Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Black Angus short ribs USDA Prime από το κρεοπωλείο Λεβεντης στο Περιστέρι.

Κάπνισμα σε genesis με pellet oak για 4 ώρες και μια ώρα σε αλουμινόχαρτο. Το έβγαλα σε εσωτερική θερμοκρασία 202F και όταν ήταν μαλακό σαν ζεστό βούτυρο πάω το τρυπουσα με το θερμόμετρο. 

Εξαιρετικό!!! Το καλύτερο που έχω φτιάξει! Δεν έκανε smoke ring αλλά είχε τρομερή γεύση.

Είχα φτιάξει άλλες δύο φορές από ελληνικό  μοσχάρι και ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Για μένα αν δεν είναι black Angus δεν αξίζει να μπει κάποιος στον κόπο να το φτιάξει.

FB_IMG_1608485631604.jpg

FB_IMG_1608485634637.jpg

FB_IMG_1608485637345.jpg

FB_IMG_1608485639989.jpg

FB_IMG_1608485643575.jpg

FB_IMG_1608485646166.jpg

FB_IMG_1608485650500.jpg

πωπω τρομερό! είναι μεσα στα μελλοντικά πρότζεκτ!, με τι το καρυκευσες? αλάτι πιπέρι μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

16 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

πωπω τρομερό! είναι μεσα στα μελλοντικά πρότζεκτ!, με τι το καρυκευσες? αλάτι πιπέρι μονο?

Ναι μόνο αλάτι και πιπέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς αν το νούμερο που γράφουν με το χέρι οι φιάλες "ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ" πανω με μεγάλα γράμματα έχει να κάνει με το απόβαρο; Σε μένα γράφει κάτι σαν 129 (=12.9?). Τη ζυγίζω και βγαίνει 13kg κ μοιάζει τελειωμένη ή έχει κάποιος πρόβλημα η ψησταριά μου, γιατί, ενώ ανάβει, μετά συνεχίζει με ακανόνιστη φλόγα και μετά από λίγο ίσα που μένει αναμμένη (δε σβήνει όμως όπως στην παλιότερη ψησταριά!!!)... Δοκίμασα να βάλω-βγάλω μπουκάλα μήπως ενεργοποιείται η  βαλβίδα ασφαλείας, ανάβει λίγο πιο ζωηρά, αλλά μετά από λίγο πάλιτο ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Black Angus short ribs USDA Prime από το κρεοπωλείο Λεβεντης στο Περιστέρι.

Κάπνισμα σε genesis με pellet oak για 4 ώρες και μια ώρα σε αλουμινόχαρτο. Το έβγαλα σε εσωτερική θερμοκρασία 202F και όταν ήταν μαλακό σαν ζεστό βούτυρο πάω το τρυπουσα με το θερμόμετρο. 

Εξαιρετικό!!! Το καλύτερο που έχω φτιάξει! Δεν έκανε smoke ring αλλά είχε τρομερή γεύση.

Είχα φτιάξει άλλες δύο φορές από ελληνικό  μοσχάρι και ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Για μένα αν δεν είναι black Angus δεν αξίζει να μπει κάποιος στον κόπο να το φτιάξει.

FB_IMG_1608485631604.jpg

FB_IMG_1608485634637.jpg

FB_IMG_1608485637345.jpg

FB_IMG_1608485639989.jpg

FB_IMG_1608485643575.jpg

FB_IMG_1608485646166.jpg

FB_IMG_1608485650500.jpg

Πωπωωωω εντάξει, τρομερός! Συγχαρητήρια! Εξαιρετική κρούστα, το πόσο μαλακό είναι φαίνεται, για το smoke ring δεν πειράζει, πήρε γεύση καπνού; Το black angus όντως είναι εγγύηση. Το ίδιο έχω κάνει με ελιά black angus που είναι και φθηνή και δεν έμεινε τίποτα. Πού το είχες βάλει; Στο ραφάκι ή επάνω στη σχάρα; Δοκίμασε και το ραφάκι, κοντά στο κουτί με τα pellets, για να παίρνει περισσότερο καπνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gdeli είπε

Πωπωωωω εντάξει, τρομερός! Συγχαρητήρια! Εξαιρετική κρούστα, το πόσο μαλακό είναι φαίνεται, για το smoke ring δεν πειράζει, πήρε γεύση καπνού; Το black angus όντως είναι εγγύηση. Το ίδιο έχω κάνει με ελιά black angus που είναι και φθηνή και δεν έμεινε τίποτα. Πού το είχες βάλει; Στο ραφάκι ή επάνω στη σχάρα; Δοκίμασε και το ραφάκι, κοντά στο κουτί με τα pellets, για να παίρνει περισσότερο καπνό.

Στη μέση της ψησταριάς είχα το κρέας. Δεξιά τα πελετ και μόνο τον αριστερό καυστήρα αναμμένο στη μέση. 

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω usda choice που είναι πιο φθηνό και έχει λιγότερο λίπος. 

Για το ring δεν ξέρω τι φταίει. Σε κάρβουνο μου έβγαινε πάντα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Γεύση καπνιστου είχε πάντως και ήταν τρομερά μαλακό και ζουμερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι είχες και τον δεξιό καυστήρα αναμμένο για να καπνίζουν τα pellets. Αν είναι στο ίδιο ύψος το κρέας με την πηγή του καπνού δεν θα καπνιστεί τόσο όσο να το είχες σε ανώτερο σημείο. Γενικώς πρέπει να το βάλεις στην πορεία του καπνού, προσπαθώντας να μιμηθείς την λογική του offset smoker, που είναι βέβαια αδύνατον αλλά κάτι μπορείς να κάνεις. Δοκίμασε την επόμενη φορά να το βάλεις στο ραφάκι πχ στη μέση και λίγο προς τον καυστήρα που θα ανάψεις, άναψε τον ένα καυστήρα και βάλε επάνω το κουτί με τα pellets. Θα δημιουργήσεις ένα κυκλικό ρεύμα που θα πέφτει επάνω στο κρέας.

Πάντως δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο το smoke ring εφόσον πήρε γεύση καπνού.

Το ψέκασες καθόλου στην διάρκεια του ψησίματος; Αν ναι με τι υγρό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gdeli είπε

Φαντάζομαι είχες και τον δεξιό καυστήρα αναμμένο για να καπνίζουν τα pellets. Αν είναι στο ίδιο ύψος το κρέας με την πηγή του καπνού δεν θα καπνιστεί τόσο όσο να το είχες σε ανώτερο σημείο. Γενικώς πρέπει να το βάλεις στην πορεία του καπνού, προσπαθώντας να μιμηθείς την λογική του offset smoker, που είναι βέβαια αδύνατον αλλά κάτι μπορείς να κάνεις. Δοκίμασε την επόμενη φορά να το βάλεις στο ραφάκι πχ στη μέση και λίγο προς τον καυστήρα που θα ανάψεις, άναψε τον ένα καυστήρα και βάλε επάνω το κουτί με τα pellets. Θα δημιουργήσεις ένα κυκλικό ρεύμα που θα πέφτει επάνω στο κρέας.

Πάντως δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο το smoke ring εφόσον πήρε γεύση καπνού.

Το ψέκασες καθόλου στην διάρκεια του ψησίματος; Αν ναι με τι υγρό;

Όχι τον είχα κλειστό τον δεξιό καυστήρα. Τα πελετ θέλουν απλά να πάρουν στη μία μεριά και μετά καίνε μόνα τους σιγά σιγά και βγάζουν καπνό. Δοκίμασα με τους δύο πλαϊνους αρχικά αναμένους τέρμα χαμηλά, αλλά έπιανε πιο μεγάλη θερμοκρασία απ' όσο ήθελα. Οπότε έπαιξα με τον αριστερό μόνο κάπου στη μέση της έντασης. Το πελετ το είχα πάντως πιο χαμηλά και δίπλα, αλλά γέμιζε όλη η καμπίνα με καπνό.

Το ψέκαζα κάθε ώρα με χυμό μήλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 9:45 ΠΜ, Moorer7 είπε

Καλημέρα στην ομάδα, ερώτηση η καλύτερη λύση για φιάλη θεωρείται το προπάνιο και αν ναι της EKO είναι καλή επιλογή ;

Εγώ χρησιμοποιώ της ΕΚΟ και είναι μια χαρά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό "φταίει" αν και με τέτοιο αποτέλεσμα ποιος νοιάζεται για smoke ring. Ουσιαστικά δημιουργείς ένα "ανταγωνιστικό" ρεύμα αέρα έχοντας αντιδιαμετρικά τα pellets και τον αναμμένο καυστήρα. Οπότε το κρέας που είναι στην μέση και χαμηλά καπνίζεται λιγότερο. Αν δοκιμάσεις ξανά μπορείς να βάλεις το κρέας στο ραφάκι και να έχεις από κάτω και ταψάκι για να μαζεύεις τα ζουμιά, και καυστήρα - pellet στην ίδια πλευρά (απλώς θα θέλει να προσθέτεις pellets αν σου καίγονται πιο γρήγορα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου δωσει κανει καμια συμβουλη για τα ribs που εκανε ο Σαγονιας αλλα σε kettle με καρβουνα??

Πιο πολυ σε σχεση με τα καρβουνα.Τα αφηνω να παρουν καλα και ψηνω στην αρχη δυνατα μεχρι να πεσουν τελειως ή τ αλλαζω ας το πουμε ενδιαμεσα,προσθετοντας ωστε να κρατησω σταθερη θερμοκρασια (οσο γινεται αυτο με τα καραβουνα).Μιλαμε για ψησιμο 3-4 ωρες και δεν εχω καταλαβει ακριβως με καρβουνο πως βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alimentas είπε

Μπορει να μου δωσει κανει καμια συμβουλη για τα ribs που εκανε ο Σαγονιας αλλα σε kettle με καρβουνα??

Πιο πολυ σε σχεση με τα καρβουνα.Τα αφηνω να παρουν καλα και ψηνω στην αρχη δυνατα μεχρι να πεσουν τελειως ή τ αλλαζω ας το πουμε ενδιαμεσα,προσθετοντας ωστε να κρατησω σταθερη θερμοκρασια (οσο γινεται αυτο με τα καραβουνα).Μιλαμε για ψησιμο 3-4 ωρες και δεν εχω καταλαβει ακριβως με καρβουνο πως βγαινει.

-Θα βαλεις τα καρβουνα σε snake method με 3-4 μπρικετες παχος. Πανω στο φιδι θα βαλεις wood chunks για καπνο σε αποσταση 10-15εκ το ενα απο το αλλο. Αν δεν εχεις wood chucks ριξε wood chips βρεγμενα πανω στις μπρικετες καθε μια ωρα. Θα αναψεις 5-6 μπρικετες και θα τις ριξεις στην αρχη του φιδιου να ακουμπανε στις σβηστες. Αυτες θα αρκουν να πιασεις θερμοκρασια και να αναψουν τις επομενες σιγα σιγα.
-Το κρεας θα το βαλεις στην απεναντι πλευρα και απο κατω θα βαλεις ενα ταψακι με βραστο νερο για υγρασια.
-Τους αεραγωγους στο καπακι θα τους βαλεις ακριβως πανω απο το κρεας και θα τους εχεις στα 3/4 ανοιχτους. Και τους κατω νομιζω στο ιδιο ανοιγμα θελει. Γενικα με το ανοιγμα των αεραγωγων θα ρυθμισεις και τη θερμοκρασια σε μεγαλο βαθμο.
-Απο κει και περα ψεκαζεις καθε μια ωρα με καποιο υγρο, εγω εβαλα χυμο μυλο.
-Θα ειναι ετοιμα οταν τα τρυπας με θερμομετρο και ειναι μαλακα σαν ζεστο βουτυρο. Δοκιμασε σε διαφορα σημεια και περιμενε μεχρι να ειναι παντου μαλακο. Θερμοκρασια εσωτερικη θα ειναι γυρω στους 203-205F. Tα βγαζεις και τα αφηνεις μια ωρα να ξεκουραστουν σκεπασμενα να μεινουν ζεστα.
-Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις black angus, μην τα κανεις καν. Μπορεις να δοκιμασεις να κανεις και μαγουλα μοσχαρισια και μετα να το κανεις pulled beef και να το βαλεις μεσα σε πιτουλες ή ψωμακι. Αφου θα κανεις ολη τη διαδικασια ειναι ευκαιρια να δοκιμασεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ,ωραια.Αυτο σκεφτομαι κ εγω.Την στιγμη που εχω επιφανεια να βαλω πραγμα πανω.Με ξυλοκαρβουνα που ειναι πιο ευκαιρες κ οχι μπρικετες υπαρχει τροπος ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...