Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

Είμαι και εγώ στο τελικό στάδιο αγοράς κ θέλω βοήθεια. Παλιός ψήστης σε κάρβουνο τα καλοκαίρια στο εξοχικό- με θερμοσίφωνο και εγώ- αλλά θέλω στη Θεσ/νίκη να πάρω μια υγραερίου.

Επειδή το μπαλκόνι μου είναι στενό, κοιτάω "μικρή" ψησταριά κ σκέφτομαι την Napoleon Rogue 365 με 2 καυστήρες ή την Weber Spirit II E-210.(ίσως και 310). Η Napoleon παίρνει την φιάλη εσωτερικά και φαίνεται να βολεύει στην αποθήκευση αφού θα έχει κλειστά τα πλαινά, ενώ στην Spirit δείχνει να μένει ανοιχτό το 1 λόγω φιάλης, σωστά? Εδώ θα ήθελα βοήθεια απο πάποιο κάτοχο της Napoleon αν ταιριάζει κάποια φιάλη εσωτερικά χωρίς πρόβλημα.

Επίσης, βλέπω οι 2 καυστήρες της Napoleon έχουν απόδοση 10,5ΚW ενώ οι 3 της 310 έχουν 8,79KW- πόσο μάλλον η 210- οπότε φαίνεται αρκετά δυνατή η πρώτη. Τα προτερήματα των 3 έναντι των 2 καυστήρων δεν τα γνωρίζω.

  Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, skskre είπε

καλησπέρα,

Είμαι και εγώ στο τελικό στάδιο αγοράς κ θέλω βοήθεια. Παλιός ψήστης σε κάρβουνο τα καλοκαίρια στο εξοχικό- με θερμοσίφωνο και εγώ- αλλά θέλω στη Θεσ/νίκη να πάρω μια υγραερίου.

Επειδή το μπαλκόνι μου είναι στενό, κοιτάω "μικρή" ψησταριά κ σκέφτομαι την Napoleon Rogue 365 με 2 καυστήρες ή την Weber Spirit II E-210.(ίσως και 310). Η Napoleon παίρνει την φιάλη εσωτερικά και φαίνεται να βολεύει στην αποθήκευση αφού θα έχει κλειστά τα πλαινά, ενώ στην Spirit δείχνει να μένει ανοιχτό το 1 λόγω φιάλης, σωστά? Εδώ θα ήθελα βοήθεια απο πάποιο κάτοχο της Napoleon αν ταιριάζει κάποια φιάλη εσωτερικά χωρίς πρόβλημα.

Επίσης, βλέπω οι 2 καυστήρες της Napoleon έχουν απόδοση 10,5ΚW ενώ οι 3 της 310 έχουν 8,79KW- πόσο μάλλον η 210- οπότε φαίνεται αρκετά δυνατή η πρώτη. Τα προτερήματα των 3 έναντι των 2 καυστήρων δεν τα γνωρίζω.

  Ευχαριστώ

Εγώ διάλεξα την napoleon. Αλλά Δευτέρα θα μου την στείλουν οπότε μόλις παραλάβω θα σου πω ότι θέλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα, ερώτηση η καλύτερη λύση για φιάλη θεωρείται το προπάνιο και αν ναι της EKO είναι καλή επιλογή ;

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα πήγα στον Λεβέντη στο Περιστέρι να πάρω κάτι beef ribs για κάπνισμα. Φωτο αύριο...

Είχε ένα μικρό γουρουνάκι ολόκληρο που θα χοραγε στη σούβλα. Γύρω στα 8-9€ κιλό αν δεν κάνω λάθος. Το μετάνιωσα που δεν το πήρα.

Τέλεια!  Ο δικός μου χασάπης μου βρήκε γουρουνάκι 8 κιλά, άρα λογικά θα χωράει. Επειδή και εγώ θέλω να κάνω beef ribs για κάπνισμα, στο μέλλον, μπορείς να στείλεις φωτό και πριν τα ψήσεις να δω τι σου δίνει;  Ευχαριστώ για τη βοήθεια σε κάθε περίπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, skskre είπε

καλησπέρα,

Είμαι και εγώ στο τελικό στάδιο αγοράς κ θέλω βοήθεια. Παλιός ψήστης σε κάρβουνο τα καλοκαίρια στο εξοχικό- με θερμοσίφωνο και εγώ- αλλά θέλω στη Θεσ/νίκη να πάρω μια υγραερίου.

Επειδή το μπαλκόνι μου είναι στενό, κοιτάω "μικρή" ψησταριά κ σκέφτομαι την Napoleon Rogue 365 με 2 καυστήρες ή την Weber Spirit II E-210.(ίσως και 310). Η Napoleon παίρνει την φιάλη εσωτερικά και φαίνεται να βολεύει στην αποθήκευση αφού θα έχει κλειστά τα πλαινά, ενώ στην Spirit δείχνει να μένει ανοιχτό το 1 λόγω φιάλης, σωστά? Εδώ θα ήθελα βοήθεια απο πάποιο κάτοχο της Napoleon αν ταιριάζει κάποια φιάλη εσωτερικά χωρίς πρόβλημα.

Επίσης, βλέπω οι 2 καυστήρες της Napoleon έχουν απόδοση 10,5ΚW ενώ οι 3 της 310 έχουν 8,79KW- πόσο μάλλον η 210- οπότε φαίνεται αρκετά δυνατή η πρώτη. Τα προτερήματα των 3 έναντι των 2 καυστήρων δεν τα γνωρίζω.

  Ευχαριστώ

Καλημέρα!

Όντας χρήστης Napoleon θα σου πρότεινα και εγώ να πάρεις την Napoleon Rogue 365.

Είναι πολύ δυνατό bbq,προσφέρει μεγαλύτερη εγγύηση από την weber,μεγαλύτερη απόδοση των καυστήρων (η Ε-210 έχει 6.9kW),έχει καλύτερες τεχνολογίες οσον αφορά την διάχυση της θερμότητας,καλύτερα υλικα κατασκευής (ανοξειδωτα sear plates ενώ στην weber εμαγιε,ανοξείδωτη λαβη στο καπάκι ενώ στην weber πλαστική,κλειστό αποθηκευτικό χώρο με πόρτα και 4 ρόδες για εύκολη μετακίνηση ενώ στην weber ανοικτό όπου πάνε πολλές φορές τα κατοικίδια και γλείφουν το ταψάκι και επειδή έχει 2 ρόδες θέλει πάντα να το σηκώνεις από την μια πλευρά για να το μετακινείς,ψηλότερο καπάκι = καλύτερη κυκλοφορία του θερμού αέρα) αυτά μου ήρθαν τώρα.

θεωρω πως θα την κατά ευχαριστηθείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες ειχε τσιπούρα 500 γρ., προθέρμανση καλη την ψησταρια και μετά λαδι στο ψαρι και στη σχάρα (για ασφαλεια). 10+10 λεπτά καθε πλευρά στους 200°c(το θερμόμετρο το εβαλα για δοκιμή γιατί ειναι καινούργιο!😜), βγήκαν πολυ ζουμερα και δεν κόλλησε τπτ στη σχαρα. 

IMG_20201219_200028.jpg

Επεξ/σία από Rabbit30
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Instructor1182 είπε

Καλημέρα!

Όντας χρήστης Napoleon θα σου πρότεινα και εγώ να πάρεις την Napoleon Rogue 365.

Είναι πολύ δυνατό bbq,προσφέρει μεγαλύτερη εγγύηση από την weber,μεγαλύτερη απόδοση των καυστήρων (η Ε-210 έχει 6.9kW),έχει καλύτερες τεχνολογίες οσον αφορά την διάχυση της θερμότητας,καλύτερα υλικα κατασκευής (ανοξειδωτα sear plates ενώ στην weber εμαγιε,ανοξείδωτη λαβη στο καπάκι ενώ στην weber πλαστική,κλειστό αποθηκευτικό χώρο με πόρτα και 4 ρόδες για εύκολη μετακίνηση ενώ στην weber ανοικτό όπου πάνε πολλές φορές τα κατοικίδια και γλείφουν το ταψάκι και επειδή έχει 2 ρόδες θέλει πάντα να το σηκώνεις από την μια πλευρά για να το μετακινείς,ψηλότερο καπάκι = καλύτερη κυκλοφορία του θερμού αέρα) αυτά μου ήρθαν τώρα.

θεωρω πως θα την κατά ευχαριστηθείς!

Ευχαριστώ και εγώ προς napoleon κλείνω αν και η weber διαβάζω είναι σταθερή αξία. 

Όμως, θα ήθελα μια γνώμη αν η μπουκάλα μπαίνει στο ντουλάπι εσωτερικά γιατί ο χώρος μου είναι πολύ περιορισμένος κ το θεωρώ σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Ευχαριστώ και εγώ προς napoleon κλείνω αν και η weber διαβάζω είναι σταθερή αξία. 

Όμως, θα ήθελα μια γνώμη αν η μπουκάλα μπαίνει στο ντουλάπι εσωτερικά γιατί ο χώρος μου είναι πολύ περιορισμένος κ το θεωρώ σημαντικό. 

Η μπουκάλα μπαίνει στο ντουλάπι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η μπουκάλα μπαίνει στο ντουλάπι

 

Ευχαριστώ αν κ δε κατάλαβα πολλά😁😁. Δείχνει ότι μπαίνει, όμως η φιάλη που γράφουνε ότι χωράει είναι αυτή- 20lb- η οποία είναι κοντή....  image.png.01da0adc212c63d6bd6eccb389c21925.png

Άσε που δε βρίσκω πουθενά φωτο με τη μπουκάλα μέσα😡😡😡

Γιαυτό ρωτάω αν χωράει η 10kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Ευχαριστώ αν κ δε κατάλαβα πολλά😁😁. Δείχνει ότι μπαίνει, όμως η φιάλη που γράφουνε ότι χωράει είναι αυτή- 20lb- η οποία είναι κοντή....  image.png.01da0adc212c63d6bd6eccb389c21925.png

Άσε που δε βρίσκω πουθενά φωτο με τη μπουκάλα μέσα😡😡😡

Γιαυτό ρωτάω αν χωράει η 10kg

Δεν είδα σε κάποιο ποστ να αναφέρεις για την 10κιλη. Η εικόνα από το manual δείχνει ότι χωράει την φιάλη που έχεις στην φωτό και αναφέρει ότι μόνο αυτό το μέγεθος μπορείς να βάλεις. Λογικά έχει να κάνει με τον συλλέκτη λίπους που κάθεται πάνω από την μπουκάλα, οπότε περιορίζει το ύψος.

E6F03936-0B0C-436E-9918-F65B3B432011.jpeg.acc17c64a02d3a22e118e1ebe672312c.jpeg99E26CD7-9FE7-4DC9-B16B-2C764F848767.jpeg.a1ea4944c4e5e7ef520cafad8628c968.jpeg

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0574CE-GB-DE.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το εξής "Cylinders with a diameter of 310mm or less and a height of 580mm or less may be placed inside the enclosure on the right side of the bottom"

άρα- αν καταλαβαίνω καλά-  Φιάλη υγραερίου 10kg με Διαστάσεις Φιάλης (Δ x Y): 30 x 52 – 56 cm μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, skskre είπε

Διαβάζω το εξής "Cylinders with a diameter of 310mm or less and a height of 580mm or less may be placed inside the enclosure on the right side of the bottom"

άρα- αν καταλαβαίνω καλά-  Φιάλη υγραερίου 10kg με Διαστάσεις Φιάλης (Δ x Y): 30 x 52 – 56 cm μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά.....

Χωράει κανονικά την μεταλλική φιάλη των 10kg.το επιβεβαιώνω καθώς φίλοι μου έχουν την rogue 365,425,525.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Instructor1182 είπε

Χωράει κανονικά την μεταλλική φιάλη των 10kg.το επιβεβαιώνω καθώς φίλοι μου έχουν την rogue 365,425,525.

👍👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Black Angus short ribs USDA Prime από το κρεοπωλείο Λεβεντης στο Περιστέρι.

Κάπνισμα σε genesis με pellet oak για 4 ώρες και μια ώρα σε αλουμινόχαρτο. Το έβγαλα σε εσωτερική θερμοκρασία 202F και όταν ήταν μαλακό σαν ζεστό βούτυρο πάω το τρυπουσα με το θερμόμετρο. 

Εξαιρετικό!!! Το καλύτερο που έχω φτιάξει! Δεν έκανε smoke ring αλλά είχε τρομερή γεύση.

Είχα φτιάξει άλλες δύο φορές από ελληνικό  μοσχάρι και ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Για μένα αν δεν είναι black Angus δεν αξίζει να μπει κάποιος στον κόπο να το φτιάξει.

FB_IMG_1608485631604.jpg

FB_IMG_1608485634637.jpg

FB_IMG_1608485637345.jpg

FB_IMG_1608485639989.jpg

FB_IMG_1608485643575.jpg

FB_IMG_1608485646166.jpg

FB_IMG_1608485650500.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Διαβάζω το εξής "Cylinders with a diameter of 310mm or less and a height of 580mm or less may be placed inside the enclosure on the right side of the bottom"

άρα- αν καταλαβαίνω καλά-  Φιάλη υγραερίου 10kg με Διαστάσεις Φιάλης (Δ x Y): 30 x 52 – 56 cm μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά.....

Ακριβώς. Η μια φωτό είναι από το αμερικάνικο site, όπου γίνεται αναφορά στις διαστάσεις των φιαλών που υπάρχουν εκεί. Η μόνη που κάνει είναι η πρώτη.

8F80BC7E-8A84-4417-A229-9BAAFA724566.jpeg.b5caa14860e4eea540d003314671fe52.jpeg

Η άλλη φωτό είναι από το αγγλικό site και κάνει αναφορά στο μέγιστο μέγεθος φιάλης που μπορεί να χωρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...