Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόνο ινοξ στα ακριβα μοντελα στη βροχη κ πας ψηλα. ακόμα κ αυτες των 700 εχουν πολλα σημεία βαμμένο σιδερικό καλύτερης ποιοτητας φυσικά αλλα με το καιρο κ αυτο γεια σας ίσως οχι σε 2 3 χρονιά αλλά σε 5

δεν ειναι καθαρο μαντεμι.. αμα δεις κανονικο μαντεμι κ το χρησημοποιησεις μονο τοτε θα καταλάβεις κ θα μπορεις να το διακρίνεις  

γενικα αυτα τα φθηνά μαντέμια ειναι σαν τις μπάρες δημητριακών τις healthy που λενε πχ με βρόμη κ αμα διαβασεις συστατικά ξερω γω λενε 15% βρωμη κ 10 κιλα ζαχαρη. Ε ετσι κ αυτα παιζει να ειναι 35% μαντεμι κ το υπόλοιπο προσμείξεις κ επίστρωσή η οποια θα φθαρεί με το καιρο κ το καθάρισμα. 

πάντως για τα λευτα τις η συγκεκριμενη ειναι πολυ τιμια, εχω την ιδια με 2 καυστήρες να κάθετε. 

 

για μενα έτσι οπως το θέτεις πας σε νατεριαλ κ πας κ φτιαχνεις μια σχαρα ινοξ σε σιδερα με 100-150 ε η οποια θα σου μεινει μια ζωη κ αν θες πλακα μαντεμι παρε αργοτερα μια επώνυμη (που ειναι ακριβές) κ τις βαζεις οταν τις χρειαστείς  πανω απο τις σχαρες κ κανεις τη δουλειά σου που κ αυτη αμα τη συντηρεις σωστα θα σου μεινει μια ζωη

ακομα κ ψησταριά να αλλάξεις σε βαθος χρόνου αυτα τα 2 θα σου μείνουν 

 

edit: α .. ο κάδος στη συγκεκριμένη είναι συρταροτος κ βγαίνει 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1944

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

@paylidis ακυρο οσα εγραψα νομιζα μιλουσες για την Kenton 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-doro-kouponi-gia-ena-dorean-gemisma-fialis-kai-ton-ruthmisti-ugraeriou-62209602

 

οχι μη πας με τη καμια στην alton πεταμενα λευτα απο ολες τις αποψεις , πήγαινε οταν ανοιξουν να τις δεις απο κοντα ειναι ημερα με τη νυχτα alton vs kenton της naterial. η alton μοιαζει τραγινη μπροστα την kenton

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

ψαξε βρες κανενα καλο μοντελο ινοξ απο Γερμανια και φερε και βαλε και μια κουκουλα. 

Έχεις κανένα λινκ από Γερμανία; Αν κ δε νομίζω να είναι ούτε καν στο διπλάσιο από το budget μου...

 

κουκουλα δε παίζει, έχω και είτε την έπαιρνε ο αέρας και την έβρισκα στο δρόμο είτε (όταν την έδενα πάνω στη ψησταριά) έκανε βόλτες η ψησταριά με τη κουκούλα στο μπαλκόνι... μια φορά μάλιστα είχανε ρίξει κ σέρνανε κ την κλασσικη coralgas φιάλη 😅


για κάτι unimac που παίζουν γύρω στα 200 κ αναφέρουν μαντεμενια σχάρα;;

Μόλις τώρα, sndev είπε

@paylidis ακυρο οσα εγραψα νομιζα μιλουσες για την Kenton 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-doro-kouponi-gia-ena-dorean-gemisma-fialis-kai-ton-ruthmisti-ugraeriou-62209602

 

οχι μη πας με τη καμια στην alton πεταμενα λευτα απο ολες τις αποψεις , πήγαινε οταν ανοιξουν να τις δεις απο κοντα ειναι ημερα με τη νυχτα alton vs kenton της naterial. η alton μοιαζει τραγινη μπροστα την kenton

Πάνω που θα ρωτούσα τη διαφορά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

κουκουλα δε παίζει, έχω και είτε την έπαιρνε ο αέρας και την έβρισκα στο δρόμο είτε (όταν την έδενα πάνω στη ψησταριά) έκανε βόλτες η ψησταριά με τη κουκούλα στο μπαλκόνι... μια φορά μάλιστα είχανε ρίξει κ σέρνανε κ την κλασσικη coralgas φιάλη 😅

Τόσο πολύ αέρα?

 

Να προτείνω κάτι διαφορετικό? Υπάρχει ελληνική εταιρεία που φτιάχνει ανοξείδωτες αλλά σε μορφή για να την βάλεις σε πάγκο/τραπέζι. Πολλές μάλιστα διαθέτουν και έξτρα μάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τόσο πολύ αέρα?

 

Να προτείνω κάτι διαφορετικό? Υπάρχει ελληνική εταιρεία που φτιάχνει ανοξείδωτες αλλά σε μορφή για να την βάλεις σε πάγκο/τραπέζι. Πολλές μάλιστα διαθέτουν και έξτρα μάτι. 

Τουλάχιστον 250 μέρες το χρόνο δε μπορείς να σταθείς... κ τώρα που μιλάμε την έχει μετακινήσει σχεδόν έναμισι μέτρο από εχθές που έψησα κ την μάζεψα. 
καλη ιδέα η ανοξείδωτη αλλά δεν έχω πάγκο κλπ κ είναι νοικιασμένο το σπίτι όποτε δε θέλω πολλες μετατροπές...

 

μετα είπα μήπως περίμενα καμία Weber τριών καυστήρων να πέσει σε καμία προσφορά κάτω από 500 αλλά εάν είναι να δώσω τόσα λεφτά κ να ρημάξει τα λυπάμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω παντως οτι η spirit θα αντεξει και χωρις κουκουλα. Νομιζω ομως οτι δεν εχει ταψι απο κατω να φευγει. Ταψι εχει η genesis η οποια βγαινει και σε ανοξειδωτη genesis II s-310. Σε napoleon/broilking δεν ξερω ποια εχει ταψι και ποια βγαινει ανοξειδωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω νομιζω παντως οτι η spirit θα αντεξει και χωρις κουκουλα. Νομιζω ομως οτι δεν εχει ταψι απο κατω να φευγει. Ταψι εχει η genesis η οποια βγαινει και σε ανοξειδωτη genesis II s-310. Σε napoleon/broilking δεν ξερω ποια εχει ταψι και ποια βγαινει ανοξειδωτη.

 

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@paylidis παρε μια spirit και μια κουκουλα και θα εισαι αρχοντας!

H spirit εφόσον δεν εχει ταψι που να βγαινει απο κατω αποκλειστηκε. Το ταψι ειναι μεγαλη ανεση στο καθαρισμα σε σχέση με το κυρτο καδο που μου εχει φαει τα συκώτια καθαρίζοντας 6 χρονια τώρα...

Η Genesis που έχει παει πολυ ψηλα για τη τσεπη μου οποτε παπαλα...

 

Οποτε κρατάω το αρχικω budget/scenario ~200€ και θα εκτιμουσα ιδιαίτερα προτάσεις... Καλη χρυση η weber αλλα δε τα δινω ειναι πολλα τα λεφτα για να παρω κατι όπως το θέλω και να το τρώει η βροχή και το αγιάζι, εαν ειχα μονοκατοικία+αποθηκη να τη βαζω μεσα θα πηγαινα ασυζητητι εκει... Σε αυτό το ποσο σαφώς και δε περιμενω ανοξειδωτες (οι λαμαρινες μπορει να εχουν τόσο απο μόνες τους :P )

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

H spirit εφόσον δεν εχει ταψι που να βγαινει απο κατω αποκλειστηκε. Το ταψι ειναι μεγαλη ανεση στο καθαρισμα σε σχέση με το κυρτο καδο που μου εχει φαει τα συκώτια καθαρίζοντας 6 χρονια τώρα...

Η Genesis που έχει παει πολυ ψηλα για τη τσεπη μου οποτε παπαλα...

 

Οποτε κρατάω το αρχικω budget/scenario ~200€ και θα εκτιμουσα ιδιαίτερα προτάσεις... Καλη χρυση η weber αλλα δε τα δινω ειναι πολλα τα λεφτα για να παρω κατι όπως το θέλω και να το τρώει η βροχή και το αγιάζι, εαν ειχα μονοκατοικία+αποθηκη να τη βαζω μεσα θα πηγαινα ασυζητητι εκει... Σε αυτό το ποσο σαφώς και δε περιμενω ανοξειδωτες (οι λαμαρινες μπορει να εχουν τόσο απο μόνες τους :P )

Η Spirit (τουλάχιστον η Ε-330 που έχω) έχει μια χαρά ταψί, το οποίο καθαρίζει πανεύκολα και οδηγεί και τα λίπη στο αλουμινένιο ταψάκι ακόμη πιο κάτω.. νομίζω πρέπει να εέγξεις τις προδιαγραφές κάθε ψησταριάς για να βρεις αυτή ακριβώς που σε καλύπτει.

Επίσης, για την κουκούλα, ίσως μία λύση να είναι πιο πατεντιάρικη: να βιδώσεις στη βάση της ψησταριάς κρίκους και από εκεί να περάσεις καραμπίνερ. Στην κουκούλα να ράψεις στο κάτω μέρος ενίσχυση, ένα διπλό μουσαμά (για να μην σκιστεί) και στα σημεία των καραμπίνες να έχεις κρίκους (ή κρίκους με καραμπίνερ). Την σκεπάζεις, την ασφαλίζεις και είσαι ήσυχος. Σαν λύση δεν θα σου κοστίσει πάνω από 10-20€. Βάζεις και ένα ελαστικό ιμάντα ή λάστιχο ασφάσιης αντικειμένων σχάρας περιμετρικά, για να μην φουσκώνει η κουκούλα, αν έχεις και τέτοια θέματα.. 

Μία καλή ψησταριά των 500€ μπορεί να ζήσει από ότι διαβάζω ακόμα και 20 χρόνια με σωστή συντήρηση... είναι κρίμα εσύ να δίνεις 200άρια κάθε τόσο και να μην απολαμβάνεις την ποιότητα και τις ανέσεις μίας καλύτερης ψησταριάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dstagian είπε

Η Spirit (τουλάχιστον η Ε-330 που έχω) έχει μια χαρά ταψί, το οποίο καθαρίζει πανεύκολα και οδηγεί και τα λίπη στο αλουμινένιο ταψάκι ακόμη πιο κάτω.. νομίζω πρέπει να εέγξεις τις προδιαγραφές κάθε ψησταριάς για να βρεις αυτή ακριβώς που σε καλύπτει.

Επίσης, για την κουκούλα, ίσως μία λύση να είναι πιο πατεντιάρικη: να βιδώσεις στη βάση της ψησταριάς κρίκους και από εκεί να περάσεις καραμπίνερ. Στην κουκούλα να ράψεις στο κάτω μέρος ενίσχυση, ένα διπλό μουσαμά (για να μην σκιστεί) και στα σημεία των καραμπίνες να έχεις κρίκους (ή κρίκους με καραμπίνερ). Την σκεπάζεις, την ασφαλίζεις και είσαι ήσυχος. Σαν λύση δεν θα σου κοστίσει πάνω από 10-20€. Βάζεις και ένα ελαστικό ιμάντα ή λάστιχο ασφάσιης αντικειμένων σχάρας περιμετρικά, για να μην φουσκώνει η κουκούλα, αν έχεις και τέτοια θέματα.. 

Μία καλή ψησταριά των 500€ μπορεί να ζήσει από ότι διαβάζω ακόμα και 20 χρόνια με σωστή συντήρηση... είναι κρίμα εσύ να δίνεις 200άρια κάθε τόσο και να μην απολαμβάνεις την ποιότητα και τις ανέσεις μίας καλύτερης ψησταριάς.

330 βλέπω μονο τη genesis στην ελλάδα. Η spirit βγαινει 210 (που μου ειναι λίγη) και 310...

 

κατα τα αλλα συμφωνω ότι ειναι μλκια να δινω καθε 2-3 χρονια 200αρια και να μην εχω εν τέλει ποτε μια πραγματικά καλη ψησταριά... Εδώ και καιρό ειχα αποφασίσει να παρω την spirit 310 αλλα τωρα που διαλύθηκε η παλιά και ειμαι ζεστός για αγορά πραγματικα λυπαμαι να πεταξω τόσα χρηματα στη βροχή και τη σκόνη...

Η ιδεα για τη κουκουλα δεν ειναι κακη αλλα αμφιβάλλω εαν θα δουλεψει και πάλι σωστά με τόσο αέρα (ίσως και να τη τουμπαρει εαν εχει στενή βάση όπως φαινεται στις φωτογραφίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι κουκούλα μόνο για το σκάφος της ψησταριάς για να μην έχεις μεγάλη αντίσταση και όχι για όλη την κατασκευή. Σε έναν μουσαματζή ίσως σου έφτιαχνε τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τόσο πολύ αέρα?

 

Να προτείνω κάτι διαφορετικό? Υπάρχει ελληνική εταιρεία που φτιάχνει ανοξείδωτες αλλά σε μορφή για να την βάλεις σε πάγκο/τραπέζι. Πολλές μάλιστα διαθέτουν και έξτρα μάτι. 

Σε ποιά εταιρία αναφέρεσε, ισως ειναι καλή λύση για εμένα που έχω πάγκο στο μπαλκόνι...

Σε ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δε νομίζω να πάρω απάντηση, έχετε τσεκάρει καμία ψησταριά σε καλό VFM από Γερμανία πλευρά (κατά προτίμηση amazon.de)

Budget μέχρι 200€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...