Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού ψήστες ! 
θελω να σας κάνω μια ερώτηση αρχάριου προφανως . Πρόκειται να χτίσω μια πέτρινη γωνία BBQ (νεροχύτη, πάγκος κτλ)  στην αυλή και θα ήθελα να βάλω μια σταθερή ψησταριά υγραερίου (όχι τροχήλατη) μιας και έχω παροχή υγραερίου στο σημείο και επίσης για λόγους αισθητικούς . 
Από ότι είδα υπάρχουν εντοιχιζόμενες ψησταριές υγραερίου αλλά είναι λίγες και πανάκριβες . Υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτώ μια κανονική τροχήλατη και απλά να μην την συναρμολογήσω πλήρως , αλλά να την ακουμπήσω πάνω στον πέτρινο πάγκο ;

Ξεκιναω με αυτή τη βασική απορία και θα επανέλθω αργότερα με τις ερωτήσεις επι της ουσίας γι να επιλέξω ψησταριά .

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2121

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά, γιατί στο κάτω μέρος έχεις τις αποστραγγίσεις.

Γιατί όμως δεν κάνεις νεροχύτη, πάγκο, ψυγειάκη απο κάτω, και να βάλεις και την ψησταριά χωρίς τα ράφια δίπλα?

Ετσι θα κάνω και εγώ στο εξοχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, laskos0 είπε

Χαιρετώ τους απανταχού ψήστες ! 
θελω να σας κάνω μια ερώτηση αρχάριου προφανως . Πρόκειται να χτίσω μια πέτρινη γωνία BBQ (νεροχύτη, πάγκος κτλ)  στην αυλή και θα ήθελα να βάλω μια σταθερή ψησταριά υγραερίου (όχι τροχήλατη) μιας και έχω παροχή υγραερίου στο σημείο και επίσης για λόγους αισθητικούς . 
Από ότι είδα υπάρχουν εντοιχιζόμενες ψησταριές υγραερίου αλλά είναι λίγες και πανάκριβες . Υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτώ μια κανονική τροχήλατη και απλά να μην την συναρμολογήσω πλήρως , αλλά να την ακουμπήσω πάνω στον πέτρινο πάγκο ;

Ξεκιναω με αυτή τη βασική απορία και θα επανέλθω αργότερα με τις ερωτήσεις επι της ουσίας γι να επιλέξω ψησταριά .

Ευχαριστώ  

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το παρακάτω

Έχε υπόψη σου ότι θα πρέπει να υπάρχει επαρκής εξαερισμός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομαδα.

Ειμαι σε αναζήτηση νεας ψησταριάς σε αντικατάσταση μιας Outback 15ετίας που έχει απαρχαιωθεί, αν και την παλευει ακόμη. Ειναι όμως πολύ basic μοντέλο με 2 καυστήρες μαντεμένιους, χωρίς καπάκι κτλ 

Ειχα ήδη αποφασίσει να πάω στην Campingaz 4 plus (ή και στην 3) εως ότου ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα. 

Πλέον νομίζω ότι θα πρέπει να αυξήσω το μπατζετ και να κινηθώ σε πιο επώνυμη και δοκιμασμένη καθώς δεν ειναι κάτι που αλλαζει καθε χρόνο.

Το τελικό μου lineup ειναι μεταξύ της Napoleon Rogue 425 (απλη ή SB) και της Weber spirit II 310 ή 320.

Διαπιστώνω ότι ενώ οι αρχικές τιμές των 2 συγκρινόμενων μοντέλων ειναι πανω κατω ίδιες, η Weber έχει μεγάλη διακύμανση ανα διαστήματα. Προφανώς έχει να κάνει με προωθητικές ή ξεστοκάρισμα κτλ.

Η Napoleon ειναι κουρσουμι ακλόνητη. Θεωρείτε ότι είναι πιθανό να γίνει κάτι στο άμεσο μέλλον ή αν υπάρχει περίπτωση να γίνει καποια έκπτωση στο κατάστημα (αντιπροσωπία ή αλλα)?

Εαν κάποιος έχει δουλέψει και τις 2, ποια θα θεωρούσε ότι είναι καλύτερη επιλογή, μιας και απ'οτι φαίνεται είναι πολύ παρόμοιας ποιότητας και απόδοσης, αρα μόνο στις λεπτομέρειες μπορεί να κριθεί το ματς.

Και κάτι τελευταίο. Θέλω να μπορώ να αντικαθιστώ την μια σχαρα με πλακα 2πλης όψης. Ειναι εύκολο να βρεθεί για τα μοντέλα αυτά ή θα τρεχω να κανω καστομιές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

ΥΓ. Εχει κανείς άποψη για την Campingaz που προανέφερα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laskos0 είπε

Χαιρετώ τους απανταχού ψήστες ! 
θελω να σας κάνω μια ερώτηση αρχάριου προφανως . Πρόκειται να χτίσω μια πέτρινη γωνία BBQ (νεροχύτη, πάγκος κτλ)  στην αυλή και θα ήθελα να βάλω μια σταθερή ψησταριά υγραερίου (όχι τροχήλατη) μιας και έχω παροχή υγραερίου στο σημείο και επίσης για λόγους αισθητικούς . 
Από ότι είδα υπάρχουν εντοιχιζόμενες ψησταριές υγραερίου αλλά είναι λίγες και πανάκριβες . Υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτώ μια κανονική τροχήλατη και απλά να μην την συναρμολογήσω πλήρως , αλλά να την ακουμπήσω πάνω στον πέτρινο πάγκο ;

Ξεκιναω με αυτή τη βασική απορία και θα επανέλθω αργότερα με τις ερωτήσεις επι της ουσίας γι να επιλέξω ψησταριά .

Ευχαριστώ  

ρίξε μια ματιά εδώ  νομίζω οτι  σε καλύπτει 101%
https://www.facebook.com/exivosbbq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsounis είπε

Καλησπέρα στην ομαδα.

Ειμαι σε αναζήτηση νεας ψησταριάς σε αντικατάσταση μιας Outback 15ετίας που έχει απαρχαιωθεί, αν και την παλευει ακόμη. Ειναι όμως πολύ basic μοντέλο με 2 καυστήρες μαντεμένιους, χωρίς καπάκι κτλ 

Ειχα ήδη αποφασίσει να πάω στην Campingaz 4 plus (ή και στην 3) εως ότου ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα. 

Πλέον νομίζω ότι θα πρέπει να αυξήσω το μπατζετ και να κινηθώ σε πιο επώνυμη και δοκιμασμένη καθώς δεν ειναι κάτι που αλλαζει καθε χρόνο.

Το τελικό μου lineup ειναι μεταξύ της Napoleon Rogue 425 (απλη ή SB) και της Weber spirit II 310 ή 320.

Διαπιστώνω ότι ενώ οι αρχικές τιμές των 2 συγκρινόμενων μοντέλων ειναι πανω κατω ίδιες, η Weber έχει μεγάλη διακύμανση ανα διαστήματα. Προφανώς έχει να κάνει με προωθητικές ή ξεστοκάρισμα κτλ.

Η Napoleon ειναι κουρσουμι ακλόνητη. Θεωρείτε ότι είναι πιθανό να γίνει κάτι στο άμεσο μέλλον ή αν υπάρχει περίπτωση να γίνει καποια έκπτωση στο κατάστημα (αντιπροσωπία ή αλλα)?

Εαν κάποιος έχει δουλέψει και τις 2, ποια θα θεωρούσε ότι είναι καλύτερη επιλογή, μιας και απ'οτι φαίνεται είναι πολύ παρόμοιας ποιότητας και απόδοσης, αρα μόνο στις λεπτομέρειες μπορεί να κριθεί το ματς.

Και κάτι τελευταίο. Θέλω να μπορώ να αντικαθιστώ την μια σχαρα με πλακα 2πλης όψης. Ειναι εύκολο να βρεθεί για τα μοντέλα αυτά ή θα τρεχω να κανω καστομιές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

ΥΓ. Εχει κανείς άποψη για την Campingaz που προανέφερα?

 

 

 

Και οι 2 εταιρείες που αναφέρεις, Napoleon & Weber, είναι πολύ δυνατές. Η προσωπική μου επιλογή ήταν να πάω σε Napoleon. Επειδή, όπως επίσης αναφέρεις, δεν είναι κάτι που θα αλλάζεις κάθε χρόνο, τουναντίον, θα σου πρότεινα να δεις και τι εγγυήσεις έχει η καθεμία.

Όσον αφορά τις προσφορές, θεωρώ ότι πλησιάζοντας το Πάσχα θα βγουν κάποιες. Από την άλλη αν δεν μπορείς/θέλεις να περιμένεις μέχρι τότε, καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη (αν είναι εφικτό) ή ένα τηλέφωνο στα καταστήματα. Για Napoleon, επικοινώνησε απευθείας με το Homing (https://homing.gr) και ζήτησε να μιλήσεις με τον Νικόλα.

Για Napoleon υπάρχει σίγουρα μαντεμένια πλάκα διπλής όψης που αντικαθιστά την μια σχάρα. https://www.skroutz.gr/c/2256/plakes_psisimatos/m/7877/Napoleon.html?o=napoleon&order_by=pricevat&order_dir=asc
Για Weber δεν γνωρίζω https://www.skroutz.gr/c/2256/plakes_psisimatos/m/1599/Weber.html?o=napoleon&order_by=pricevat&order_dir=asc

Εδώ μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στις Phantom


Το You έχει βάλει κάποιες ψησταριές σε λίγο καλύτερη τιμή https://www.you.gr/offers/ekptoseis/veranta-kipos-ergaleia-ekptoseis/veranta-kipos-ekptoseis?skumanufacturerid=2619,1977,2730

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, laskos0 said:

Χαιρετώ τους απανταχού ψήστες ! 
θελω να σας κάνω μια ερώτηση αρχάριου προφανως . Πρόκειται να χτίσω μια πέτρινη γωνία BBQ (νεροχύτη, πάγκος κτλ)  στην αυλή και θα ήθελα να βάλω μια σταθερή ψησταριά υγραερίου (όχι τροχήλατη) μιας και έχω παροχή υγραερίου στο σημείο και επίσης για λόγους αισθητικούς . 
Από ότι είδα υπάρχουν εντοιχιζόμενες ψησταριές υγραερίου αλλά είναι λίγες και πανάκριβες . Υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτώ μια κανονική τροχήλατη και απλά να μην την συναρμολογήσω πλήρως , αλλά να την ακουμπήσω πάνω στον πέτρινο πάγκο ;

Ξεκιναω με αυτή τη βασική απορία και θα επανέλθω αργότερα με τις ερωτήσεις επι της ουσίας γι να επιλέξω ψησταριά .

Ευχαριστώ  

1) τι παροχη αερίου? φυσικού ΔΕΠΑ ή προπάνιο μπουκάλα? πρόσεξε θελει άλλα στομια ετσι ?!!! (γινεται εύκολα  όμως)
2) αν είσαι (λιγο) μάστορας ολες κανουν. κοβεις ροδες ποδια ντουλάπια και κρατας το κυρίως. Ευκολο. (αλλα και να αγορασεις εντοιχισμένη δεν αλλαζει πολυ η τιμη).
3) ΒΑΣΙΚΟ αφήνεις 2 δαχτυλα εκατερωθεν δεξια αριστερα να "αναπνέει". Κάπου πρεπει να εκτονώνει την ολη ζέστη (λογικό?). Οι "εντοιχιζόμενες απλα έχουν γωνιακά στηριγματακια για αυτον το λογο ακριβώς, που πατανε πανω στον πετριμο-μαρμαρινο παγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Elderman_19730 το ματι 4.3Kw που ειχες αναφερει οτι ειναι πολυ δυνατο, πιστευεις θα επηρεαζεται πολυ απο τον αερα στο μπαλκονι;

https://www.skroutz.gr/s/25122123/Proton-GS01.html

Ή να κανουμε καμια πατεντα με υπερυθρο απο εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costas_ είπε

Δεν θελω να αλλαξω ραφι, σκεφτομουν μηπως παρω ενα αυτονομο ματι να υπαρχει.

2 φορες εχει τυχει να τηγανισω εξω μεσα σε ενα χρονο (ουτε μεσα τηγανιζω βασικα). Την πρωτη φορα ειχα μονο ενα μαντεμενιο τηγανι πανω στη σχαρα και στο φουλ την ψησταρια και τηγανισα χωρις προβλημα. Την δευτερη φορα δοκιμασα με μαντεμενια γαστρα και πιο πολλες πατατες, με δυο καυστηρες αναμενους μονο γιατι εψηνα indirect ταυτοχρονα κατι μπριζολες, και δεν ειχε δυναμη σωστη να τηγανισει. Βεβαια ανοιγοκλεινα το καπακι συνεχεια. Ωραιες βγηκαν οι πατατες (αφου ηταν Ναξου :P) αλλα τραβηξαν πολυ λαδι και εκαναν πολυ ωρα να γινουν. ΑΝ το ειχα βαλει απευθειας πανω στους ανακλαστηρες απο την τρυπα του GBS ισως γινοταν πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, costas_ είπε

τρελή λύση. εμένα νομιζω με βολεύει. θα πάω να δω αν ταιριάζει η διάστασή του με τη δική μου και αν ειναι θα το πάρω. το μόνο που με προβληματίζει είναι αν αρκετά ισχυρό.

Αλλά 1,9 kw για καμια πατάτα που το θέλω εγώ φανταζομαι δεν θα εχει θέμα.

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

@Elderman_19730 το ματι 4.3Kw που ειχες αναφερει οτι ειναι πολυ δυνατο, πιστευεις θα επηρεαζεται πολυ απο τον αερα στο μπαλκονι;

https://www.skroutz.gr/s/25122123/Proton-GS01.html

Ή να κανουμε καμια πατεντα με υπερυθρο απο εξωτερικο;

 κατα τη γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι η επαγωγική εστία , το μάτι που αναφέρεις όπως και το άλλο που αναφέρεις costas είναι καλές προτασεις έχουν όμως ενα μειονέκτιμα αυτό το οτι επιρεάζονται απο τον αερα , ένα μικρό ρευμα αερος  είναι ικανό να χασει μεγάλο μερος απο την  ισχύ του  ,  εκτός εαν  το σημείο που  βρίσκετε είναι απάνεμο  ,  αλλά και πάλι η επαγωγική εστία  είναι πολύ ποιο γρήγορη , όσο για το υπέρυθρο  αστο καλύτερα  δεν είναι για αυτή τη δουλεία
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 κατα τη γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι η επαγωγική εστία , το μάτι που αναφέρεις όπως και το άλλο που αναφέρεις costas είναι καλές προτασεις έχουν όμως ενα μειονέκτιμα αυτό το οτι επιρεάζονται απο τον αερα , ένα μικρό ρευμα αερος  είναι ικανό να χασει μεγάλο μερος απο την  ισχύ του  ,  εκτός εαν  το σημείο που  βρίσκετε είναι απάνεμο  ,  αλλά και πάλι η επαγωγική εστία  είναι πολύ ποιο γρήγορη , όσο για το υπέρυθρο  αστο καλύτερα  δεν είναι για αυτή τη δουλεία
 

Aυτο σκεφτομουν και γω και το εγραψα χτες, οτι ισως ειναι η καλυτερη λυση ενα επαγωγικο. Αλλα εκει παμε σε ηλεκτρικο υποχρεωτικά.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...