Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Λοιπόν σήμερα δοκίμασα trip tip devesa απο τα Mart. (Βάρος πείπου στο κιλό)

Το καθάρισα απο το πολύ λίπος, το άλειψα με λάδι, εβαλα διάφορα μπαχαρικά (τα οποία μερικά είναι απο τα Ikea και τα έχει στο κατάστημα της με τα προϊόντα ) και το έβαλα στο ψυγείο για περίπου 2 ώρες.

Μετά στην ψησταριά (Jamestown κάρβουνο που πήρα απο τα Praktiker όταν την είχε προσφορά στα 90€, αφού ρώτησα εδώ και ένα μέλος (το οποίο δυστυχώς δεν θυμάμαι το nick του αλλά τον υπεευχαριστώ που μου είπε να την πάρω με κλειστά ματια)), με άμεσο ψήσιμο περίπου 4 λεπτά απο κάθε πλευρά και μετά με έμμεσο (αφού είχα προσθέσει και ξύλα για κάπνισμα) μέχρι να φτάσει στους 53C.  Το άφησα να ξεκουραστεί, και έφτασε στους 55C.

Το αποτέλεσμα άψογο!!!!!!! Απ΄όλες τις απόψεις!!

20201018_200632.jpg

20201018_200644.jpg

Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι θα ήταν προτιμότερο να ξεκινούσες indirect smoking για να έχει περισσότερο χρόνο να τραβήξει καπνό και μετά να το τελείωνες direct!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκέφτηκα απλά ...πεινούσαμε...και είπα να μην κάνω κάτι που δεν το έχω ξανακάνει...

Πάντως στην ώρα που έκανε να φτάσει την εσωτερική θερμοκρασία, το κάπνισμα ήταν όσο έπρεπε..

Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω όπως λές...

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αναφέρθηκε κάπου προηγούμενως, τι γάστρα χρησιμοποιείτε για ασφάλεια ;

1-2 φορές (επειδή η δική μου ειναι μονο για φούρνο) έχω βάλει πυρέξ, αλλά εκ των υστέρων μάλλον δεν ειναι και η πιο safe επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Το σκέφτηκα απλά ...πεινούσαμε...και είπα να μην κάνω κάτι που δεν το έχω ξανακάνει...

Πάντως στην ώρα που έκανε να φτάσει την εσωτερική θερμοκρασία, το κάπνισμα ήταν όσο έπρεπε..

Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω όπως λές...

Ναι θέλει πιο πολύ χρόνο έτσι, αλλά για τα δικά μου γούστα είναι καλύτερο έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, @pnea1973 said:

Λοιπόν σήμερα δοκίμασα trip tip devesa απο τα Mart. (Βάρος πείπου στο κιλό)

Το καθάρισα απο το πολύ λίπος, το άλειψα με λάδι, εβαλα διάφορα μπαχαρικά (τα οποία μερικά είναι απο τα Ikea και τα έχει στο κατάστημα της με τα προϊόντα ) και το έβαλα στο ψυγείο για περίπου 2 ώρες.

Μετά στην ψησταριά (Jamestown κάρβουνο που πήρα απο τα Praktiker όταν την είχε προσφορά στα 90€, αφού ρώτησα εδώ και ένα μέλος (το οποίο δυστυχώς δεν θυμάμαι το nick του αλλά τον υπεευχαριστώ που μου είπε να την πάρω με κλειστά ματια)), με άμεσο ψήσιμο περίπου 4 λεπτά απο κάθε πλευρά και μετά με έμμεσο (αφού είχα προσθέσει και ξύλα για κάπνισμα) μέχρι να φτάσει στους 53C.  Το άφησα να ξεκουραστεί, και έφτασε στους 55C.

Το αποτέλεσμα άψογο!!!!!!! Απ΄όλες τις απόψεις!!

20201018_200632.jpg

20201018_200644.jpg

ΑΡΙΣΤΑ! Ποια jamestown ακριβως πηρες? Την kettle (στρογγυλο αυγο?)
Η αποδειξη όσων έλεγα παραπανω πως δεν μετραει το κόστος της ψησταριας που έχετε αλλα το κρέας και ο μάστορας. ΕΥΓΕ ! ΕΥΓΕ !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση εχει το αποτέλεσμα στην κάρβουνου που θελωντας κ μη θα ζεσταίνει ομοιόμορφα με μια αεριού που θα ζεσταίνει όπως νάνε? ιδικά οταν μια αεριού θα νε φορτωμένη με πολλές μερίδες συγκριτικά με κάρβουνου που είτε βάλεις 1 είτε τη γεμίσεις η επιφάνεια θα ψήνει το ιδιο? ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ είναι πρώτα ο μάστορας μετα το κρεας κ μετα η ψησταριά αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elderman_19730 είπε

ΑΡΙΣΤΑ! Ποια jamestown ακριβως πηρες? Την kettle (στρογγυλο αυγο?)
Η αποδειξη όσων έλεγα παραπανω πως δεν μετραει το κόστος της ψησταριας που έχετε αλλα το κρέας και ο μάστορας. ΕΥΓΕ ! ΕΥΓΕ !

Έχω την Jamestown jaxson.. 

image.png.7d03915a5cc5dfdcc5ff06ffc8f05621.png

26 λεπτά πριν, sndev είπε

τι σχέση εχει το αποτέλεσμα στην κάρβουνου που θελωντας κ μη θα ζεσταίνει ομοιόμορφα με μια αεριού που θα ζεσταίνει όπως νάνε? ιδικά οταν μια αεριού θα νε φορτωμένη με πολλές μερίδες συγκριτικά με κάρβουνου που είτε βάλεις 1 είτε τη γεμίσεις η επιφάνεια θα ψήνει το ιδιο? ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ είναι πρώτα ο μάστορας μετα το κρεας κ μετα η ψησταριά αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε.

Δεν έχω υγραέριο, απλά στο κάρβουνο νομίζω ότι είναι πιο δύσκολη η διατήρηση θερμοκρασίας αφού θα πρέπει να παίξεις με τους αεραγωγούς οπότε πρέπει να πειραματιστεις πάρα πολύ. 

Και επίσης προς θεού, απλά έδειξα το κρέας από τα mart και περιέγραψα την διαδικασία. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω κάτι του στυλ κάρβουνο vs αέριο. 

Ας επικεντρωθουμε στο ότι το κομμάτι από τα mart ήταν πάρα πολύ καλό.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλα εκανες και να δείχνεις πιο συχνα παρακαλώ να παίρνουμε ιδέες αν ξαναδιαβάσεις όμως η απάντηση μου δεν εχει να κανει με το vs αλλά στο οτι  εχω τεράστια ένσταση στο ότι δε παίζει ( τοσο ) ρολο η ψησταριά  αεριού στο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω ότι αυτό είπες και συμφωνώ.. 

Το θέμα vs δεν το έγραψα για το δικό σου post αλλά για να μην πάρει τέτοια τροπή του νήμα.. 

Δυστυχώς την ψησταριά την έχω στο εξοχικό οπότε το χειμώνα θα είναι σπάνιες οι επισκέψεις.

Αλλα αν κάνω κάτι θα το δείχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sndev said:

και καλα εκανες και να δείχνεις πιο συχνα παρακαλώ να παίρνουμε ιδέες αν ξαναδιαβάσεις όμως η απάντηση μου δεν εχει να κανει με το vs αλλά στο οτι  εχω τεράστια ένσταση στο ότι δε παίζει ( τοσο ) ρολο η ψησταριά  αεριού στο αποτελεσμα.

@sndevκαλα αναιρω! συγνωμη. Ναι σε ακριβες γκαζιου το low n slow ειναι σαφως καλυτερο. Δεν διαφωνω (απειροι λογοι).
Ας μην τραβαμε την προσοχη απο τη δημιουργια του φίλου @pnea1973 που ειναι το κεντρικο θεμα.
ΜΠΡΑΒΟ @pnea1973 
Τωρα αντικειμενικα στο καρβουνο να κρατησεις low n slow και καπνο ροή ειναι σαφως πιο δυσκολο απο το γκαζι. Μπραβο και πάλι!
Και αν επιτρέπετε, θα συμφωνησω ελαφρα με τον @SagoniasSlutRos πως πρωτα sear μετα indirect ειναι καλύτερα θεωρητικα ή το ανάποδο. Καταρχην υπαρχουν χιλιάδες απόψεις και για τα δυο σε φορουμ και υπαρχουν και οι 2 σχολες.
Αλλα το λεγομενο reverse sear (πρωτα ζεσταινω χαμηλα και στο τελος καραμελωνω direct) εχει μια σειρα απο πλεονεκτηματα που πολλοι υποστηριζουν.
1) Το χαμηλο διωχνει επιφανειακη υγρασια και μετα το δυνατο sear πετυχαινει καλυτερο maillard reaction γιατι στα πρωτα 1-2 λεπτα το κρεας δεν "βραζει" στην εναπομενουσα υγρασια απο το ψυγειο η το περιβαλλον στην επιφανεια του που θα υπαρχει οσο και να το σκουπισεις-ταμποναρεις. 
2) Το "καπνισμα" δεν εισχωρει τοσο βαθεια οταν εχει ηδη γινει η κρουστα απο το δυνατο sear (αρα πιο καπνιστη γευση)
3) Αν παρετε μηχανηματακι sous-vide (και θα με ευχαριστειτε για χρονια μετα) θα κανετε πρωτα το αργο και δεν ειναι τυχαιο πως ολοι ετσι το κανουν στο sous vide και ετσι λενε οι οδηγιες. Εχεις καλυτερο ελεγχο τελικης θερμοκρασιας.

 

 

 

Επεξ/σία από Elderman_19730
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε

sous-vide

Αυτη η μέθοδος (sous-vide) φαίνεται, όντως, καλή, αλλά παίρνεις ..αιώνες! Εχεις να προτείνεις καμιά value for money συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω spare ribs με τη μέθοδο 3-2-1, να καπνίσω με ξύλα μόνο τις 3 πρώτες ώρες ή σε όλη την διαδικασία? Να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία 125-130 βαθμούς σε όλη τη διαδικασία η να αυξήσω στο τελικό στάδιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Θέλω να κάνω spare ribs με τη μέθοδο 3-2-1, να καπνίσω με ξύλα μόνο τις 3 πρώτες ώρες ή σε όλη την διαδικασία? Να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία 125-130 βαθμούς σε όλη τη διαδικασία η να αυξήσω στο τελικό στάδιο? 

Μόνο τις 3 πρώτες. Μετά θα είναι τυλιγμένο οπότε δεν έχει νόημα. 

 

@Elderman_19730

Αυτό λέω και γω, ότι reverse searing είναι καλύτερα για μένα.

Btw παρήγγειλα ένα instant pot (Google it) και έχει και λειτουργία για sous-vide. Βέβαια πιστεύω ότι με reverse searing έχεις ίδιο αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω βέβαια να δω διαφορές.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκαψες τι ειναι αυτό το instant pot 4 video ειδα κ το μόνο μου συμπερασμα είναι οτι ειναι για μικρες ποσότητες 😂. Θα το μελετήσω ενδελεχώς τρελαίνομαι για gadgets

 

Το sous vide είναι αλλη φαση που μονο αν δοκιμάσεις μπορεις να καταλαβεις τη διαφορά στη γεύση κ δεν εχει καμια σχεση με το reverse searing γευστικά , το δουλευω 2 χρονια κ αν εξαιρέσεις τη διαδικασια του χρόνου που χρειάζεται ειναι οτι πιο τέλειο έχουν σκευτει για τη κουζινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...