Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Instructor1182 είπε

συμφωνώ. αυτός ήταν ο κύριος λόγος που άλλαξα την broil king baron 440 που είχα. 3 θέματα είχα, οι αναφλέξεις ήταν καταστροφικές σε πολλά φαγητά μου, ο πολύ δύσκολος καθαρισμός (δεν κατάφερα ποτέ να την καθαρίσω όπως ήθελα και τέλος έσταζε λίπη από τον κάδο κάτω και μου είχαν πει να βάλω σιλικόνη ανθεκτική στην θερμοκρασία για να το μονώσω και να μην στάζει.

Να αναφέρω οτι και στο συγγενή μου αλλάχτηκε 2 φορές η ψησταριά, για αυτό το στάξιμο, αλλά δεν το ανέφερα, θεώρησα οτι ήταν τυχαίο. Απαράδεκτο για τόσο ακριβά μοντέλα, άψογη η εταιρία με τις αντικαταστάσεις. Θεωρήθηκε οτι κάτι δεν έχει πρεσαριστεί σωστά στα μέταλλα. Τελικά του έδωσαν το ποιο ακριβό μοντέλο.

 

Επεξ/σία από zeys13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Από ό,τι είχα δει σε ένα συγκριτικό η Broil King δεν έχει ενιαίους κάδους, κάπου έχουν ένωση. Αλλά εδώ έχουν πολλοί Broil King και δεν έχει αναφέρει κανείς τίποτα ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζα καπου αλλου και για weber spirit να σταζει λιπος απο το καπακι μπροστα πανω στο πανελ με τους διακοπτες. Και το ανεφεραν 2-3 ατομα μαλιστα. Καποιος ελεγε αριστερα και καποιος στα δεξια. Τελικα το προβλημα ηταν οτι ειχαν τοποθετηθει σε σημειο που δεν ηταν ισιο και αυτο δημιουργουσε το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι στάζει απο το καπάκι στα 2 μπροστινά μέρη, και γίνεται απο μη σωστό καθαρισμό στο καπάκι. Τουλάχιστον βλέπεις που πρέπει να καθαρίσεις, όχι όπως στη Broil  που ψάχναμε απο που στάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι στάζει απο το καπάκι στα 2 μπροστινά μέρη, και γίνεται απο μη σωστό καθαρισμό στο καπάκι. Τουλάχιστον βλέπεις που πρέπει να καθαρίσεις, όχι όπως στη Broil  που ψάχναμε απο που στάζει.

Τσεκαρε το μερος που την εχεις τοποθετησει. Αν ειναι πχ σε μπαλκονι και εχει μεγαλη ρήση, ισως δημιουργει το προβλημα. Κανονικα δεν πρεπει να σταζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.. Πηρα την boorman ψησταρια κ εκει που ενώνεται για το πλαϊνό ματι εχει μια απόσταση κενό αναμεσα στην εξοδο του αεριου ειναι φυσιολογικο τοσο μεγάλο κενό? 

Screenshot_20201215_150005_com.adobe.reader.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Moorer7 είπε

Από που αν επιτρέπετε σου είπαν σε πόσες μέρες θα την έχεις ? 

Από το ίδιο κατάστημα που έχει και την αντιπροσωπεία της Napoleon την παρήγγειλα. Μου είπαν ότι εντός της εβδομάδας θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες εισαγωγής κοντέινερ που παρέλαβαν και θα προχωρήσουν άμεσα στην αποστολή. Με διαβεβαίωσαν ότι θα την έχω πριν τα Χριστούγεννα... ίδωμεν...

  

23 ώρες πριν, gdeli είπε

Εντάξει έχω πρασινίσει από τη ζήλεια!! Ο πίσω καυστήρας για την σούβλα είναι ίδιας τεχνολογίας με το sizzle zone? Αν είναι έτσι πάρε σούβλα οπωσδήποτε και ανέβασε και σε εμάς τίποτα να παίρνουμε μάτι! Περιμένουμε εντυπώσεις!

Σύμφωνα με το site της αντιπροσωπείας ο καυστήρας της σούβλας είναι και αυτός υπέρυθρης τεχνολογίας.

Εννοείται θα ανεβάσω τις εντυπώσεις το συντομότερο! Για σούβλα δεν ήθελα να δώσω +200€ στη Napoleon και υπολόγιζα στο kit του Leroy κάνοντας ιδιοκατασκευή στο λαμάκι της βάσης. Βλέπω όμως ότι είναι παντού εξαντλημένη όπως λέει και ο @panos_ace. Περιμένω πως και πως να κάνω σούβλες αλλά μάλλον θα πάει λίγο πίσω το θέμα αυτό. Έχει μιλήσει κανείς με Leroy για το αν και πότε θα παραλάβουν τις συγκεκριμένες;

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πήρα πρόσφατα μια Broil King 340 GEM και το ελληνικό manual (που αφορά όλα τα μοντέλα όμως) λέει για καθάρισμα με συρματοβούρτσα (αναφέρεται και αυτή με τις ατσάλινες τρίχες). Αυτή η περιγραφή αφορά "ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΕΣ Η ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ" σχάρες, ενώ αναφέρει ότι οι μαντεμένιες σχάρες έχουν εμαγιέ επίστρωση (δε λέει όμως ότι αυτές χρειάζονται ειδική μεταχείριση). Επίσης, δεν έχω βγάλει ακρη αν η δική μου έχει μαντεμένιες ή βαρέως τύπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drg1974 είπε

Την άλλαξες με ποια? Τώρα έχεις θέματα με αναφλέξεις?

πήρα την napoleon prestige pro 500! την θεωρώ top of the top! τα θέματα με τις αναφλέξεις που είχα εξαφανίστηκαν καθώς και το θέμα που είχα με την ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας. πλέον ψήνω παντού το ίδιο καλά. 

7 ώρες πριν, zeys13 είπε

Να αναφέρω οτι και στο συγγενή μου αλλάχτηκε 2 φορές η ψησταριά, για αυτό το στάξιμο, αλλά δεν το ανέφερα, θεώρησα οτι ήταν τυχαίο. Απαράδεκτο για τόσο ακριβά μοντέλα, άψογη η εταιρία με τις αντικαταστάσεις. Θεωρήθηκε οτι κάτι δεν έχει πρεσαριστεί σωστά στα μέταλλα. Τελικά του έδωσαν το ποιο ακριβό μοντέλο.

 

πολύ τυχερός ο συγγενής σου. εμένα δεν μου πρότειναν αλλαγή πέραν από την πυραντοχη σιλικόνη για να μην στάζει. ένας άλλος γνωστός με άλλο μοντέλο του αντικατέστησαν τον κάδο (ήταν στην εγγύηση). καλό είναι αν προκύπτει θέμα να το επισκευάζουν και είναι σημαντικό που το κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2020 at 13:38, SagoniasSlutRos said:

Θεωρητικα βαζεις τον καταλληλο ρυθμιστη και δουλευει κανονικα.. Ας μας πουν οι γνωστες του αεριου γιατι δεν ξερω τετοια τεχνικα θεματα.

Ή παρε μεσω του UK store που δινει διαθεσιμοτητα πχ για koda τα χριστουγεννα

180 φορες εχουμε πει πως 
α) υπαρχει ρυθμιζομενος 30-50mbar απο gok ή reka
β) διαφορα σοβαρη υπαρχει στα 50mbar της Γερμανιας. Στα 30 Ελλαδας με 29 και 37 Αγγλίας δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ διαφορα και δεν χρειάζεται αλλαγη ουτε καν το στομιο του καυστηρα. Οποιος δει διαφορα να με χέσει, συμφωνει και ο τεχνικος μου.
γ) ανταπτορες θες για μπουκαλες οχι για συσκευές και πουλαει το αμαζον οσους θες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Άρα δεν θέλει τρίψιμο με συρματενια βούρτσα μετά από κάθε τρίψιμο? Αυτό αν κατάλαβα είναι για να διατηρήσει το seasoning η σχάρα. 

Παραθέτω και το σχετικό άρθρο από την σελίδα της Napoleon, όπου αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις βούρτσα με μπρούντζινες τρίχες, όπως η παρακάτω

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/brass-bristle-wide-grill-brush-62056.  
 

Μπορείς να δεις και το παρακάτω βίντεο, όπου αναφέρει τον τρόπο καθαρισμού για ανοξείδωτες και μαντεμένιες σχάρες

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Παραθέτω και το σχετικό άρθρο από την σελίδα της Napoleon, όπου αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις βούρτσα με μπρούντζινες τρίχες, όπως η παρακάτω

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/brass-bristle-wide-grill-brush-62056.  
 

Μπορείς να δεις κάτι παρακάτω βίντεο, όπου αναφέρει τον τρόπο καθαρισμού για ανοξείδωτες και μαντεμένιες σχάρες

 

Άρα ότι κάνουμε συνήθως με το λάδι. Βέβαια εδώ είπε ότι θέλει 30 λεπτά μετά την 1η επάλειψη και άλλη μια φορά.. Δηλαδή δουλεύουμε την ψησταριά 1 ώρα μετά το ψήσιμο?  Κάτσε να έρθει και θα ψήνω συνέχεια... Θα κάνει seasoning με τα μπιφτέκια... 

 

Διάβασα και το manual και λεει για τον καθαρισμό, οτι αναβουμε, λαδωνουμε καθαρίζουμε!

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...