Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ξεκίνησα να ψάχνω για ψησταριά αερίου σχεδόν ένα χρόνο πριν. Οι κύριες πηγές μου ήταν τα sites των εταιρειών, βίντεο στο YouTube και άρθρα. Για αρχή κοίταζα λιγότερο επώνυμες. Γύρισα αρκετά μέρη, όπου τις είχαν στημένες, πολυκαταστήματα και ειδικευμένα καταστήματα. Πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι οι πιο φθηνές επιλογές δεν με κάλυπταν. 

Συνέχισα με πιο επώνυμες ψησταριές, όπως οι Weber και Broil King και ομολογώ ότι είχα καταλήξει σε Broil King, καθώς προσφέρει πιο πολλά στα αντίστοιχα χρήματα με την Weber. Εκείνο το διάστημα είχαμε το 1ο lockdowm, οπότε δεν προχώρησα σε κάποια αγορά. Σε κάποια από τις αναζητήσεις που έκανα, έπεσε το μάτι μου στις Napoleon και η αλήθεια είναι ότι μου έκαναν κλικ. Δυστυχώς μέχρι τότε δεν υπήρχε επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και δεν μπορούσα να τις δω κάπου από κοντά.

Είχα επικοινωνήσει με τα κεντρικά και με παρέπεμψαν να μιλήσω με τους Ιταλούς. Έστειλα στους Ιταλούς, αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ... Έχοντας φτάσει πλέον καλοκαίρι, διαπίστωσα ότι υπήρχε ένα κατάστημα που είχε φέρει  όλη την γκάμα. Το κατάστημα αυτό είναι και ο επίσημος αντιπρόσωπος για την Ελλάδα. Πήγα να τις δω από κοντά, δίπλα σε Weber & Broil King, και διαπίστωσα ότι η Napoleon ήταν αυτή που με κάλυπτε. Δεν το μετάνιωσα.

Προφανώς ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες από την ψησταριά που έχει , με βάση το budget ή τις ανάγκες του που την επέλεξε. Γι αυτό σου συστήνω να περιμένεις και να πας να τις δεις από κοντά. Θεωρώ ότι μόνο έτσι θα πάρεις την σωστή απόφαση.

 

Γενικά δεν έχουν τόσο πολύ ανάγκη το κάλυμμα, καθώς είναι κατασκευασμένες για εξωτερικούς χώρους.

Άντε και καλές γιορτές!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπορώ να ρωτήσω ποια Napoleon έχεις;

Το κακό είναι ότι στη θεσσαλονίκη και ιδίως τώρα δεν μπορώ να την βρω στημένη να πάω να την δώ.Έχω πάρει όμως πολύ καλές προσφορές από φίλο και για την 425 την απλή και για την ΧΤ και για την SE 525 και η αληθεια είναι ότι ακόμα το ψάχνω συνεχώς όσο δεν πάει. Απλώς με το σκεπτικό μου, η Genesis είναι εγγύηση και ότι και αν χαλάσει στο μέλλον εύκολα θα μπορέσω να το αντικαταστήσω, ενώ με την Napoleon νιώθω σαν να παίρνω ένα σχετικό ρίσκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

7 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Με αφορμή ότι χειμωνιάζει σιγά σιγά ήθελα να ρωτήσω... Όλοι θα έχετε κάλυμμα αλλά αλήθεια τις σκεπαζετε ποτέ η μπα? 😁

Παντα σκεπασμενη , χειμωνα καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν την σκέπασα, παρά μόνο μια περίοδο μερικών μηνών που ήξερα ότι δεν θα την χρησιμοποιήσω. Επειδή την ανάβω για ψύλλου πήδημα (πχ για να ξεπαγώσω το ψωμί μου) θα βαριέμαι να την ξεσκεπάζω και να την σκεπάζω μετά πάλι. Το θέμα είναι ότι δεν στα 10 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα εξωτερικά από νερό σκόνες χιόνια κλπ, ενώ είναι έκθετη σε βοριά και νοτιά κατά τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον (και είναι και Barbecook, όχι δηλαδή κάτι το ιδιαίτερο). Πιστεύω όμως ότι όταν πάρω την καινούρια θα την σκεπάζω☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, depmode είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπορώ να ρωτήσω ποια Napoleon έχεις;

Το κακό είναι ότι στη θεσσαλονίκη και ιδίως τώρα δεν μπορώ να την βρω στημένη να πάω να την δώ.Έχω πάρει όμως πολύ καλές προσφορές από φίλο και για την 425 την απλή και για την ΧΤ και για την SE 525 και η αληθεια είναι ότι ακόμα το ψάχνω συνεχώς όσο δεν πάει. Απλώς με το σκεπτικό μου, η Genesis είναι εγγύηση και ότι και αν χαλάσει στο μέλλον εύκολα θα μπορέσω να το αντικαταστήσω, ενώ με την Napoleon νιώθω σαν να παίρνω ένα σχετικό ρίσκο.

 

Που ειχες διαβασει για ανομοιομορφια στο ψησιμο στις Napoleon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνισαμε με black Friday!!

Προσφορά Lodge & Kaiser!

Ίσως η καλύτερη προσφορά που έπαιξε γενικά! Και τα δύο μαζί πήγαν στα 74,20€ μαζί με μεταφορικά! Και δώρο μπυριτσες!

 

 

Screenshot_20201202_140544.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, depmode είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπορώ να ρωτήσω ποια Napoleon έχεις;

Το κακό είναι ότι στη θεσσαλονίκη και ιδίως τώρα δεν μπορώ να την βρω στημένη να πάω να την δώ.Έχω πάρει όμως πολύ καλές προσφορές από φίλο και για την 425 την απλή και για την ΧΤ και για την SE 525 και η αληθεια είναι ότι ακόμα το ψάχνω συνεχώς όσο δεν πάει. Απλώς με το σκεπτικό μου, η Genesis είναι εγγύηση και ότι και αν χαλάσει στο μέλλον εύκολα θα μπορέσω να το αντικαταστήσω, ενώ με την Napoleon νιώθω σαν να παίρνω ένα σχετικό ρίσκο.

 

Έχω την prestige pro 500. Αυτό που αναφέρεις για πιθανή αστοχία στο μέλλον, δεν το πολύ καταλαβαίνω. Και οι 3 εταιρείες που ανέφερα, Weber/Broil King/Napoleon, έχουν επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και αντίστοιχες εγγυήσεις. Όσον αφορά το θέμα εγγύησης δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Με μια πρόχειρη ματιά στο Σκρουτζ, βλέπω ότι υπάρχει ένα κατάστημα Ευραγορά στην Θεσσαλονίκη που τις εμπορεύεται, οπότε καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του να δεις αν έχει κάποια στην έκθεση να την δεις από κοντά.

Από την στιγμή που σκέφτεσαι να δώσεις τα χρήματα ακόμα και για 525SE, το να τις δεις από κοντά, για εμένα, είναι μονόδρομος. Το ποιά θα αγοράσεις τελικά, είναι δική σου επιλογή προφανώς. Γι αυτό θα πρέπει να έχεις άποψη για τον όγκο της, την κατασκευή της και τι εγγύηση σου προσφέρει η κάθε εταιρεία.


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψωνισαμε με black Friday!!

Προσφορά Lodge & Kaiser!

Ίσως η καλύτερη προσφορά που έπαιξε γενικά! Και τα δύο μαζί πήγαν στα 74,20€ μαζί με μεταφορικά! Και δώρο μπυριτσες!

Τα λένε αυτά δεν τα κρύβουν. Κοιτώ τώρα την φωτογραφία και θα τα αγόραζα και εγώ εαν το ήξερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costas_ είπε

Τα λένε αυτά δεν τα κρύβουν. Κοιτώ τώρα την φωτογραφία και θα τα αγόραζα και εγώ εαν το ήξερα !

Στις 17:00 βγηκε η προσφορα μεσω instagram της Kaiser, στις 17:03 ειχε εξαντληθει! Η αδερφη μου μεχρι να συμπληρωσει στοιχεια αποστολης ειχε εξαντληθει!! Πιστευω πρεπει να επαιξαν καπου 30 κομματια απο το καθενα το πολυ. Αλλα λογικο, ηταν 60% εκπτωση και βαλε. Ειχαν βγαλει και ενα αλλο σαν ταψι αλλα δεν το προλαβα εκεινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ ! Δεν πειράζει..

Ας μείνουμε με τα απλά .. μπριζολάκια χοιρινά για εμένα και ακολουθούν κοτόπουλα για τις κυρίες 

0-02-05-255902b13dfcc081b938ff8c28f23a73a4cc295e26a875cc6e458f465e45778d_ec1992b0.jpg.6f58f1f889222178e782cb73613d5332.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψωνισαμε με black Friday!!

Προσφορά Lodge & Kaiser!

Ίσως η καλύτερη προσφορά που έπαιξε γενικά! Και τα δύο μαζί πήγαν στα 74,20€ μαζί με μεταφορικά! Και δώρο μπυριτσες!

 

 

Screenshot_20201202_140544.jpg

Τσάμπα!! Καλορίζικα και καλοπατημένα! Το Dutch oven θα το λατρέψεις για low and slow. Θέλει ένα καλό seasoning στην αρχή μέσα έξω και μετά βουρ στο κρέας. Στην αρχή τέρμα ο φούρνος για κανένα μισάωρο να κάνεις κρούστα στο κρέας και μετά 110 - 120 για τουλάχιστον 3.5  ώρες, ανάλογα και με την ποσότητα. Το χρησιμοποιούμε για πρόβατο, στηθοπλευρές μοσχαρίσιες, κότσι μοσχαρίσιο (και άκοπο αν χωράει) χωρίς σάλτσες κλπ. Μόνο θυμάρι, σκορδάκι (με τη φλούδα του), αλάτι χοντρό και πιπέρι φρεσκοτριμμένο χοντρό. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι τα όξινα (σάλτσες ντομάτας, σβήσιμο με κρασί κλπ) για να μην χαλάσει η πατίνα. Έχει ένα τέτοιο ο αδερφός μου και εγώ έχω μια Le Creuset που είναι enamelled οπότε δεν έχω θέμα με τα όξινα. Όμως τα κρέατα βγαίνουν καλύτερα στο Lodge του αδερφού μου!

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ψωνισαμε με black Friday!!

Προσφορά Lodge & Kaiser!

Ίσως η καλύτερη προσφορά που έπαιξε γενικά! Και τα δύο μαζί πήγαν στα 74,20€ μαζί με μεταφορικά! Και δώρο μπυριτσες!

 

 

Screenshot_20201202_140544.jpg

Καλορίζικα και καλά ψησίματα.

Σε όλες τις περιπτώσεις τα είδα πολύ αργά!

Κάνε και κανένα review :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios.s είπε

 

Εχμ.. έχεις κουμπώσει ανάποδα την σχάρα φρυγανίσματος;;

Ωχ ... Ναι, έχεις δίκιο !

Σ ευχαριστώ 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2020 στις 10:46 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό που λες για ανομοιομορφια στο ψήσιμο της Napoleon δω το ήξερα. Σίγουρα είναι στα συν το infrared burner, αλλά αν δεν ψήνει το ίδιο παντού, τότε είναι θέμα. 

Η genesis 335 έχει αυτή την ομοιομορφία, έχει και searing station, οπότε ίσως είναι καλύτερη επιλογή αν η διαφορά στο budget δεν είναι πρόβλημα. 

Αν ήθελα να αγοράσω τώρα, θα κοίταζα για infrared burner, αλλά να ψήνει και σωστά βέβαια παντού.

Καλησπέρα.

όσον αφορά την ομοιομορφία του ψησίματος όντας χρήστης napoleon και πρωην χρηστησ broil king  μπορω να σας πω οτι η napoleon έχει όντως ομοιόμορφο ψήσιμο και μεταξύ του μέσα-εξω αλλά και μεταξύ του αριστερά-δεξια.

μπορώ να παραθέσω και φωτό μεταξύ rogue 425 - genesis E-410 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...