Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, avidovi είπε

Καλημέρα,

Στην δική σου περίπτωση όμως τί γίνεται με θέμα εγγύησης; Απ' ότι είχα διαβάσει κάμποσες σελίδες πίσω, οι περισσότερες αντιπροσωπείες εδώ καλύπτουν μόνο προϊόντα που έχουν αγοραστεί στην Ελλάδα (λογικό μου ακούγεται). Άρα αν συμβεί κάτι μιλάς με Αγγλία/Γερμανία με το κατάστημα που την αγόρασες;

Καλημέρα και από εμένα. Από όσο γνωρίζω, γενκότερα οι εγγυήσεις στην Ευρώη αφορούν ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση (αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό, ας ενημερώσει). Από εκεί και πέρα, εγώ (με αγορά από Γερμανία) για να λάβω την εγγύηση της Weber μπήκα στο Αμερικάνικο website (στο ελληνικό δεν σου δίνει επιλογή να κάνεις register το προϊόν) και έκανα την καταχώρηση της ψησταριάς (ζητάει pdf την απόδειξη αγοράς και το serial number που αναγράφεται πάνω στο μοντέλο). Το προϊόν εμφανίζεται να παίρνει global εγγύηση, καθώς με τα ίδια στοιχεία κάνω log-in σε όλα τα weber websites (.com, .co.uk, .de) και η ψησταριά είναι σε όλα registered. Τώρα αν εδώ με επίσημη αγορά, απόδειξη και καταχώριση προϊόντος κάνουν τους cowboys, νομίζω δεν έχει λογική και μπορείς να το τραβήξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

7 λεπτά πριν, dstagian είπε

Καλημέρα και από εμένα. Από όσο γνωρίζω, γενκότερα οι εγγυήσεις στην Ευρώη αφορούν ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση (αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό, ας ενημερώσει). Από εκεί και πέρα, εγώ (με αγορά από Γερμανία) για να λάβω την εγγύηση της Weber μπήκα στο Αμερικάνικο website (στο ελληνικό δεν σου δίνει επιλογή να κάνεις register το προϊόν) και έκανα την καταχώρηση της ψησταριάς (ζητάει pdf την απόδειξη αγοράς και το serial number που αναγράφεται πάνω στο μοντέλο). Το προϊόν εμφανίζεται να παίρνει global εγγύηση, καθώς με τα ίδια στοιχεία κάνω log-in σε όλα τα weber websites (.com, .co.uk, .de) και η ψησταριά είναι σε όλα registered. Τώρα αν εδώ με επίσημη αγορά, απόδειξη και καταχώριση προϊόντος κάνουν τους cowboys, νομίζω δεν έχει λογική και μπορείς να το τραβήξεις.

Το θέμα είναι εάν εδώ ειναι αντιπρόσωπος ή διανομέας. Ο δεύτερος δεν έχει λόγο να αναλάβει μηχανήματα που δεν έχει πουλήσει. Είναι σα να πήρες κάτι από plaisio και να πας με απόδειξη στο public πχ. Εάν είναι αντιπρόσωπος όμως του brand οφείλει να διαχειριστει τα αιτήματα service εντος του γεωγραφικού χώρου ευθύνης του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση σε αυτούς που έχουν εμπειρία με το wedrop...ΑΝ ας πουμε βρεθουν 2 ενδιαφερόμενοι για ψησταριές και γινει η παραγγελία απο ένα ατομο αυτό σημαινει οτι το κοστος θα παραμείνει το ίδιο δλδ (αν ειδα καλά σε προηγούμενο ποστ φιλου απο εδω) μαξ τα 100ευρω (τελωνεια κτλ φανταζομαι λογω οτι ειναι εντος ΕΕ δεν θα εχουμε θεμα αρα ειναι μονο η χρηση του wedrop)?

Βλέπω καποιες καλές τιμές για Ναπολεον 525 (2019) και ελεγα αν ειναι να ψαξω να βρω αλλον εναν ενδιαφερόμενο να κανουμε την κινηση παρέα...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειδα οτι για να κανεις υπολογισμο κοστους σου ζητάει μονο διαστάσεις πακέτου δεν βλέπω πουθενά το βάρος

 

Διορθωση ειδα οτι εχει και βαρος... 

Επεξ/σία από Evgenios_V
Διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα ερώτηση στον εισαγωγέα, και λέει

Η εγγύηση των προϊόντων Napoleon φυσικά και καλύπτεται από εμάς, εφόσον έχετε την απόδειξη αγοράς από το κατάστημα του εξωτερικού που αγοράσατε το προίόν για να εξακριβωθεί η ημερομηνία αγοράς και περίοδος κάλυψης της εγγύησης

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με τον υπολογισμο διαστασεων και βαρους βγαινει στα 61€ συνολο για τα μεταφορικά...

ψηνομαι ψηνομαι...

 

Εχει καποιος γνωμη για την ναπολεον 525 για τελικη τιμη γυρω στα 830€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannislazy είπε

έκανα ερώτηση στον εισαγωγέα, και λέει

Η εγγύηση των προϊόντων Napoleon φυσικά και καλύπτεται από εμάς, εφόσον έχετε την απόδειξη αγοράς από το κατάστημα του εξωτερικού που αγοράσατε το προίόν για να εξακριβωθεί η ημερομηνία αγοράς και περίοδος κάλυψης της εγγύησης

 

Εγώ πριν ένα μήνα περίπου έκανα ερώτηση τηλεφωνικά και μου είχαν πει δεν καλύπτομαι......🙃🙃🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αγορά από το εξωτερικό έγινε πριν το 2020 τότε μπορούμε να καλύψουμε κανονικά την εγγύση καθώς έως το 2020 δεν υπήρχε αντιπροσώπευση από την εταιρία στην Ελλάδα. Για αγορές που από το 2020 και μετά έχουν γίνει από το εξωτερικό ενώ υπάρχει πλέον αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, θα πρέπει να απευθύνεστε πρώτα στο κατάστημα του εξωτερικού που αγοράστηκε η ψησταριά.

 

Η επόμενη απάντηση. Το μπερδεύει το πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

συμφωνα με τον υπολογισμο διαστασεων και βαρους βγαινει στα 61€ συνολο για τα μεταφορικά...

ψηνομαι ψηνομαι...

 

Εχει καποιος γνωμη για την ναπολεον 525 για τελικη τιμη γυρω στα 830€?

Mε κλειστα ματια σε αυτη την τιμη! Δες αν αναφερει στο μαγαζι αν αποστελεται πανω σε παλετα, γιατι εκει το κοστος θα παει γυρω στα 100€. Αν ειναι μονο το κουτι, τοτε ειναι οσο λες περιπου. Εκει που αγορασα εγω ελεγε Pallet Delivery : Delivered on a pallet click here to read more about delivery!

 

Οσον αφορα την εγγυηση, και γω στο αμερικανικο την εκανα register κατα λαθος βεβαια. Πιστευω οτι μιας και μιλαμε για εταιρίες τετοιου μεγεθους και customer support δεν θα εχουμε θεμα. Στη χειροτερη να μας στειλουν ανταλλακτικά απο Αγγλια/Γερμανια, αν και πιστευω οτι θα μας καλυψει η εδω αντιπροσωπια. Γιατι πες εγω οτι την ειχα αγορασει οταν εμενα ακομα στο UK και την εφερα εδω μαζι μου, γιατι να μην καλυπτομαι απο εγγυηση εφοσον εχει 10 χρονια? Anyway, ας μην χρειαστει να μαθουμε...

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Από ότι βλέπω λόγω βάρους 75-80κιλα θα πρέπει να την πάρω από την αποθήκη τους στο Κορωπί...

Nαι σωστα. Εκτος αν εισαι εκτος Αθηνων, οποτε θα πρεπει να μιλησεις μαζι τους μηπως στη στειλουν με καμια αλλη μεταφορικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν έχει 830€ με τα μεταφορικά και σε καλύπτει η εγγύηση είναι καλή η τιμή, 170€ πιο κάτω από την Ελλάδα. Αν δεν έχει μεταφορικά ή αν χρειαστεί να πληρώσεις εδώ άλλη μεταφορική να σου την φέρει ή αν δεν σε καλύπτει η εγγύηση το πράγμα αλλάζει. Εγώ που την παρέλαβα από το κατάστημα την 525 μου δεινοπάθησα να την πάρω διότι το κουτί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολύ βαρύ, δεν το πίστευα όταν το είδα. Χώρεσε ίσα ίσα σε πορτ μπαγκάζ Nissan X-Trail (είναι αχανές για όποιον ξέρει) με τα καθίσματα τέρμα μπροστά, χρειάστηκαν 3 άτομα να την βάλουμε. Μετά για να την ανεβάσω στο σπίτι πολύ απλά άνοιξα το κουτί και τα ανέβαζα λίγα λίγα, όλο μαζί δεν γινόταν 🙂 

Πριν κάνεις την παραγγελία στο εξωτερικό θα σου πρότεινα να πάρεις στην αντιπροσωπεία (το Homing είναι) και να δεις αν σου κάνουν κάτι καλύτερο από την τιμή που έχουν στο site και κυρίως να διευκρινίσεις το θέμα της εγγύησης. Αυτή η 2η απάντηση στον @giannislazy δεν είναι ξεκάθαρη. Αν απευθυνθείς στο κατάστημα εξωτερικού και δεν σε εξυπηρετήσουν θα μπορείς μετά να απευθυνθείς εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως στο επισημο site δεν αναφερει κατι για εγγυηση μονο στη χωρα αγορας

https://www.napoleon.com/en/de/barbecues/support/warranties

Επισης δεν εχει καν την Ελλαδα μεσα, οποτε ισως δεν ειναι αντιπροσωπια εδω, αλλα απλος επισημος πωλητης.

Αν παρεις τηλ και ρωτησεις, πιστευω θα σου πει οτι δεν καλυπτεται, για να αγορασεις απο αυτους. Αν θες να το ψαξεις μιλα απευθειας με τη Napoleon μεσω του Napoleon.com και ρωτα τι γινεται με την εγγυηση σε περιπτωση που μετακομισεις σε αλλη χωρα στην Ευρωπη.

 

Επισης εδω αναφερει:

This voluntary warranty creates a 15 year warranty period, for products purchased through an authorized Napoleon dealer, and entitles the original purchaser (or gift recipient in the case where a new product is given as a gift) to the specifi ed coverage in respect of any component replaced within the warranty period, either by Napoleon or an authorized Napoleon dealer, to replace a component of such product that has failed in normal private use as a result of a manufacturing defect. This warranty does not cover accessories or bonus items.

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0580.pdf

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...