Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω και εγω, η δικια μου εμπειρια με τα ψαρια ειναι οτι δεν χρειαζεται χαραγμα, τα πιο μεγαλα θελουν απλα πιο πολυ χρονο.

Ο δικος μου κανονας λεει 5 λεπτα σε μετρια φωτια ανα εκατοστο παχους, δηλαδη αν εχουμε ενα ψαρι 8 εκ παχος, το ψηνουμε 40 λεπτα, 20 απο τη μια και 20 απο την αλλη. Βγαινουν παντα καλοψημενα-ζουμερα.

Επεξ/σία από gtheod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τόσες πολλές ώρες θέλει σε κάθε πέρασμα? Έχω την εντύπωση ότι μόλις αρχίσει να καπνίζει το αφήνεις κανένα τέταρτο και είναι έτοιμο.

Εγώ θα πήγαινα στο χασάπη να πάρω χοιρινό λίπος σε κομμάτια. Θα ζεσταινα τη σχάρα όπως είναι στο bbq και με μια τσιμπίδα θα πέρναγα τις σχάρες με το λίπος. Όπως είναι ζέστη η σχάρα θα λιώνει και θα αφήνει λαδιλα πάνω. Μόλις κρυώσει, ανάβεις πάλι κανένα 20' στο φουλ να κάψει και κάνε πάλι το ίδιο με νέο κομμάτι λίπος. Αυτό 3-4 φορές.

Μετά πάρε και 2-3 κιλά προβατίνα και ψησε ή πανσετες. Επίσης όσο πιο συχνά μπορείς να λαδώνεις τη σχάρα με λάδι ή με λίπος. Πιστεύω θα στρώσει. 

 

Έχω χρησιμοποιήσει στη δική μου λίπος από picanha που έχω αφαιρέσει και κάνει τρομερή δουλειά. 

Κι εγώ έτσι τα κάνω. Στην παλιά μου ψησταριά που είχαν σκουριάσει τα μαντέμια τα έβαλα πρώτα σε ξύδι για 3 μέρες για να φύγει η πολλή σκουριά (και η πατίνα εννοείται) και μετά τα έτριψα με γυαλόχαρτο για να εμφανιστεί το μέταλλο. Οπότε φαντάζομαι θα έγιναν όπως του @giatrostiskoilias. Μετά άρχισα την διαδικασία του seasoning με ελαιόλαδο, όπως περίπου λέει ο @SagoniasSlutRos. Μια στρώση λάδι, άναμμα ψησταριάς να φτάσει περίπου 180 (ή όπου αρχίσει να καπνίζει το λάδι) και σε 15 λεπτά σβήσιμο. Κρύωμα, νέα στρώση λάδι, άναμμα ψησταριάς να φτάσει περίπου 180 (ή όπου αρχίσει να καπνίζει το λάδι) και σε 15 λεπτά σβήσιμο. Το έκανα 3 ή 4 φορές και είχα φτιάξει μια λεία μαύρη γυαλιστερή επιφάνεια που νόμιζα ότι αν την ακουμπήσω θα με λαδώσει και όμως ήταν θεόστεγνη. Η ψησταριά μετά απο μερικά χρόνια μου σάπισε και το μόνο που έμεινε στην θέση του ήταν τα μαντέμια με το seasoning που τους είχα κάνει. Εγώ στη θέση σου θα το έβλεπα σαν ευκαιρία να πειραματιστώ με το seasoning, μετά θα τα γουστάρεις περισσότερο τα μαντέμια σου! Αλλιώς ρώτα στην weber για καινούρια ή πήγαινε σε κανέναν σιδερά και βάλε ανοξείδωτη σχάρα (αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα κάνεις αντικολλητικά τα ανοξείδωτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, giatrostiskoilias είπε

Δηλαδή είμαστε σίγουροι ότι χάλασε; Θα βγάλω φωτογραφία και θα την ανεβάσω για εκτίμηση της ζημιάς.. 

Βγάλε φώτο, οτι χαλασε η πατινα εως ενα βαθμο ναι τι χαλασες το θεμα ειναι σε τι σημείο.. Δε γνωριζω η σχαρα ποσο "μαντεμένια" ειναι κ τι προσμίξεις εχει κ αν απο πανω εχεξ καποια προστασία ολως αρκετές. Εμενα που ταν σκετο μαντεμι (1βδομαδας)  εφτασε σε σημειο να μπει απλα βρωμικο κ να βγει σκετο σκουριά εσενα μπορεί απλα να χρειάζεται κατι απλο οπως λεει ο φανης με λίπος κ να στρώσει με το καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανόνας απόλυτος που πρέπει να τηρηθεί αυστηρά και απαρέγκλιτα δεν υπάρχει. Κάθε ψησταριά είναι διαφορετική. Ακόμα και στην ίδια ψησταριά προσαρμόζεις τους κανόνες ανάλογα με το καύσιμο. πχ αλλιώς με κάρβουνα, αλλιώς με θράκα από ξύλο.

Το χαράκωμα βοηθάει (στα χοντρά) ακριβώς επειδή μειώνει τον χρόνο ψησίματος ώστε να αποφεύγεται το στέγνωμα από την περισσότερη ώρα. Ο στόχος δηλαδή είναι ο ίδιος. Δοκιμάζεις και με τον ένα τρόπο και με τον άλλο και ότι σε βολέψει. Εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα σε χοντρό ψάρι τα έχω με τους τρόπους που ανέφερα πιο πάνω ανάλογα την ψησταριά και χωρίς αποτυχίες, οπότε σας τους περιγράφω.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giatrostiskoilias είπε

IMG_0072.jpg.56606165272d13fb0ddcf4abff4017da.jpgIMG_0071.jpg.008954a855345b8a6d69b480f638ef6d.jpgIMG_0073.jpg.f1dff2be4c4edf4eb1479483e54b0ea8.jpg

Ιδου το αποτέλεσμα μετά το πλύσιμο στο πλυντήριο πιάτων...

 

ΟΚ, δεν το βλέπω και τόσο άσχημα. Αυτό που έχει φύγει μάλλον είναι η αρχική επίστρωση από το εργοστάσιο. Εγώ στη θέση σου θα το έτριβα καλά για να φύγουν αυτά τα ξεκολλημένα και μετά θα ξεκινούσα την διαδικασία που σου είπα παραπάνω, ή όποια άλλη βρεις στο internet. Τα deflectors πάντως λάμπουν! Δεν φαίνονται να έπαθαν τίποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ belly doctor καλημέρα. Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες δεν νομίζω πως πρέπει να σε ανησυχεί. Είναι καμένα και ξεραμένα λίπη από το κάτω μέρος της σχάρας αν βλέπω καλά. Το κάτω μέρος, μετά από  μερικά ψησίματα έτσι γίνεται από το λίπος που τρέχει και καίγεται και δεν βουρτσίζεται. Τις έχεις τρίψει με την συρματόβουρτσα από κάτω ποτέ; Υποθέτω πως όχι.

Αυτό που βλέπεις είναι φλούδες από καμένο λίπος που δεν κατάφερε να βγάλει το πλυντήριο.

Βάλτες ανάποδα στην ψησταριά να είναι σίγουρες μη σου πέσει και σπάσει καμία, και τρίψτες καλά με την συρματόβουρτσα. Θα καθαρίσουν από τα ξέφτια μια χαρά. Ίσως σε σημεία να δεις και μία καφε-κιτρινίλα αλλά μην ανησυχήσεις δεν είναι σκουριά. Και αυτό λίπος καμένο και ξεραμένο είναι. Τρίψε ακόμη περισσότερο. Μόλις την καθαρίσεις, άλειψέ την λαδάκι πάνω κάτω με ένα πανί. Κάψε την ένα πεντάλεπτο και μόλις κρυώσει πέρνα την ξανά στεγνά - στεγνά με λάδι και είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους ψήστες!

Όταν η μπουκάλα (μίγμα, όχι σκέτο προπάνιο) είναι στα τελευταία της, σας πέφτει και εσάς η απόδοση? Έχω την πετρογκάζ την διάφανη, και όταν είναι χαμηλά η στάθμη (να φαίνεται όμως-σχεδόν μία παλάμη), μόνο άμα την ταρακουνήσω λίγο δυναμώνουν οι καυστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PJK είπε

Αγαπητέ belly doctor καλημέρα. Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες δεν νομίζω πως πρέπει να σε ανησυχεί. Είναι καμένα και ξεραμένα λίπη από το κάτω μέρος της σχάρας αν βλέπω καλά. Το κάτω μέρος, μετά από  μερικά ψησίματα έτσι γίνεται από το λίπος που τρέχει και καίγεται και δεν βουρτσίζεται. Τις έχεις τρίψει με την συρματόβουρτσα από κάτω ποτέ; Υποθέτω πως όχι.

Αυτό που βλέπεις είναι φλούδες από καμένο λίπος που δεν κατάφερε να βγάλει το πλυντήριο.

Βάλτες ανάποδα στην ψησταριά να είναι σίγουρες μη σου πέσει και σπάσει καμία, και τρίψτες καλά με την συρματόβουρτσα. Θα καθαρίσουν από τα ξέφτια μια χαρά. Ίσως σε σημεία να δεις και μία καφε-κιτρινίλα αλλά μην ανησυχήσεις δεν είναι σκουριά. Και αυτό λίπος καμένο και ξεραμένο είναι. Τρίψε ακόμη περισσότερο. Μόλις την καθαρίσεις, άλειψέ την λαδάκι με ένα πανί. Κάψε την και μόλις κρυώσει πέρνα την ξανά στεγνά - στεγνά με λάδι και είσαι έτοιμος.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Δεν ξέρετε πόσο καλύτερα νιώθω. Τα είχα βάψει μαύρα, έλεγα πάει το επόμενο ΣΚ, τέρμα το ψήσιμο μέχρι να λύσω το θέμα της σχάρας. Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες και θα επανέλθω με το αποτέλεσμα προς ενημέρωση όλων. Γιατί πρέπει να σωθεί και ο γάμος, και η ψησταριά! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, screwman είπε

Καλημέρα σε όλους τους ψήστες!

Όταν η μπουκάλα (μίγμα, όχι σκέτο προπάνιο) είναι στα τελευταία της, σας πέφτει και εσάς η απόδοση? Έχω την πετρογκάζ την διάφανη, και όταν είναι χαμηλά η στάθμη (να φαίνεται όμως-σχεδόν μία παλάμη), μόνο άμα την ταρακουνήσω λίγο δυναμώνουν οι καυστήρες.

Πέφτει μετά από χρήση. Επειδή και εμένα η δική μου μπουκάλα είναι στα τελευταία της ενώ στην αρχή δίνει και 300ρίζει μετά από 1 ώρα χρήσης και όταν γυρνάω στο φουλ τους καυστήρες δεν πάει από 220. Έχω κάνει τουλάχιστον 32 ψησίματα μεν αλλά περιμένω να δω πόσο ακόμα θα κρατήσει.

υγ. Υπόψη ότι φουλ μπαίνουν οι καυστήρες μόνο στο ξεκίνημα και στο τέλος στην πυρόλυση. Οπότε στο σύνολο της κάθε χρήσης οι καυστήρες δουλεύουν στο μίνιμουν. Με πρόχειρους υπολογισμούς υπολογίζω στα 2 κιλά να μου έχουν μείνει ακόμα.

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο μοντέλο υγραερίου είναι καλύτερο.με ενδιαφέρει να έχει πλαϊνό μάτι για τηγάνισμα με μπάτζετ περίπου στα 700€. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, screwman είπε

Καλημέρα σε όλους τους ψήστες!

Όταν η μπουκάλα (μίγμα, όχι σκέτο προπάνιο) είναι στα τελευταία της, σας πέφτει και εσάς η απόδοση? Έχω την πετρογκάζ την διάφανη, και όταν είναι χαμηλά η στάθμη (να φαίνεται όμως-σχεδόν μία παλάμη), μόνο άμα την ταρακουνήσω λίγο δυναμώνουν οι καυστήρες.

καλημέρα ,  αυτή είναι η συνηθισμένη  συμπεριφορά  όχι μόνο για το μείγμα αλλά και για το προπάνιο , σε λιγότερο όμως βαθμό ,  αυτό συμβαίνει  γιατί παγώνει το αεριο  ετσι το φαινόμενο είναι ποιο εντονο τώρα το χειμώνα

1 ώρα πριν, giatrostiskoilias είπε

IMG_0072.jpg.56606165272d13fb0ddcf4abff4017da.jpgIMG_0071.jpg.008954a855345b8a6d69b480f638ef6d.jpgIMG_0073.jpg.f1dff2be4c4edf4eb1479483e54b0ea8.jpg

Ιδου το αποτέλεσμα μετά το πλύσιμο στο πλυντήριο πιάτων...

 

δεν είναι κατι  τραγικό ,   θα την επαναφέρεις  όπως εγραψαν και ποιο πριν , αυτό που θελω να σημειώσω είναι για τα  μικρά  κομματια που υπάρχουν στη σχαρα  εαν είναι κατάλοιπα απο ψησίματα  κατα τη γνώμη δεν χρειάζεται μα ασχοληθείς  μ αυτά αντιθετα εαν είναι μέρος της  αρχικής επίστρωσης   θα πρέπει να απομακρυνθούν επιμελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον ηνιοχο. Εγω οπως το βλέπω είναι κ υπολείμματα λιπων κ η αρχικη επίστρωση (πατινα). Αυτα της επίστρωσης πρέπει να φυγουν κ να μη καταναλωθούν. Δεν ειναι κατι τραγικό το σώνεις οντως με τρίψιμο κ seasoning. Εισαι τυχερός που δεν φαίνεται σκουριά( που παλι σώνεται αλλα θελει πολυ τρίψιμο για να φύγει) . Εαν δε κανεις σωστο seasoning δε θα επανέλθει πληρως αλλα δε σε νοιάζει καθως θα επειρεασει μονο την "αντικολητικοτητα" η οποία θα στρωσει με πολλα ψησιματα κ καψίματα σε βαθος χρόνου. Σε καθε περίπτωση ομως ενα μικρο seasoning πρεπει να κάνεις για να καλυψεις οσο μπορείς τις επιφάνειες απο την υγρασια καθως σιγουρα θα την έχεις στο μπαλκόνι. Για εμενα κάνεις το seasoning ψήνεις κανονικά κ δε τη ξανά πλένεις για πολυ καιρο. Απλα βούρτσα κ καλο καψιμο πριν απο καθε ψήσιμο μεχρι να ρθει σχεδον στα ισια της. Παρε λιπος οπως σου πε ο φανης απο κρεοπωλείο εινα καλυτερο από ελαιόλαδο ηλιέλαιο η  μπέικον απο λιντλ που χει πακετο 500 γρ σιγο ψησετο σε τηγανι να βγει ολο το λιπος κ με αυτο το λιπος κανε τη δουλειά σου η βιολογικο λαδι καρύδας εαν βρεις τα 500 γρ ειναι καπου 7 8 ε. (εγω λαδι καρύδας βάζω είναι πιο πρακτικό ). Σε καθε περιπτώση όμως την αρχική επιστροση που εχει σκάσει πρεπει να τη βγάλεις κ να μη τη φας.. Οσο βγαίνει... Αν γινει σωστό seasoning(ειναι υπερβολικά χρονοβόρο) η επιστροση θα καλυφθεί κατω απο τη νεα πατινα οπότε δε θα σε πολυ απασχολήσει το θέμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iσως επειδη ηταν καινουρια η ψησταρια ειχε ακομα η σχαρα αυτο το εργαστασιακο που βαζουν πανω που νομιζω το λενε εμαγιε και την εσωσε μεσα στο πλυντηριο. Η δικη μου που δεν την εχω βουρτσισει απο κατω πολλες φορες, εχει ακομα αυτο το γυαλιστερο.

Ξυσε με βουρτσα να φυγουν οτι προεξεχουν και ξεκινα το λαδωμα και τα λιπαρα φαγητα. Σιγα σιγα θα επανελθει.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...