Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, birel-motosport said:

Έκανα το πρώτο ψήσιμο αλλά στο τελείωμα δεν είχε πολλή δύναμη η ψησταρια και παρατήρησα αυτό στην μπουκάλα

 

 

IMG_20210213_201030.jpg

Πιθανολογώ ότι η μπουκάλα περιείχε μείγμα βουτανιου-προπανίου και είσαι σε περιοχή με πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Αν ισχύουν αυτά είναι φυσικό.  Ή περιμένεις να βελτιωθεί ο καιρός (αύξηση θερμοκρασίας) ή αλλάζεις την φιάλη με φιάλη καθαρού προπανιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Πιθανολογώ ότι η μπουκάλα περιείχε μείγμα βουτανιου-προπανίου και είσαι σε περιοχή με πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Αν ισχύουν αυτά είναι φυσικό.  Ή περιμένεις να βελτιωθεί ο καιρός (αύξηση θερμοκρασίας) ή αλλάζεις την φιάλη με φιάλη καθαρού προπανιου. 

Ναι δεν είναι καθαρό προπάνιο και σήμερα έχει 10 βαθμούς έξω

Δηλαδή πάω στην πετρογκάζ και ζητάω καθαρό προπάνιο

Άλλαξα μία μπουκάλα με μία καινούργια πάλι το ίδιο μείγμα και τώρα πήγε 320 βαθμούς

Μάλλον από την πολύ ώρα χρήσης και τη χαμηλή θερμοκρασία αυτή πάγωσε και δεν μπορούσε να δώσει αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, didaskalop said:

Πιθανολογώ ότι η μπουκάλα περιείχε μείγμα βουτανιου-προπανίου και είσαι σε περιοχή με πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Αν ισχύουν αυτά είναι φυσικό.  Ή περιμένεις να βελτιωθεί ο καιρός (αύξηση θερμοκρασίας) ή αλλάζεις την φιάλη με φιάλη καθαρού προπανιου.

Μέχρι ποια ελάχιστη θερμοκρασία μπορείς να ψήσεις με μείγμα; Σήμερα έβαλα να ψήσω δύο μπριζόλες ενώ χιόνιζε και δεν μου πέρασε από το μυαλό μήπως δεν πρέπει να την ανάψω. Υπάρχει κίνδυνος αν πέσει πολύ η θερμοκρασία ή απλά πέφτει η απόδοση της ψησταριάς όταν έχει μείγμα;

Παραδόξως έφτασε μέχρι και 340 βαθμούς με 0 εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zanskou είπε

Καλορίζικες παιδιά. Καλά ψησιματα !

να ρωτήσω κάτι «αιρετικό» 

ψωμι εχει δοκιμάσει κανεις να ψήσει; Έχω τη εντύπωση ότι σε bbq με τρεις καυστήρες αν είναι αναμμένοι οι δυο και το ψωμί πάνω σε μαντέμι η κάτι αντίστοιχο στη μέση μάλλον θα γίνει καλύτερο από φούρνο. 

Οταν θα κανεις ψωμι στο bbq δεν θα θελεις να δοκιμασεις αλλο ψωμι.

Καθε εβδομαδα κανω εδω και 14 μηνες. Οχι σε μαντεμι , αλλα πανω σε πετρινη πλακα για πιτσα.

Δεν παιζει ρολο ποσους καυστηρες θα λειτουργεις , αλλα η θερμοκρασια να ειναι  σταθερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, schaliasos said:

Μέχρι ποια ελάχιστη θερμοκρασία μπορείς να ψήσεις με μείγμα; Σήμερα έβαλα να ψήσω δύο μπριζόλες ενώ χιόνιζε και δεν μου πέρασε από το μυαλό μήπως δεν πρέπει να την ανάψω. Υπάρχει κίνδυνος αν πέσει πολύ η θερμοκρασία ή απλά πέφτει η απόδοση της ψησταριάς όταν έχει μείγμα;

Παραδόξως έφτασε μέχρι και 340 βαθμούς με 0 εξωτερική θερμοκρασία.

Το είχε εξηγήσει πολύ διεξοδικά κάποιος αρκετές σελίδες πίσω. Εχει να κανει με το σημείο βρασμού του κάθε αερίου και την διάρκεια χρήσης.  Εν κατακλείδι το βουτάνιο με σημείο βρασμού τους -2 βαθμούς προτιμάται καλοκαίρι,  ενώ το προπανιο με -45 βαθμούς είναι καλύτερο για ψυχρές περιοχές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, skskre said:

Σε πόσο καιρό παρέλαβες? Εγώ θέλω για κλειστά πλαϊνά και υπάρχει μόνο Γερμανία- απο Αμερική δεν το χα σκεφτεί-

Το είδα οτι είναι πολύ φθηνότερα  αλλά θεωρούσα οτι με το τελωνείο δε συμφέρει, θα το κοιτάξω.

Τώρα το τσέκαρα μου  βγάζει 101$😢😢😢

Μετά από 2 εβδομάδες έφτασε.

https://www.amazon.com/gp/product/B0817CY981 Από εδώ την πήρα εγώ αν ενδιαφέρεσαι. Τώρα βγαίνει στα 89 δολλάρια σύνολο ενώ όταν την πήρα είχε 77. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Οταν θα κανεις ψωμι στο bbq δεν θα θελεις να δοκιμασεις αλλο ψωμι.

Καθε εβδομαδα κανω εδω και 14 μηνες. Οχι σε μαντεμι , αλλα πανω σε πετρινη πλακα για πιτσα.

Δεν παιζει ρολο ποσους καυστηρες θα λειτουργεις , αλλα η θερμοκρασια να ειναι  σταθερη.

thanks. θα το δοκιμασω οπωσδήποτε.και σήμερα αυτό ήθελα να κάνω αλλά είχα ετοιμάσει και κρέατα.

Αυτό για τους καυστήρες το λέω με τη λογική μην αρπάξει από κάτω μεχρι να ψηθεί το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, schaliasos είπε

Μετά από 2 εβδομάδες έφτασε.

https://www.amazon.com/gp/product/B0817CY981 Από εδώ την πήρα εγώ αν ενδιαφέρεσαι. Τώρα βγαίνει στα 89 δολλάρια σύνολο ενώ όταν την πήρα είχε 77. 

Εγώ ψάχνω αυτή τώρα είναι μη διαθεσιμη..

 https://us.amazon.com/Napoleon-Grills-61426-Premium-Grill/dp/B077SQ8J16?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B077SQ8J16&pd_rd_r=1J905F564Q0TH9JKKA3A&pd_rd_w=MenQO&pd_rd_wg=TZ3RI&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, schaliasos είπε

Μετά από 2 εβδομάδες έφτασε.

https://www.amazon.com/gp/product/B0817CY981 Από εδώ την πήρα εγώ αν ενδιαφέρεσαι. Τώρα βγαίνει στα 89 δολλάρια σύνολο ενώ όταν την πήρα είχε 77. 

Δεν ταιριάζει κάποια από Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Δεν ταιριάζει κάποια από Ελλάδα? 

υπάρχει αλλά εχει 100 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/23959266/Napoleon-Κάλυμμα-Ψησταριάς-για-Rogue-425-61427.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα ένα κατεψυγμένο ζυμάρι που είχα, ψηθηκε σε φούρνο στο μαντεμενιο σκεύος της lodge. Καμία σχέση με τη φρέσκια ζύμη ψημένη στο ooni. Καλύτερη βέβαια από τις αγοραστες... Οπότε για μια ώρα ανάγκης είναι μια χαρά λύση το κατεψυγμένο ζυμάρι. Σε 3 ώρες είχε ξεπαγωσει.

FB_IMG_1613250500584.jpg

FB_IMG_1613250504042.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα δοκίμασα ένα κατεψυγμένο ζυμάρι που είχα, ψηθηκε σε φούρνο στο μαντεμενιο σκεύος της lodge. Καμία σχέση με τη φρέσκια ζύμη ψημένη στο ooni. Καλύτερη βέβαια από τις αγοραστες... Οπότε για μια ώρα ανάγκης είναι μια χαρά λύση το κατεψυγμένο ζυμάρι. Σε 3 ώρες είχε ξεπαγωσει.

FB_IMG_1613250500584.jpg

FB_IMG_1613250504042.jpg

-πάνω κατω αντισταση στο τερμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

γινεται κ ειναι καλυτερο αλλα πιο μπελαλίδικο. πρεπει να προσεχεις την υγρασια,  αμα το βρεις.. γινεται πολυ καλυτερο.

 οταν εκανα ,γτ βαρεθηκα λογο ευκολιας φουρνου, εβαζα ενα μικρο ταψακι νερο συχρονος κ στα 20 λεπτα στο τελος το αφαιρουσα αλλα εχει να κανει κ με τη συνταγή ποσο υγρασια εχει ηδη η ζυμη 

Σε φούρνο που ψήνω ψωμί το κάνω μέσα σε γάστρα για να κρατάει υγρασία. Θα δοκιμάσω και στο bbq. Θα έχει καμία διαφορά πιστευεις?

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

-πάνω κατω αντισταση στο τερμα ;

Ζέσταμα ο φούρνος στο τέρμα και μετά μόνο πάνω αντίσταση όταν την έβαλα μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Έλεγα για καμιά εκτός από napoleon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Έλεγα για καμιά εκτός από napoleon. 

Αν θα αποθηκεύεται με ανοιχτά τα πλαϊνά  μπορείς να βρεις στο amazon με περίπου 40€. Εγω θέλω μια μικρότερη γιατί σκοπεύω να την εχω με κλειστά τα πλαϊνά.... Επίαης, για weber υπάρχουν πολλές για Napoleon πολύ λιγότερες 

Επεξ/σία από skskre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...