Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για δες σε παρακαλω στον ρυθμιστη αν γραφει τι διαμετρο εχει. Γιατι εχω παει 3 φορες σε βενζιναδικο και τη μια δεν μπορουσαν, την αλλη ο υπαλληλος δεν ηξερε, την αλλη δεν ειχαν τις prime και μου εχουν σπασει τα νευρα.

 

image.png.63cb75877b9e8aee0210117748efc2a2.png

τι εννοείς διάμετρο στο ρυθμιστη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, sndev είπε

 

image.png.63cb75877b9e8aee0210117748efc2a2.png

τι εννοείς διάμετρο στο ρυθμιστη? 

Απο την κατω μερια, εκει που κουμπωνει πανω στη μπουκαλα θα γραφει λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απο την κατω μερια, εκει που κουμπωνει πανω στη μπουκαλα θα γραφει λογικα

image.png.42e44f3f9f992754532bc0d5e0f06298.png

 

δε βλέπω κατι να λεει 😕 

παντως αν εννοεις ο κυκλος που κουμπώνει το μέτρησα με μετρο κ ειναι 0.9 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

image.png.42e44f3f9f992754532bc0d5e0f06298.png

 

δε βλέπω κατι να λεει 😕 

παντως αν εννοεις ο κυκλος που κουμπώνει το μέτρησα με μετρο κ ειναι 0.9 

Aυτο το 22 ειναι μαλλον. Ο ρυθμιστης που εχω εγω απο Αγγλια λεει 27, οποτε θα ειναι πιο φαρδυς και δεν θα κανει.

Θενξ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια Broil Mate με LPG εδώ και 15 χρόνια και πρόσφατα έβαλα φυσικό αέριο.

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρώ στόμια εξαγωγής για μετατροπή απο LPG σε NG;

Φυσικά ρωτάω γιατι το μοντέλο είναι παλιό και η εταιρία δεν το υποστηρίζει, απο την αντιπροσωπία μου λένε να πάρω καινούργια.

Απο την άλλη στην Αμερική υπάρχουν πολλά παραδείγματα μετατροπής με μεγαλήτερη διατομή στα στόμια, αλλα έλεγα να μήν τρυπήσω αυτά που έχω σε περίπτωση που γίνει κανένα λάθος να μπορώ να γυρίσω πίσω.

Ιδέες;

 

Ευχαριστώ!

Γιώργος

Επεξ/σία από gtheodor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 2:17 ΜΜ, ilpapacha είπε

Έχω την prestige pro 500. Αυτό που αναφέρεις για πιθανή αστοχία στο μέλλον, δεν το πολύ καταλαβαίνω. Και οι 3 εταιρείες που ανέφερα, Weber/Broil King/Napoleon, έχουν επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και αντίστοιχες εγγυήσεις. Όσον αφορά το θέμα εγγύησης δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Με μια πρόχειρη ματιά στο Σκρουτζ, βλέπω ότι υπάρχει ένα κατάστημα Ευραγορά στην Θεσσαλονίκη που τις εμπορεύεται, οπότε καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του να δεις αν έχει κάποια στην έκθεση να την δεις από κοντά.

Από την στιγμή που σκέφτεσαι να δώσεις τα χρήματα ακόμα και για 525SE, το να τις δεις από κοντά, για εμένα, είναι μονόδρομος. Το ποιά θα αγοράσεις τελικά, είναι δική σου επιλογή προφανώς. Γι αυτό θα πρέπει να έχεις άποψη για τον όγκο της, την κατασκευή της και τι εγγύηση σου προσφέρει η κάθε εταιρεία.


 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς λόγω lockdown δεν μπορώ να δω κάποια στημένη. Ελπίζω από βδομάδα αν ανοίξουν...

Η prestige pro είναι προφανώς σε αλλη κατηγορία και ποιότητας και τιμής  και φυσικά τοπ συσκευή.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς άνετα να βρεις καυστήρες, σχάρες , flavoriser bars και οτιδήποτε άλλο για την weber είτε γνήσια είτε από άλλες εταιρείες για ψησταριές ακόμα και 20ετιας. Για τη Napoleon βρίσκω ελάχιστα ανταλλακτικά και εξαρτήματα ( πάντα σε σχέση με την genesis) εκτός και αν ψάχνω λάθος. 

Δεν θέλω να μειώσω ούτε τη μια ούτε την άλλη, ούτε είμαι fan κάποιας εταιρείας, απλώς προσπαθώ να κάνω την καλύτερη επιλογή βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα για τα λεφτά που θα διαθέσω. Βέβαια μην τρελαθουμε κιόλας, δεν αγοράζω οικοπεδο 😁 αλλά είναι ένα σεβαστό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το κάναμε American Bar !

Όλα βγήκαν νόστιμα και ζουμερά.

Μοσχάρι με cabbage stakes, ψητές πιπεριές & πίτες για τις κυρίες και κάτι σουβλάκια για εμένα.     

 

Pictures4.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν πρόλαβα να την βγάλω μια φωτό σερβηρισμένη σωστά ..με τα λαχανικά, τις πιτούλες και τα συναφή!  κι έπεσε στα χέρια πεινασμένου μοναχοφάη και πάει το δημιούργημά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, depmode είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς λόγω lockdown δεν μπορώ να δω κάποια στημένη. Ελπίζω από βδομάδα αν ανοίξουν...

Η prestige pro είναι προφανώς σε αλλη κατηγορία και ποιότητας και τιμής  και φυσικά τοπ συσκευή.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς άνετα να βρεις καυστήρες, σχάρες , flavoriser bars και οτιδήποτε άλλο για την weber είτε γνήσια είτε από άλλες εταιρείες για ψησταριές ακόμα και 20ετιας. Για τη Napoleon βρίσκω ελάχιστα ανταλλακτικά και εξαρτήματα ( πάντα σε σχέση με την genesis) εκτός και αν ψάχνω λάθος. 

Δεν θέλω να μειώσω ούτε τη μια ούτε την άλλη, ούτε είμαι fan κάποιας εταιρείας, απλώς προσπαθώ να κάνω την καλύτερη επιλογή βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα για τα λεφτά που θα διαθέσω. Βέβαια μην τρελαθουμε κιόλας, δεν αγοράζω οικοπεδο 😁 αλλά είναι ένα σεβαστό ποσό.

Καλησπέρα και από εμένα! Είναι απλά μαθηματικά και θα σου το αλ εξηγήσω ευθείς αμέσως. 
προτεινω καταρχάς να δεις την Napoleon Rogue XT 525 (1.299€) και όχι την 425 γιατί συγκριτικά με την genesis 335 είναι παρόμοιου μεγέθους. 
(rogue XT 425 0.60 x 0.45 m = 0.27 m3 

rogue XT 525 0.73 x 0.45 m = 0.3285 m3

genesis 335 0.68 x 0.48 m = 0.3264 m3)

Απόδοση καυστήρων

rogue 425 XT 14.25 kW + 3 kW (sizzle zone)

rogue 525 XT 16.6 kW + 3 kW (sizzle zone)

genesis 335 11.43 kW + 3.5 kW (απλός καυστήρας)

Όποτε και πάλι πιο αποδοτική είναι η Napoleon 

+ της Napoleon το κλειστό ντουλάπι ,αναδιπλούμενα και τα 2 πλαϊνά ράφια, Sizzle zone έναντι απλού πλαϊνού καυστήρα, εξολοκλήρου ανοξείδωτη, η φιάλη είναι εσωτερική 

διαρκεια και κόστος ψησταριάς 

Rogue XT 425 15 χρόνια εγγύηση 

1.049€/15 χρόνια = 70€/έτος 

Rogue XT 525 15 χρόνια εγγύηση 

1.299€/15 χρόνια = 87€

Genesis 335 10 χρόνια εγγύηση 

1659€/10 χρόνια = 165,9€

τελος υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία όποτε δεν θα χρειαστεί να ψάξεις ανταλλακτικά άλλου περαν από εκεί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costas_ είπε

Σήμερα το κάναμε American Bar !

Όλα βγήκαν νόστιμα και ζουμερά.

Μοσχάρι με cabbage stakes, ψητές πιπεριές & πίτες για τις κυρίες και κάτι σουβλάκια για εμένα.     

 

Pictures4.jpg

αυτή η μοσχαρίσια φαίνεται κλινικά νεκρή, πόσο την έψησες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

αυτή η μοσχαρίσια φαίνεται κλινικά νεκρή, πόσο την έψησες;;

Ωραιότατη μου φαίνεται εμένα! Ωραία grill marks. 

Χτεσινή δική μου, δύο δάχτυλα πάχος και ψήσιμο rare. Αγορά από my market, υποτίθεται σπαλομπριζολα black Angus Ireland. Ούτε καν έχω να πω, μεγάλη απογοήτευση. Πιστεύω λάθος μετάφραση του my market (καμιά ελιά θα ήταν).

 

Screenshot_20201203_195657.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, costas_ είπε

Παραγγελία του πελάτη μου για well done , ~15 λεπτά 

Έχει τελειώσει? Ή ακόμα μασάει? 😝

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...