Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά έλεος. Εγώ, αποφάσισα με την γυναίκα μου να αγοράσουμε μια καλή Ψ.Υγραερίου για χρήση από εμάς και μόνο. Ούτε για μούρη σε φίλους, ούτε έχουμε αποθημένα να εξαργυρώσουμε, ούτε μας τρέχουν τα χρήματά μας από τις τσέπες. Δεν κοιτώ τι χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, ούτε με ενδιαφέρουν τα μοντέλα > €1000 αλλά δεν θέλω και τις κινέζικες. Μια απλή συμβουλή παρακαλώ θα ήθελα: Να αγοράσω την ΒΚ Monarch με €725 από τον Κτσόβολο ? Εαν θα την αποσβέσω είναι δικό μου θέμα. Αλλά μήπως πρέπει να δω πχ. κάποιο ανταγωνηστικό μοντέλο? Μήπως κάνω κάποια λάθος κίνηση? 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Just now, costas_ said:

Βρε παιδιά έλεος. Εγώ, αποφάσισα με την γυναίκα μου να αγοράσουμε μια καλή Ψ.Υγραερίου για χρήση από εμάς και μόνο. Ούτε για μούρη σε φίλους, ούτε έχουμε αποθημένα να εξαργυρώσουμε, ούτε μας τρέχουν τα χρήματά μας από τις τσέπες. Δεν κοιτώ τι χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, ούτε με ενδιαφέρουν τα μοντέλα > €1000 αλλά δεν θέλω και τις κινέζικες. Μια απλή συμβουλή παρακαλώ θα ήθελα: Να αγοράσω την ΒΚ Monarch με €725 από τον Κτσόβολο ? Εαν θα την αποσβέσω είναι δικό μου θέμα. Αλλά μήπως πρέπει να πχ. κάποιο ανταγωνηστικό μοντέλο? 

Ευχαριστώ πολύ

Καλη αλλα καλη και η weber! Εγω ειλικρινα τις θεωρω ισοπαλες αλλα θα επαιρνα weber για αλλο λογο. Υπαρχουν απο amazon ανταλλακτικα στο 1/3 της τιμης ενω στην BK δεν θα βρεις και θα παρεις αναγκαστικα τα "αυθεντικα" πληρωνοντας στον εισαγωγεα κερατιατικα.
αυτο μονο. Επισης σημερα στην "κριση" οι BBQάδες πεινανε. Αν πας και πεις δινω τοσα μαυρα για να παρω την εκθεσιακη μπορει να την παρεις πιο καλα απο οτι στον κοτσώβολο.
Τελος ο κοτσωβολος φερνει την 340 στα 725 ευρω ενω οι bbqαδες thn 390 στα 850 ευρω. Δεν νομιζω πως αν καταληξεις σε BK πως δεν αξιζει να παρεις την πιο μεγαλη που εχει και τη σουβλα και το extra burner.
Μηπως ομως σε αυτα τα λεφτα (και σε λιγοτερα) να παρεις τη weber? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβετε ολοι πόσο μας κλεβουν στην Ελλάδα οι χονδρέμποροι, σας προτεινω να παρετε το αμαξι και να πατε μια Γερμανια μολις φυγει ο κορωνοϊος.
αξιζει να πατε να φορτωσετε και να γυρισετε. Ενα παραδειγμα θα δωσω μονο και δειτε τιμη, διαστασεις, υλικο, βαγονετο συρταρια, υλικο σχαρων, αξεσουαρ, υλικο καδου, kw burner
και τι δινει ο Mayer εξω απο το μοναχο (ξερω το εργοστασιο απο οπου εισαγει στο Hong Kong και ξέρω μεσω συνεργατη και τον ιδιο) και σε τι τιμη, !!!!
Και οχι δεν στελνει λογω γερμανικης νομοθεσιας. Που να χτυπιεσαι!
Μονο πας και φορτωνεις ή αγγαρευεις φιλο στη Γερμανια να την παραλαβει και να στην στειλει.
Μονο δειτε και ξαναμιλαμε για το ποσο μας κλεβουν (αλλα διαβαστε μια μια τις προδιαγραφες).
Και μην ακουσω χαζομαρες! Την εχει ο κουμπαρος μου και ΠΕΤΑΕΙ

https://www.grill-more.de/gasgrill-backburner-30100141

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΟΣΟ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ? 
(παρακαλω να συγκριθει με ομοιες σε διαστασεις και υλικο οπως πχ BK Imperial + Weber Summit = 5πλη τιμη!


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Άλλη ερώτηση... Πήρε η σύζυγος κάτι λουκάνικα προβάτου, αυτά σε τι θερμοκρασία τα βγάζουμε;

Ή το πάμε με το μάτι;

μερακλης!

με το ματι θα πας και προσεχε θα εχεις αρκετες αναφλεξεις ειδικα αν εχει λιπη η ψησταρια στον καδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, costas_ said:

Ποιο είναι το αντίστοιχο μοντέλο της BK Monarch σε Weber ? 

Ε310 η Ε320 (για μενα ενα κλικ καλυτερες απο Monarch αλλα απειροελαχιστη διαφορα- προσωπικη γνωμη ασε που μου αρεσει καλυτερα το GBS περα απο ανταλλακτικα)

Επεξ/σία από Elderman_19730
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

! Με εντυπωσιάζεις. Μένω και εγώ στα Μελίσσια και πήγα σήμερα στον Κοτσόβολο στην Λ. Πεντέλης, όπου την W 310 την έχει €555 και την ΒΚ στα €725. Εκανα μια πρόταση μήπως αγοράσω την εκθεσιακή ΒΚ .. αλλά είναι τελείως άσχετα τα κοριτσάκια εκεί μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε

Για να καταλαβετε ολοι πόσο μας κλεβουν στην Ελλάδα οι χονδρέμποροι, σας προτεινω να παρετε το αμαξι και να πατε μια Γερμανια μολις φυγει ο κορωνοϊος.
αξιζει να πατε να φορτωσετε και να γυρισετε. Ενα παραδειγμα θα δωσω μονο και δειτε τιμη, διαστασεις, υλικο, βαγονετο συρταρια, υλικο σχαρων, αξεσουαρ, υλικο καδου, kw burner
και τι δινει ο Mayer εξω απο το μοναχο (ξερω το εργοστασιο απο οπου εισαγει στο Hong Kong και ξέρω μεσω συνεργατη και τον ιδιο) και σε τι τιμη, !!!!
Και οχι δεν στελνει λογω γερμανικης νομοθεσιας. Που να χτυπιεσαι!
Μονο πας και φορτωνεις ή αγγαρευεις φιλο στη Γερμανια να την παραλαβει και να στην στειλει.
Μονο δειτε και ξαναμιλαμε για το ποσο μας κλεβουν (αλλα διαβαστε μια μια τις προδιαγραφες).
Και μην ακουσω χαζομαρες! Την εχει ο κουμπαρος μου και ΠΕΤΑΕΙ

https://www.grill-more.de/gasgrill-backburner-30100141

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΟΣΟ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ? 
(παρακαλω να συγκριθει με ομοιες σε διαστασεις και υλικο οπως πχ BK Imperial + Weber Summit = 5πλη τιμη!


 

Δε χρειαζεται να πας να την παρεις εσυ... Λες να τη στειλουν σε γερμανική διεύθυνση εδώ, και με 100 ευρώ στη στελνουν Ελλαδα.

https://eshopwedrop.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Char-Broil παίζει Ελλάδα; Πολύ καλή αναλογία ποιότητας / τιμής, ειδικά στις tru-infrared ψησταριές. Κάνουν απίθανο ψήσιμο. Την έχω κοντά 3 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elderman_19730 είπε

Επειδη λεμε τα ίδια και τα ίδια 100 φορες!
οι Weber-Broil king ειναι ΚΑΛΕΣ. Προτιμώνται απο τις αγνωστες κινεζιαρικες επειδη α) πουλας μουρη β) εχουν ελαφροτατα καλυτερη κατασκευη (θα εξηγησω αργοτερα το ελαφροτατα) γ) λενε 10 χρονια εγγυηση αλλα στην πραξη ειναι 2 χρονια με περιορισμους. η BK δινει πχ 25 χρονια εγγυηση στο καπακι 10 στα Burner και 2 στα υπολοιπα. Η Weber (για μενα λιγο καλυτερη αλλα τοσο ελαφρα που δεν αξιζει να συζηταμε κυριως λογω Burner) επισης δινει 10 αλλα με εξαιρεσεις και στην πραξη στα 2 χρονια θα αλλαξεις Burner και στα 3 σχαρες μαντεμι που θα σκουριασει δ) επειδη βρισκεις ανταλλακτικα και αξεσουαρ περιεργα σε τυποποιημενες διαστασεις, αντι τις διαστασεις της καθε κινεζικης που ο καθενας βγαζει οτι του ερθει! Αλλος βαθος 42 αλλος 41 αλλος 44 και αλλος 45. Θα ηταν πολυ οικονομικοτερα να παρετε ανταλλακτικα απο amazon και να φτιαξετε-ενισχυσετε την δικη σας κινεζικη αλλα ελάχιστοι ξέρουν κατασκευαστικα να φτιάξουν σωστα τα flame tamers, τα venturi, και να ρυθμισουν τις βαλβιδες. Θα φτιαχνατε ψησταρια των 1200 με 3-4 κατοσταρικα.
Απο την αλλη (σχετικα με τις ακριβες μαρκες) λογω φορου εξαγωγης (Τραμπ) απο Αμερικη στις weber-BK πληρώνεις 40% φορο και κερδος χονδρεμπορα. Γιαυτο ειναι τριδιπλη η τιμη. Αλλιως (βασει ποιοτητας) θα επρεπε να ειναι απλα 30-40% ακριβοτερη (παραμενουν καλυτερες αλλα οχι τοσο πια).

Οι ψησταριες ειναι 2 ειδων. Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα. Οι (Α) λαμαρινα εμαγε οποιασδηποτε μαρκας απο 200 ως 1200 ευρω. (προφανως με διαφορες και εκει εχει σημασια το "ελαφρες διαφορες ανωτερω") οπου στην παρξη το παχος λαμαρινας η επιστρωση και τα μαντεμια ειναι λιγο καλυτερα 
και οι (Β) με inox food grade 304 που ξεκινανε απο 2500 (ΒΚ regal-imperial) ανεβαινουν σε 4000-5000 (Weber Summit- Napoleon 665) και συνεχιζουν στα 10Κ (Lynx-Firemagic-Lion κλπ USA).
Αυτες εχουν 1.5-2 χιλιοστα SS 304 εχουν διπλα μονωμένα τοιχώματα, εχουν 10ρες σχαρες και γενικως ειναι σουπερ πανακριβες λογω ΥΛΙΚΟΥ και οχι λογω μαρκας!
Πηγαινετε σε οποιο επαγγελματια σουβλατζιδικο θελετε και παρατηρηστε πως ολοι εχουν inox και τα εχουν πληρωσει στο "Λεωνιδα" 4 χιλιαρα. Επειδη ειναι επαγγελματιες και θελουν να ψήνουν καθε μερα. Κανένας δεν εχει εμαγε ψησταρια σε σουβλατζιδικο! To inox 304 18/10 ειναι πολυ ακριβο σπορ, εχει αλλες συγκολησεις και αλλα εργαλεια κοπης.

Όσοι λοιπον ΔΕΝ εχουν μια βαλιτσα λεφτα για πεταμα να πανε στο (Β) -δηλαδη οι περισσοτεροι απο εμας-,
απλα πανε σε ενα καλο (Α) που ειναι καλύτερα να ειναι "μαρκα" (αντικειμενικα) αλλα οχι απαραιτητο, και πιο πολυ μετραει σε τι περιπτωση και σε τι εκπτωση το πηρες. Τωρα οσοι επιμενουν πχ οτι η δικια τους ειναι "καλύτερη" εχει να κανει απλως με την καβλα του καθενος να χαιρεται με αυτο που εχει.
Αλλος χαιρεται που πηρε weber, αλλος χαιρεται που πηρε blackbull απο το Αιγαλεω. Μπράβο και στους δύο αλλα μη μας πρηζετε ποιανου ειναι καλύτερη.
Η κουβέντα μοιαζει σαν την κουβέντα "ειναι καλύτερο το skoda ή το nissan" και ειναι ηλιθια κουβέντα!
Καλα είναι και τα δύο θα κανεις αριστα τη δουλεια σου! Και δεν χρειαζεσαι παραπανω. Και κανενα δεν ειναι bugatti οποτε χέσε μας! οκ?
ΟΛΕΣ ΨΗΝΟΥΝ και ΟΛΕΣ θα χαλασουν τα burner σε 3 ή 6 χρονια και ΟΛΕΣ θελουν σερβις και ΟΛΕΣ θα τρυπησουν πριν τη δεκαετια. Αλλα δεν σε νοιαζει γιατι ως τοτε θα εχει βγει αλλη τεχνολογια (αλλοτε λαβα αλλοτε flame tamers, τωρα κεραμικα κλπ και θα αλλαζες ετσι κι αλλιως).

Αυτα απο ένα γέρο που εχει δώσει κι αν έχει δώσει φραγκα και ειχε BBQ οτι υπαρχει κατα καιρους.
Μαθετε να ψήνετε και αφηστε ποια ψησταρια ειναι καλύτερη. Ναι εχουν διαφορες αλλα οχι απειρες.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ. Η weber πχ εχει καλυτερα μονωμενο καπακι με πιο μικρο ανοιγμα πισω να κραταει τον καπνο. ΙΣΧΥΕΙ. Ερωτηση τωρα! Ξέρεις να κανεις smoked brisket που ειναι τέχνη και ο ρυθμος εξόδου του καπνου μετραει καθως και η διατηρηση 120 Κελσιου σταθερα για δεκατετραωρο? γιατι αν δεν ξέρεις δεν θα σου κανει διαφορα αν ψήνεις μονο παϊδάκι και σουβλάκια του 20λεπτου στο μεσοδυνατο. Ομοιως, Η BK έχει ωραια μαντεμια σε σχεση με τη vanguard-blackbull. Αλλα θα τα πληρώσεις διπλη τιμη λογω φορου εισαγωγης. Ξέρεις να κανεις season το μαντεμι με λάδι? Ή θα το τριβεις με βουρτσες θα το γδαρεις και θα το πλενεις με fairy που θα μπει στους πορους και θα τρως χημικα? Γιατι αν δεν ξερεις παρε το φθηνο μαντεμι με 40 και οχι το ακριβο με 80 και πετα το! Στην τιμη του ενος στο αλλο παιρνεις 2! (επειδη και το BK θα σκουριασει και το ξέρω γιατι τα χρυσοπλήρωσα και εβριζα στην 4ετια).
Υπάρχει βέβαια και το μαντεμι του leroy merlin μαρκα naterial με 19.99. Δεν εχει επιστρωση, ειναι αγριο σα γυαλοχαρτο, λεπτο και δεν κραταει θερμοκρασια, και μετα το πρωτο ψησιμο θα το πεταξεις γιατι θα νευριασεις! Υπαρχει και το le creuset με 350 ευρω με κεραμικο εμαγε που δεν θα κρακαρει-ξεφλουδισει ποτε και ολοι οι σεφ σε αυτο ορκιζονται .... αλλα αμα φιλε μου πιστευεις οτι μονο σε Le Creuset μπορεις να μαγειρεψεις και εχεις και 350 ευρα για πεταμα, δυο πραγματα συμβαινουν! Ειτε εισαι ο gordon ramsay και χαραμιζεσαι εδω μεσα στο insomnia, ή απλα εχεις καβαλησει καλαμι!
Αυτα.
 

Σωστα μιλησες γεροντα, 

Αν και δεν εχω την ανάλογη εμπειρία, ετσι θεωρούσα πως έχουν σε γενικές γραμμές τα πραγματα.. 

Κρατω το post σου ως απαντηση σε μερικους που παρατηρω τελευταία να κανουν bullying σε οποιον τολμησει να γραψει κάτι για οτιδήποτε αλλο εκτος των big 3..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισό λεπτό βρε αγόρια. Διαβάζω εδώ ότι υπάρχουν και Γερμανικά προϊόντα όπως αυτά που βλέπω στο site που βαλατε (https://www.grill-more.de/) και έχει το παρακάτω μοντέλο το οποίο φαίνεται πολύ καλο ZUNDA MGG-331 PRO GAS GRILL WITH SIDE BURNER

https://www.grill-more.de/gasgrill-30100128

Τα κοιτάμε ? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Char-Broil παίζει Ελλάδα; Πολύ καλή αναλογία ποιότητας / τιμής, ειδικά στις tru-infrared ψησταριές. Κάνουν απίθανο ψήσιμο. Την έχω κοντά 3 χρόνια τώρα.

Ναι παίζουν και είναι εξαιρετικές αλλά δεν έχουν όνομα στην Ελλάδα όπως και οι outdoorchef . Ποιο μοντέλο έχεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω τους συναδέρφους ψήστες και απονέμω τα σέβη μου σε όσους έχουν συνεισφέρει τεχνογνωσία σε αυτό το απίστευτο topic!

Όντας χρόνια εντατικός ψήστης σε κάρβουνο (σε απλά πράγματα) και νέος θαυμαστής του barbeque κατά τα αμερικανικά πρότυπα, βολιδοσκοπώ την κατάσταση για να γίνω κι εγώ κάτοχος ψησταριάς υγραερίου. Οι επιλογές αχανείς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν ξεκινήσω θα κολλήσω με το άθλημα και προβληματίζομαι μέχρι που αξίζει να αυξήσω το budget. Θα προτιμούσα μάλλον κάτι έτοιμο και δοκιμασμένο (όχι DIY grill tunning & moding για την ώρα), αξιόπιστο αρκετά για να προλάβει να βγάλει τα χρήματά του.

  • Να πάω πχ σε entry level Weber Spirit II E-310 GBS που είναι και σε προσφορά ~550€ για να δω αν μου ταιριάζει το άθλημα χωρίς να δώσω πολλά;
  • Να ανέβω κατηγορία πχ σε Broil King Signet ή Baron με μάτι και σούβλα ή και 4 καυστήρες με ~1200€ για να έχω εξ αρχής περισσότερες επιλογές για δοκιμές;
  • Να δω κάτι πχ σε Napoleon Rogue SE με infrared burner και ανοξείδωτες σχάρες με ~1500€ ως πιο future proof επένδυση; Είναι όντως 15 χρόνια η εγγύηση για ότι πάθει;
  • Αξίζει να φέρω κάποιο από τα τούμπανα Mayer που ανέφερε ο φίλος γέροντας παραπάνω και ας έμαθα μόλις ότι υπάρχουν;

Βλέπω ότι όσο πιο βαθιά πέφτεις στη λαγουδότρυπα, τόσο περισσότερα καλούδια σου παρουσιάζουν για να σε πείσουν να τους πληρώσεις. Ενώ δεν μου περισσεύουν, θα έδινα ένα εύλογο ποσό για να ασχοληθώ με κάτι που το έχω μεράκι. Το πρόβλημά μου είναι λόγω έλλειψης εμπειρίας στο χώρο ότι δεν ξέρω που κυμαίνεται το "value for money" και που το "σε κλέβουμε και χαίρεσαι κι από πάνω". Επίσης μια εντυπωσιακή εγγύηση σημαίνει πραγματικά ισάριθμα χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας;

Θα ήθελα όποιοι από εσάς τους αρχαιότερους έχετε την καλοσύνη, να εκφέρετε μια γνώμη για την περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

Χαιρετίζω τους συναδέρφους ψήστες και απονέμω τα σέβη μου σε όσους έχουν συνεισφέρει τεχνογνωσία σε αυτό το απίστευτο topic!

Όντας χρόνια εντατικός ψήστης σε κάρβουνο (σε απλά πράγματα) και νέος θαυμαστής του barbeque κατά τα αμερικανικά πρότυπα, βολιδοσκοπώ την κατάσταση για να γίνω κι εγώ κάτοχος ψησταριάς υγραερίου. Οι επιλογές αχανείς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν ξεκινήσω θα κολλήσω με το άθλημα και προβληματίζομαι μέχρι που αξίζει να αυξήσω το budget. Θα προτιμούσα μάλλον κάτι έτοιμο και δοκιμασμένο (όχι DIY grill tunning & moding για την ώρα), αξιόπιστο αρκετά για να προλάβει να βγάλει τα χρήματά του.

  • Να πάω πχ σε entry level Weber Spirit II E-310 GBS που είναι και σε προσφορά ~550€ για να δω αν μου ταιριάζει το άθλημα χωρίς να δώσω πολλά;
  • Να ανέβω κατηγορία πχ σε Broil King Signet ή Baron με μάτι και σούβλα ή και 4 καυστήρες με ~1200€ για να έχω εξ αρχής περισσότερες επιλογές για δοκιμές;
  • Να δω κάτι πχ σε Napoleon Rogue SE με infrared burner και ανοξείδωτες σχάρες με ~1500€ ως πιο future proof επένδυση; Είναι όντως 15 χρόνια η εγγύηση για ότι πάθει;
  • Αξίζει να φέρω κάποιο από τα τούμπανα Mayer που ανέφερε ο φίλος γέροντας παραπάνω και ας έμαθα μόλις ότι υπάρχουν;

Βλέπω ότι όσο πιο βαθιά πέφτεις στη λαγουδότρυπα, τόσο περισσότερα καλούδια σου παρουσιάζουν για να σε πείσουν να τους πληρώσεις. Ενώ δεν μου περισσεύουν, θα έδινα ένα εύλογο ποσό για να ασχοληθώ με κάτι που το έχω μεράκι. Το πρόβλημά μου είναι λόγω έλλειψης εμπειρίας στο χώρο ότι δεν ξέρω που κυμαίνεται το "value for money" και που το "σε κλέβουμε και χαίρεσαι κι από πάνω". Επίσης μια εντυπωσιακή εγγύηση σημαίνει πραγματικά ισάριθμα χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας;

Θα ήθελα όποιοι από εσάς τους αρχαιότερους έχετε την καλοσύνη, να εκφέρετε μια γνώμη για την περίπτωσή μου.

Broil King  Monarch 890 και εχεις ολα τα καλούδια στα 850 ε  να παίξεις ματι-σουβλα ,εγω προσωπικά το μάτι το έχω λατρέψει, δυστυχώς όταν την πηρα κ Κωτσόβολος είχε μόνο την 840 χωρις σούβλα  ομως θα παρω μια χωριστά από το Leroy για παίξω και εγω

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Ναι παίζουν και είναι εξαιρετικές αλλά δεν έχουν όνομα στην Ελλάδα όπως και οι outdoorchef . Ποιο μοντέλο έχεις? 

Το Pro Series 4400S. Το είχα πάρει 600 ευρώ μαζί με μπουκάλα,  κουκούλα και κάτι άλλα παρελκόμενα. Κάνει πολύ καλό ψήσιμο και δεν καίει το φαγητό,  απλά θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα στα infrared panels γιατί αν τα αφήσεις, την επόμενη φορά θα σου βγάλει μαύρη σκόνη πανω στο φαγητό. Αλλα καθαρίζει εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...