Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To κατεβασα το joule και λεει 2 ωρες για 5εκ μπριζολα στους 129F, αλλα επειδη θα ειναι απο ψυγειο λεω να το παω 2:30.

Οταν κανω reverse searing το παω 115-120F, ξεκουραση κανενα 15΄, και μετα searing 2' περιπου ανα πλευρα με ανοιχτο καπακι και βγαινει μια χαρα. Λες να το παω ετσι;

 

η θερμοκρασια οταν ξεκινας το μπανιο ανεβαινει σταδιακα  κ το ιδιο κ το κρεας πουθ έχεις μεσα κ η θερμοκρασια του ψυγειου απο το κρεας μεταφετε στο νερο που προσπαθεί να ζεσταθεί! εκτος αν εινια απο καταψυξη, εαν δεις εχει κ επιλογη το joule για frozen.

παντως κ 6 ωρες να το αφησεις θεωρητικά το ιδιο αποτέλεσμα βγαίνει καθως κραταει σταθερά τη θερμοκρασία οποτε εχεις ιδιο γευστικο αποτέλεσμα οποτε αστο 2¨30 να εισαι σιγουρος!

ναι δοκιμασε ετσι με ανοιχτο καπακι καλυτερα μη ψηθει κ αλλο μεσα μέχρι να σου κανει κρουστα. ισως εαν εβαζες κ ενα θερμομετρο για να σε πιο σαφε.. κ αν δεις οτι τσιμπαει εσωτερικα τραβατην

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

20 λεπτά πριν, sndev είπε

η θερμοκρασια οταν ξεκινας το μπανιο ανεβαινει σταδιακα  κ το ιδιο κ το κρεας πουθ έχεις μεσα κ η θερμοκρασια του ψυγειου απο το κρεας μεταφετε στο νερο που προσπαθεί να ζεσταθεί! εκτος αν εινια απο καταψυξη, εαν δεις εχει κ επιλογη το joule για frozen.

παντως κ 6 ωρες να το αφησεις θεωρητικά το ιδιο αποτέλεσμα βγαίνει καθως κραταει σταθερά τη θερμοκρασία οποτε εχεις ιδιο γευστικο αποτέλεσμα οποτε αστο 2¨30 να εισαι σιγουρος!

ναι δοκιμασε ετσι με ανοιχτο καπακι καλυτερα μη ψηθει κ αλλο μεσα μέχρι να σου κανει κρουστα. ισως εαν εβαζες κ ενα θερμομετρο για να σε πιο σαφε.. κ αν δεις οτι τσιμπαει εσωτερικα τραβατην

Εγώ έχω πάρει την συσκευή της Anova, και θα συνιστούσα να κατεβάσετε την εφαρμογή της, έχει πολλές συνταγές έτοιμες. Εν γένει, μετά το βράσιμο, μπορείτε να βάλετε το κρέας στο ψυγείο για 20 λεπτά ώστε να δοθεί η δυνατότητα για περισσότερη ώρα στην διαδικασία searing (> 2 min ανά πλευρά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thomasIos είπε

Εγώ έχω πάρει την συσκευή της Anova, και θα συνιστούσα να κατεβάσετε την εφαρμογή της, έχει πολλές συνταγές έτοιμες. Εν γένει, μετά το βράσιμο, μπορείτε να βάλετε το κρέας στο ψυγείο για 20 λεπτά ώστε να δοθεί η δυνατότητα για περισσότερη ώρα στην διαδικασία searing (> 2 min ανά πλευρά)

ναι κ της anova ειναι πολυ καλο αλλα δε με βολεψε ποτε με τα menu thw για κάποιο λογο! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες searing στην ψησταριά καλό είναι να το βγάλεις στους 50 αλλιώς γνώμη δική μου είναι σε μαντεμένιο τηγάνι searing. Τουλάχιστο επαγγελματικά σε τηγάνι/φλογιστρα γίνονται τα τελειώματα και όχι σε σχάρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μιας και μιλάμε για ψησταρία υγραερίου.

Μπορώ να βάλω μέγαλη φιάλη 25 κιλά προπάνιο σε ψησταρία υγραερίου , όταν ο κατασκευαστής , λέει μέχρι 13 κιλά;

Γιατί να μην βάλω μια 25 κιλά φιάλη προπανίου και πρέπει να βάζω συνέχεια 13 κιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

To κατεβασα το joule και λεει 2 ωρες για 5εκ μπριζολα στους 129F, αλλα επειδη θα ειναι απο ψυγειο λεω να το παω 2:30.

Οταν κανω reverse searing το παω 115-120F, ξεκουραση κανενα 15΄, και μετα searing 2' περιπου ανα πλευρα με ανοιχτο καπακι και βγαινει μια χαρα. Λες να το παω ετσι;

Εχω ενα φλογιστρο, αλλα προτιμω να δοκιμασω στην ψησταρια.

10κιλες εχουν μονο νομιζω για bbq και μια μικρη 5κιλα η coral αλλα θελει αλλο ρυθμιστη.

Επισης η 5κιλη coral είναι και ακριβότερη οπότε δεν αξίζει για τέτοια ψησταριά. Εγω εχω 10κιλη στην weber 210 και αλλαζω μπουκάλα στους 2,5 - 3 μηνες περίπου. Συχνότητα ψησίματος 2 φορές την εβδομάδα πανω κατω. Μεσα σε αυτά τα ψησίματα εχω και σουβλιστα με 1 - 1,5 ωρα ψήσιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την παρακατω φιαλη, σημερα που εβαλα να ψησω ψαρια δεν βγαζει καθολου υγραεριο, το πρωι την ειχα ζηγησει και μου βγαινε 15.5 κιλα.Κανονικα δεν θα πρεπε να εχει 2 λιτρα ακομα γκαζι?

https://www.citygas.gr/el/fiali-igraerioi-petrogkaz-10-kilon-agora-fialis-kai-periexomenoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Παρέλαβα χτες την GEM 340 και αύριο θα γίνει η πρώτη δοκιμή. 

1ον τι πρέπει να κάνω πριν ψήσω 1η φορά? (Κάψιμο και πέρασμα με λάδι???)

2ον Η πρώτη απόπειρα θα είναι με μπιφτέκια για burger. έχει κάποιος να προτείνει κάτι ως προς την τεχνική (θερμοκρασία-ώρα??) Να πω ότι έχω και θερμόμετρο βελόνα για εσωτερική θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 4saken είπε

Εχω την παρακατω φιαλη, σημερα που εβαλα να ψησω ψαρια δεν βγαζει καθολου υγραεριο, το πρωι την ειχα ζηγησει και μου βγαινε 15.5 κιλα.Κανονικα δεν θα πρεπε να εχει 2 λιτρα ακομα γκαζι?

https://www.citygas.gr/el/fiali-igraerioi-petrogkaz-10-kilon-agora-fialis-kai-periexomenoi

εχει θεωριτικα 2 λίτρα  λιγότερο βασικά αν θυμάμαι σωστά το βάρος της μπουκαλας είναι 13.8 kg ,μέσα αλλα είναι άχρηστα καθώς κ λόγο εξωτερικής θερμοκρασίας δεν έχει τη "δυναμη" η φλόγα , ποτε δεν αδειάζει εντελώς η μπουκαλα 😃

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, p@nos139 είπε

2ον Η πρώτη απόπειρα θα είναι με μπιφτέκια για burger. έχει κάποιος να προτείνει κάτι ως προς την τεχνική (θερμοκρασία-ώρα??) Να πω ότι έχω και θερμόμετρο βελόνα για εσωτερική θερμοκρασία. 

εξαρταται και τι παχος εχουν παντα αλλα βαλτα για 2-2.30 λεπτα στους 200, μολις τα γυρισεις βαλε το θερμομετρο κ σταματα στην θερμοκρασια που θες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω αποφασίσει να πάρω και εγώ μια ψησταριά η οποία όμως για πολύ συγκεκριμένους λόγους θέλω να είναι φορητή. Ήμουν λοιπόν μεταξύ της Weber Q 2200 και της Napoleon Travel Q 285 pro , και περίμενα black friday.  Πλέον πρακτικά  έχουν την ίδια τιμή οπότε καλούμαι να αποφασίσω. Υπάρχει κάποια άποψη υπέρ της μίας ή της άλλης? Σίγουρα πλεονέκτημα είναι οι 2 καυστήρες της Napoleon. Απο την άλλη δεν έχει καθόλου σχόλια (ελληνικά) σε σχέση με τα αποθεωτικά της Weber.

Υ.Γ Και για να γίνει ακόμα πιο δύσκολο τις βρίσκω και τις 2 στο idealo.de σε αρκετά χαμηλότερες τιμές και πολλά bonus( πχ καρότσι μεταφοράς για την Napoleon, καρότσι και αξεσουάρ έμμεσου ψησίματος για weber). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...