Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, zanskou είπε

Νομιζω ανετα.

 

Εγώ παρεμπιπτόντως σήμερα έκανα διπλό ψήσιμο.

Το πρώτο ήταν δύο κομμάτια φιλέτο κοτόπουλο που είχαν μεινει καμιά ώρα σε μαρινάδα με λευκό κρασί, λεμόνι, λίγο αλάτι και λάδι. Nothing special. Βγήκαν γευστικοτατα και δεν έμεινε τιποτα.

Το δεύτερο ομως, ήταν η πρώτη δοκιμή ψησίματος ψωμιού η οποία μπορώ να πω ότι στέφθηκε με επιτυχία (χωρίς να το περιμενω). Αφού το ζύμωσα και το άφησα να ξεκουραστεί το έβαλα μέσα πάνω σε μια μαντεμενια πλάκα που έχω (χωρίς να την έχω προθερμάνει. Το αποτέλεσμα τόσο οπτικά όσο κυρίως γευστικά ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα. Το άφησα για 40 λεπτά περίπου στους 200-210 βαθμούς.
1

 bread2

 

spacer.png

spacer.png

Οταν θα εχεις προθερμανει κανονικα και  τη μαντεμενια πλακα , θα φας ενα διαφορετικο ψωμι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

15 ώρες πριν, gdeli είπε

Έλιωσε ο κάδος; Τι μάρκα ψησταριά ήταν; Σου τον άλλαξαν στην εγγύηση;

praktiker...

ελιωσαν τα μεταλλα, τη πρωτη φορά ναι (ήταν εντος εγγυησης)-η τωρινή ειναι εκτος εγγυησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Είπαμε ρε μάν να καούν τα κάρβουνα , εσύ το τερμάτισες 😁

Για αυτο όσο καλη ψησταρια και να εχεις δε πρεπει να την αφηνεις απο τα ματια σου πανω απο 1-1.5 λεπτό.... (βάλε και τον παραγοντα βροχή/υγρασία ηρθε και σαπισε η λαμαρίνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα! Ερώτηση: χρησιμοποιεί κανείς ανοξείδωτη λαμαρίνα μαγειρέματος πάνω στην ψησταριά του?

Σκέφτομαι να εξοπλιστώ με μια σαν αυτή (που είναι σε προσιτή τιμή):

https://www.amazon.de/-/en/dp/B074TD6393/?coliid=I16MD2QLSUJADW&colid=30877UM2MH5DT&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

για ψήσιμο φαχίτας, λαχανικών, μπιφτεκιών για burger κλπ, αλλά θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις από χρήση...

Στο δίκτυο έχω διαβάσει καλά σχόλια, ειδικά όταν οι gas grills είναι δυνατές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένοντας να πέσει η τιμή στην Weber Spirit II E-310, ας μιλήσουμε για πιτσες...

εχει δοκιμάσει κανεις κατι αντίστοιχο ?

δείχνει να εχει πολύ καλά αποτελέσματα...

υγ. περιμένοντας να κρυώσει και το ψωμάκι να μοιραστώ μαζί σας και μια φώτο απο το σημερινό μου ψήσιμο στον φούρνο μου...

 

και αυτή ειναι η σύγκριση μιας φθηνής λυσης και μιας κορυφαίας αλλα ακριβής λύσης...

https://www.youtube.com/watch?v=UmuhL4us9nk

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δώρο ψησταριά με 200€ δε με βλέπω να μου βγαίνει, θα ήθελα και εγώ καμία άποψη για αυτά τα pizza makers, γιατί μου φαίνονται πολύ ωραία ιδέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συρματινη βούρτσα και άντε βαριά και σαπούνι πιάτων. Ποτέ χημικά καθαριστικά στο μαντεμι. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Περιμένοντας να πέσει η τιμή στην Weber Spirit II E-310, ας μιλήσουμε για πιτσες...

εχει δοκιμάσει κανεις κατι αντίστοιχο ?

Αρπακολια φαινεται.Επισης αυτο θελει κ φουρνο 'η ματι με υγραεριο για να εχεις αμεση φλογα απο κατω αρα κ περισσοτερη δυναμη για να πιασει καλες θερμοκρασιες.Οποτε υπολογιζε κοστος.Επισης στο δευτερο απο πανω δειχνει αψητη.Για μενα δεν αξιζει,καλυτερα πετρα στην κουζινα.Αντιστοιχο αποτελεσμα θα βγαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, alimentas είπε

Αρπακολια φαινεται.Επισης αυτο θελει κ φουρνο 'η ματι με υγραεριο για να εχεις αμεση φλογα απο κατω αρα κ περισσοτερη δυναμη για να πιασει καλες θερμοκρασιες.Οποτε υπολογιζε κοστος.Επισης στο δευτερο απο πανω δειχνει αψητη.Για μενα δεν αξιζει,καλυτερα πετρα στην κουζινα.Αντιστοιχο αποτελεσμα θα βγαζει.

δεν νομίζω να θέλει φλόγα δεν είναι αναμμένα τα μάτια τελείως ηλεκτρικο μοιαζει!

 

 edit : Ακυρο στο 9,30 αναβει το ματι 😂

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Οταν θα εχεις προθερμανει κανονικα και  τη μαντεμενια πλακα , θα φας ενα διαφορετικο ψωμι. 

Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ήταν γιατί φοβήθηκα ότι θα αρπάξει από κάτω. Πιστεύεις ότι θα ήθελε τον ίδιο χρόνο ψησιματος έχοντας προθερμανει την πλάκα ή λιγότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dodos197 είπε

Πυρολυση και συρματινη βουρτσα!!!!

 

Τι είναι η πυρόλυση? 

Αυτό που κάνω τώρα είναι το εξής, με το που βγάλω τα κρέατα από την σχάρα την τρίβω με την βούρτσα όσο είναι καυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια Weber spirit 310. Όπως κάποιοι ήδη γνωρίζετε, το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει αποσπώμενο κάδο. Συνεπώς το καθάρισμα δεν είναι και το πιο εύκολο. Πως προτείνετε να καθαρίζω το εσωτερικό της ψησταριάς; Τη μαντεμενια σχάρα την κάνω με συρματοβουρτσα μετά από κάθε ψήσιμο και νομίζω είναι οκ. Αλλά ο κάδος σίγουρα θα θέλει κάποιο καθαριστικο γιατί μόνο με τρίψιμο δεν βγαίνει η μαυρίλα. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...