Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άναψα τη Napoleon με την coral prime. Οκ, ψιλοαπροβληματιστα, όμως δε φαίνεται να μπορεί να τερματίσει τη θερμοκρασία.

Έφτασε στους 320 λιιιγο πιο αργά σε σχέση με την προηγούμενη αλλά από κει και πάνω ζοριζοταν. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν την άφησα πολύ, ίσα για τη δοκιμή γιατί είχα δουλειές. Ίσως αύριο πριν τα ψάρια να ξαναδοκιμάσω.

Μέσα μπαίνει γάντι, ενώ είναι πολύ πιο ελαφρια και το κούμπωμα είναι εντυπωσιακά ευκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, tsounis είπε

 

Έφτασε στους 320 λιιιγο πιο αργά σε σχέση με την προηγούμενη αλλά από κει και πάνω ζοριζοταν. 

 

δε θες παραπάνω από 250 τέλεια είσαι

 

----

λοιπον έψησα σήμερα ψαρι (2 τσιπούρες ) παιζει πρώτη φορα στη συγκεκριμενη ψησταριά που εχω τώρα

δεν ειμαι καθολου fan του ειδους για διάφορους λογους αλλα ειπα να δοκιμάσω ετσι οπως ειπατε πολύ καλο λαδωμα κ αλάτι

αφου ζεσταθήκαν οι σχάρες οι οποιες ειναι Inox Κ τις λαδωσα κ αυτες την άφησα στους 200 βαθμούς

το αφησα 4-5 λεπτα στη μια πλευρα όπως διάβασα εδω το γύρισα μια φορα του χωσα κ το θερμομετρο κ περίμενα να παει 62 βαθμούς (βγηκε απίστευτα ζουμερο )

ε δε κολλήσε καθόλου, βασικά κουνιόταν λες κ έψηνα rib eye. επειδή διαβασα εδω οτι θελει προσοχή στο γυρισμα για τη πετσα το κουνισα με μια marize

δε ξερω αν βοηθησε οτι η σχαρα ειναι Inox σε συνδιασμο με τη marize αλλα βγήκε ατοφιο μου κανε πολύ εντύπωση

 

φωτογραφιες δεν εχει γτ πεινουσα :D

 

για πειτε τωρα οι γνωστες.. στη κοιλια εβαλα δεντρολίβανο κ φετες λεμονι , τι αλλο μπορώ να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sndev είπε

:D

 

για πειτε τωρα οι γνωστες.. στη κοιλια εβαλα δεντρολίβανο κ φετες λεμονι , τι αλλο μπορώ να βαλω?

Τιποτα να μην βαλεις.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsounis είπε

Άναψα τη Napoleon με την coral prime. Οκ, ψιλοαπροβληματιστα, όμως δε φαίνεται να μπορεί να τερματίσει τη θερμοκρασία.

Έφτασε στους 320 λιιιγο πιο αργά σε σχέση με την προηγούμενη αλλά από κει και πάνω ζοριζοταν. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν την άφησα πολύ, ίσα για τη δοκιμή γιατί είχα δουλειές. Ίσως αύριο πριν τα ψάρια να ξαναδοκιμάσω.

Μέσα μπαίνει γάντι, ενώ είναι πολύ πιο ελαφρια και το κούμπωμα είναι εντυπωσιακά ευκολο

Με την προπανίου σε 10-12 λεπτά είναι πάνω από 350….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Με την προπανίου σε 10-12 λεπτά είναι πάνω από 350….

Κι εγώ στην weber e330 με προπάνιο στα 10-12 λεπτά είμαι στα 350°C.

Χθες εψησα φιλέτο τόνου κ γαρίδες.. ίσως ο πιο ωραίος τόνος που έχω φάει (και είμαι μεγάλος fan του είδους).

Σήμερα εψησα μπιφτέκια για μπέργκερ (λεπτά), μια σιτεμενη σταυλισια, λουκάνικα, πιπεριές και μανιτάρια... Όλοι οι καλεσμένοι αποθέωσαν μπριζόλα και μπεργκερς.. πραγματικά πολύ νόστιμα.. απίστευτη αναβάθμιση στην οικιακή εστίαση! #γιαπανταχοντρος

Θα ξαναγράψω ότι είναι game-changer (ειδικά αν είσαι λίγο τεμπελακος/βολεψακιας η απλά βαριεσαι) το να έχεις μια ψησταριά με μαντεμενιες σχάρες και δίσκο συλλογής προϊόντων καύσης... Όσο ξεκουράσεις το κρέας σου πριν το κόψεις, έχεις ήδη καθαρίσει την ψησταριά και έχεις κάνει seasoning στα μαντεμιανκαι είσαι έτοιμος για το επόμενο ψήσιμο.. ήδη ετοιμάζω τις βραδινές πίτσες (οι καλεσμένοι δεν έφυγαν, καθώς μένουν ακριβώς δίπλα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για το seasoning, πρέπει να κάψω κ από τις 2 πλευρές την σχάρα? Medium to low για 30min βλέπω.

 Επίσης, αυτή η βούρτσα είναι οκ για μαντέμι?  

https://www.amazon.com/Weber-6494-12-Inch-3-Sided-Grill/dp/B009IH0BYQ/ref=zg_bs_13750271_2?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=FHVT6JC5ZDW9X0KVWC9E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@skskre για βουρτσα παρε οτι βρεις απο πρακτικερ λερου στο φιναλε ολες την ιδια δουλεια θα κανουν κ στον ιδιο χρονο θα θελουν άλλαγμα. μη μπλεκεις με αγορες απο το εξωτερικο για τετοιου ειδους μικρο πραγματα

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

@skskre για βουρτσα παρε οτι βρεις απο πρακτικερ λερου στο φιναλε ολες την ιδια δουλεια θα κανουν κ στον ιδιο χρονο θα θελουν άλλαγμα. μη μπλεκεις με αγορες απο το εξωτερικο για τετοιου ειδους μικρο πραγματα

Το υλικό της stainless steel και τον τύπο ρωτούσα,  γιατί έχει και άλλες όπως αυτή https://www.praktiker.gr/m/p/vourtsa-katharismou-bbq-home-camp-81304?ref=reccodo_search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και οι πρώτες, βιαστικές, πίτσες με ζυμάρι 2ωρο και πρόχειρα toppings. ψήθηκαν αρκετά καλά στη μαντεμενιες πλάκα της lodge, αλλά σίγουρα θέλω εξασκηση... Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και το ψήσιμο απευθείας στις σχάρες, αρχικά χωρίς toppings και μετά γύρισμα και γέμισμα με το τυρί πρώτο (ανάποδη πίτσα), συνταγή που βρήκα στο youtube με άριστες κριτικές

20210221_022800.jpg

20210221_022819.jpg

20210221_022837.jpg

20210221_022901.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 10:35 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Eτσι ακριβως κανω και γω. Στεγνωνω το ψαρι καλα, το λαδωνω ελαφρά, αλατι και πιπερι και πανω στη σχαρα. Αν η σχαρα φαινεται γυαλιστερη δεν βαζω καν λαδι. Τα ψαρια που παιρνω ειναι 450-550 περιπου, και τα ψηνω 5+5 λεπτα με ενα μονο γυρισμα στους 230. Δεν κολλαει ποτε, και οπως ειπε καποιος πιο πριν θελει και μια μικρη αντισταση γιατι γλυστραει πανω στη σχαρα οπως παω να το γυρισω.

Τα ψάρια σε έμμεσο ή άμεσο ψήσιμο?

Τάνα τιπ για το καθάρισμα μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψάρια μεγέθους τσιπούρας ή και λίγο μεγαλύτερα άμεσο. Σε μεγαλύτερα μπορείς επίσης άμεσο αλλά με χαράκωμα στην μέση. Τα μεγάλα κομμάτια θέλουν τύλιγμα και έμμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλε η γυναίκα μου τις μαντεμένιες σχάρες και τα καλύμματα των καυστήρων απο ψησταριά Weber Spirit II e-310 στο πλυντήριο πιάτων. Τελοσπάντων έγινε το κακό, τώρα διαπιστώνω όταν τις έβγαλε ότι έχουν κομματάκια 'μαυρακια' σαν να έφυγε μία φλούδα από επάνω τους και εσπασε σε διαφορα κομμάτια. Εκείνο που δε ξέρω είναι αν είναι κάποια ειδική επιστρωση που ΄έφυγε ή αν ήταν καμμένα υπολείμματα λίπους/τροφών κλπ που έφυγαν και με βούρτσισμα θα καθαρίσει εντελώς. Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Στο site της Weber ειδα ότι δεν πρέπει να μπούν μαντεμενια εξαρτήματα στο πλυντήριο πιάτων. Ελπίζω να μην καταστράφηκαν οι σχάρες, είναι ψησταριά ενός μηνός......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...