Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1944

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

14 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εκανα τα χριστουγεννα εγω. Σε πυρεξ θα το βαλεις γιατι εχει πολλα ζουμια που δεν θες να φυγουν . Πρωτα σε τηγανι να το θωρακισεις γυρω γυρω και μετα τυλιγεις με λαδοκολλα και αλουμινοχαρτο σαν καραμελα αφου του εχεις βαλεις μυρωδικα και λιγο βουτυρακι λιωμενο. Εμενα μου πηρε αν θυμαμαι καλα λιγο πανω απο τις 2 ωρες στους 200 και κατι βαθμους και βγηκε πολυ καλο . 

να υποθεσω indirect το εκανες ?

χρησιμοποιησες θερμομετρο για να το βγαλεις η με το ματι πηγες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ritualistic είπε

να υποθεσω indirect το εκανες ?

χρησιμοποιησες θερμομετρο για να το βγαλεις η με το ματι πηγες ?

Ναι ειχα ανοιξει τους 2 ακριανους καυστηρες. Θερμομετρο δεν ειχα τοτε οποτε πηγα με το ματι. Στο τελος ανοιξα το κουκουλι που του ειχα φτιαξει και το εψησα αλλη μιση περιπου ωρα ενω το περιεχυνα με ενα μιγμα που εφτιαξα με μελι, ζαχαρη και καποια μπαχαρικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, james9tito said:

Εκανα τα χριστουγεννα εγω. Σε πυρεξ θα το βαλεις γιατι εχει πολλα ζουμια που δεν θες να φυγουν . Πρωτα σε τηγανι να το θωρακισεις γυρω γυρω και μετα τυλιγεις με λαδοκολλα και αλουμινοχαρτο σαν καραμελα αφου του εχεις βαλεις μυρωδικα και λιγο βουτυρακι λιωμενο. Εμενα μου πηρε αν θυμαμαι καλα λιγο πανω απο τις 2 ωρες στους 200 και κατι βαθμους και βγηκε πολυ καλο . 

Αντί για pyrex μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτά τα αλουμινένια ταψακια μιας χρήσης που πουλάνε τα s/m ? Η κάνα παλιό ταψί από γαλακτομπουρεκο πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, μόλις πήρα από το the mart μια tomahawk black Angus για δοκιμή, έχει κανείς να προτείνει τρόπο και χρόνο ψησίματος? Φαντάζομαι Indirect αλλά και στο τέλος direct αλλά από χρόνους τι κάνουμε? Συνήθως τα τρώμε rare ή medium rare.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Αντί για pyrex μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτά τα αλουμινένια ταψακια μιας χρήσης που πουλάνε τα s/m ? Η κάνα παλιό ταψί από γαλακτομπουρεκο πχ?

Δε βλεπω το λογο να μην μπορεις να το κανεις. Απλα προσεξε μην ειναι πουθενα σκισμενο ή τρυπιο και αρχισουν και φευγουν τα ζουμια προς τα κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Αντί για pyrex μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτά τα αλουμινένια ταψακια μιας χρήσης που πουλάνε τα s/m ? Η κάνα παλιό ταψί από γαλακτομπουρεκο πχ?

ισως και σε γαστρα ?

απλα με το ματι για να καταλαβεις αν εχει γινει θα πρεπει να το κοψεις αυτο ειναι το μειονεκτημα. θα παιξει θερμομετρο μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, k.perdikoulis είπε

Παιδιά καλησπέρα, μόλις πήρα από το the mart μια tomahawk black Angus για δοκιμή, έχει κανείς να προτείνει τρόπο και χρόνο ψησίματος? Φαντάζομαι Indirect αλλά και στο τέλος direct αλλά από χρόνους τι κάνουμε? Συνήθως τα τρώμε rare ή medium rare.

 

Ευχαριστώ

Tις ειδα σημερα που πηγα, φοβερες φαινοντουσαν. Κανε στον εαυτο σου τη χαρη και παρε ενα θερμομετρο, ειδικα για τετοια ακριβα και καλα κομματια κρεας. 

Προτεινω ψησιμο reverse searing. Πρωτα indirect μεχρι να πιασει 120-125F, μετα ξεκουραση κανενα 10-15' μεχρι να πιασει φουλ θερμοκρασια η ψησταρια και μετα direct searing 2' καθε πλευρα και με ανοιχτο καπακι αν θες. Λογικα θα φτασει 135F.

Κατα το reverse searing μπορεις να κανεις επαληψεις με βουτυρο με μυρωδικα και σκορδο.

Χωρις θερμομετρο δυσκολα να πετυχεις σωστο ψησιμο. Αν δεν εχεις και δεν μπορεις να βρεις, θα ελεγα 40' indirect σε θερμοκρασια 300F περιπου, μετα ξεκουραση που σου ειπα κλπ

22 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Αντί για pyrex μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτά τα αλουμινένια ταψακια μιας χρήσης που πουλάνε τα s/m ? Η κάνα παλιό ταψί από γαλακτομπουρεκο πχ?

Σε τετοιες χαμηλες θερμοκρασιες μπορεις να βαλεις οτι βαζεις και στο φουρνο, ειδικα αν ψηνεις indirect, χωρις φλογα απο κατω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Tις ειδα σημερα που πηγα, φοβερες φαινοντουσαν. Κανε στον εαυτο σου τη χαρη και παρε ενα θερμομετρο, ειδικα για τετοια ακριβα και καλα κομματια κρεας. 

Προτεινω ψησιμο reverse searing. Πρωτα indirect μεχρι να πιασει 120-125F, μετα ξεκουραση κανενα 10-15' μεχρι να πιασει φουλ θερμοκρασια η ψησταρια και μετα direct searing 2' καθε πλευρα και με ανοιχτο καπακι αν θες. Λογικα θα φτασει 135F.

Κατα το reverse searing μπορεις να κανεις επαληψεις με βουτυρο με μυρωδικα 

2 ερωτήσεις γιαυτά.

Τι θερμοκρασια έχει η ψησταριά στο indirect κ ποση ώρα θέλει?

Στους 3 καυστήρες- κλείνεις μεσαίο κ βάζεις εκεί επάνω ή ανοιγεις μεσαίο κ 1 στην άκρη για να βάλεις στην άλλη?

Έχω ένα digoo ft 2203 θερμομετρο πιστεύω θα τα καταφερει😁😁

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, k.perdikoulis είπε

Παιδιά καλησπέρα, μόλις πήρα από το the mart μια tomahawk black Angus για δοκιμή, έχει κανείς να προτείνει τρόπο και χρόνο ψησίματος? Φαντάζομαι Indirect αλλά και στο τέλος direct αλλά από χρόνους τι κάνουμε? Συνήθως τα τρώμε rare ή medium rare.

 

Ευχαριστώ

Δες για να παρεις μια ιδέα. Λογικά μόνο τον ένα καυστήρα θα χρειαστείς, στη δικια μου στο ποιο χαμηλο η δυο καυστήρες ξεπερνάν τους 170c. 

 

Επεξ/σία από nikpar00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

2 ερωτήσεις γιαυτά.

Τι θερμοκρασια έχει η ψησταριά στο indirect κ ποση ώρα θέλει?

Στους 3 καυστήρες- κλείνεις μεσαίο κ βάζεις εκεί επάνω ή ανοιγεις μεσαίο κ 1 στην άκρη για να βάλεις στην άλλη?

Έχω ένα digoo ft 2203 θερμομετρο πιστεύω θα τα καταφερει😁😁

150C θα έλεγα ιδανικά

Όπως θες το σεταρεις. Απλά αν έχεις θερμότητα μόνο από τη μια πλευρά, Καλό είναι να γυρίσεις τη μπριζόλα να ψηθεί ομοιόμορφα αριστερά και δεξιά.

Ξέχασα να αναφέρω, ότι στη μισή διαδρομή του indirect, πρέπει να γυρίσεις τη μπριζόλα πάνω κάτω. Αν η φωτιά είναι στη μια πλευρά που σου έγραψα πριν, θα την γυρίσεις και αριστερά δεξιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Χωρις θερμομετρο δυσκολα να πετυχεις σωστο ψησιμο. Αν δεν εχεις και δεν μπορεις να βρεις, θα ελεγα 40' indirect σε θερμοκρασια 300F περιπου, μετα ξεκουραση που σου ειπα κλπ

,

Προτείνετε παρακαλώ ένα καλό θερμόμετρο, κατά προτίμηση κάτω από 10 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Προτείνετε παρακαλώ ένα καλό θερμόμετρο, κατά προτίμηση κάτω από 10 ευρώ 

Δεν υπαρχει στη τιμη αυτη καλο , αξιοπιστο και με γρηγορη ενδειξη θερμομετρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από δέκα ευωρ δεν έχω δει θερμόμετρο. Εγώ 3χω δύο 1ο το weber instantκαι 2ο ένα άλλο με ακίδα και καλώδιο που το είχε προσφορά ο κωτσοβολος νομίζω από 17 στα 10 ευρώ.. Και αυτό καλό..

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/accessories/158446-electrolux-ψηφιακό-θερμόμετρο-κρέατος-e4ktd001

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...