Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eιδα και εχει βγαλει συστημα η ναπολεον που βαζεις ενα ταψι μαντεμενιο με τρυπες πανω στους καυστηρες και τοποθετεις καρβουνα. Δεν θα μπουκωσουν οι καυστηρες απο τις σταχτες που θα πεσουν; Λενε να το βαζεις χωρις τους ανακλαστηρες.

Αυτό ακριβώς κοιτούσα χθες! Είναι μεγάλο ατου αν όντως δεν προκαλείς ζημιά με τις στάχτες!

 

1 ώρα πριν, Instructor1182 είπε

Εγώ το έχω το αξεσουάρ αυτό και επιβεβαιώνω ότι είναι μελετημένο για τις Napoleon. Δεν φέρουν ευθύνη αν το βάλεις σε άλλη ψησταριά πέραν της δίκης τους. Όσον αφορά για το αν βουλώνει, δεν βουλώνει και στον καθαρισμό εγώ χρησιμοποιώ σκούπα τζακιού και είναι πανεύκολο και πολύ γρήγορο. Πλέον τα Napoleon δεν είναι ψησταριά υγραερίου και μόνο, είναι υβριδική ψησταριά που όποτε θέλεις την χρησιμοποιείς με υγραέριο και όποτε θέλεις με κάρβουνα.

Πωπω, βλέπω τον ίδιο τον Ναπολέοντα να μου κλείνει το μάτι και να βγάζει από το πέτο του μια πρόσκληση για Napoleon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

48 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Η weber βγαζει μονο σε summit αυτη την επιλογη.

Η broil king στα μοντελα με αριθμο *90 αν δεν κανω λαθος. Πχ monarch 390

Νapoleon δεν γνωριζω.

 

Εγω με απλους καυστηρες που εχω σουβλισει 3 φορες, μια χαρα αποτελεσμα ειχα. Δεν ξερω βεβαια πως θα ειναι με το αλλο να για συγκρινω.

https://www.skroutz.gr/s/22074185/Weber-Genesis-II-E-330-GBS-61012174.html

Αυτή εδώ; έχει; 

Επίσης ποιο μοντέλο έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα μια ερώτηση στο chat της αντιπροσωπείας της Napoleon στην Ελλάδα για διαθεσιμότητες και με πήραν μετά από λίγο στο κινητό! Μιλούσαμε αρκετή ώρα, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ο άνθρωπος σε όλα τα επίπεδα. Και σε τεχνικές γνώσεις και σε γνώσεις ψησίματος και σε εξυπηρέτηση. Το θέμα είναι να επιλέξω και μοντέλο ανάμεσα σε 425 (3 καυστήρες), 525 (4 καυστήρες) και 425ΧΤ (3 καυστήρες με το sizzle zone αλλά πάνω από 1000€). Οι διαφορές στις τιμές μου είναι γνωστές, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα. Όποιος καλός Σαμαρείτης χρησιμοποιεί κάποια απο αυτές ας με βοηθήσει! 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mech_eng είπε

Έχει κάποιος ψησταριά με οπισθιους καυστήρες και αν ναι ποια; 

Αξίζει το πρόσθετο κόστος αν χρησιμοποιείς τη σούβλα ή μπορείς να έχεις παραπλήσιο αποτέλεσμα χωρίς αυτό; 

Τέλος, γνωρίζει κάποιος ποια είναι τα πιο οικονομικά μοντέλα από Weber BK Nap με αυτό το χαρακτηριστικό; 

Στην δίκη μου ψησταριά έχω οπίσθιο υπέρυθρο καυστήρα και έχει διαβαθμίσεις , δηλαδή αν η ψησταριά δεν έχει οπίσθιο καυστήρα και πάλι θα ψήσει το φαγητό, αν έχει απλό οπίσθιο καυστήρα (broil king) τότε θα είναι σαν να μην έχει γιατί είτε πλάγια είτε από κάτω είναι η ίδια τεχνολογία. ( απλά δίνει λίγο παραπάνω χρώμα). Αν πας σε υπέρυθρο οπίσθιο καυστήρα τότε το αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό διότι εκπέμπει διαφορετικά την θερμότητα και εκτός του χρώματος είναι και πιο τραγανό πχ η πέτσα του κρέατος. Το πιο οικονομικό Napoleon με υπέρυθρο καυστήρα είναι το εξής https://napoleongrills.gr/rogue-se/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-525-se-stainless-steel-rse525rsibpss-1-gr.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγώ σχεδόν κάθε φορά θα κάψω και μια πίτσα, και έχω ψήσει καμία 60αρια μέχρι τώρα........

Βάλε φρέσκια Μοτσαρελα την επόμενη φορά. Είναι κλάσεις ανώτερη για μένα.

Κ εγω 2 φτυαρια ειχα.Αυτο για το γυρισμα ειναι λιγο πιο χοντρο απ αυτο της οονι και με παιδεψε φουλ.Δεν ξερω αν εχεις διαβασει ποτε στο pizzamaking.com που εκει ενταξει το εχουν παει σε αλλο επιδεζο με την πιτσα.Γνικα το προβλημα με την διαφορα θερμοκρασιες υπαρχει κ ειναι λογικο για ο φουρνος λογω αεριου(λογικα) δεν εχει μπροστα καπακι ωστε να πιανει την μεγιστη θερμοκρασια κ πισω η γλογα με την πλακα εχει αποσταση ενα εκατοστο.Εχουν βγαλει πατεντες που λεει οτι δουλεουν φουλ.https://www.pizzamaking.com/forum/index.php?topic=61419.240 Αυτο με το αλουμινοχαστο που ειναι πιο ευκολο γραφει ενας οτι κανει δουλεια.Ενα αλλος για πιο μονιμο αποτελεσμα εχει κανει το ιδιο μ ενα κομματι αλουμινιο.Γενικα θελει πειραματισμο οπως ειπα.

Φρεσκια μοτσαρελα επαιξα κομμενη σε μπαστουνακια.Απλα απο κατω εβαλα 2 ακομα τυρια μαζι που μ αρεσουν να δω θα βγει.Γευση ημουν ικανοποιημενος φουλ.

5 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Ευχαριστούμε για το review!! μήπως ενα θερμόμετρο να σε βοηθούσε ωατε ν βρείς ιδανική θερμοκρασία και να παίζεις εκει που θέλεις; έχεις δοκιμάσει και.την πέτρα στον φούρνο και το συγκρίνεις με το ooni ή μια πίτσα σε ενα απλο ταψακι στον φούρνο;

Mε πετρα στον φουρνο προφανως η συγκριση.Δεν μπορει ο απλος φουρνος να πιασει τετοια θερμοκρασια για να παρεις τετοιο αποτελεσμα.Θερμομετρο πιστολι δεν ειχα,θα παρω σιγουρα,χρειαζεται

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mech_eng είπε

https://www.skroutz.gr/s/22074185/Weber-Genesis-II-E-330-GBS-61012174.html

Αυτή εδώ; έχει; 

Επίσης ποιο μοντέλο έχεις; 

Αυτή δεν έχει, αλλά είναι κορυφαία. Την σκέφτομαι και εγώ ως ανταγωνιστή της Napoleon. Ο οπίσθιος καυστήρας σίγουρα κάνει δουλειά, αλλά δεν ψήνεις με αυτόν τόσο, όσο με τους κανονικούς. Αυτός είναι περισσότερο για το καραμέλωμα. Φίλος με baron με σούβλα και οπίσθιο καυστήρα τον χρησιμοποιεί συνέχεια αλλά ενθουσιασμένος 100% δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτή δεν έχει, αλλά είναι κορυφαία. Την σκέφτομαι και εγώ ως ανταγωνιστή της Napoleon. Ο οπίσθιος καυστήρας σίγουρα κάνει δουλειά, αλλά δεν ψήνεις με αυτόν τόσο, όσο με τους κανονικούς. Αυτός είναι περισσότερο για το καραμέλωμα. Φίλος με baron με σούβλα και οπίσθιο καυστήρα τον χρησιμοποιεί συνέχεια αλλά ενθουσιασμένος 100% δεν είναι.

Αν την συγκρίνεις με Napoleon δεν έχει κανένα πλεονέκτημα ουσιαστικά και παίρνεις ένα bbq με μικρότερη εγγύηση και χειρότερα specs.

 

5 λεπτά πριν, gdeli είπε

Έγραψα μια ερώτηση στο chat της αντιπροσωπείας της Napoleon στην Ελλάδα για διαθεσιμότητες και με πήραν μετά από λίγο στο κινητό! Μιλούσαμε αρκετή ώρα, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ο άνθρωπος σε όλα τα επίπεδα. Και σε τεχνικές γνώσεις και σε γνώσεις ψησίματος και σε εξυπηρέτηση. Το θέμα είναι να επιλέξω και μοντέλο ανάμεσα σε 425 (3 καυστήρες), 525 (4 καυστήρες) και 425ΧΤ (3 καυστήρες με το sizzle zone αλλά πάνω από 1000€). Οι διαφορές στις τιμές μου είναι γνωστές, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα. Όποιος καλός Σαμαρείτης χρησιμοποιεί κάποια απο αυτές ας με βοηθήσει! 😀

Αν σε ενδιαφέρει το θωράκισμα τότε πήγαινε για την 425 XT που έχει και το sizzle zone.

Αλλιώς πήγαινε για την 525 που έχει και μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει το θωράκισμα, το ερώτημα είναι αν μπορώ να το κάνω και χωρίς το sizzle zone. Στην δική μου, μια Barbecook 10ετίας, μπορώ, βάζοντάς το στις συγκεκριμένες περιοχές της σχάρας που έχω δει ότι καίει περισσότερο (εννοείται ότι η διάχυση θερμότητας είναι για κλάματα). Εννοώ να μην φαίνεται γκρι το κρέας με μαύρα grill marks, αλλά να είναι μια σκούρα καφέ καραμελωμένη επιφάνεια (και ας μην φαίνονται τα grill marks, δεν με πειράζει και τόσο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτή δεν έχει, αλλά είναι κορυφαία. Την σκέφτομαι και εγώ ως ανταγωνιστή της Napoleon. Ο οπίσθιος καυστήρας σίγουρα κάνει δουλειά, αλλά δεν ψήνεις με αυτόν τόσο, όσο με τους κανονικούς. Αυτός είναι περισσότερο για το καραμέλωμα. Φίλος με baron με σούβλα και οπίσθιο καυστήρα τον χρησιμοποιεί συνέχεια αλλά ενθουσιασμένος 100% δεν είναι.

Πάντως στην περιγραφή λέει ότι έχει sear station 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ένας έξτρα καυστήρας, ανάμεσα στον μεσαίο και τον τέρμα δεξιά, που ανεβάζει τοπικά την θερμοκρασία στην συγκεκριμένη περιοχή. Δεν είναι οπίσθιος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι βλέπω στο site της Napoleon, η Rogue SE έχει πλαϊνό και οπίσθιο καυστήρα υπερύθρων. Δηλαδή Rogue 425 SE και 525 SE έχουν και οπίσθιο. Όμως πρέπει οι τιμές να ανεβαίνουν πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gdeli είπε

Με ενδιαφέρει το θωράκισμα, το ερώτημα είναι αν μπορώ να το κάνω και χωρίς το sizzle zone. Στην δική μου, μια Barbecook 10ετίας, μπορώ, βάζοντάς το στις συγκεκριμένες περιοχές της σχάρας που έχω δει ότι καίει περισσότερο (εννοείται ότι η διάχυση θερμότητας είναι για κλάματα). Εννοώ να μην φαίνεται γκρι το κρέας με μαύρα grill marks, αλλά να είναι μια σκούρα καφέ καραμελωμένη επιφάνεια (και ας μην φαίνονται τα grill marks, δεν με πειράζει και τόσο)

Σκεψου τι θα χρειαστεις περισσοτερο. Το sizzle zone ή το μεγαλυτερο μεγεθος; Και τα δυο θα τα χρειαστεις καποιες φορες. 

Eγω θα πηγαινα στο sizzle zone. Πιστευω ειναι κατι που θα το ευχαριστηθεις. Και αν δεν χρησιμοποιεις τοσο για searing, μπορεις να το χρησιμοποιησεις νομιζω για τηγανισμα με κατσαρολα χωρις να το επηρρεαζει ο αερας.

Το Παραπανω μεγεθος της 525 ποσο ειναι; 10 ποντους πιο φαρδια; Σιγουρα θα χρειαστει καποιες φορες, αλλα οχι οσο συχνα οσο το sizzle. 

1 ώρα πριν, Petyrion είπε

Καλησπέρα,

Μια ερώτηση από μένα σε όσους έχουν την Ooni Koda: έχω μπερδευτεί με το gas tank pressure που προτείνει για Ελλάδα (37mbar). Από την εμπειρία μου σε φιάλες οι περισσότερες είναι 30, μάλιστα ρώτησα πρόσφατα σε γνωστό κατάστημα της Θεσ/νίκης και μου είπαν ότι δύσκολα θα βρω φιάλη με 37 mbar.

Απλα αλλαζεις τον ρυθμιστη πιεσης με εναν απο Ελλαδα και εισαι οκ. Εγω ετσι τη δουλευω τωρα ενα χρονο.

1 ώρα πριν, gdeli είπε

Αυτό ακριβώς κοιτούσα χθες! Είναι μεγάλο ατου αν όντως δεν προκαλείς ζημιά με τις στάχτες!

Ειχα δει και μια αλλη πατεντα. Βαζεις μια τετοιου τυπου μεσα στην υγραεριου και την εχεις μετατρεψει σε καρβουνου, αν θες να κανεις τπτ καπνιστα πιο καλα κλπ. Και ουτε λερωνεις ουτε τπτ.

https://www.skroutz.gr/s/8855080/NS-60-60x30cm.html

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σκεψου τι θα χρειαστεις περισσοτερο. Το sizzle zone ή το μεγαλυτερο μεγεθος; Και τα δυο θα τα χρειαστεις καποιες φορες. 

Eγω θα πηγαινα στο sizzle zone. Πιστευω ειναι κατι που θα το ευχαριστηθεις. Και αν δεν χρησιμοποιεις τοσο για searing, μπορεις να το χρησιμοποιησεις νομιζω για τηγανισμα με κατσαρολα χωρις να το επηρρεαζει ο αερας.

Το Παραπανω μεγεθος της 525 ποσο ειναι; 10 ποντους πιο φαρδια; Σιγουρα θα χρειαστει καποιες φορες, αλλα οχι οσο συχνα οσο το sizzle. 

Απλα αλλαζεις τον ρυθμιστη πιεσης με εναν απο Ελλαδα και εισαι οκ. Εγω ετσι τη δουλευω τωρα ενα χρονο.

Αυτό προσπαθώ να δω. Το μεγάλο μέγεθος θα το χρειαστώ για πιο μεγάλα σουβλιστά (κανένα μωρογούρουνο πχ ή κανένα κατσικάκι). Οπότε αν μπορώ να θωρακίσω επαρκώς χωρίς το sizzle zone και δεν θα μου βγαίνουν τα κρέατα γκρι με grill marks τότε θα προτιμήσω το μεγαλύτερο μήκος. Στην genesis μπορείς να κάνεις καλό searing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdeli είπε

Με ενδιαφέρει το θωράκισμα, το ερώτημα είναι αν μπορώ να το κάνω και χωρίς το sizzle zone. Στην δική μου, μια Barbecook 10ετίας, μπορώ, βάζοντάς το στις συγκεκριμένες περιοχές της σχάρας που έχω δει ότι καίει περισσότερο (εννοείται ότι η διάχυση θερμότητας είναι για κλάματα). Εννοώ να μην φαίνεται γκρι το κρέας με μαύρα grill marks, αλλά να είναι μια σκούρα καφέ καραμελωμένη επιφάνεια (και ας μην φαίνονται τα grill marks, δεν με πειράζει και τόσο)

Το σωστό θωράκισμα γίνεται με αυτή την μέθοδο όσον αφορά τις υγραερίου. Ακριβώς αυτό το καραμέλωμα κάνει το sizzle zone.

6 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτό προσπαθώ να δω. Το μεγάλο μέγεθος θα το χρειαστώ για πιο μεγάλα σουβλιστά (κανένα μωρογούρουνο πχ ή κανένα κατσικάκι). Οπότε αν μπορώ να θωρακίσω επαρκώς χωρίς το sizzle zone και δεν θα μου βγαίνουν τα κρέατα γκρι με grill marks τότε θα προτιμήσω το μεγαλύτερο μήκος. Στην genesis μπορείς να κάνεις καλό searing;

Τότε η καλύτερη λύση είναι η Rogue 525 XT που σου δίνει και το μέγεθος που θες αλλά και το sizzle zone (όχι μόνο για θωράκισμα αλλά και για βράσιμο ή τηγάνισμα) . Γιατί εφόσον υπάρχουν όλα τα χαρακτηριστικα που θες σε ένα bbq να πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο? 

Έχεις δει πουθενά να λένε ότι κάνουν τέλειο θωράκισμα με genesis?

Όχι και ο λόγος είναι ότι αν και έχει κατασκευαστεί γι'αυτό δεν έχει το αποτέλεσμα που θέλουν.

Διάβασε reviews στο εξωτερικό που λένε για το sizzle zone να δεις ότι είναι αυτό που ψάχνεις. Η Napoleon φημίζεται για το θωρακισμά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...