Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχετε να προτεινετε τι να φτιαξω για χριστουγεννα στην ψησταρια; περα απο τα κλασσικα(μπριζολες,πανσετες κτλ κτλ)

σκεφτηκα το κοτοπουλο μεσα σε κουτακι μπυρας(δεν το εχω ξανα κανει),υπαρχει καποιο αλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1944

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, plasTOST είπε

Έχω την μπλε φιάλη. Από όσο θυμάμαι είναι μεικτά 

Απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση άρα και οικονομικότερο η πλειοψηφία αγοράζει το μείγμα βουτάνιο προπάνιο και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγω γιατί ούτε και στην τιμή έχουν μεγάλη διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alimentas είπε

Ωραια ,ωραια.Αυτο σκεφτομαι κ εγω.Την στιγμη που εχω επιφανεια να βαλω πραγμα πανω.Με ξυλοκαρβουνα που ειναι πιο ευκαιρες κ οχι μπρικετες υπαρχει τροπος ????

Ίδια λογική και εκεί. Ορίστε φώτο με την τελευταία φορά που το έκανα σε kettle με ξυλοκαρβουνα.

Μέσα στο chimney starter έχω τα κάρβουνα που θα ξεκινήσουν το φίδι.

Screenshot_20201222_134209_com.android.gallery3d.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

εχετε να προτεινετε τι να φτιαξω για χριστουγεννα στην ψησταρια; περα απο τα κλασσικα(μπριζολες,πανσετες κτλ κτλ)

σκεφτηκα το κοτοπουλο μεσα σε κουτακι μπυρας(δεν το εχω ξανα κανει),υπαρχει καποιο αλλο;

 

Πήγαινε για πορκέτα.

 

Μπορείς είτε να την φτιάξεις μόνος σου είτε να την πάρεις έτοιμη από τον χασάπη σου κι εσύ απλά να την ψήσεις.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πήγαινε για πορκέτα.

 

Μπορείς είτε να την φτιάξεις μόνος σου είτε να την πάρεις έτοιμη από τον χασάπη σου κι εσύ απλά να την ψήσεις.

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση...θελει σουβλα και δεν εχω δυστυχως(αν και πρεπει να ψαξω για outdooechef 425)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κανω την Πρωτοχρονιά χοιρινό καρέ στην ψησταριά, με low and slow μέθοδο. Υπάρχει κάποιος που το εχει κανει? κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Επίσης για την εσωτερική θερμοκρασία βλέπω σε βίντεο και λένε 62°c, όντως? γιατί για το χοιρινό εχω διαβασει οτι το παμε μεχρι 72°c. ποιο είναι το σωστό τλκ,? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση...θελει σουβλα και δεν εχω δυστυχως(αν και πρεπει να ψαξω για outdooechef 425)

Γίνεται και χωρίς σούβλα...

 

2 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Θέλω να κανω την Πρωτοχρονιά χοιρινό καρέ στην ψησταριά, με low and slow μέθοδο. Υπάρχει κάποιος που το εχει κανει? κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Επίσης για την εσωτερική θερμοκρασία βλέπω σε βίντεο και λένε 62°c, όντως? γιατί για το χοιρινό εχω διαβασει οτι το παμε μεχρι 72°c. ποιο είναι το σωστό τλκ,? 

Για τις θερμοκρασίες, δες το παρακάτω

https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/safe-minimum-internal-temperature-chart/ct_index

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Γίνεται και χωρίς σούβλα...

 

Για τις θερμοκρασίες, δες το παρακάτω

https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/safe-minimum-internal-temperature-chart/ct_index

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Θέλω να κανω την Πρωτοχρονιά χοιρινό καρέ στην ψησταριά, με low and slow μέθοδο. Υπάρχει κάποιος που το εχει κανει? κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Επίσης για την εσωτερική θερμοκρασία βλέπω σε βίντεο και λένε 62°c, όντως? γιατί για το χοιρινό εχω διαβασει οτι το παμε μεχρι 72°c. ποιο είναι το σωστό τλκ,? 

το safe ειναι στο φρέσκο κομμάτι χοιρινού 63+, 

σε κιμά 72 +

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή είναι σκότωμα! Η γεύση είναι λίιιιγο κατώτερη από αργεντίνικες ή αμερικάνικες αλλά για τόσο χαμηλή τιμή δεν με νοιάζει καθόλου!!

Καλά ψησίματα και θέλουμε φωτογραφίες! Σούβλα ή σχάρα;

Επεξ/σία από gdeli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gdeli είπε

Η τιμή είναι σκότωμα! Η γεύση είναι λίιιιγο κατώτερη από αργεντίνικες ή αμερικάνικες αλλά για τόσο χαμηλή τιμή δεν με νοιάζει καθόλου!!

Καλά ψησίματα και θέλουμε φωτογραφίες! Σούβλα ή σχάρα;

Δεν την έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη μάρκα, αλλά η τιμή ήταν φοβερή για να την προσπεράσω. 

Κόψιμο σε μπριζόλες χοντρές με τη φορά των ινών και μετά reverse searing μέχρι 115F και μετά direct searing μέχρι 130F. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κόψιμο με την φορά των ινών το έχω δει και σε παλαιότερα ποστς, το κοίταξα λίγο και είδα ότι αρκετοί την κόβουν έτσι. Είχα δει πριν χρόνια ένα βίντεο του Marcos Bassi που έλεγε μεταξύ άλλων ότι το σωστό κόψιμο είναι χοντρές μπριζόλες κάθετα όμως στις ίνες. Περίπου 4-5 βγαίνουν ανά πικάνια. Και το ψήσιμο ήταν εντελώς τυφλοσούρτης, πάνω σε δυνατή φωτιά τις αφήνεις μέχρι να δεις την πρώτη κόκκινη σταγόνα να σχηματίζεται στο πάνω μέρος της μπριζόλας. Τότε γυρίζεις και μετά από 3-4 λεπτά την βγάζεις. Τις ψήνω έτσι πάντα με επιτυχία και δεν τολμάω να αλλάξω τρόπο γιατί δεν είναι και φθηνό κρέας να κάνω πειραματισμούς😀. Θέλω να δοκιμάσω και το κλασικό μισοφέγγαρο στη σούβλα, πού θα μου πάει, θα το κάνω κάποια στιγμή.

Καλά ψησίματα και καλοφάγωτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τριτη προσπαθεια.Αλλου τυπου ζυμης ,bari style (λιγοτερη υγρασια,μικροτερες μπαλες,ανοιγμα με πλαστη ωστε να μην μεινει καθολου αερας στην ζυμη).Προσωπικα απ τις πιο νοστιμες συνταγες που εχω δοκιμασει.Η διαφορα με τον οικιακο φουρνο ειναι οτι στο οοni η ζυμη εγινε τραγανη απ εξω κ μεσα  εμεινε μαλακη,στον φουρνο θα ειχε καταληξει σαν φυλλο πιτας με αψητο πατο.

M1PK9kHI.jpgNe4rxeWA.jpgqLvZWQHs.jpgXQVvyicU.jpgDkG-Tac.jpg

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτό το κόψιμο με την φορά των ινών το έχω δει και σε παλαιότερα ποστς, το κοίταξα λίγο και είδα ότι αρκετοί την κόβουν έτσι. Είχα δει πριν χρόνια ένα βίντεο του Marcos Bassi που έλεγε μεταξύ άλλων ότι το σωστό κόψιμο είναι χοντρές μπριζόλες κάθετα όμως στις ίνες. Περίπου 4-5 βγαίνουν ανά πικάνια. Και το ψήσιμο ήταν εντελώς τυφλοσούρτης, πάνω σε δυνατή φωτιά τις αφήνεις μέχρι να δεις την πρώτη κόκκινη σταγόνα να σχηματίζεται στο πάνω μέρος της μπριζόλας. Τότε γυρίζεις και μετά από 3-4 λεπτά την βγάζεις. Τις ψήνω έτσι πάντα με επιτυχία και δεν τολμάω να αλλάξω τρόπο γιατί δεν είναι και φθηνό κρέας να κάνω πειραματισμούς😀. Θέλω να δοκιμάσω και το κλασικό μισοφέγγαρο στη σούβλα, πού θα μου πάει, θα το κάνω κάποια στιγμή.

Καλά ψησίματα και καλοφάγωτες!!

Και γω τις κάνω πάντα έτσι όπως σου έγραψα χαχα!

Σχετικά με το κόψιμο είχα δει βίντεο του Guga που είναι και βραζιλιάνος και εξηγούσε το κόψιμο. Όταν είναι για σούβλα κόβεις κάθετα στις ίνες. Όταν είναι για μπριζόλες κόβεις παράλληλα με τις ίνες. Η διαφορά έχει να κάνει με το τελικό κόψιμο της μπουκιας στο πιάτο σου. Στις μπριζόλες δλδ η τελική μπουκιά που θα κόψεις θα έχει πολύ μικρές ίνες. Το ίδιο και όταν το έχεις κάνει στη σούβλα. Σημασία έχει το τελευταίο κόψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...