με αναφλεξεις, η θερμοκρασια ειναι παντα μα παντα σταθερη ακομα κ σε πολυωρα ψησιματα, τα μαντεμια της ειναι τοπ και ξερω οτι αν χρειαστω support ο αντιπροσωπος ειναι στη διπλανη πορτα με αψογη εξυπηρετηση απο οσα ακουγονται εως τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ έψαχνα για ψησταρια υγραεριου και έλεγα το πολύ να δώσω 200. Καλά κάνεις και ρωτάς για να μην την πατήσεις. Εννοείται θα κάνεις την δουλειά σου αλλά δεν θα βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα. Εγώ αυτό που θα έκανα θα περίμενα Black friday πέρυσι, όσοι ήταν τυχεροί πήραν της campingaz με 50% έκπτωση. Εγώ πήρα την veber spirit ii e310. Σκέψου την ανάβω τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω. Ειδικά στα μεγάλα καταστήματα έχεις ατοκες δόσεις δεν σου φαίνεται καν. Εν κατά κλειδί δικό σου είναι το πορτοφόλι αν θες να δώσεις 200 ευρώ και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς απαιτήσεις καν το. Αν είσαι άνθρωπος που κάνεις επένδυσεις και καλοφαγάς πάρε κάτι καλό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά μεταξύ ακριβών και φτηνών ψησταριών είναι κυρίως στην κατανομή της κατανομή της θερμότητας και ότι η θερμοκρασία είναι σταθερή. Από εκεί και πέρα, έχει να κάνει με τις ικανότητες, εμπειρία  και προτιμησεις στο ψήσιμο. Για παράδειγμα για κάποιον που έχει φτάσει σε επίπεδο να ελέγχει πλήρως το ψητό του, οι αυξομοιώσεις στη θερμοκρασία λόγω αναφλέξεων είναι κάτι που θέλει να το αποφύγει ή ένα προσωπικό παράδειγμα, έχω φτάσει σε επίπεδο που για να βελτιωθεί το αποτέλεσμα των καπνιστών κρεάτων μου χρειάζομαι δύο επίπεδα και πιο ευαίσθητο ρυθμιστή (αλλά δε σκοπεύω να δωσω 2-3 χιλιαρικα, καλύτερα να πάω 20 εκδρομές και να φάω σε bbq που εξειδικευονται σε συγκεκριμένα κρέατα και ψησίματα 😁 )

 

Επεξ/σία από Ψιτ
:D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zer0cooL1 είπε

Αντε με την εγγυηση να το καταλαβω (εν μερει γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και ψιλα γραμματα οπως με ολες τις εγγυησεις για κακη χρηση)...

Η ποιοτητα ψησιματος αν ηταν χαλια σε αυτες, τοτε δε θα ειχαν και χαλια κριτικες απο τους χρηστες ? Σαν να ρωταω ο οδηγος του scoda εχει παραπονο απ το αυτοκινητο για συγκεκριμενη χρηση...???Οσον αφορα τις θεροκρασιες που ανεβαζουν κανεις δεν παραπονεθηκε!

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες απαραιτητα απλα προσπαθω να καταλαβω τι τελικα αξιζει και τι οχι (αν και φανταζομαι ειναι πολυ σχετικο και αυτο)

Να προσθεσω δε οτι υπαρχει και κριτικη χρηστη που ειχε Broil King και αγορασε Majesty, και εμεινε εκπληκτος απ την ποιοτητα και την επιδοση της (σιγουρα οι αποψεις αυτων που εχουν κανει χρηση αρκετων ψησταριων ειναι ιδιαιτερα σημαντικη απο καποιον που χρησιμοποιει μονο τη δικη του...)

Αγαπητέ μη σκαλώνεις στην ψυχαναγκαστική αναζήτηση της ιδανικής ισορροπίας κόστους - ποιότητας - κλπ που μας πιάνει πολλούς εδώ μέσα. Πάρε μια όσο πιο φθηνή μπορείς που να σε κάλυπτει σε διαστάσεις, και ψήνε μέχρι να τα φτύσει. Αν δεις να ...χάνει λάδια στρώνε ένα αλουμινόχαρτο πριν την ανάψεις την επόμενη φορά. 

Μετά που θα έχεις μάθει καλά το ψήσιμο στο υγραέριο αγοράζεις μια υπερλουξ να την έχεις για πάντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στην camping gas που θεωρείται κατά κάποιον τρόπο μια σκάλα κάτω από τις ακριβές ου γράφουμε, ένα παιδί έψαχνε σχάρα γιατί τη χάλασε με τρίψιμο και δεν έβρισκε πουθενά. Μια απλή σχάρα, όχι κανένα εξάρτημα περίεργο. Και ένας άλλος από εδώ πάλι, πήρε τη Weber και είχε μια γρατζουνιά η σχάρα και του έστειλαν καινούρια και τις κράτησε και τις δύο. Που η γρατζουνιά στο μαντεμι δεν είναι πρόβλημα καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ήρθε και στήθηκε η E310! Έγινε και το initial burn, την άφησα 20 λεπτα να κάψει στο τέρμα. Από τα 10 λεπτά είχε τερματισει η θερμοκρασία. Όταν κρύωσαν οι σχάρες, τις πέρασα με λίγο λάδι.

Αύριο θα παίξει το πρώτο πιλοτικό ψήσιμο με ταπεινές χοιρινές μπριζολίτσες για να είμαι όσο πιο σίγουρος μπορώ :)

Κάνω ενα revision, του τι έχω καταλάβει για την διαδικασία και με διορθώνετε:

1) Πριν το ψήσιμο, ανάβω τέρμα και τους 3 καυστήρες και την αφήνω 10 λεπτα να κάψει. Ξαναλαδώνω σχάρες;

2) Το κρέας πρέπει να είναι κανά μισάωρο σε θερμοκρασία δωματίου και αλατισμένο

3) Βαζω το κρέας στην καυτή ψησταριά, μετά χαμηλώνω την θερμοκρασία και ψήνω άμεσα με κλειστό καπάκι.

Ερώτηση τώρα, σε τι θερμοκρασία τις χοιρινές; 200 -220; Μια δύο φορές γύρισμα και πάνω κάτω στα 10-12 λεπτά είναι έτοιμες; Και οι τρείς καυστήρες στη μέση;

Καταλαβαίνω ότι θα τα βρώ εμπειρικά απλά ρωτάω για να έχω ένα μπούσουλα γιατί όπως είπα δεν εχω ξαναδουλέψει υγραέριο.

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panos_ace είπε

 

1) Πριν το ψήσιμο, ανάβω τέρμα και τους 3 καυστήρες και την αφήνω 10 λεπτα να κάψει. Ξαναλαδώνω σχάρες;

2) Το κρέας πρέπει να είναι κανά μισάωρο σε θερμοκρασία δωματίου και αλατισμένο

3) Βαζω το κρέας στην καυτή ψησταριά, μετά χαμηλώνω την θερμοκρασία και ψήνω άμεσα με κλειστό καπάκι.

Ερώτηση τώρα, σε τι θερμοκρασία τις χοιρινές; 200 -220; Μια δύο φορές γύρισμα και πάνω κάτω στα 10-12 λεπτά είναι έτοιμες; Και οι τρείς καυστήρες στη μέση;

Καταλαβαίνω ότι θα τα βρώ εμπειρικά απλά ρωτάω για να έχω ένα μπούσουλα γιατί όπως είπα δεν εχω ξαναδουλέψει υγραέριο.

Ευχαριστώ!

γιατι να το κανεις αυτο? βαλτην στους 200 βαθμους εξαρχης  και ξεκινα αφου ειναι καθαρες και λαδωμενες οι σχαρες ηδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

γιατι να το κανεις αυτο? βαλτην στους 200 βαθμους εξαρχης  και ξεκινα αφου ειναι καθαρες και λαδωμενες οι σχαρες ηδη

Μάλλον εννοεί για να κάνει τις γραμμές.

 

11 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Καλημέρα,

ήρθε και στήθηκε η E310! Έγινε και το initial burn, την άφησα 20 λεπτα να κάψει στο τέρμα. Από τα 10 λεπτά είχε τερματισει η θερμοκρασία. Όταν κρύωσαν οι σχάρες, τις πέρασα με λίγο λάδι.

Αύριο θα παίξει το πρώτο πιλοτικό ψήσιμο με ταπεινές χοιρινές μπριζολίτσες για να είμαι όσο πιο σίγουρος μπορώ :)

Κάνω ενα revision, του τι έχω καταλάβει για την διαδικασία και με διορθώνετε:

1) Πριν το ψήσιμο, ανάβω τέρμα και τους 3 καυστήρες και την αφήνω 10 λεπτα να κάψει. Ξαναλαδώνω σχάρες;

2) Το κρέας πρέπει να είναι κανά μισάωρο σε θερμοκρασία δωματίου και αλατισμένο

3) Βαζω το κρέας στην καυτή ψησταριά, μετά χαμηλώνω την θερμοκρασία και ψήνω άμεσα με κλειστό καπάκι.

Ερώτηση τώρα, σε τι θερμοκρασία τις χοιρινές; 200 -220; Μια δύο φορές γύρισμα και πάνω κάτω στα 10-12 λεπτά είναι έτοιμες; Και οι τρείς καυστήρες στη μέση;

Καταλαβαίνω ότι θα τα βρώ εμπειρικά απλά ρωτάω για να έχω ένα μπούσουλα γιατί όπως είπα δεν εχω ξαναδουλέψει υγραέριο.

Ευχαριστώ!

Καλορίζικη και καλά ψησίματα αρχικά :)

1) εγώ τις λαδώνω πριν την ανάψω ή όταν τελειώσω το ψήσιμο και κρυώσει τις περνάω τότε ώστε να είναι έτοιμες για την επόμενη χρήση.

2) Σωστά. Εγώ τις μαρινάρω ας πούμε από το πρωί και τις βάζω ψυγείο. Μισή ώρα πριν τις βγάζω σε θερμοκρασία δωματίου και μετά για ψήσιμο.

3) Όταν ανοίγω το καπάκι για να τις βάλω βάζω στο τέρμα χαμηλά και τους 3 καυστήρες ώστε να κρατήσω της θερμοκρασία περίπου 200-220. Προσοχή τώρα στις ενδείξεις του θερμομέτρου της ψησταριάς: Αν καλύψεις σχεδόν όλη την επιφάνεια της ψησταριάς λογικό θα είναι να σου γράφει χαμηλότερη θερμοκρασία το θερμόμετρα της ψησταριάς. Με σχεδόν γεμάτη την επιφάνεια ψησίματος το θερμόμετρο έγραφε 150-170 αλλά το κρέας ψηνόταν με την ίδια ένταση και ταχύτητα σαν να είχα 220 (έχω θερμόμετρο με ακίδα και έκανα τους σχετικούς ελέγχους).

Όσον αφορά το ψήσιμο θα σου πω τι κάνω εγώ για τις χοιρινές: Τις βάζω στην σχάρα, στα 4-5 λεπτά γύρισμα και ξανά μετά στα 4-5 λεπτά. Το πόσες φορές χρειαστεί γύρισμα εξαρτάται από το πόσο ψημένες θες να είναι και από το πάχος τους κρέατος (άλλο χρόνο και γυρίσματα θέλει μία που είναι 1 δάκτυλο χοντρή και άλλο μία που είναι 2 δάκτυλα). Επίσης δεν τις γυρνάς με πιρούνι/  πιρούνα κλπ. 

Αν θες μετά το πρώτο γύρισμα βάζεις και στην σχάρα συντήρησης ψωμί κομμένο φέτες και το τσεκάρεις για να μην αρπάξουν όταν θα γυρίζεις και τις μπριζόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, slk200gr είπε

Φαίνεται ότι δεν θέλεις να πειστείς οποτε πάρε την Majesty για να μην το κουράζουμε 

Εχεις επιχειρηματα και ξερεις να συζητας παντως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...