Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Not directly related βέβαια με το θέμα μας,  αλλά πιθανότατα για όσους ενδιαφέρονται η πρώτη εταιρεία που διέδωσε το οικιακής χρήσης sous-vide είναι η anova. Το δικό μου το έχω 5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Μαζί με το instant pot (πρώτη έκδοση που δεν είχε ενσωματωμένη λειτουργία sous-vide), από τις πιο πετυχημένες αγορές και από τις λίγες που δεν γκρινιαξε η σύζυγος.. το instant pot πάντως γενικά είναι πολύ versatile συσκευή, αντικαθιστά στην βασική του λειτουργία πλήρως μια χύτρα ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thomasIos είπε

Αυτη η μέθοδος (sous-vide) φαίνεται, όντως, καλή, αλλά παίρνεις ..αιώνες! Εχεις να προτείνεις καμιά value for money συσκευή?

εχω αυτό το ποιο το εχω πάρει 55 ε. κατα καιρούς το βαζει εκεί κοντά 55-58 -60.

https://www.banggood.com/Biolomix-1500W-Sous-Vide-Cooker-LCD-Digital-Timer-Display-Powerful-Immersion-Circulator-p-1295095.html?rmmds=buy&cur_warehouse=CZ

ειναι πολυ ευχαριστημένος για τα λευτα του αλλα κάποια στιγμή περιμένω να τα φτυσει (ένα χρονο το λεω) για να παρω της anova μικρο κ πρακτικο γτ είναι γκουμουτσα 

3 λεπτά πριν, Blacky4 είπε

Not directly related βέβαια με το θέμα μας,  αλλά πιθανότατα για όσους ενδιαφέρονται η πρώτη εταιρεία που διέδωσε το οικιακής χρήσης sous-vide είναι η anova. Το δικό μου το έχω 5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Μαζί με το instant pot (πρώτη έκδοση που δεν είχε ενσωματωμένη λειτουργία sous-vide), από τις πιο πετυχημένες αγορές και από τις λίγες που δεν γκρινιαξε η σύζυγος.. το instant pot πάντως γενικά είναι πολύ versatile συσκευή, αντικαθιστά στην βασική του λειτουργία πλήρως μια χύτρα ταχύτητας.

συγκριτικά με τη χυτρα τη ποσοτητα παίρνει μεσα? οσα βίντεο ειδα μου φαίνονται σαν να παίρνει τη μισή ποσότητα σε σχέση με χυτρα , επισης περαν της χυτρας τι αλλο κάνεις εκει ?

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sndev είπε

συγκριτικά με τη χυτρα τη ποσοτητα παίρνει μεσα? οσα βίντεο ειδα μου φαίνονται σαν να παίρνει τη μισή ποσότητα σε σχέση με χυτρα , επισης περαν της χυτρας τι αλλο κάνεις εκει ?

Βγαίνει σε διαφορετικά μεγέθη, το μικρό είναι όντως πολύ μικρό. Κατά βάση είναι μία ηλεκτρική χύτρα ταχύτητας ( ή μία χύτρα ταχύτητας gadget ) - επιλέγεις βαθμό πίεσης (low/high), λεπτά λειτουργίας και σταματάτει αυτόματα στον προκαθορισμένο χρόνο. Προφανώς μπορείς και να σωτάρεις κάτι νωρίτερα. Εμάς που η σύζυγος είχε μία φοβία με τις συμβατικές χύτρες μας έχει βολέψει αφάνταστα. Επιπλέον, κάθε μοντέλο έχει κάποια predefined προγράμματα ( από slow cooker έως .. παρασκευή γιαουρτιού). Κάποια από τα νεώτερα μοντέλα έχουν και λειτουργία sous-vide ( αν και η εταιρεία βγάλει και αποκλειστικά anova-style sous vide) ή dry fryer. Το βασικό όμως είναι πως υπάρχει ένα κυριολεκτικά τεράστιο community με οδηγίες / συνταγές για πραγματικά τα πάντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sndev είπε

Με εκαψες τι ειναι αυτό το instant pot 4 video ειδα κ το μόνο μου συμπερασμα είναι οτι ειναι για μικρες ποσότητες 😂. Θα το μελετήσω ενδελεχώς τρελαίνομαι για gadgets

Το sous vide είναι αλλη φαση που μονο αν δοκιμάσεις μπορεις να καταλαβεις τη διαφορά στη γεύση κ δεν εχει καμια σχεση με το reverse searing γευστικά , το δουλευω 2 χρονια κ αν εξαιρέσεις τη διαδικασια του χρόνου που χρειάζεται ειναι οτι πιο τέλειο έχουν σκευτει για τη κουζινα. 

Αυτο που πηρα ειναι 5.7 λιτρα https://www.amazon.co.uk/gp/product/B083KM6BZS

Ειχα μια παλια χυτρα, οποτε χρειαζομουν κατι νεο. Επισης εχει λειτουργια sous-vide που ηθελα να δοκιμασω. Επισης κανει slow cook με χρονοπρογραμματισμο. Πχ πετας μεσα κομματακια κοτοπουλο/μοσχαρι/χοιρινο, βαζεις και μια σαλτσα ετοιμη, το ρυθμιζεις και ειναι ετοιμο την ωρα που θες χωρις να το ακουμπησεις. Το βαζεις το βραδυ πριν κοιμηθεις και το πρωι ειναι ετοιμο να το παρεις στη δουλεια. Ή το βαζεις το πρωι και το απογευμα που γυρνας σε περιμενει ζεστο φαγακι. Μαγειρευει σε ατμο, φτιαχνει ρυζι κλπ κλπ. Και οταν τελειωσει το μαγειρεμα μπαινει αυτοματα σε λειτουργια να το κραταει ζεστο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια μεχρι 8 ωρες νομιζω.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε όπως καταλαβαίνω πρακτικά αντικαθιστώ τη χυτρα ταχύτητος -1 σκευος τον ριζοπαρασκευαστη -1 σκευος  το sous vide - 1 σκευος  ,ακούγετε ελκιστικο για 160 ε κ μπήκε ήδη στο wish list του Amazon. Όμως μια παρατήρηση οσον αφορά τη λειτουργία  sous vide.. εγώ το κανω με νερο στο "κουβα" της χύτρας ταχύτητος οπου ειναι μεγάλος και το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι οτι ΔΕΝ χωράει κανονικά προς μεγάλα κομμάτια μπριζόλας. πχ μια σπαλοπριζολα αναγκάζομε κ λεω στο κρεοπώλη κόψε το κόκκαλο. το instant pot λογικα πρεπει να κλεινει απο πανω το καπακι για να μπει σε λειτουργιά sous vide οποτε μειωνει ακομα περισσότερο το περιθώριο η μπριζόλα να νε κάθετη με κόκκαλο. Φανη όταν παραλαυεις θα μπορέσεις να τεστάρεις τι παίζει σε αυτό το θέμα πριν σκασω τα 160 ευρω? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Οποτε όπως καταλαβαίνω πρακτικά αντικαθιστώ τη χυτρα ταχύτητος -1 σκευος τον ριζοπαρασκευαστη -1 σκευος  το sous vide - 1 σκευος  ,ακούγετε ελκιστικο για 160 ε κ μπήκε ήδη στο wish list του Amazon. Όμως μια παρατήρηση οσον αφορά τη λειτουργία  sous vide.. εγώ το κανω με νερο στο "κουβα" της χύτρας ταχύτητος οπου ειναι μεγάλος και το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι οτι ΔΕΝ χωράει κανονικά προς μεγάλα κομμάτια μπριζόλας. πχ μια σπαλοπριζολα αναγκάζομε κ λεω στο κρεοπώλη κόψε το κόκκαλο. το instant pot λογικα πρεπει να κλεινει απο πανω το καπακι για να μπει σε λειτουργιά sous vide οποτε μειωνει ακομα περισσότερο το περιθώριο η μπριζόλα να νε κάθετη με κόκκαλο. Φανη όταν παραλαυεις θα μπορέσεις να τεστάρεις τι παίζει σε αυτό το θέμα πριν σκασω τα 160 ευρω? :D

Θα δοκιμασω απο βδομαδα που θα το εχω! Εδω εχει δοκιμαστικο και συγκριση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/10/2020 at 17:46, thomasIos said:

Αυτη η μέθοδος (sous-vide) φαίνεται, όντως, καλή, αλλά παίρνεις ..αιώνες! Εχεις να προτείνεις καμιά value for money συσκευή?

Επειδη το Instant pot μου φαινεται μεγαλο για το ντουλαπι (το εχω και αυτο)
εγω πηρα και ενα sous-vide απλα μονο για αυτη τη μια δουλεια. Πηρα όπως ολοι απο amazon. Οι περισσοτεροι παιρνουν anova,  εγω πετυχα το wankle σε black friday πριν 3 χρονια απο 110 ευρω στα 60 και το χτυπησα. 3 χρονια δεν εχει παθει τιποτα-δουλευει σκυλι! Θες και vaccum sealer αλλα εγω επισης πετυχα ενα κοψοχρονια. Δεν νομιζω πως θες δοχειο, μαι χυτρα και μια πετσετα απο πανω να μην εξατμιζεται το νερο αρκουν! (και ενα πιαστρακι-βασουλα φουρνου, κατω απο τη χυτρα γιατι οταν πιασει 70 βαθμους καλο ειναι να μην ακουμπαει ντιρεκτ στον παγκο).
Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.
Δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι επαγγελματιες σεφ εχουν sous-vide (το ιδιο αλλα σε επαγγελματικο-μεγαλο σε καθε εστιατοριο)
Εκανα μια συνταγη φιλου μου σεφ απο μαγαζι που μου την εδωσε κρυφα για ψαρονέφρι που στο εστιατοριο ηταν το πιο "πευτχημενο" πιατο και εμεινα χαζος!
Επισης υπαρχει συνταγη για ribeye σε sous-vide σε beure clarifie (αντι σε νερο) απο εστιατοριο στο las vegas που οταν το φας θα πεθάνεις. Αλλα θελει 4 κιλα βουτυρο να βγαλεις 2-3 clarifie. 
το καλυτερο πραγμα που εγω φαει ποτε μου
Για μενα το sous-vide ειναι για πολυ λιγες δουλειες, αλλα για αυτες που ειναι.... ΠΕΤΑΕΙ
 

On 19/10/2020 at 17:50, tsiro7 said:

Θέλω να κάνω spare ribs με τη μέθοδο 3-2-1, να καπνίσω με ξύλα μόνο τις 3 πρώτες ώρες ή σε όλη την διαδικασία? Να κρατήσω σταθερή θερμοκρασία 125-130 βαθμούς σε όλη τη διαδικασία η να αυξήσω στο τελικό στάδιο? 

Για το 3-2-1 εγω 2 φορες εχω κανει ολες κιολες μονο και καπνισμα εκανα μονο στο σταδιο 3 που ειναι ανοιχτο. μετα κλεινει το αλουμινοχαρτο οποτε δεν καταλαβαινω  γιατι να εχεις καπνο πλεον- απλα η ζεστη μετραει να ειναι σταθερη. Εγω που ημουν βιαστικος το εκανα 130-135 και μια χαρα βγηκε. στο τελος στο 1 αυξανεις μονο
Γνωμη οι καουμποηδες αμερικανοι βαζουν ενα σκασμο σε rub. Εγω απλα με κοκκινες παπρικες και μαυρες ζαχαρες-μελασα αρκουμαι. Δεν βαζω και ολα τα αποξηραμενα σκορδα-κρεμμυδια κλπ κλπ γιατι τα βρισκω υπερβολη (ατομικη γνωμη ισως κανω λαθος)
Το δυσκολο ειναι να ΒΡΕΙΣ saint louis spare ribs γιατι αλλα ζωα αλλη ρατσα εχουμε στην Ελλαδα και αλλα εχουν Αμερικη. Δεν ειναι ευκολο ή εγω λιγες φορες βρηκα μεγαλο τετραγωνισμενο κομματι

Επεξ/σία από Elderman_19730
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε


Εκανα μια συνταγη φιλου μου σεφ απο μαγαζι που μου την εδωσε κρυφα για ψαρονέφρι που στο εστιατοριο ηταν το πιο "πευτχημενο" πιατο και εμεινα χαζος!
Επισης υπαρχει συνταγη για ribeye σε sous-vide σε beure clarifie (αντι σε νερο) απο εστιατοριο στο las vegas που οταν το φας θα πεθάνεις. Αλλα θελει 4 κιλα βουτυρο να βγαλεις 2-3 clarifie. 
το καλυτερο πραγμα που εγω φαει ποτε μου
Για μενα το sous-vide ειναι για πολυ λιγες δουλειες, αλλα για αυτες που ειναι.... ΠΕΤΑΕΙ
 

 

αρχικα! μπορω να εχω τη συνταγή ψαρονέφρι? :D εστω κ Pm!

αντι για νερο σε βουτηρο αφού είναι κλεισμένο σε vacuum δε μπορώ  να καταλάβω πως επιρεαζει την γεύση ? μήπως το βουτηρο ειναι μέσα στο vacuum?

το sous vide Με εχει σώσει επειδη τρωω παρα πολυ συχνα κόκκινο κρεας. φτιάχνω 4 -5 πριζολες (για 2 άτομα μέγεθος 1 μια) και όταν πανε θερμοκρασία δωματίου τις βαζω ψυγείο. οταν θελω να τις καταναλωσω τις ξαναβάζω sous vide στη θερμοκρασια που γινανε πχ 56 βαθμοι για 5 λεπτα για να επανέλθουν κ μετα φλογιστρο. πρακτικα σε 8-10 λεπτα εχω ετοιμη ψημενη ολοσωστα κ γευστικοτατη σαν εκεινης τη στιγμης χωρις βρωμιες κ ακαταστασία κ ας ηταν φτιαγμενη 5 μερες πριν. Μεχρι 1 βδομάδα το εχω αφησει ετσι ψυγείο κ ηταν κομπλε.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sndev said:

αρχικα! μπορω να εχω τη συνταγή ψαρονέφρι? :D εστω κ Pm!

αντι για νερο σε βουτηρο αφού είναι κλεισμένο σε vacuum δε μπορώ  να καταλάβω πως επιρεαζει την γεύση ? μήπως το βουτηρο ειναι μέσα στο vacuum?

το sous vide Με εχει σώσει επειδη τρωω παρα πολυ συχνα κόκκινο κρεας. φτιάχνω 4 -5 πριζολες (για 2 άτομα μέγεθος 1 μια) και όταν πανε θερμοκρασία δωματίου τις βαζω ψυγείο. οταν θελω να τις καταναλωσω τις ξαναβάζω sous vide στη θερμοκρασια που γινανε πχ 56 βαθμοι για 5 λεπτα για να επανέλθουν κ μετα φλογιστρο. πρακτικα σε 8 λεπτα εχω ετοιμη ψημενη ολοσωστα κ γευστικοτατη σαν εκεινης τη στιγμης κ ας ηταν φτιαγμενη 5 μερες πριν. Μεχρι 1 βδομάδα το εχω αφησει ετσι ψυγείο κ ηταν κομπλε.

1) δεν θα εχεις και τα υλικα ειναι σουπερ περιεργα αλλα να σου στειλω pm

2) δεν ειναι σε Vacuum ειναι σε μπανιο απο beure clarifie ντιρεκτ το κρεας και πινει βουτυριλα στους 52 για ωρες. Δεν ειναι νερο να το βρασει ειναι βουτυρο! απλα το βγαζεις το σκουπιζεις και το πας 57-58 στο infrared για την maillard στο τελικο sear.
δεν ειναι δικη μου συνταγη. Απο εστιατοριο vegas ειναι
3) το sous vide ειναι θεϊκο μηχανημα γατι κανει κατι πολυ απλο, ανεβαζει σταθερα και σταδιακα θερμοκρασια. Ως γνωστον απο τους παλιους.... και δεινοσαυρο να βαλεις στο χαμηλο θα μαλακωσει και θα γλυκανει. Στην περιπτωση σου το ζεστανε-κρυωσε φοβαμαι μην αναπτυσει τιποτα βακτηρια αλλα δεν ξερω κιολας δεν το εχω σκεφτει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε

1) δεν θα εχεις και τα υλικα ειναι σουπερ περιεργα αλλα να σου στειλω pm

2) δεν ειναι σε Vacuum ειναι σε μπανιο απο beure clarifie ντιρεκτ το κρεας και πινει βουτυριλα στους 52 για ωρες. Δεν ειναι νερο να το βρασει ειναι βουτυρο! απλα το βγαζεις το σκουπιζεις και το πας 57-58 στο infrared για την maillard στο τελικο sear.
δεν ειναι δικη μου συνταγη. Απο εστιατοριο vegas ειναι
3) το sous vide ειναι θεϊκο μηχανημα γατι κανει κατι πολυ απλο, ανεβαζει σταθερα και σταδιακα θερμοκρασια. Ως γνωστον απο τους παλιους.... και δεινοσαυρο να βαλεις στο χαμηλο θα μαλακωσει και θα γλυκανει. Στην περιπτωση σου το ζεστανε-κρυωσε φοβαμαι μην αναπτυσει τιποτα βακτηρια αλλα δεν ξερω κιολας δεν το εχω σκεφτει.

2. κακο! πολυ λιπος απαπα χαχαχ

3. επειδή με ειχε προβληματίσει  απο τη στιγμή που δεν βγαίνειι απο τη σακούλα δε παιζει πρόβλημα γτ δε παίρνει οξυγόνο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από ότι φαίνεται μπαίνουμε σε νέο κύκλο "εγκλεισμού", καθαρίστε ψησταριές, προμηθευτείτε φιάλες, κάρβουνα και ξύλα. :D

Ερώτηση που δεν βρίσκω στις προηγούμενες σελίδες απάντηση: Σε Spirit ii 310 για πόσα ψησίματα κρατάει η 10κιλη φιάλη? βλέπω ενδεικτική κατανάλωση περίπου 700-800 gr/h. Αυτό ισχύει για λειτουργία και των 3ων καυστήρων στο φουλ? Έχω κάνει περίπου 10 ψησίματα και σκέφτομαι να πάω να πάρω άλλη μία εφεδρική για να έχω σε περίπτωση που τελειώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Επειδή από ότι φαίνεται μπαίνουμε σε νέο κύκλο "εγκλεισμού", καθαρίστε ψησταριές, προμηθευτείτε φιάλες, κάρβουνα και ξύλα. :D

Ερώτηση που δεν βρίσκω στις προηγούμενες σελίδες απάντηση: Σε Spirit ii 310 για πόσα ψησίματα κρατάει η 10κιλη φιάλη? βλέπω ενδεικτική κατανάλωση περίπου 700-800 gr/h. Αυτό ισχύει για λειτουργία και των 3ων καυστήρων στο φουλ? Έχω κάνει περίπου 10 ψησίματα και σκέφτομαι να πάω να πάρω άλλη μία εφεδρική για να έχω σε περίπτωση που τελειώσει.

εμενα με 3-4 ψησιματα την εβδομαδα μου κραταει περιπου 1.5 - 2 μηνες.

αλλα σαφως εξαρταται για ποση ωρα ψηνεις, σε τι θερμοκρασιες κλπ κλπ οποτε δε μπορει καποιος να στο πει με σιγουρια αυτο. 

μια λυση ειναι η εφεδρικη οπως λες και αλλη μια ειναι η διαφανης φιαλη που βλεπεις ποσο εχει μεσα και κινεισαι αναλογως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πες χοντρικά 1 ώρα το ψήσιμο εκ των οποίων 20 λεπτά φουλ (10 για φουλ θερμοκρασια στο άναμα και 10 στο τέλος για πυρόλυση) και τα άλλα στο τέρμα χαμηλό. Αν η κατανάλωση που αναφέρει αφορά με φουλ τους καυστήρες θεωρητικά πάντα είμαστε στα 10-11 ψησίματα.

Επειδή η φιάλη γράφει μόνο βάρος περιεχομένου γνωρίζουμε πόσο είναι άδεια για να την ζυγίσω να δω την διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Εμένα πες χοντρικά 1 ώρα το ψήσιμο εκ των οποίων 20 λεπτά φουλ (10 για φουλ θερμοκρασια στο άναμα και 10 στο τέλος για πυρόλυση) και τα άλλα στο τέρμα χαμηλό. Αν η κατανάλωση που αναφέρει αφορά με φουλ τους καυστήρες θεωρητικά πάντα είμαστε στα 10-11 ψησίματα.

Επειδή η φιάλη γράφει μόνο βάρος περιεχομένου γνωρίζουμε πόσο είναι άδεια για να την ζυγίσω να δω την διαφορά?

παρε μια δευτερη ,δεν θα βγαλεις ακρη ασε που παντα η πρωτη καπου στο ψησιμο τελιωνει και ποτε οταν ειναι σβηστη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παρτε δευτερη φιαλη να ειστε παντα σιγουροι και να καταναλωνετε ολο το διαθεσιμο καυσιμο. Αν εχεις δλδ μαι διαφανη και δεις οτι τελειωνει τι θα κανεις; θα την αλλαξεις και θα χασεις ενα δυο ψησιματα που θα μπορουσες να βγαλεις ακομα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...