Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, gdeli είπε

Όντως. Τεράστια διαφορά όμως... Τι να πω.

Μου κάνει εντύπωση ότι το καπάκι της Spirit είναι τόσο ελαφρύ και τόσο λεπτό. Από την άλλη, της Broil King (Royal και Monarch) μου φαίνονται πιο βαριά, αλλά εκεί έχω άλλο θέμα. Είναι μικρές οι διαστάσεις της επιφάνειας ψησίματος και φοβάμαι ότι κάποια στιγμή δεν θα χωράνε αυτά που θέλω να σουβλίζω.

Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που τελικά επέλεξα την Broil King, η οποία έχει κάτω κάδο και καπάκι από χυτό μέταλλο ενώ στην Weber το καπάκι είναι .. τενεκές. Οι Broil King έχουν πράγματι μικρότερες διαστάσεις σχάρας, αλλά από την άλλη η Broil King έχει και μοντέλα με μεγλύτερες επιφάνειες (Signet, Baron κλπ). Το ότι οι Weber είναι Made in China vs Made In Canada των Broil King ήταν το .. προφανές κριτήριο τελικής απόφασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1939

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

23 λεπτά πριν, gdeli είπε

φοβάμαι ότι κάποια στιγμή δεν θα χωράνε αυτά που θέλω να σουβλίζω.

Σε weber spirit/genesis εχει πολυ μικρο περιθωριο στο υψος για σουβλισμα. Σε genesis ειναι περιπου 11-12 εκατοστα απο τη σουβλα μεχρι τους ανακλαστηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή. Με απασχολούσε και το θερμόμετρο που εισχωρεί αρκετά στον χώρο ψησίματος, αλλά πες αυτό το ξεβιδώνεις, όπως κάνω και στην τωρινή μου. Όμως το περιορισμένο ύψος λόγω των ανακλαστήρων είναι μεγάλο μείον. Σε αντίθεση με τις Broil King που έχουν αρκετά ψηλά καπάκια. Οι μεγαλύτερες Broil King ξεφεύγουν πολύ στην τιμή δυστυχώς. Γι αυτό έλεγα ότι η Spirit είναι καλύτερη λύση σε αυτά τα χρήματα. Όμως μαζεύονται πολλές παραχωρήσεις. Χάθηκε να είχαν την Genesis σε τιμή Αμερικής να την πάρω να ησυχάσω; 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdeli είπε

Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή. Με απασχολούσε και το θερμόμετρο που εισχωρεί αρκετά στον χώρο ψησίματος, αλλά πες αυτό το ξεβιδώνεις, όπως κάνω και στην τωρινή μου. Όμως το περιορισμένο ύψος λόγω των ανακλαστήρων είναι μεγάλο μείον. Σε αντίθεση με τις Broil King που έχουν αρκετά ψηλά καπάκια. Οι μεγαλύτερες Broil King ξεφεύγουν πολύ στην τιμή δυστυχώς. Γι αυτό έλεγα ότι η Spirit είναι καλύτερη λύση σε αυτά τα χρήματα. Όμως μαζεύονται πολλές παραχωρήσεις. Χάθηκε να είχαν την Genesis σε τιμή Αμερικής να την πάρω να ησυχάσω; 😀

Την genesis εχω και η σουβλα δεν εχει πολυ χωρο.

Κοιτα μηπως την φερεις απο Γερμανια που βαζουν καλες τιμες. Πριν καμια βομαδα ειχα βαλει ενα λινκ που εφτανε Ελλαδα με 800-850€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Την genesis εχω και η σουβλα δεν εχει πολυ χωρο.

Κοιτα μηπως την φερεις απο Γερμανια που βαζουν καλες τιμες. Πριν καμια βομαδα ειχα βαλει ενα λινκ που εφτανε Ελλαδα με 800-850€

Ούτε η Genesis έχει χώρο? Πέφτω από τα σύννεφα ειλικρινά. Έχεις βάλει σούβλα να μου πεις περίπου τι μπορείς να σουβλίσεις για να πάρω μια ιδέα; Ή μετράς από το άνοιγμα της σούβλας μέχρι τον ανακλαστήρα; Και στις δύο περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι το ύψος είναι μικρό. Φαίνεται δεν σουβλίζουν και πολύ γενικώς. Αν το καλοσκεφτείς δεν έχουν άδικο, διότι το κοντύτερο καπάκι βοηθάει στην διατήρηση της θερμότητας, σε βάρος της σούβλας που δεν χρησιμοποιείται και πολύ από τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Broil King Monarch: Η μοναδική με τόσο ψηλό καπάκι, ιδανικός εσωτερικός όγκος για όρθιο κοτόπουλο, σούβλα, γάστρα με καπάκι!

spacer.png


 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να προτείνει κανένας κάποιον τρόπο για να καθαρίσω τους ανακλαστήρες της Weber μου; Νομίζω έφτασε η στιγμή που πρέπει να τους καθαρίσω καλά γιατί έχουν πολύ πράγμα πάνω τους. Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω και τους καυστήρες, γιατί η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η ποιότητα της φλόγας τους. Κάθε πρόταση δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Broil King Monarch: Η μοναδική με τόσο ψηλό καπάκι, ιδανικός εσωτερικός όγκος για όρθιο κοτόπουλο, σούβλα, γάστρα με καπάκι!

spacer.png


 

Από flare ups τι λέει; Είναι στις υποψήφιες να πω την αλήθεια μου αν την βρω σε καμιά προσφορά. Την είχε η General Gas σε Black Friday στα 660 αν θυμάμαι καλά και δεν έκανα το βήμα δυστυχώς. Το κακό είναι ότι με την καραντίνα είναι όλα κλειστά και δεν μπορώ να πάω να την δω από κοντά πουθενά. BK Royal και Weber Spirit τις έχω δει.

1 ώρα πριν, aloop είπε

Έχει να προτείνει κανένας κάποιον τρόπο για να καθαρίσω τους ανακλαστήρες της Weber μου; Νομίζω έφτασε η στιγμή που πρέπει να τους καθαρίσω καλά γιατί έχουν πολύ πράγμα πάνω τους. Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω και τους καυστήρες, γιατί η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η ποιότητα της φλόγας τους. Κάθε πρόταση δεκτή.

Έχει στο youtube αρκετό υλικό, επίσημο και μη. Πχ εδω 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gdeli είπε

Από flare ups τι λέει; Είναι στις υποψήφιες να πω την αλήθεια μου αν την βρω σε καμιά προσφορά. Την είχε η General Gas σε Black Friday στα 660 αν θυμάμαι καλά και δεν έκανα το βήμα δυστυχώς.

Τι να λέει? ότι ισχύει για όλες .. ρίξε ξύγκια, λουκάνικα και πανσέτες και θα φτάσουν οι φλόγες στο ταβάνι. Αν είσαι προσεκτικός και λίγο επιλεκτικός δεν έχει κανένα πρόβλημα. €660 η Monarch σε Black Friday από την General Gas ???? απίστευτο μου ακούγεται! εαν έβαζες μια τέτοια προσφορά εδώ μέσα, όλοι θα αγόραζαν μόνο Monarch !

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gdeli είπε

Ούτε η Genesis έχει χώρο? Πέφτω από τα σύννεφα ειλικρινά. Έχεις βάλει σούβλα να μου πεις περίπου τι μπορείς να σουβλίσεις για να πάρω μια ιδέα; Ή μετράς από το άνοιγμα της σούβλας μέχρι τον ανακλαστήρα; Και στις δύο περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι το ύψος είναι μικρό. Φαίνεται δεν σουβλίζουν και πολύ γενικώς. Αν το καλοσκεφτείς δεν έχουν άδικο, διότι το κοντύτερο καπάκι βοηθάει στην διατήρηση της θερμότητας, σε βάρος της σούβλας που δεν χρησιμοποιείται και πολύ από τους πελάτες τους.

Προς τα κάτω έχει περιορισμένο χώρο, όχι προς τα πάνω. Από σούβλα μέχρι ανακλαστήρες είναι 11-12εκ.

Σε γαλοπούλα, rib roast, γουρουνοπουλο κλπ. θα δυσκολευτείς.

Δες κοτόπουλο, κοντοσουβλι και μισό κατσικάκι που ήταν 2-2.5 κιλά.

Screenshot_20201130_185532.jpg

Screenshot_20201130_185550.jpg

Screenshot_20201130_185609.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aloop είπε

Έχει να προτείνει κανένας κάποιον τρόπο για να καθαρίσω τους ανακλαστήρες της Weber μου; Νομίζω έφτασε η στιγμή που πρέπει να τους καθαρίσω καλά γιατί έχουν πολύ πράγμα πάνω τους. Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω και τους καυστήρες, γιατί η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η ποιότητα της φλόγας τους. Κάθε πρόταση δεκτή.

Δες αυτο...

και καθαριζει τον κάδο με φυσικό τρόπο χωρις χημικά

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά.αποψη για King Broil Porta Chef 320 με 3 καυστήρες ; Έχω μεγάλο μαρμάρινο τραπέζι και θα θελα μια του είδους όπως αυτή , η q2200 , και η Ναπολέο 285

 

Κλείνω προς την Porta Chef 320...αλλά δεν υπάρχουν ελληνικά σχόλια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PJK είπε

Είναι σωστό αυτό που βλέπεις. Το μπεκ είναι η  μικρή εξάγωνη βίδα που φαίνεται στο κέντρο η οποία ψεκάζει το αέριο σε στενή γωνία με ταχύτητα λόγω της πίεσης, όπως το λάστιχο του νερού. Τα δύο πλαϊνά "παράθυρα" δίπλα στο μπεκ χρησιμεύουν στο να τραβάνε αέρα για την ανάμειξη λόγω της υποπίεσης που δημιουργείται στο σημείο. Οπότε το μίγμα βγαίνει έτοιμο για ανάφλεξη από τις τρύπες στους καυστήρες. Το μέγεθος των παραθύρων αυτών κανονίζει και την σωστή φωτιά στους καυστήρες (σε συνδυασμό με τον ρυθμιστή) δηλαδή αν θα είναι μπλε ή κίτρινη αν θα "ξεκολάει" απ΄ τους καυστήρες κλπ.

Με την ευκαιρία εδώ να πω ότι τα μπεκ δεν είναι όλα ίδια. Τα χαρακτηριστικά τους είναι διαφορετικά όσον αφορά την παροχή και ενίοτε την γωνία ψεκασμού και τοποθετούνται στα προϊόντα ανάλογα με την χώρα προορισμού και την νομοθεσία της. Κανονικά το μπέκ που έχει επάνω μία ψησταριά πχ που θα πουληθεί στην Λιθουανία, συμβαδίζει με τα χαρακτηριστικά του ρυθμιστή που επιβάλλεται να λειτουργούν οι συσκευές υγραερίου εκεί.

Άρα ο κανόνας είναι για όσους αγοράζουν απ΄ έξω: χώρα πώλησης και ο ρυθμιστής που προβλέπεται. Αν δεν ταιριάζει το βύσμα, ή χρησιμοποιούμε αντάπτορα ή αλλάζουμε ρυθμιστή με άλλον ώστε να ταιριάζει το βύσμα αλλά με χαρακτηριστικά πίεσης τα προβλεπόμενα στην χώρα εκείνη.

Αυτός είναι ο λόγος που είπαν σε κάποιον που αγόρασε απ΄ έξω ότι πρέπει να αλλάξει όλο το σύστημα με τους καυστήρες. Τα μπεκ και το μέγεθος των παραθύρων είναι διαφορετικά.

Σκεφθήτε ότι η ίδια ψησταριά παρουσιάζει την ίδια κατανάλωση και θερμιδική απόδοση είτε εδώ είτε σε άλλη χώρα, ενώ οι ρυθμιστές πίεσης που χρησιμοποιούνται εδώ και εκεί έχουν 25% διαφορά στην παροχή!!!  Απλώς άλλα μπεκ εδώ άλλα εκεί!

Συμπέρασμα: Μην βάζετε ότι ρυθμιστή σας κάτσει. Ξεφεύγετε από τις προδιαγραφές. 

 

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα με την ανάλυση σου ρεσπεκτ.

Και φοβόμουν μην χάνει το αέριο από τα πλαϊνά παράθυρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από ατελείωτες ώρες διαβάσματος, ψαξίματος και σάλιων από τις φωτογραφίες που είδα😄 , έχω καταλήξει μεταξύ δύο και δεν μπορώ να αποφασίσω με τιποτα....

Napoleon Rogue XT 425 https://www.napoleon.com/en/uk/barbecues/products/gas-grills/rogue-xt-series/rogue-xt-425-sib-rxt425sibpss-1-gb

Weber Genesis E-335 ή 315 https://www.weber.com/GR/el/psistaries/psistaries-ygraerioy/seira-genesis®-ii/61016175.html?cgid=40#start=1 (δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο πλευρικός καυστήρας για τηγάνισμα, όμως θα ήθελα το searing station και οπωσδήποτε τα πορτάκια, αλλιώς θα κατέληγα στην πολύ φθηνότερη e-310 για την οποία όμως έχω πολύ καλή προσφορά και είναι ακόμη στα υπόψην)

Ψήνω για 4-8 άτομα (συνήθως 4) περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα.

Στα θετικά της Rogue τα αναδιπλούμενα πλαϊνά και η υπέρυθρη εστία και προφανώς οι καλύτερες τιμές, αλλά έχω διαβάσει από πολύ καλά εώς και πολύ άσχημά σχόλια, κυρίως για το σύστημα ανάφλεξης,  για τις θερμοκρασίες που πιάνει και για ανομοιομορφία των θερμοκρασιών στις σχάρες. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω κάποιον προσωπικά που να έχει-είχε Napoleon για να έχω μια πιο αξιόπιστη γνώμη και γι'αυτό απευθύνομαι και στο forum.

Στα θετικά της Weber (πάντα κατά τη δική μου κρίση) οι σχεδόν καθολικά καλές και άπειρες κριτικές, καθώς η πληθώρα ανταλλακτικών και αξεσουάρ (γνήσιων και μη) . Έχω επίσης άποψη από πρώτο χέρι καθώς την έχω δει να λειτουργεί. Στα αρνητικά τα μη αναδιπλούμενα πλαϊνά, αν και θα την χωρέσω έστω και ίσα-ίσα, προφανώς η υψηλότερη κατά πολύ τιμή

Γενικά, όπως φαίνεται και από το post, είμαι πολύ μπερδεμένος και θα ήθελα κάποιες γνώμες ιδίως από ανθρώπους που έχουν χρησιμοποιήσει Napoleon. Έχω χρησιμοποιήσει πολύ φθηνότερες και χαμηλής ποιότητας ψησταριές υγραερίου εως τώρα (αυτή που έχω φτάνει maximum 175 βαθμούς...) και θέλω κάτι ποιοτικό να μου βγάλει 10ετία τουλάχιστον.

Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από depmode
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...