Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, alimentas είπε

Παντως το εχω ξαναγραψει.H landmann δεν ειναι κινεζικη no name ,ειναι Γερμανικη με αντιπροσωπεια στην Ελλαδα οποτε σε περιπτωση προβληματος θα εισαι ενταξει.Το θεμα ειναι να εχει κανα παιδι εμπειρια ωστε να πει πως ψηνει.Σαν κατασκευη ειναι πολυ τιμιες παντως.

Σε σύγκριση με την  Kenton NATERIAL του Leroy πώς είναι? Οι Kenton, με βάση κάποια παιδιά απο εδώ είναι και αυτές πολύ τίμιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν κατασκευη με βαση τα λεφτα που ζητανε εμενα μου ειχαν φανει παρα πολυ καλες  χωρις βεβαια να ξερω αν εχουν διπλη επιστρωση στο καπακι κτλ. Το θεμα ειναι να μας πει καποιος και πως ψηνει ωστε να εχουμε πραγματικα εικονα κ επιλογες για ολα τα bugdet.Οι naterial του λερου εχουν πει αρκετα παιδια οτι ειναι καλες.Οποιος μενει Βορεια εχει καταστημα με σχεδον ολα τα μοντελα στο Χαλανδρι.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Σε σύγκριση με την  Kenton NATERIAL του Leroy πώς είναι? Οι Kenton, με βάση κάποια παιδιά απο εδώ είναι και αυτές πολύ τίμιες.

οι naterial ειναι value for money απλα τπτ το ιδιαίτερο απο.κει κ περα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 12:57 ΠΜ, eMike είπε

Αν ενδιαφέρει κάποιο φίλο υπάρχει μια εκθεσιακη Weber Spirit II, να έρθει να την πάρει με τα μισά σχεδόν, να μας αδειάσει το χώρο για να μπει μια άλλη 😁

Εγώ δεν ψηνω 😁

Συγγνώμη, υπάρχει ακόμα; Πως την προμηθευόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, schaliasos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Από πέρυσι το Πάσχα το έψηνα για ψησταριά υγραερίου αλλά τώρα έχει παρθεί η απόφαση και είμαι πλεον στην φάση του ψαξίματος οπότε και θέλω την βοηθειά σας.

Η αρχική μου σκέψη ήταν σε κάτι απλό και οικονομικό με μονο κριτήριο τις κριτικές/δημοτικότητα στο skroutz. Όταν όμως άρχισα να διαβάζω τα μηνύματα εδώ άρχισα να αλλάζω και γνώμη. Αρχικά να πω ότι εχω διαβάσει πάνω από το 1/3 των μηνυμάτων (κυρίως αυτά που αναφέρονται σε πλεονεκτήμτα/μειονεκτήματα ψησταριών) αλλά είναι πραγματικά πάρα πολλά για να τα διαβάσω όλα.

Στη "ψητό" λοιπόν... Η χρήση για την οποία την θέλω είναι η εξής:

  1. Τακτικό (αλλά ελαφρύ) ψήσιμο για 2 άτομα τουλάχιστον 4-5 φορές τη βδόμαδα. Το μενού περιλαμβάνει μία φορά ψάρι, μία/δύο κοτόπουλο, μία πίτσα, μία burger ή μπριζόλα.
  2. Μία φορά τη βδομάδα ή το δεκαπενθήμερο ψήσιμο για παρέα 4-6 άτομα. Εφόσον θα υπάρχει ψησταρία θα παίζουν και τραπεζώματα 😋.
  3. Τελευταία και πιο σημαντική από όλες τις χρήσεις είναι (αν γίνεται) η πλήρης αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας με την ψησταριά. Δηλαδή, θες κοτοπουλακι με πατάτες, θες γιουβέτσι/ρυζάκι, θες φασολάκια/λαχανικά και τα συναφή, θες τηγάνισμα (πολύ σημαντικό)... να ανοίγω την ψησταρια και να ψήνω εκεί. Ακομά και χύτρα αν γινόται να μπαίνει στην πλαϊνή εστία θα ήταν τέλειο. Ο λογος είναι η διαμόρφωση του διαμερίσματος που όταν ψήνεις/τηγανίζεις στην κουζίνα μυρίζει όλο το σπίτι. Αν απαλλαγούμε απο τις μυρωδίες εντός σπιτιού γλυτώνω γκρίνια από την κυρά για αρκετό διάστημα 😁.

Διαβάζοντας λοιπόν όπως είπα ένα μεγάλο μέρος των μηνυμάτων οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

  1. Σχετικά με την "αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας" μπορεί να γίνει στον βαθμό που το θέλω;
  2. Γλυκοκοιτάζω την Broil King Gem 340. Θα με καλύψει πιστεύετε;
  3. Βλέπω ότι η Gem 340 είναι σε ολα τα μαγαζιά εξαντλημένη. Ξέρει κανείς τι παίζει; Γενικά φαίνεται να μην υπάρχει στοκ στην Ελλάδα για πάρα πολλα μοντέλα την ΒΚ.

 

8 ώρες πριν, schaliasos είπε

Δεν τις είχα δει καθόλου τις Napoleon για να πω την αλήθεια. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ήμουν ακριβώς στη θέση σου για καιρό και τα παιδιά εδώ μου άνοιξαν πραγματικά τα μάτια. Πλέον είμαι κάτοχος Napoleon Rogue 525 SE και δεν έχω μετανιώσει στιγμή για την επιλογή μου. Αξίζει το κόπο να καθίσεις και να διαβάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα για να κάνεις την επένδυσή σου με σιγουριά και όχι στην τύχη.

Να ξέρεις καταρχήν ότι οι διαφορές σε Broil King / Weber / Napoleon είναι μικρές στο ίδιο ύψος τιμών και δεν πρόκειται να απογοητευτείς με καμία.

Για να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται, δεν θα κάνω συγκρίσεις μεταξύ των παραπάνω, αλλά έχοντας ψάξει τις επιλογές της Napoleon παραθέτω συγκεντρωτικά τι παρέχουν:

  • Napoleon Rogue 365
    - Το entry level στα gas grills της εταιρίας
    - 599€ αυτή τη στιγμή
    - 2 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 45 x 51

    ΟΚ για μια οικογένεια, αλλά θα σε ζορίσει σε ψησίματα για μεγαλύτερες παρέες λόγω μεγέθους. Επίσης λόγω μεγέθους περιορίζεσαι για δυνατότητα indirect ψησιματος επειδή δεν έχεις αρκετό χώρο μακριά από τη φωτιά για μεγάλα ταψιά. Η απουσία πλαϊνού ματιού προφανώς δεν σου επιτρέπει να απεξαρτηθείς από την ηλεκτρική σου κουζίνα.

  • Napoleon Rogue 365 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 699€ αυτή τη στιμή

    Οι τιμές των Napoleon Rogue στην Ελλάδα πάνε +100€ για το πλαΙνό μάτι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι πολύ. Θα μπορούσες να αγοράσεις ένα αυτόνομο μάτι με τα μισά ή λιγότερα χρήματα και να το έχεις κάπου δίπλα, αλλά στα μοντέλα SB γλιτώνεις χώρο αφού και το ράφι με το μάτι είναι αναδιπλούμενο.

  • Napoleon Rogue 425
    - 3 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 60 x 45
    - 739€ αυτή τη στιγμή

    Σαφώς καλύτερη επιλογή για μεγαλύτερα ψησίματα και περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω του έξτρα καυστήρα και της μεγαλύτερη επιφάνειας. Και μια άχρηστη πληροφορία: τα νούμερα στα μοντέλα των Napoleon είναι η επιφάνεια ψησίματός τους σε τετραγωνικές ίντσες!

  • Napoleon Rogue 425 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 839€ αυτή τη στιμή

    Τουλάχιστον από εδώ και πάνω θα άρχιζα να βλέπω στη θέση σου αν ήθελα να καλύψω τις ανάγκες που περιγράφεις

  • Napoleon Rogue 525
    - 4 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 73 x 45
    - 939€ αυτή τη στιγμή

    Ακόμη μεγαλύτερη άνεση για μεγάλες μαζώξεις, χωράει μεγαλύτερη σούβλα και έχεις περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω των 4 καυστήρων.

  • Napoleon Rogue 525 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 1039€ αυτή τη στιμή

  • Napoleon Rogue 425 XT
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1049€ αυτή τη στιγμή

    Τεράστια αναβάθμιση το πλαΪνό μάτι σε infrared. Εγώ έχω ενθουσιαστεί! Να σου πω ότι στο infrared μπορείς είτε να ψήσεις επάνω απευθείας (έχει σχάρα) είτε να βάλεις δικό σου σκεύος να μαγειρέψεις. Πιάνει τρελές θερμοκρασίες πολύ γρήγορα και πετυχαίνεις φοβερό searing σε δευτερόλεπτα. Επίσης οι XT έχουν inox φινίρισμα στο εξωτερικό τους αντί για enameled επίστρωση (αυτό είναι θέμα γούστου, δεν επηρεάζει λειτουργικά κάπου, φαίνονται οι λεκέδες περισσότερο όμως).

  • Napoleon Rogue 525 XT
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1299€ αυτή τη στιγμή

    Τα οφέλη που προαναφέρθηκαν του έξτρα καυστήρα / μεγαλύτερης επιφάνειας σε συνδυασμό με το infrared πλαϊνό μάτι είναι πολύ δελεαστικός συνδυασμός και σοβαρό οικονομικό πλήγμα!

  • Napoleon Rogue 625 XT
    - 5 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 90 x 45
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Αυτή η διάσταση είναι νομίζω εάν θες παράλληλα με τη δουλειά σου να ανοίξεις και μαγαζί με ψητά ή αν η παρέα των φίλων που χωράνε σπίτι σου τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο...

  • Napoleon Rogue 425 SE
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1349€ αυτή τη στιγμή

    Η αναβάθμιση στην SE από τη σειρά XT είναι ότι υπάρχει πίσω καυστήρας που διευκολύνει πολύ το ψήσιμο σε σούβλα. Επίσης η κυρίως σχάρα είναι ανοξείδωτη που χρειάζεται πολύ λιγότερη συντήρηση και έχει θεωρητικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Η διάσταση του infrared είναι σημαντικά μεγαλύτερη και χωράει να θωρακίζεις μια τεράστια tomahawk. Λόγω των μεγαλύτερων διαστάσεων του infrared, το αριστερό ράφι ΔΕΝ είναι αναδιπλούμενο στις SE. Τα χειριστήρια στις SE είναι φωτιζόμενα για να πουλάς μούρη στους φίλους σου και το δεξί ράφι έχει ενσωματωμένο ανοιχτήρι για τους ίδιους λόγους. Με όλες αυτές τις παροχές μπορείς να πεις αντίο στην ηλεκτρική σου κουζίνα, εκτός αν θες να βράζεις μακαρόνια και σάλτσα ταυτόχρονα σε 2 κατσαρόλες.

  • Napoleon Rogue 525 SE
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1519€ αυτή τη στιγμή

    Μέχρι εδώ μπόρεσα να τεντώσω το δικό μου budget και δεν το έχω μετανιώσει.

  • Napoleon Rogue 625 SE
    - με έναν επιπλέον καυστήρα από την παραπάνω και σχάρα 90 x 45
    - 2019€ αυτή τη στιγμή

  • Napoleon Phantom Rogue 425 SE
    - Όπως η 425 SE αλλά σε όλο μαύρο ματ φινίρισμα
    - Ανοξείδωτη σχάρα στο infrared μάτι αντί για μαντεμένια που έχουν οι υπόλοιπες SE
    - Διαφορετικό warming rack με τρυπες και υποδοχές αντί για την απλη σχάρα
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Επιπλέον 250€ δηλαδή για να φαντεζί διαφοροποιήσεις από το απλό αδερφάκι του

  • Υπάρχουν και οι σειρές Prestige και Prestige Pro που ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο οικονομικά. Προσφέρουν επιπλέον ανοξείδωτη σχάρα στο infrared, λίγο πιο χοντρές ανοξείδωτες σχάρες από τις SE, πλήρη σούβλα/μοτέρ μαζί με την ψησταριά, φώτα εντός και εκτός καπακιού, πρακτικότερους χώρους αποθήκευσης και ακόμη μεγαλύτερη εγγύηση.


Εμένα με κέρδισαν οι Napoleon με την 15ετή εγγύησή τους στα βασικότερα μέρη (στις Rogue) και υπαρείχαν λίγο στα σημεία (large infrared) για το budget που αποφάσισα να διαθέσω. Έχουν κυμματιστές σχάρες (χαρακτηριστικό της Napoleon) που στην αρχή νόμιζα θα μου τη σπάει, αλλά τελικά δεν το δίνω καθόλου σημασία. Με δεδομένο ότι κι εγώ ψήνω τακτικά για την οικογένεια και αν είμαστε γεροί για τα επόμενα 15 χρόνια να το χαρούμε, θα έχουμε κάνει τρελή απόσβεση. Η ηλεκτρική κουζίνα έχει μπει σε δεύτερη μοίρα και οι μαγειρικές δυνατότητες πλέον είναι πολλές παραπάνω με τα κατάλληλα gadgets (πλάκα ψησίματος, smoke box, smoking rack, pizza stone, σούβλα). Και το κερασάκι στην τούρτα είναι καμία μυρωδιά στο διαμέρισμα από μαγείρεμα μέσα = happy wife = happy life!

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geor92 είπε

Συγγνώμη, υπάρχει ακόμα; Πως την προμηθευόμαστε;

Δεν υπάρχει ακόμα όχι. Ήρθε ένας φίλος από εδώ και την πήρε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, greenroadrunner said:

Ήμουν ακριβώς στη θέση σου για καιρό και τα παιδιά εδώ μου άνοιξαν πραγματικά τα μάτια. Πλέον είμαι κάτοχος Napoleon Rogue 525 SE και δεν έχω μετανιώσει στιγμή για την επιλογή μου. Αξίζει το κόπο να καθίσεις και να διαβάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα για να κάνεις την επένδυσή σου με σιγουριά και όχι στην τύχη.

Να ξέρεις καταρχήν ότι οι διαφορές σε Broil King / Weber / Napoleon είναι μικρές στο ίδιο ύψος τιμών και δεν πρόκειται να απογοητευτείς με καμία.

Για να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται, δεν θα κάνω συγκρίσεις μεταξύ των παραπάνω, αλλά έχοντας ψάξει τις επιλογές της Napoleon παραθέτω συγκεντρωτικά τι παρέχουν:

  • Napoleon Rogue 365
    - Το entry level στα gas grills της εταιρίας
    - 599€ αυτή τη στιγμή
    - 2 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 45 x 51

    ΟΚ για μια οικογένεια, αλλά θα σε ζορίσει σε ψησίματα για μεγαλύτερες παρέες λόγω μεγέθους. Επίσης λόγω μεγέθους περιορίζεσαι για δυνατότητα indirect ψησιματος επειδή δεν έχεις αρκετό χώρο μακριά από τη φωτιά για μεγάλα ταψιά. Η απουσία πλαϊνού ματιού προφανώς δεν σου επιτρέπει να απεξαρτηθείς από την ηλεκτρική σου κουζίνα.

  • Napoleon Rogue 365 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 699€ αυτή τη στιμή

    Οι τιμές των Napoleon Rogue στην Ελλάδα πάνε +100€ για το πλαΙνό μάτι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι πολύ. Θα μπορούσες να αγοράσεις ένα αυτόνομο μάτι με τα μισά ή λιγότερα χρήματα και να το έχεις κάπου δίπλα, αλλά στα μοντέλα SB γλιτώνεις χώρο αφού και το ράφι με το μάτι είναι αναδιπλούμενο.

  • Napoleon Rogue 425
    - 3 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 60 x 45
    - 739€ αυτή τη στιγμή

    Σαφώς καλύτερη επιλογή για μεγαλύτερα ψησίματα και περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω του έξτρα καυστήρα και της μεγαλύτερη επιφάνειας. Και μια άχρηστη πληροφορία: τα νούμερα στα μοντέλα των Napoleon είναι η επιφάνεια ψησίματός τους σε τετραγωνικές ίντσες!

  • Napoleon Rogue 425 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 839€ αυτή τη στιμή

    Τουλάχιστον από εδώ και πάνω θα άρχιζα να βλέπω στη θέση σου αν ήθελα να καλύψω τις ανάγκες που περιγράφεις

  • Napoleon Rogue 525
    - 4 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 73 x 45
    - 939€ αυτή τη στιγμή

    Ακόμη μεγαλύτερη άνεση για μεγάλες μαζώξεις, χωράει μεγαλύτερη σούβλα και έχεις περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω των 4 καυστήρων.

  • Napoleon Rogue 525 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 1039€ αυτή τη στιμή

  • Napoleon Rogue 425 XT
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1049€ αυτή τη στιγμή

    Τεράστια αναβάθμιση το πλαΪνό μάτι σε infrared. Εγώ έχω ενθουσιαστεί! Να σου πω ότι στο infrared μπορείς είτε να ψήσεις επάνω απευθείας (έχει σχάρα) είτε να βάλεις δικό σου σκεύος να μαγειρέψεις. Πιάνει τρελές θερμοκρασίες πολύ γρήγορα και πετυχαίνεις φοβερό searing σε δευτερόλεπτα. Επίσης οι XT έχουν inox φινίρισμα στο εξωτερικό τους αντί για enameled επίστρωση (αυτό είναι θέμα γούστου, δεν επηρεάζει λειτουργικά κάπου, φαίνονται οι λεκέδες περισσότερο όμως).

  • Napoleon Rogue 525 XT
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1299€ αυτή τη στιγμή

    Τα οφέλη που προαναφέρθηκαν του έξτρα καυστήρα / μεγαλύτερης επιφάνειας σε συνδυασμό με το infrared πλαϊνό μάτι είναι πολύ δελεαστικός συνδυασμός και σοβαρό οικονομικό πλήγμα!

  • Napoleon Rogue 625 XT
    - 5 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 90 x 45
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Αυτή η διάσταση είναι νομίζω εάν θες παράλληλα με τη δουλειά σου να ανοίξεις και μαγαζί με ψητά ή αν η παρέα των φίλων που χωράνε σπίτι σου τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο...

  • Napoleon Rogue 425 SE
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1349€ αυτή τη στιγμή

    Η αναβάθμιση στην SE από τη σειρά XT είναι ότι υπάρχει πίσω καυστήρας που διευκολύνει πολύ το ψήσιμο σε σούβλα. Επίσης η κυρίως σχάρα είναι ανοξείδωτη που χρειάζεται πολύ λιγότερη συντήρηση και έχει θεωρητικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Η διάσταση του infrared είναι σημαντικά μεγαλύτερη και χωράει να θωρακίζεις μια τεράστια tomahawk. Λόγω των μεγαλύτερων διαστάσεων του infrared, το αριστερό ράφι ΔΕΝ είναι αναδιπλούμενο στις SE. Τα χειριστήρια στις SE είναι φωτιζόμενα για να πουλάς μούρη στους φίλους σου και το δεξί ράφι έχει ενσωματωμένο ανοιχτήρι για τους ίδιους λόγους. Με όλες αυτές τις παροχές μπορείς να πεις αντίο στην ηλεκτρική σου κουζίνα, εκτός αν θες να βράζεις μακαρόνια και σάλτσα ταυτόχρονα σε 2 κατσαρόλες.

  • Napoleon Rogue 525 SE
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1519€ αυτή τη στιγμή

    Μέχρι εδώ μπόρεσα να τεντώσω το δικό μου budget και δεν το έχω μετανιώσει.

  • Napoleon Rogue 625 SE
    - με έναν επιπλέον καυστήρα από την παραπάνω και σχάρα 90 x 45
    - 2019€ αυτή τη στιγμή

  • Napoleon Phantom Rogue 425 SE
    - Όπως η 425 SE αλλά σε όλο μαύρο ματ φινίρισμα
    - Ανοξείδωτη σχάρα στο infrared μάτι αντί για μαντεμένια που έχουν οι υπόλοιπες SE
    - Διαφορετικό warming rack με τρυπες και υποδοχές αντί για την απλη σχάρα
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Επιπλέον 250€ δηλαδή για να φαντεζί διαφοροποιήσεις από το απλό αδερφάκι του

  • Υπάρχουν και οι σειρές Prestige και Prestige Pro που ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο οικονομικά. Προσφέρουν επιπλέον ανοξείδωτη σχάρα στο infrared, λίγο πιο χοντρές ανοξείδωτες σχάρες από τις SE, πλήρη σούβλα/μοτέρ μαζί με την ψησταριά, φώτα εντός και εκτός καπακιού, πρακτικότερους χώρους αποθήκευσης και ακόμη μεγαλύτερη εγγύηση.


Εμένα με κέρδισαν οι Napoleon με την 15ετή εγγύησή τους στα βασικότερα μέρη (στις Rogue) και υπαρείχαν λίγο στα σημεία (large infrared) για το budget που αποφάσισα να διαθέσω. Έχουν κυμματιστές σχάρες (χαρακτηριστικό της Napoleon) που στην αρχή νόμιζα θα μου τη σπάει, αλλά τελικά δεν το δίνω καθόλου σημασία. Με δεδομένο ότι κι εγώ ψήνω τακτικά για την οικογένεια και αν είμαστε γεροί για τα επόμενα 15 χρόνια να το χαρούμε, θα έχουμε κάνει τρελή απόσβεση. Η ηλεκτρική κουζίνα έχει μπει σε δεύτερη μοίρα και οι μαγειρικές δυνατότητες πλέον είναι πολλές παραπάνω με τα κατάλληλα gadgets (πλάκα ψησίματος, smoke box, smoking rack, pizza stone, σούβλα). Και το κερασάκι στην τούρτα είναι καμία μυρωδιά στο διαμέρισμα από μαγείρεμα μέσα = happy wife = happy life!

Φοβερή η αναλυσή σου!!! Σε ευχαριστώ πολύ. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο πιστεύω, οχι μόνο εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, schaliasos είπε

Infrared οταν λες αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, σωστά; https://www.amazon.co.uk/Cusimax-Electric-Portable-Infrared-Temperature/dp/B07KZY9BDQ/

Θεωρείς ότι θα υπάρχει θέμα ασφάλειας/κίνδυνος αν αντί για ενσωματωμένη πλαϊνή εστία προσαρμόσω ένα τέτοιο μάτι σε μία από τις πλαϊνές βάσεις; Επειδή αυτό λειτουργεί με ρεύμα και μπορεί να ζεσταίνεται αρκετα με προβληματίζει λίγο.

 

Και εμένα με προβληματίζει ότι είναι λίγο μικρή αλλά θυσίασα την επιφάνεια ψησίματος (που βρίσκω σε πιο φθηνές επιλογές) για το όνομα (ΒΚ/Weber). To θέμα είναι οτι για να ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος σε ΒΚ/Weber πρέπει να ανέβω και αρκετά στο ήδη ανεβασμένο budget. Ιδανικά δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 500-550 ευρώ.

 

  

Η γάστρα μας χωράει σίγουρα στην GEM 340. Για τα ταψιά ή θα ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος ή θα χρειαστεί να αγοράσουμε άλλα 🙂.

Πιο μοντέλο της ΒΚ έχεις; Είσαι ευχαριστημένος; 

Έχω ένα μοντέλο Broil mate του 2005, έχει lifetime warranty και έχει αποδειχθεί μεγάλο σκυλί 15 χρόνια τώρα.

Πρίν 2 χρόνια άλλαξα καπάκι, στήν εγγύηση, και σχάρες. Είναι σαν καινούργια!

Λέω να πάρω μια νέα, μόνο και μόνο για την σύνδεση με φυσικό αέριο, και αυτή να την πακετάρω για εξοχικό ή στη μάνα μου.

Είναι εξαιρετική, και να φανταστείς δεν χρησιμοποιούμε φούρνο στην κουζίνα 15 χρόνια τώρα! (Πέρα απο γλυκά και πίτες οπως είπα πιο πρίν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΣΚ έκανα μερικά ψησίματα ακόμα στη Napoleon. Μοσχάρι, λαιμό χοιρινό, μελιτζάνες, πιπεριές και μανιτάρια. Πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και την όλη λειτουργία της ψησταριάς, όσο την μαθαίνω τόσο καλύτερη μου φαίνεται.

Αυτή τη φορά η κρούστα βγήκε ακόμα καλύτερη σε σπαλομπριζόλα από ελληνική μοσχίδα. Το θέμα είναι ότι την έκοψε σαν τα μούτρα του ο χασάπης που ήταν παντελώς άσχετος (αναγκαστικά έπρεπε να πάω σε σούπερ μάρκετ), και επίσης την έβγαλα medium rare για να φάω εγώ και μετά την έβαλα το υπόλοιπο ξανά για να φάει η κυρία μου. Ο χασάπης την έκοψε τόσο χοντρή και ανομοιόμορφη που δεν ήθελα να πάρω άλλη μια μπριζόλα και αναγκαστικά την μοιραστήκαμε. Οι 2 πρώτες φωτογραφίες είναι από το αρχικό ψήσιμο, συνολικά 11 λεπτά (6 + 5 λεπτά στις πλευρές με ενδιάμεση αλλαγή στην κατεύθυνση) και άλλο 1 λεπτό όρθια στο κόκαλο, επάνω στον ακριανό καυστήρα που ήταν στο φουλ. Οι υπόλοιποι 3 καυστήρες ήταν στο μεσαίο προς χαμηλό γιατί έψηνα τα λαχανικά ταυτόχρονα. Η 3η φωτογραφία είναι μετά το 1ο ψήσιμο, αλλά είναι το εξωτερικό κομμάτι που ήταν πιο λεπτό και από την βιασύνη μου δεν την έκοψα και σωστά, γι αυτό φαίνεται λίγο κάπως. Η 4η φωτογραφία είναι μετά το 2ο ψήσιμο της ήδη κομμένης μπριζόλας.

Οι χοιρινές από λαιμό χθες βγήκαν πεντανόστιμες και φυσικά επειδή ήταν πολύ το λίπος η κρούστα έγινε λαχταριστή. Με εντυπωσίασε πάλι η απουσία αναφλέξεων, ίσως επειδή είναι καινούρια η ψησταριά, τι να πω. Πάντως τα λίπη τρέχουν συνέχεια στο ταψάκι, που έχει ήδη αρκετή ποσότητα. Συγκριτικά, στην Barbecook που είχα στα 10 χρόνια άδειασα μόνο μια φορά το κεσεδάκι που είχε για τα λίπη. Πάντα λίμναζαν τα λίπη στον πάτο και καθάριζα πριν από κάθε ψήσιμο για να αποφύγω την πυρκαγιά

Θα κάνω ακόμα 1-2 ψησίματα και θα κάνω rotation στους ανακλαστήρες, θα κάνω και ένα πρώτο καθάρισμα να δω πόσο εύκολο είναι.

20210109_150300065_iOS.jpg

20210109_150311401_iOS.jpg

20210109_151308689_iOS-1.jpg

20210109_153117452_iOS.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

έβαλα τους ανακλαστήρες της weber στο πλυντηριο πιάτων. Λαθος;

Διαπίστωσα -καθυστερημένα- οτι μάλλον δεν είναι inox και δεν είναι dishwasher safe.

Τους βάζετε πλυντήριο ή μονο χέρι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gdeli

Χθές έκανα καθαρισμό στην ψησταριά. Θα δείς οτι είναι πολύ έυκολη. Οπως είπες ολα πέφτουν στο ταψάκι. Και σου δίνει να βάλεις "χέρι" παντού και εύκολα.

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Οσον αφορά τις αναφλέξεις, έχω ψήσει 3 φορές παϊδάκια αρνίσια και δεν είχα καμία. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Καλημέρα παιδιά,

έβαλα τους ανακλαστήρες της weber στο πλυντηριο πιάτων. Λαθος;

Διαπίστωσα -καθυστερημένα- οτι μάλλον δεν είναι inox και δεν είναι dishwasher safe.

Τους βάζετε πλυντήριο ή μονο χέρι;

 

Από το site της Weber: "We also don’t recommend putting Flavorizer Bars in your dishwasher. The amount of debris they release could cause your drain to clog."

Άρα δεν νομίζω να έχεις θέμα, κοίτα το φίλτρο του πλυντηρίου σου μήπως έχει βουλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

 

  • Υπάρχουν και οι σειρές Prestige και Prestige Pro που ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο οικονομικά. Προσφέρουν επιπλέον ανοξείδωτη σχάρα στο infrared, λίγο πιο χοντρές ανοξείδωτες σχάρες από τις SE, πλήρη σούβλα/μοτέρ μαζί με την ψησταριά, φώτα εντός και εκτός καπακιού, πρακτικότερους χώρους αποθήκευσης και ακόμη μεγαλύτερη εγγύηση.

Στις prestige & pretige pro, που διατίθενται στην ευρωπαϊκή αγορά, δυστυχώς δεν περιλαμβάνουν την σούβλα και το μοτέρ στη τιμή.

4 ώρες πριν, schaliasos είπε

Φοβερή η αναλυσή σου!!! Σε ευχαριστώ πολύ. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο πιστεύω, οχι μόνο εμένα.

Από την στιγμή που έχεις/θέλεις να διαθέσεις συγκεκριμένο ποσό, ξεκίνα να αποκλείεις τις ψησταριές που δεν είναι στα χρήματα αυτά. Από εκεί και πέρα δες τις ψησταριές που είναι εντός του ποσού αυτού και κατέληξε σε 2-3, ώστε να επιλέξεις την μια που θα πάρεις. Το ξαναλέω ότι είναι πολύ σημαντικό να τις δεις κι από κοντά.

Μεγάλο κριτήριο θα πρέπει να είναι και η εγγύηση που διαθέτει. Επιπλέον εκτός  από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε ψησταριάς, είναι εξίσου σημαντικό να καταλάβεις και την ποιότητα κατασκευής. Ίδιου μεγέθους ψησταριά μπορεί να ζυγίζει 50 κιλά σε μια εταιρία και 30 ή 70 κιλά σε μια άλλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

 

 

Ήμουν ακριβώς στη θέση σου για καιρό και τα παιδιά εδώ μου άνοιξαν πραγματικά τα μάτια. Πλέον είμαι κάτοχος Napoleon Rogue 525 SE και δεν έχω μετανιώσει στιγμή για την επιλογή μου. Αξίζει το κόπο να καθίσεις και να διαβάσεις και τα υπόλοιπα μηνύματα για να κάνεις την επένδυσή σου με σιγουριά και όχι στην τύχη.

Να ξέρεις καταρχήν ότι οι διαφορές σε Broil King / Weber / Napoleon είναι μικρές στο ίδιο ύψος τιμών και δεν πρόκειται να απογοητευτείς με καμία.

Για να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται, δεν θα κάνω συγκρίσεις μεταξύ των παραπάνω, αλλά έχοντας ψάξει τις επιλογές της Napoleon παραθέτω συγκεντρωτικά τι παρέχουν:

  • Napoleon Rogue 365
    - Το entry level στα gas grills της εταιρίας
    - 599€ αυτή τη στιγμή
    - 2 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 45 x 51

    ΟΚ για μια οικογένεια, αλλά θα σε ζορίσει σε ψησίματα για μεγαλύτερες παρέες λόγω μεγέθους. Επίσης λόγω μεγέθους περιορίζεσαι για δυνατότητα indirect ψησιματος επειδή δεν έχεις αρκετό χώρο μακριά από τη φωτιά για μεγάλα ταψιά. Η απουσία πλαϊνού ματιού προφανώς δεν σου επιτρέπει να απεξαρτηθείς από την ηλεκτρική σου κουζίνα.

  • Napoleon Rogue 365 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 699€ αυτή τη στιμή

    Οι τιμές των Napoleon Rogue στην Ελλάδα πάνε +100€ για το πλαΙνό μάτι που κατά τη γνώμη μου δεν είναι πολύ. Θα μπορούσες να αγοράσεις ένα αυτόνομο μάτι με τα μισά ή λιγότερα χρήματα και να το έχεις κάπου δίπλα, αλλά στα μοντέλα SB γλιτώνεις χώρο αφού και το ράφι με το μάτι είναι αναδιπλούμενο.

  • Napoleon Rogue 425
    - 3 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 60 x 45
    - 739€ αυτή τη στιγμή

    Σαφώς καλύτερη επιλογή για μεγαλύτερα ψησίματα και περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω του έξτρα καυστήρα και της μεγαλύτερη επιφάνειας. Και μια άχρηστη πληροφορία: τα νούμερα στα μοντέλα των Napoleon είναι η επιφάνεια ψησίματός τους σε τετραγωνικές ίντσες!

  • Napoleon Rogue 425 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 839€ αυτή τη στιμή

    Τουλάχιστον από εδώ και πάνω θα άρχιζα να βλέπω στη θέση σου αν ήθελα να καλύψω τις ανάγκες που περιγράφεις

  • Napoleon Rogue 525
    - 4 καυστήρες χωρίς πλαϊνό μάτι
    - Σχάρα 73 x 45
    - 939€ αυτή τη στιγμή

    Ακόμη μεγαλύτερη άνεση για μεγάλες μαζώξεις, χωράει μεγαλύτερη σούβλα και έχεις περισσότερες επιλογές indirect cooking λόγω των 4 καυστήρων.

  • Napoleon Rogue 525 SB
    - Ίδια με την προηγούμενη με επιπλέον πλαϊνό μάτι
    - 1039€ αυτή τη στιμή

  • Napoleon Rogue 425 XT
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1049€ αυτή τη στιγμή

    Τεράστια αναβάθμιση το πλαΪνό μάτι σε infrared. Εγώ έχω ενθουσιαστεί! Να σου πω ότι στο infrared μπορείς είτε να ψήσεις επάνω απευθείας (έχει σχάρα) είτε να βάλεις δικό σου σκεύος να μαγειρέψεις. Πιάνει τρελές θερμοκρασίες πολύ γρήγορα και πετυχαίνεις φοβερό searing σε δευτερόλεπτα. Επίσης οι XT έχουν inox φινίρισμα στο εξωτερικό τους αντί για enameled επίστρωση (αυτό είναι θέμα γούστου, δεν επηρεάζει λειτουργικά κάπου, φαίνονται οι λεκέδες περισσότερο όμως).

  • Napoleon Rogue 525 XT
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1299€ αυτή τη στιγμή

    Τα οφέλη που προαναφέρθηκαν του έξτρα καυστήρα / μεγαλύτερης επιφάνειας σε συνδυασμό με το infrared πλαϊνό μάτι είναι πολύ δελεαστικός συνδυασμός και σοβαρό οικονομικό πλήγμα!

  • Napoleon Rogue 625 XT
    - 5 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    26x23
    - Σχάρα 90 x 45
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Αυτή η διάσταση είναι νομίζω εάν θες παράλληλα με τη δουλειά σου να ανοίξεις και μαγαζί με ψητά ή αν η παρέα των φίλων που χωράνε σπίτι σου τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο...

  • Napoleon Rogue 425 SE
    - 3 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 60 x 45
    - 1349€ αυτή τη στιγμή

    Η αναβάθμιση στην SE από τη σειρά XT είναι ότι υπάρχει πίσω καυστήρας που διευκολύνει πολύ το ψήσιμο σε σούβλα. Επίσης η κυρίως σχάρα είναι ανοξείδωτη που χρειάζεται πολύ λιγότερη συντήρηση και έχει θεωρητικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Η διάσταση του infrared είναι σημαντικά μεγαλύτερη και χωράει να θωρακίζεις μια τεράστια tomahawk. Λόγω των μεγαλύτερων διαστάσεων του infrared, το αριστερό ράφι ΔΕΝ είναι αναδιπλούμενο στις SE. Τα χειριστήρια στις SE είναι φωτιζόμενα για να πουλάς μούρη στους φίλους σου και το δεξί ράφι έχει ενσωματωμένο ανοιχτήρι για τους ίδιους λόγους. Με όλες αυτές τις παροχές μπορείς να πεις αντίο στην ηλεκτρική σου κουζίνα, εκτός αν θες να βράζεις μακαρόνια και σάλτσα ταυτόχρονα σε 2 κατσαρόλες.

  • Napoleon Rogue 525 SE
    - 4 καυστήρες + infrared πλαϊνό μάτι
    - Πίσω καυστήρας για σούβλα
    - Διάσταση σχάρας του infrared
    37x24
    - Ανοξείδωτες σχάρες αντί για μαντεμένιες που έχουν οι προηγούμενες σειρές
    - Σχάρα 73 x 45
    - 1519€ αυτή τη στιγμή

    Μέχρι εδώ μπόρεσα να τεντώσω το δικό μου budget και δεν το έχω μετανιώσει.

  • Napoleon Rogue 625 SE
    - με έναν επιπλέον καυστήρα από την παραπάνω και σχάρα 90 x 45
    - 2019€ αυτή τη στιγμή

  • Napoleon Phantom Rogue 425 SE
    - Όπως η 425 SE αλλά σε όλο μαύρο ματ φινίρισμα
    - Ανοξείδωτη σχάρα στο infrared μάτι αντί για μαντεμένια που έχουν οι υπόλοιπες SE
    - Διαφορετικό warming rack με τρυπες και υποδοχές αντί για την απλη σχάρα
    - 1599€ αυτή τη στιγμή

    Επιπλέον 250€ δηλαδή για να φαντεζί διαφοροποιήσεις από το απλό αδερφάκι του

  • Υπάρχουν και οι σειρές Prestige και Prestige Pro που ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο οικονομικά. Προσφέρουν επιπλέον ανοξείδωτη σχάρα στο infrared, λίγο πιο χοντρές ανοξείδωτες σχάρες από τις SE, πλήρη σούβλα/μοτέρ μαζί με την ψησταριά, φώτα εντός και εκτός καπακιού, πρακτικότερους χώρους αποθήκευσης και ακόμη μεγαλύτερη εγγύηση.


Εμένα με κέρδισαν οι Napoleon με την 15ετή εγγύησή τους στα βασικότερα μέρη (στις Rogue) και υπαρείχαν λίγο στα σημεία (large infrared) για το budget που αποφάσισα να διαθέσω. Έχουν κυμματιστές σχάρες (χαρακτηριστικό της Napoleon) που στην αρχή νόμιζα θα μου τη σπάει, αλλά τελικά δεν το δίνω καθόλου σημασία. Με δεδομένο ότι κι εγώ ψήνω τακτικά για την οικογένεια και αν είμαστε γεροί για τα επόμενα 15 χρόνια να το χαρούμε, θα έχουμε κάνει τρελή απόσβεση. Η ηλεκτρική κουζίνα έχει μπει σε δεύτερη μοίρα και οι μαγειρικές δυνατότητες πλέον είναι πολλές παραπάνω με τα κατάλληλα gadgets (πλάκα ψησίματος, smoke box, smoking rack, pizza stone, σούβλα). Και το κερασάκι στην τούρτα είναι καμία μυρωδιά στο διαμέρισμα από μαγείρεμα μέσα = happy wife = happy life!

Καλησπέρα και ευχαριστώ και εγώ για την ανάλυση, βοηθάει πολύ αλλά μου "βγάζει" κάποιες ερωτήσεις 

1. Είναι προτιμότερο 3 καυστήρες ή 2 + πλαϊνό μάτι?

2. Οι 2 καυστήρες δεν επαρκούν για 4μελη οικογένεια? 

3. Ο 3ος καυστήρας βελτιώνει και τους χρόνους ψησίματος στα λίγα κρέατα ή είναι για indirect και -προφανώς- για περισσότερα κρέατα?

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skskre είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ και εγώ για την ανάλυση, βοηθάει πολύ αλλά μου "βγάζει" κάποιες ερωτήσεις 

1. Είναι προτιμότερο 3 καυστήρες ή 2 + πλαϊνό μάτι?

2. Οι 2 καυστήρες δεν επαρκούν για 4μελη οικογένεια? 

3. Ο 3ος καυστήρας βελτιώνει και τους χρόνους ψησίματος στα λίγα κρέατα ή είναι για indirect και -προφανώς- για περισσότερα κρέατα?

Ευχαριστώ πολύ 

1. Προσωπικη αποψη προτιμω 3 καυστηρες

2. Μια χαρα φτανουν οι 2 καυστηρες. Σκεψου οτι χωρανε ανετα 2 κιλα παϊδακια με τη μια.

3. σε καλες ψησταριες ειτε 2 ειτε 3 ειτε 4 καυστηρες, η μεγιστη θερμοκρασια που θα πιασεις θα ειναι η ιδια. Απλα με τους 3 καυστηρες εχεις μεγαλυτερη ευελιξία για μαγειρεματα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...