Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια! Καλορίζικη! 

34 λεπτά πριν, skskre είπε

Ωραία η έρευνα σου και με αφορμή αυτό βρήκα και αυτό για Broil King όπως γράφει....https://www.amazon.de/-/en/Onlyfire-Universal-Rotisserie-Replacement-Hexagonal/dp/B075Q9Z1DR/ref=psdc_4371479031_t3_B071DGHPCF

Αν κάποιος ξέρει κάτι και για Napoleon 365 θα βοηθούσε

Εγώ έχω μια παλιά σούβλα Sterling, μπαταρίας,  που είχα πάρει από την General Gas. Σε μήκος φτάνει για την Rogue 525 που έχω, όμως η βάση που ακουμπάει η σούβλα δεν έχει ικανό πλάτος "σκαλοπατιού" ώστε να κλείνει το καπάκι όταν είναι βιδωμένη επάνω στην ψησταριά. Θα στραβώσω την βάση μάλλον ώστε να χωράει άνετα. Οπότε αν πάρεις καινούρια σούβλα πρόσεξε αυτό μόνο, να έχει άνεση να κλέινει το καπάκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Κατοχος Broilking Monarch 15ετιας, σκεφτομαι να αναβαθμισω την ψησταρια μου.

Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις σχαρες. Η δικια μου εχει απλη σχαρα εμαγιε (φανταζομαι σιδερο με επιστρωση πορσελανης?). 15 χρονια βαριας χρησης με καθαρισμα συρματοβουρτζας για ψησταριες (και οχι οικοδομης) οι σχαρες μου ειναι σαν καινουργιες, καμια φθορα.

Ολες οι νεες εχουν μαντεμι, αλλα νομιζω με επιστρωση καποιου ειδους. Αρα το seasoning τι το χρειαζομαστε?

Οι Napoleon λενε με επιστρωση πορσελανης στις μαντεμενιες σχαρες, φανταζομαι ειναι η ανωτερη ποιοτητα εμαγιε. 

Οι πιο φτηνες, Unimac, Thermogatz, Blackbull, κλπ, εχουν επιστρωση που θα αντεξει στο χρονο?

Εχει κανεις αποψη? 

Η εμπειρια μου μεχρι στιγμης με την Monarch ειναι παρα πολυ καλη, 15 χρονια με παρα πολλα ψησιματα, εχω αλλαξει 2 φορες καυστηρα (συν τον ενα που ειχε απο τη μανα του) και μια αντιφλογιστικη σχαρα. Το μοναδικο μειονεκτημα που εχει ενα το θεμα του καθαρισμου, καποιες εχουν ενα ταψακι ανοξειδωτο που βγαινει και το καθαριζεις, αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα στο θεμα του καθαρισμου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οσους ενδιαφέρονται παίζει στο Κωτσόβολο με παζάρι η BK Monarch 340 στα 724 ευρώ 

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/185749-broil-king-monarch-340-834-263

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtheod είπε

Κατοχος Broilking Monarch 15ετιας, σκεφτομαι να αναβαθμισω την ψησταρια μου.

Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις σχαρες. Η δικια μου εχει απλη σχαρα εμαγιε (φανταζομαι σιδερο με επιστρωση πορσελανης?). 15 χρονια βαριας χρησης με καθαρισμα συρματοβουρτζας για ψησταριες (και οχι οικοδομης) οι σχαρες μου ειναι σαν καινουργιες, καμια φθορα.

Ολες οι νεες εχουν μαντεμι, αλλα νομιζω με επιστρωση καποιου ειδους. Αρα το seasoning τι το χρειαζομαστε?

Οι Napoleon λενε με επιστρωση πορσελανης στις μαντεμενιες σχαρες, φανταζομαι ειναι η ανωτερη ποιοτητα εμαγιε. 

Οι πιο φτηνες, Unimac, Thermogatz, Blackbull, κλπ, εχουν επιστρωση που θα αντεξει στο χρονο?

Εχει κανεις αποψη? 

Η εμπειρια μου μεχρι στιγμης με την Monarch ειναι παρα πολυ καλη, 15 χρονια με παρα πολλα ψησιματα, εχω αλλαξει 2 φορες καυστηρα (συν τον ενα που ειχε απο τη μανα του) και μια αντιφλογιστικη σχαρα. Το μοναδικο μειονεκτημα που εχει ενα το θεμα του καθαρισμου, καποιες εχουν ενα ταψακι ανοξειδωτο που βγαινει και το καθαριζεις, αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα στο θεμα του καθαρισμου.

 

Το seasoning χρειάζεται για να τις προστατέψεις από σκουριά και να παραμείνουν αντικολλητικές. Επισημαίνουν επίσης ότι για τον καθαρισμό θα πρέπει να γίνει χρήση βούρτσας με μπρούτζινες τρίχες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστα, το seasoning προστατευει απο τη σκουρια το μαντεμι, αλλα αν το μαντεμι εχει επιστρωση πορσελανης θεωρω πως δεν χρειαζεται πλεον το seasoning, εξου και η απορια μου. 

παραθεση απο τη weber:

Since these grates have a porcelain enamel coating on them they will never need to be seasoned.

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html

Απο τα μελη που εχουν Weber ή Napoleon, μπορουν να μας διαφωτισουν/επιβεβαιωσουν?

Επεξ/σία από gtheod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtheod είπε

σωστα, το seasoning προστατευει απο τη σκουρια το μαντεμι, αλλα αν το μαντεμι εχει επιστρωση πορσελανης θεωρω πως δεν χρειαζεται πλεον το seasoning, εξου και η απορια μου. 

παραθεση απο τη weber:

Since these grates have a porcelain enamel coating on them they will never need to be seasoned.

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html

Απο τα μελη που εχουν Weber ή Napoleon, μπορουν να μας διαφωτισουν/επιβεβαιωσουν?

Η Napoleon που έχω, έχει ανοξείδωτες σχάρες, όποτε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Σίγουρα η επίστρωση πορσελάνης προστατεύει από σκουριά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν παραμένει αντικολλητική, χωρίς seasoning, έστω αραιά και που. 

Υπάρχει και μια Landmann Rexon PTS 4.1, σε προσφορά/παζάρι από Κωτσόβολο

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, gtheod είπε

Κατοχος Broilking Monarch 15ετιας, σκεφτομαι να αναβαθμισω την ψησταρια μου.

Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις σχαρες. Η δικια μου εχει απλη σχαρα εμαγιε (φανταζομαι σιδερο με επιστρωση πορσελανης?). 15 χρονια βαριας χρησης με καθαρισμα συρματοβουρτζας για ψησταριες (και οχι οικοδομης) οι σχαρες μου ειναι σαν καινουργιες, καμια φθορα.

Ολες οι νεες εχουν μαντεμι, αλλα νομιζω με επιστρωση καποιου ειδους. Αρα το seasoning τι το χρειαζομαστε?

Οι Napoleon λενε με επιστρωση πορσελανης στις μαντεμενιες σχαρες, φανταζομαι ειναι η ανωτερη ποιοτητα εμαγιε. 

Οι πιο φτηνες, Unimac, Thermogatz, Blackbull, κλπ, εχουν επιστρωση που θα αντεξει στο χρονο?

Εχει κανεις αποψη? 

Η εμπειρια μου μεχρι στιγμης με την Monarch ειναι παρα πολυ καλη, 15 χρονια με παρα πολλα ψησιματα, εχω αλλαξει 2 φορες καυστηρα (συν τον ενα που ειχε απο τη μανα του) και μια αντιφλογιστικη σχαρα. Το μοναδικο μειονεκτημα που εχει ενα το θεμα του καθαρισμου, καποιες εχουν ενα ταψακι ανοξειδωτο που βγαινει και το καθαριζεις, αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα στο θεμα του καθαρισμου.

 

Ως νέος κάτοχος Napoleon θα σου πω ότι τα μαντέμια φαίνονται πολύ καλής ποιότητας αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης παρά μόνο με την παλιά μου φθηνή ψησταριά και τις Broil King που είχα δει ψάχνοντας αρκετά για το τι θα αγοράσω. Όμως μόνο οπτικά ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες. Άλλωστε σε αυτά τα χρήματα τα μαντέμια είναι όλα ανώτερης ποιότητας, και σε ΒΚ, και σε Weber και σε Napoleon. Επίστρωση έχουν τα δικά μου, αλλά δεν είναι λείο εμαγιέ, είναι ένα πιο σαγρέ υλικό που μου φαίνεται ότι κρατάει καλύτερα το λάδι για το seasoning. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφήσω χωρίς seasoning διότι αλλιώς κολλάνε τα πάντα που βάζεις επάνω και ενδέχεται και στον καθαρισμό, επάνω στο τρίψιμο, να αφαιρέσεις κάποια στιγμή τμήματα της πορσελάνινης επίστρωσης. Σίγουρα είναι μια παραπάνω (και πολύ σημαντική) δικλείδα ασφαλείας για να μην σκουριάσουν ή τέλος πάντων να αργήσουν να σκουριάσουν, όμως το seasoning χρειάζεται. Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για τις Weber, που έχουν και αυτές άριστης ποιότητας υλικά, και για τις Broil King που είναι και αυτές premium ψησταριές.

Για την αντοχή σκέψου και το άλλο. Παίρνεις ένα ακριβό κινητό με gorilla glass που υποτίθεται είναι αγρατζούνιστο (= επίστρωση πορσελάνης). Το διακινδυνεύεις να το αφήσεις έτσι ή του βάζεις και μια μεμβράνη ή ένα tempered glass (= seasoning); Για τις αντικολλητικές ιδιότητες δεν το συζητάμε καν.

Ήθελα να σε ρωτήσω πώς και άλλαξες 3 καυστήρες μέσα σε 15 χρόνια. Ένας γνωστός μου είχε μια Broil King από το 1996 και άλλαξε καυστήρα φέτος! Πρέπει να της ήπιες το αίμα της Monach!! Τους κάλυψε η εγγύηση; Από την ελληνική αντιπροσωπεία τους πήρες;

Αναφορικά με τον καθαρισμό, όντως η Napoelon έχει ένα αφαιρούμενο (συρταρωτό) ταψί που ουσιαστικά είναι ο πάτος της ψησταριάς. Δεν το έχω βγάλει να το καθαρίσω ακόμα διότι έχω κάνει μόνο 2 ψησίματα χωρίς πολλά λίπη, αλλά μου φαίνεται ότι θα είναι απείρως ευκολότερος και πιο λεπτομερής ο καθαρισμός από την παλιά μου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.. Γνωρίζει κανένας αν φέτος στις Napoleon έκαναν κάποια έκπτωση για την BF? 

Μάλλον σκέφτομαι και για 2η για το εξοχικό!! 

 

Οσον αφορά στον καθαρισμό είναι πανεύκολη.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.. Γνωρίζει κανένας αν φέτος στις Napoleon έκαναν κάποια έκπτωση για την BF? 

Μάλλον σκέφτομαι και για 2η για το εξοχικό!! 

 

Οσον αφορά στον καθαρισμό είναι πανεύκολη.. 

είχαν βγάλει φέτος την rogue SE625 με κάποια έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gdeli είπε

Ως νέος κάτοχος Napoleon θα σου πω ότι τα μαντέμια φαίνονται πολύ καλής ποιότητας αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης παρά μόνο με την παλιά μου φθηνή ψησταριά και τις Broil King που είχα δει ψάχνοντας αρκετά για το τι θα αγοράσω. Όμως μόνο οπτικά ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες. Άλλωστε σε αυτά τα χρήματα τα μαντέμια είναι όλα ανώτερης ποιότητας, και σε ΒΚ, και σε Weber και σε Napoleon. Επίστρωση έχουν τα δικά μου, αλλά δεν είναι λείο εμαγιέ, είναι ένα πιο σαγρέ υλικό που μου φαίνεται ότι κρατάει καλύτερα το λάδι για το seasoning. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφήσω χωρίς seasoning διότι αλλιώς κολλάνε τα πάντα που βάζεις επάνω και ενδέχεται και στον καθαρισμό, επάνω στο τρίψιμο, να αφαιρέσεις κάποια στιγμή τμήματα της πορσελάνινης επίστρωσης. Σίγουρα είναι μια παραπάνω (και πολύ σημαντική) δικλείδα ασφαλείας για να μην σκουριάσουν ή τέλος πάντων να αργήσουν να σκουριάσουν, όμως το seasoning χρειάζεται. Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για τις Weber, που έχουν και αυτές άριστης ποιότητας υλικά, και για τις Broil King που είναι και αυτές premium ψησταριές.

Για την αντοχή σκέψου και το άλλο. Παίρνεις ένα ακριβό κινητό με gorilla glass που υποτίθεται είναι αγρατζούνιστο (= επίστρωση πορσελάνης). Το διακινδυνεύεις να το αφήσεις έτσι ή του βάζεις και μια μεμβράνη ή ένα tempered glass (= seasoning); Για τις αντικολλητικές ιδιότητες δεν το συζητάμε καν.

Ήθελα να σε ρωτήσω πώς και άλλαξες 3 καυστήρες μέσα σε 15 χρόνια. Ένας γνωστός μου είχε μια Broil King από το 1996 και άλλαξε καυστήρα φέτος! Πρέπει να της ήπιες το αίμα της Monach!! Τους κάλυψε η εγγύηση; Από την ελληνική αντιπροσωπεία τους πήρες;

Αναφορικά με τον καθαρισμό, όντως η Napoelon έχει ένα αφαιρούμενο (συρταρωτό) ταψί που ουσιαστικά είναι ο πάτος της ψησταριάς. Δεν το έχω βγάλει να το καθαρίσω ακόμα διότι έχω κάνει μόνο 2 ψησίματα χωρίς πολλά λίπη, αλλά μου φαίνεται ότι θα είναι απείρως ευκολότερος και πιο λεπτομερής ο καθαρισμός από την παλιά μου.

 

ναι οντως ψηνω πολυ ... 3-4 φορες τη βδομαδα, σχεδον καθε βδομαδα, χειμωνα-καλοκαιρι ... :-)

σε ολα τα ανταλλακτικα ημουν στο +οριο της εγγυησης, οποτε ολα τα πληρωσα, αγορασμενη απο την General Gas.

και τα παιδια μου προτιμουν τα ψητα απο τα μαγειρευτα, για να πω την αληθεια, μονο ψητα τρωνε :-).

δεν θελω να μπλεξω με το seasoning, το βλεπω σαν αγγαρεια, και απο την αλλη σαν  κοστος δεν θα ηθελα να φτασω μεχρι την ανοξειδωτη σχαρα ...

ομως οπως ειπα σε αυτην που εχω τωρα, 15 χρονια σκληρης χρησης το εμαγιε δεν εχει χαλασει, και ετσι ελπιζα οτι θα ειαι οκ με τη καινουργια, αν παω σε επιστρωση πορσελανης ...

ισως παρω κανα τηλεφωνακι σε καποιο μαγαζι να ρωτησω, ισως ξερουν κατι περισσοτερο.

 

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η Napoleon που έχω, έχει ανοξείδωτες σχάρες, όποτε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Σίγουρα η επίστρωση πορσελάνης προστατεύει από σκουριά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν παραμένει αντικολλητική, χωρίς seasoning, έστω αραιά και που. 

Υπάρχει και μια Landmann Rexon PTS 4.1, σε προσφορά/παζάρι από Κωτσόβολο

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

ευχαριστω για το link, φαινεται πολυ ενδιαφερον!

να κανω μια ερωτηση για τις ανοξειδωτες σχαρες, αν δεν τη λαδωσεις, κολανε τα ψητα?

Επεξ/σία από gtheod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gtheod είπε

ευχαριστω για το link, φαινεται πολυ ενδιαφερον!

να κανω μια ερωτηση για τις ανοξειδωτες σχαρες, αν δεν τη λαδωσεις, κολανε τα ψητα?

Γενικά όσο περισσότερο ψήνεις, είτε είναι μαντεμένιες είτε είναι ανοξείδωτες, τόσο καλύτερες γίνονται. Απλά οι μαντεμένιες θέλουν λίγη παραπάνω φροντίδα. Τις είχα περάσει λάδι τις πρώτες φορές που έψησα μόνο.

Αυτό που κάνω είναι να λαδώνω το φαγητό που θα βάλω πάνω στην σχάρα, οπότε δεν συναντώ κάποιο πρόβλημα.  

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ενδιαφέρει κάποιο φίλο υπάρχει μια εκθεσιακη Weber Spirit II, να έρθει να την πάρει με τα μισά σχεδόν, να μας αδειάσει το χώρο για να μπει μια άλλη 😁

Εγώ δεν ψηνω 😁

Επεξ/σία από eMike
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, eMike είπε

Αν ενδιαφέρει κάποιο φίλο υπάρχει μια εκθεσιακη Weber Spirit II, να έρθει να την πάρει με τα μισά σχεδόν, να μας αδειάσει το χώρο για να μπει μια άλλη 😁

Εγώ δεν ψηνω 😁

Θεωρώ θα ήταν καλύτερο να αναρτήσεις μια αγγελία στο σχετικό τμήμα του φόρουμ, με πληροφορίες/φωτό κτλ, και να κάνεις ένα πόστ με το link κι εδώ.

EDIT : Τώρα συνειδητοποίησα ότι αναφέρεσαι σε εκθεσιακό κομμάτι του καταστήματος που εργάζεσαι...😁

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...