Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπολείμματα ειναι λογικα, αν δεν ειδες σκουριά ολα καλλα μαλλον, βγαλε φωτο. Ψαξε στο YouTube cast iron seasoning κ καλη δύναμη αν κάτσεις κ ασχοληθείς. Στη χειρότερη παρε νέες σχάρες, στην broil king monarch ενα 80 αρι κάνανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκανα στην ψησταριά πανσέτες, καπνιστό τυρί και πιτάκια. Ηταν πολύ πετυχημένα και τα ευχαριστηθήκαμε. 

Τελικά, καταλήγω ότι στα κρεατικά με λίπη η ανάποδη πλευρά από την μανταμένια σχάρα (με τα αυλάκια) είναι πολύ ποιο καλή. 

 

1613914369369.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PJK είπε

Για ψάρια μεγέθους τσιπούρας ή και λίγο μεγαλύτερα άμεσο. Σε μεγαλύτερα μπορείς επίσης άμεσο αλλά με χαράκωμα στην μέση. Τα μεγάλα κομμάτια θέλουν τύλιγμα και έμμεσο.

Κανενα τυλιγμα δεν χρειαζεται. Ποσα κιλα ψαρι θα ψησεις; 

600αρες τσιπουρες ψηνω συνεχεια σε direct.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giatrostiskoilias είπε

Εβαλε η γυναίκα μου τις μαντεμένιες σχάρες και τα καλύμματα των καυστήρων απο ψησταριά Weber Spirit II e-310 στο πλυντήριο πιάτων. Τελοσπάντων έγινε το κακό, τώρα διαπιστώνω όταν τις έβγαλε ότι έχουν κομματάκια 'μαυρακια' σαν να έφυγε μία φλούδα από επάνω τους και εσπασε σε διαφορα κομμάτια. Εκείνο που δε ξέρω είναι αν είναι κάποια ειδική επιστρωση που ΄έφυγε ή αν ήταν καμμένα υπολείμματα λίπους/τροφών κλπ που έφυγαν και με βούρτσισμα θα καθαρίσει εντελώς. Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Στο site της Weber ειδα ότι δεν πρέπει να μπούν μαντεμενια εξαρτήματα στο πλυντήριο πιάτων. Ελπίζω να μην καταστράφηκαν οι σχάρες, είναι ψησταριά ενός μηνός......

Αν είναι εντός 30 ημερών προλαβαίνεις να την γυρίσεις πίσω και να βρεις άλλη. Για τις σχάρες μη σκας, ψάξε στο youtube για seasoning. Θα σε δυσκολέψει λίγο, αλλά θα κάνεις δουλειά. Απλά ενημέρωσε την άλλη γυναίκα να μην κάνει το ίδιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giatrostiskoilias είπε

Εβαλε η γυναίκα μου τις μαντεμένιες σχάρες και τα καλύμματα των καυστήρων απο ψησταριά Weber Spirit II e-310 στο πλυντήριο πιάτων. Τελοσπάντων έγινε το κακό, τώρα διαπιστώνω όταν τις έβγαλε ότι έχουν κομματάκια 'μαυρακια' σαν να έφυγε μία φλούδα από επάνω τους και εσπασε σε διαφορα κομμάτια. Εκείνο που δε ξέρω είναι αν είναι κάποια ειδική επιστρωση που ΄έφυγε ή αν ήταν καμμένα υπολείμματα λίπους/τροφών κλπ που έφυγαν και με βούρτσισμα θα καθαρίσει εντελώς. Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; Στο site της Weber ειδα ότι δεν πρέπει να μπούν μαντεμενια εξαρτήματα στο πλυντήριο πιάτων. Ελπίζω να μην καταστράφηκαν οι σχάρες, είναι ψησταριά ενός μηνός......

Αν είναι μαντέμι, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα να το επαναφέρεις. Δες μια και το παρακάτω βίντεο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραιο να τα βλέπουμε σε βίντεο, στη πραξη ειναι πολυ διαφορετικο κ ατομο που εβαλε μαντεμι σε πλυντηρίο αμα παει νa κανει κ seasoning που δε θα πετύχει κιολαςς με τη μια για διαφορους λογους, θα νε σιγουρος καυγας κ αιτία διαζυγίου... 100 ε λιγοτερα στο προϋπολογισμό για νεα σχαρα κ γλυτωνεις εξοδα δικηγορων κ πανω απο ολα κερδίζεις τη ψυχικη σου υγεία. Η ταπεινή μου γνώμη 🤩

Δεν εχετε ιδεα τη μποχα κ κάπνα βγαζει το καμενο λαδι στο φουρνο πανω στο μαντεμι επι 4 ωρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνει στο bbq έξω, δεν υπάρχει λόγος να το βάλει στο φούρνο. Νομίζω σιγά σιγά θα το καταφέρει. 

Όντως βγάζει τρελή κάπνα το λάδι στο φούρνο ή πάνω στο μάτι της κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που πιάσαμε το κόστος νέας σχάρας, έχει φτιαξει τελικά κανένας ανοξείδωτη, για να μας πει πάνω κάτω τι κοστίζει; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για τη Weber μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 ωρες  θα καταναλωσει μια μπουκάλα αρα 17 ε μετα θα θέλει κ δεύτερη άλλα 17 ε.. Κ για να γινει καλα θελει κ Τρίτη αλλα 17 ε..  Συνολο 8 με 12 ωρες.. Χαλαλι τα 50 ε παραπάνω για νεα σχαρα. Τα λεω γτ το χω κανει 4 φορες σε lodge που χω καταστρέψει.. Ποτε ξανα! 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσες πολλές ώρες θέλει σε κάθε πέρασμα? Έχω την εντύπωση ότι μόλις αρχίσει να καπνίζει το αφήνεις κανένα τέταρτο και είναι έτοιμο.

Εγώ θα πήγαινα στο χασάπη να πάρω χοιρινό λίπος σε κομμάτια. Θα ζεσταινα τη σχάρα όπως είναι στο bbq και με μια τσιμπίδα θα πέρναγα τις σχάρες με το λίπος. Όπως είναι ζέστη η σχάρα θα λιώνει και θα αφήνει λαδιλα πάνω. Μόλις κρυώσει, ανάβεις πάλι κανένα 20' στο φουλ να κάψει και κάνε πάλι το ίδιο με νέο κομμάτι λίπος. Αυτό 3-4 φορές.

Μετά πάρε και 2-3 κιλά προβατίνα και ψησε ή πανσετες. Επίσης όσο πιο συχνά μπορείς να λαδώνεις τη σχάρα με λάδι ή με λίπος. Πιστεύω θα στρώσει. 

 

Έχω χρησιμοποιήσει στη δική μου λίπος από picanha που έχω αφαιρέσει και κάνει τρομερή δουλειά. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 ωρο θελει δυστηχως για να γινει σωστά.. Το χω δοκιμασει να το αφήσω 1 ωρα κ στη βδομαδα" ξαναχαλασε ".  Αν χαλασει η αρχικη πατινα κ δε γινει σωστό καρυκεύμα ξεκιναει με το καιρο η σκουριά κ στο πλυντήριο ειμαι σιγουρος χαλασε... Οπως χαλασε κ σε μένα γτ ναι κ γω τα πρωτα μου lodge (2013)  τα βαλα πλυντηρίο ειπα σιγά τι ξερουν αυτοί

Ε μετα τον ήπια 🤣

Η σωστη διαδικασία ειναι απλα να ζεσταθεί 70 βαθμοί ξερω γω να ανοιξουν οι ποροι να μπει πανω λαδι ΚΑΙ ΝΑ μη καπνίσει να περιμενει να κρυωσει με το λαδι το οποίο πρεπει να νε ισα ισα κ όχι πολυ.. Κ μετα να ξαναπερασει λαδι το οποιο θα μπει 4 ωριτσες 220+++

Κ μετα το τελευταιο βημα οσες περισσοτερες φορες τοσο πιο καλα

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μήπως η καλύτερη λύση είναι αυτή  της ανοξείδωτης σχάρας ;

Έτσι γλιτώνει κανείς γιατρούς φάρμακα δικηγόρους διαζύγια λάδια ξύδια αέρια και ... το κεφάλι του γιατί το χουν το βάρος τους 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Κανενα τυλιγμα δεν χρειαζεται. Ποσα κιλα ψαρι θα ψησεις; 

600αρες τσιπουρες ψηνω συνεχεια σε direct.

Εξακοσάρα τσιπούρα συγκαταλέγεται στα μικρά. Εννοείται άμεσο ψήσιμο.

Διόμιση - τρία κιλά φαγκρί ας πούμε, θέλει ή χαράκωμα στην πλάτη, η καλύτερα τύλιγμα.

Τύλιγμα με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο για άμεσο αν χρησιμοποιείς ξεσκέπαστη ψησταριά, ή μόνο λαδόκολλα αν έχεις χώρο για έμμεσο σε ψησταριά με καπάκι.

Στο εξοχικό που η ψησταριά είναι απλή κλασσική κάρβουνου ξεσκέπαστη με τον πρώτο τρόπο, εδώ με την την weber χρησιμοποιώ και τον δεύτερο τρόπο γιατί υπάρχει και η δυνατότητα του έμμεσου, αν βεβαίως χωράει στο 1/3 της ψησταριάς το "πακέτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, sndev είπε

4 ωρο θελει δυστηχως για να γινει σωστά.. Το χω δοκιμασει να το αφήσω 1 ωρα κ στη βδομαδα" ξαναχαλασε ".  Αν χαλασει η αρχικη πατινα κ δε γινει σωστό καρυκεύμα ξεκιναει με το καιρο η σκουριά κ στο πλυντήριο ειμαι σιγουρος χαλασε... Οπως χαλασε κ σε μένα γτ ναι κ γω τα πρωτα μου lodge (2013)  τα βαλα πλυντηρίο ειπα σιγά τι ξερουν αυτοί

Ε μετα τον ήπια 🤣

Η σωστη διαδικασία ειναι απλα να ζεσταθεί 70 βαθμοί ξερω γω να ανοιξουν οι ποροι να μπει πανω λαδι ΚΑΙ ΝΑ μη καπνίσει να περιμενει να κρυωσει με το λαδι το οποίο πρεπει να νε ισα ισα κ όχι πολυ.. Κ μετα να ξαναπερασει λαδι το οποιο θα μπει 4 ωριτσες 220+++

Κ μετα το τελευταιο βημα οσες περισσοτερες φορες τοσο πιο καλα

Δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι χάλασε; Θα βγάλω φωτογραφία και θα την ανεβάσω για εκτίμηση της ζημιάς...

Επεξ/σία από giatrostiskoilias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην χαραζετε τα ψαρια ειναι κριμα πραγματικα

δεν χρειαζονται χαραγμα το μονο που πετυχαινετε με αυτο τον τροπο ειναι να τα στεγνωνετε 

απλα βαλτε το πανω στην σχαρα και αφηστε το λιγο παραπανω χρονο 

καλημερα σε ολους

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...