Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η limousine είναι το πιο απλό από τα καλά  που μπορείς να βρεις (τέτοια ράτσα έβαλα κ γω στο vaccum για οικονομία να δοκιμάσω).

το τι προτείνω? blank angus usa απο δρακουλη με κλειστά μάτια! αλλα πονάει στη τσέπη. αντι για tomahawk που νε εξαιρετικό δοκίμασε για ψησταριά  flank steak usa κ αν θες πιο λιπαρό flap steak.  επισης κανα σκ αν θες να ασχολειθεις δες να κανεις  Picanha blank angus στο youtube. εχει λιγο διαδικασία να κοψεις σωστά το λίπος κ να βάλεις χοντρό αλάτι κ πιπερι χωρίς να κοψεις κρέας αλλα θα σε αποζημίωσει!

δες εδω τον φιλο 

απλα εγώ δε το κοβω κάνω ολο κομμάτι κ το χαράζω στο λίπος κ βάζω εκει χοντρό αλάτι ενδιαμεσα στις ρογμες. αν ψάξεις youtube θα καταλάβεις. ετσι μια τεράστια ποσοτητα λίπους καταλήγει να λιώνει στη ψησταριά κ οχι στο στομάχι μου ;) . κ

για dry aged τώρα ότι κομμάτι κ να παρεις απο δρακουλη ειναι αριστο. Μετά πας μπραλο ονλινε https://www.farmabralou.gr/κατηγορία-προϊόντος/dry-aged-el/ κ σου έρχονται σπίτι.

25 μασουτης ξέρω γω με Μπράλο είναι 3 ε διαφορά (ειναι ελληνικα). στο δρακουλη τα usa είναι 35 -38 αναλόγως το κομμάτι.  

ο τρόπος ψησίματος σου είναι super αλλά πολύ χρονοβόρος εχω περάσει απο αυτο το στάδιό κ βαριέμαι πια 😂. το εχω αντικαταστισει περαν του καπνίσματος.. μαντεμένιο τηγάνι το καίω full στο μάτι της ψησταριάς . θερμόμετρο στο κρεας. το πετάω στο μαντεμένιο τηγάνι 1 λεπτό τη μια πλευρα, γυρναω κ σύγχρονος πετάω μια πολυ καλη  κουταλιά της σούπας βούτυρο 1 σκελίδα σκούδο δεντρολίβανο ολο το κλωνάρι κ με το καμένο βούτυρο  μπανιαρίζω τη πριζολα με ένα κουτάλι της σούπας συνέχεια  μέχρι να πιάσει 56-58 βαθμούς εσωτερικά το κρέας το οποίο είναι χοντρό κομμάτι. χρόνος συνολικός για ολα αυτα περίπου 10 λεπτά μεχρι να μπει στο πιάτο. το κρέας είναι σε θερμοκρασία δωματίου κ οχι απο ψυγείο. βούτυρο που περισσεύει σκόρδο δεντρολίβανο μετα τα πεταω έχει παρει ολες τις μυρωδιές το βούτυρο που χει ποτίσει στη πριζολα. Αυτο σε Limoysine κ απλά κομμάτια αν βάλεις λιπαρά κομμάτια οπως ribey θέλει λιγότερη ποσότητα βουτύρου 

πάντως είσαι μερακλής :D :D

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

7 ώρες πριν, sndev είπε

η limousine είναι το πιο απλό από τα καλά  που μπορείς να βρεις (τέτοια ράτσα έβαλα κ γω στο vaccum για οικονομία να δοκιμάσω).

το τι προτείνω? blank angus usa απο δρακουλη με κλειστά μάτια! αλλα πονάει στη τσέπη. αντι για tomahawk που νε εξαιρετικό δοκίμασε για ψησταριά  flank steak usa κ αν θες πιο λιπαρό flap steak.  επισης κανα σκ αν θες να ασχολειθεις δες να κανεις  Picanha blank angus στο youtube. εχει λιγο διαδικασία να κοψεις σωστά το λίπος κ να βάλεις χοντρό αλάτι κ πιπερι χωρίς να κοψεις κρέας αλλα θα σε αποζημίωσει!

δες εδω τον φιλο 

απλα εγώ δε το κοβω κάνω ολο κομμάτι κ το χαράζω στο λίπος κ βάζω εκει χοντρό αλάτι ενδιαμεσα στις ρογμες. αν ψάξεις youtube θα καταλάβεις. ετσι μια τεράστια ποσοτητα λίπους καταλήγει να λιώνει στη ψησταριά κ οχι στο στομάχι μου ;) . κ

για dry aged τώρα ότι κομμάτι κ να παρεις απο δρακουλη ειναι αριστο. Μετά πας μπραλο ονλινε https://www.farmabralou.gr/κατηγορία-προϊόντος/dry-aged-el/ κ σου έρχονται σπίτι.

25 μασουτης ξέρω γω με Μπράλο είναι 3 ε διαφορά (ειναι ελληνικα). στο δρακουλη τα usa είναι 35 -38 αναλόγως το κομμάτι.  

ο τρόπος ψησίματος σου είναι super αλλά πολύ χρονοβόρος εχω περάσει απο αυτο το στάδιό κ βαριέμαι πια 😂. το εχω αντικαταστισει περαν του καπνίσματος.. μαντεμένιο τηγάνι το καίω full στο μάτι της ψησταριάς . θερμόμετρο στο κρεας. το πετάω στο μαντεμένιο τηγάνι 1 λεπτό τη μια πλευρα, γυρναω κ σύγχρονος πετάω μια πολυ καλη  κουταλιά της σούπας βούτυρο 1 σκελίδα σκούδο δεντρολίβανο ολο το κλωνάρι κ με το καμένο βούτυρο  μπανιαρίζω τη πριζολα με ένα κουτάλι της σούπας συνέχεια  μέχρι να πιάσει 56-58 βαθμούς εσωτερικά το κρέας το οποίο είναι χοντρό κομμάτι. χρόνος συνολικός για ολα αυτα περίπου 10 λεπτά μεχρι να μπει στο πιάτο. το κρέας είναι σε θερμοκρασία δωματίου κ οχι απο ψυγείο. βούτυρο που περισσεύει σκόρδο δεντρολίβανο μετα τα πεταω έχει παρει ολες τις μυρωδιές το βούτυρο που χει ποτίσει στη πριζολα. Αυτο σε Limoysine κ απλά κομμάτια αν βάλεις λιπαρά κομμάτια οπως ribey θέλει λιγότερη ποσότητα βουτύρου 

πάντως είσαι μερακλής :D :D

Έχω 3 κιλά picanha στην κατάψυξη από την προσφορά του skroutz food έτοιμη κομμένη σε μπριζόλες με τη φορά που πάνε οι ίνες του κρέατος 😊

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα της ψησταριάς γκαζιού, είναι ότι πιο βολικό υπάρχει. Και κανείς τα πάντα, ότι θες. Σίγουρα αν είχα χώρο και λεφτά θα έπαιρνα και smoker, και kettle, και ξυλοφουρνο κλπ. Αλλά για κάποιον που θέλει να ψήνει άμεσα και εύκολα, το γκάζι είναι τρομερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και παλι για τις προτασεις και τις συμβουλες σας , δευτερα παραλαμβανω , οποτε θα ακολουθησουν οι αναλογες φωτο.

Εχω διαβασει ολο το θεμα , καμια προσφατη προταση για θερμομετρο ;;;;

Και με bluetooth αν υπαρχει κατι αξιοπιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,πώς θα ψήσω ολόκληρο κοτόπουλο πεταλούδα στην ψησταριά;

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή γιατί θα είναι το πρώτο μου ψήσιμο σε ψησταριά υγραερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ThReSh είπε

Έχουμε topic μαγειρικής κτλπ btw...

μαζί σου κ το βάζω τώρα σε σποιλερ αλλά καλός η κακός η ψησταριά είναι μια επένδυση  που αφορά τη μαγειρική οπότε δεν είναι οφφ τοπικ imo .. πόσο μάλλον για κομμάτια κρέατος που ενδεικνύονται  για ψησταριά 

anyway δε θα ξαναγράψω έκθεση για μαγειρική σε αυτό το τοπικ ίσως το βλέπω από λάθος οπτική 

-- -- -- -- -- 

όσον άφορα τη campicaz κ το πλύσιμο στο πλυντήριο που υποστηρίζει,  απογοήτευση καλύτερα στο χέρι για όποιον το δοκιμάσει με σύρμα κατσαρόλας για τις σχάρες κ όχι με συρματοβουρτσα ψησταριάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά! Καλύτερα να γράφουμε εδώ για ψησίματα σε ψησταριές γιατί στο άλλο θέμα θα χαθούν μέσα σε όλα τα ποστς. Δε θα έχει νόημα μετά. Συνεχίστε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Σας ευχαριστω και παλι για τις προτασεις και τις συμβουλες σας , δευτερα παραλαμβανω , οποτε θα ακολουθησουν οι αναλογες φωτο.

Εχω διαβασει ολο το θεμα , καμια προσφατη προταση για θερμομετρο ;;;;

Και με bluetooth αν υπαρχει κατι αξιοπιστο...

Εχω διαβασει καλα λογια γι αυτο και το παρελλαβα μολις χτες. Απο αμαζον βγαινει 50€ μεχρι το σπιτι σου.
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B076QBJVWX/

1 ώρα πριν, tsaftsif είπε

Καλημέρα,πώς θα ψήσω ολόκληρο κοτόπουλο πεταλούδα στην ψησταριά;

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή γιατί θα είναι το πρώτο μου ψήσιμο σε ψησταριά υγραερίου;

Μπορεις να το ψησεις ειτε τελειως indirect για ολο το ψησιμο (θα βγει σαν φουρνου περιπου), ειτε στην αρχη direct και να το τελειωσεις indirect (μια μεση κατασταση), ειτε ολο direct και να γυρνας συνεχεια, αλλα θα σου ψιλοδιαλυθει (θα γινει πιο πολυ σαν τα καρβουνα). Οπως και να το κανεις καλο θα βγει.

Για πρωτη φορα δοκιμασε το εξης. Ζεστανε καλα την ψησταρια σου με ολα τα ματια φουλ. Βαλε το κοτοπουλο σε μια μερια και ψησε το direct μεχι να παρει ωραιο χρωμα και απο τις δυο μεριες. Κλεισε το ματι κατω απο το κοτοπουλο και ασε τα αλλα αναμενα μεχρι να πιασει θερμοκρασια 82 βαθμους κελσιου να εισαι safe.

ΥΓ. direct cooking ειναι οταν ψηνεις το κρεας πανω απο τη φωτια και indirect οταν δημιουργεις 2 χωνες ψησιματος και το ψηνεις εκει που δεν εχει φωτια απο κατω. Το indirect εχει τη λογικη του φουρνου για να πιασουν θερμοκρασια χοντρα κομματια και εννοειται με κλειστο καπακι.

ΥΓ1. Αν το ψησεις ολο indirect μπορεις να παρεις ενα smoker box να το κανεις καπνιστο για να το αλλαξεις επιπεδο.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

θελω να τονισω και εγω τη σημασια του καλου κρεατος που προαναφερθηκε για να βγει νοστιμη η μπριζολα. δεν υπαρχει σημαντικοτερος παραγοντας. ψωνιζω απο κρεοπωλειο στη φιλοθεη που εισαγει ribeye αμερικανικα και αλλα, και παλαιωνει ο ιδιος μοσχαρια δικα του. χωρις να βαλεις τιποτα πανω, με ψησιμο στους 55 και ενα γυρισμα μονο η μπριζολα ειναι ισως και νοστιμοτερη απο base grill (που το τιμαμε και αυτο δεοντως). Εγω προσωπικα βαζω μονο αλατοπιπερο και λιγακι λαδι και τις ριχνω μεσα στους 250+. ακομα και στο τηγανι που τις εκανα παλια βγαινανε μια χαρα.

μερικες εικονες ωμων:

67E7BFAC-7100-4908-9170-B85A002771A5.jpeg

δε μ αφηνει αλλες. καλα συνολικο μεγεθος 2mb ελεος

8E03426F-BEA8-4698-9F5E-39BA5755D80B.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, sndev said:

μαζί σου κ το βάζω τώρα σε σποιλερ αλλά καλός η κακός η ψησταριά είναι μια επένδυση  που αφορά τη μαγειρική οπότε δεν είναι οφφ τοπικ imo .

Ταιριάζει περισσότερο στο άλλο όμως, οπότε καλύτερα εκεί. Εδώ θα χαθούν μέσα στις προτάσεις/συμβουλές για ψησταριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ταιριάζει περισσότερο στο άλλο όμως, οπότε καλύτερα εκεί. Εδώ θα χαθούν μέσα στις προτάσεις/συμβουλές για ψησταριές.

Ποιο ειναι  το θεμα  με τη μαγειρικη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟΣ  ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ  ΣΟΥΒΛΑΣ (ROTISSERIE  KIT)

Πήγα να αγοράσω το Broil King Rotisserie Kit  και έκανε 130 ευρώ !!! Εννοείται πως δεν το πήρα.

Έψαξα στο  eBay  και  AliExpress και έκαναν γυρω στα 40 ευρώ αλλά μου φάνηκαν ότι δεν είναι καλής ποιότητας και θα το είχα σε 20 μέρες το νωρίτερο.

Για αυτό αποφάσισα να μετατρέψω-προσαρμόσω τον μηχανισμό σούβλας που έχω της κυπριακής ψησταρίας καρβούνων της οποίας το μοτέρ είναι πανίσχυρο με 5 ταχύτητες. Μου στοίχισε  μόνο 16 ευρώ, 6 ευρώ ο  μονός γαλβανιζέ μηχανισμός και 10 ευρώ οι 4 πεταλούδες-πηρούνες( 2 ζεύγη) που κρατάνε το κρέας. Την προσαρμογή την έκανα μόνος μου με ένα κομάτι αλουμίνιο, ένα σφικτιράκι και 2 βίδες με παξιμάδι.

Έκανα ήδη την πρόβα τζενεράλε για το Χριστουγεννιατικο τραπέζι. Rotisserie χοιρινό Loin και ολόκληρο κοτόπουλο και από κάτω πατάτες με κόκκινο κρεμύδι.

80011681_2417010668613513_9046151726192656384_n.jpg

79271112_508699509737165_1614743480926470144_n.jpg

Επεξ/σία από Excoset
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Excoset είπε

ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟΣ  ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ  ΣΟΥΒΛΑΣ (ROTISSERIE  KIT)

Πήγα να αγοράσω το Broil King Rotisserie Kit  και έκανε 130 ευρώ !!! Εννοείται πως δεν το πήρα.

Έψαξα στο  eBay  και  AliExpress και έκαναν γυρω στα 40 ευρώ αλλά μου φάνηκαν ότι δεν είναι καλής ποιότητας και θα το είχα σε 20 μέρες το νωρίτερο.

Για αυτό αποφάσισα να μετατρέψω-προσαρμόσω τον μηχανισμό σούβλας που έχω της κυπριακής ψησταρίας καρβούνων της οποίας το μοτέρ είναι πανίσχυρο με 5 ταχύτητες. Μου στοίχισε  μόνο 16 ευρώ, 6 ευρώ ο  μονός γαλβανιζέ μηχανισμός και 10 ευρώ οι 4 πεταλούδες-πηρούνες( 2 ζεύγη) που κρατάνε το κρέας. Την προσαρμογή την έκανα μόνος μου με ένα κομάτι αλουμίνιο, ένα σφικτιράκι και 2 βίδες με παξιμάδι.

Έκανα ήδη την πρόβα τζενεράλε για το Χριστουγεννιατικο τραπέζι. Rotisserie χοιρινό Loin και ολόκληρο κοτόπουλο και από κάτω πατάτες με κόκκινο κρεμύδι.

80011681_2417010668613513_9046151726192656384_n.jpg

79271112_508699509737165_1614743480926470144_n.jpg

Μπορεις να βαλεις λινκ με τα προιοντα που αγορασες αναλυτικα; Κοιταζα και γω να παρω κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...