Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

150C θα έλεγα ιδανικά

Όπως θες το σεταρεις. Απλά αν έχεις θερμότητα μόνο από τη μια πλευρά, Καλό είναι να γυρίσεις τη μπριζόλα να ψηθεί ομοιόμορφα αριστερά και δεξιά.

Ξέχασα να αναφέρω, ότι στη μισή διαδρομή του indirect, πρέπει να γυρίσεις τη μπριζόλα πάνω κάτω. Αν η φωτιά είναι στη μια πλευρά που σου έγραψα πριν, θα την γυρίσεις και αριστερά δεξιά.

Οπότε ανοιχτοί οι 2 ακριανοί και τα κρέατα στη μέση μου φαίνεται πιο εύκολο. Το γύρισμα το κάνω όταν φτάσει περίπου στα μισά η θερμοκρασία ή να πάω με χρόνο? Επίσης, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το πλαΙνό infrared για το τελείωμα, καλύτερα δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

18 ώρες πριν, Fetas1979 είπε

Είμαι ανάμεσα στη monarch και στη Napoleon rogue 425. Έχει κάποιος γνωμη για το ποια είναι καλύτερη επιλογή;

Εγώ θα πήγαινα σε rogue γιατί έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος, μεγαλύτερη εγγύηση και 14.25kw απόδοση σε σχέση με τα 8.8 της monarch. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Προτείνετε παρακαλώ ένα καλό θερμόμετρο, κατά προτίμηση κάτω από 10 ευρώ 

Εγώ είχα πάρει από το IKEA, δεν ξέρω αν έχει ακόμα. 9 ευρώ και είναι αξιόπιστο, καρατσεκαρισμένο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gdeli είπε

Εγώ είχα πάρει από το IKEA, δεν ξέρω αν έχει ακόμα. 9 ευρώ και είναι αξιόπιστο, καρατσεκαρισμένο!

Αυτό εννοείς;

https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/ergaleia-anameixis-kai-metrisis/fantast-thermometro-kreatos-xronodiakoptis/20103016/?snr_campaign=AI_search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πάρα πολύ καλό και αξιόπιστο το συγκεκριμένο.

Βοηθάει και το καλώδιο γιατί μπορείς να το αφήσεις έξω από την ψησταριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Να ρωτησω κατι ??

Ακαδημαικα και  μονο .....

Δινεται ενα αξιοσεβαστο ποσο για αγορα ενος αξιοπρεπους bbq και μετα ψαχνετε να αγορασετε το φθηνοτερο δυνατον περιφερειακο για να ψησετε σωστα ενα κομματι κρεατος που αξιζει οσο 3-4 φορες το συγκεκριμενο θερμομετρο ?????

Αυτο ειλικρινα ,και  το λεω με ηρεμια , με ξεπερνα ως σκεψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Να ρωτησω κατι ??

Ακαδημαικα και  μονο .....

Δινεται ενα αξιοσεβαστο ποσο για αγορα ενος αξιοπρεπους bbq και μετα ψαχνετε να αγορασετε το φθηνοτερο δυνατον περιφερειακο για να ψησετε σωστα ενα κομματι κρεατος που αξιζει οσο 3-4 φορες το συγκεκριμενο θερμομετρο ?????

Αυτο ειλικρινα ,και  το λεω με ηρεμια , με ξεπερνα ως σκεψη.

Δίκιο έχεις στη σκέψη σου αλλά αν υπάρχει θερμόμετρο φθηνό που είναι καλό, γιατί να μη το πάρεις? Όλοι ξέρουν το meater που είναι το καλύτερο αλλά 100+ ευρώ μπορεί να μην έχουν ή θέλουν να δώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά καλή και με υψηλότερο κόστος ψησταριάς είναι επένδυση σε κάτι απαραίτητο για το άθλημα του BBQ. 

Όλα τα άλλα τα περιφεριακά είναι απλά αξεσουάρ που και χωρίς αυτά μια χαρά ψήνεις μέσα στις άκρες. Τώρα κάποιος μπορεί απλά να θέλει να δοκιμάσει κάτι φθηνό για αρχή και να το δοκιμάσει αν τον βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Να ρωτησω κατι ??

Ακαδημαικα και  μονο .....

Δινεται ενα αξιοσεβαστο ποσο για αγορα ενος αξιοπρεπους bbq και μετα ψαχνετε να αγορασετε το φθηνοτερο δυνατον περιφερειακο για να ψησετε σωστα ενα κομματι κρεατος που αξιζει οσο 3-4 φορες το συγκεκριμενο θερμομετρο ?????

Αυτο ειλικρινα ,και  το λεω με ηρεμια , με ξεπερνα ως σκεψη.

Εμένα αυτό που με ξεπερνάει, ως σκέψη, είναι τα βιαστικά συμπεράσματα.

Απάντησα στο παραπάνω ποστ του παιδιού, για να επιβεβαιώσω ή όχι, αν αναφέρεται στο συγκεκριμένο θερμόμετρο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα της inkbird.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Εγώ θα πήγαινα σε rogue γιατί έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος, μεγαλύτερη εγγύηση και 14.25kw απόδοση σε σχέση με τα 8.8 της monarch. 

Εγγύηση δεν έχει εφ όρου ζωής στον κάδο ή monarch;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fetas1979 είπε

Εγγύηση δεν έχει εφ όρου ζωής στον κάδο ή monarch;

 

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο...

12 λεπτά πριν, Fetas1979 είπε

Εγγύηση δεν έχει εφ όρου ζωής στον κάδο ή monarch;

 

Απ'οτι κοίταξα λίγο τώρα λέει περιορισμένη εφ'ορου ζωής εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο...

Απ'οτι κοίταξα λίγο τώρα λέει περιορισμένη εφ'ορου ζωής εγγύηση

Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου και η αλήθεια είναι ότι και εγώ προς τη roque κλίνω για αυτά που ανέφερες και για την ομορφιά επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο ενδελεχή συζητηση με την οικογένεια... τελικά εγινε μολις η παραγγελία της Napolepon 525 4+1 (με side burner) και μια Napoleon κουκουλα απο το ιδιο κατάστημα για 800ευρω συνολο...

Σύμφωνα με τις Ελληνικές τιμές (1000 το 525 και 105 το καλυμμα - 1125συνολο) εχω κέρδος ανω των 250ευρώ ακομα και με τα μεταφορίκα.

Μενει να δούμε ΑΝ θα ερθει... χαχαχαχαχαχα...

 

Κοιτοντας παντως το αρχικο μου ποστ...ειναι να με πιανουν τα γελια...με το τι ειχα σαν κριτηρια για την αγορά... το μονο που παρέμεινε ειναι οτι θελω ψησταριά...ουτε μπατζετ ουτε μέγεθος τιποτα... 

Χαχαχαχαχα

  

Στις 9/2/2021 στις 1:10 ΜΜ, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

διαβαζω το θεμα εδω και καποιες ημέρες μιας και ειμαι στην αναζητηση για νεα ψησταριάς...

Ειχα ψησταριά με 4+1 καυστήρες (no name) και μαντεμένια σχαρα και πλατό...αρκετά μεγάλη και εντυπωσιακή...

ημουν αρκετά ευχαριστημένος...

Αλλά ειχε τα θεματα της δλδ ανομοιομορφία στο ψησιμο...αλλά την χαρισα πριν 3ετη...μιας και αλλάζοντας σπιτι δεν ειχα τον απαιτουμενο χωρο για να την φιλοξενίσω...

Πλεον εχω χωρο και δεν φαινεται να αλλάζω σπιτι για καποιο αρκετά μεγαλο διαστημα οποτε και μπορώ να "επενδυσω" και πάλι...

Στο προκείμενο λοιπον...

1. ψαχνω για χρηση 1-2 φορες την εβδομάδα

2. ατομά το συνηθες η οικογένεια 3 ατομα και ΣΚ καποιοι φιλοι κτλ (τις καλές εποχές γιατι πλεον με κορονοιο ουτε με το κυάλι...)

3. Χωρο εχω αλλά δεν ειναι απαραιτητο να δεσμευτώ σε μια μεγάλη σχετικά κατασκευη...

4. θελω επωνυμη...

ειχα μη επωνυμη και επειδη είχε θεματακια (δεν ειχε μεγαλη ενταση στο ψησιμο και ειχε ανομοιομορφιες με τις οποιες εμαθα να ζω) παντα με ετρωγε οτι αν ηταν επωνυμης μαρκας θα ηταν καλυτερη

5. Να πιάνει και να διατηρεί σχετικά ψηλές θερμοκρασίες γιατί θα ηθελα να κανω και πίτσες (ναπολιτανικο στυλ) μιας και εχω κανει δουλιτσα στο θέμα ζυμάρι...και ο οικιακός φουρνος πλέον δεν μου δίνει τις θερμοκρασίες που χρειάζομαι...

6. Μπατζετ γυρω 500€...

7. Δεν θα ηθελα πλαινο καυστήρα ( ειχα στην αλλή ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα) γενικά δεν ειμαστε της πατάτας κτλ...θα προτιμουσα το κόστος αυτου να το πάρω σε ποιοτητα στην κυρια ψησταριά...και να γλυτώσω τον χώρο...

 

Επισης να πω οτι...

Εχω δει σε φιλο την Weber 3000 και για ψήσιμο σε 4ατομα τα κατάφερε μια χαρά...με αρκετά καλο αποτέλεσμα...

Στα συν...

απο την αλλη μου άρεσε το μικρό μεγεθος και οτι δεν επιανε τοσο πολυ χωρο...

και ισως και η φοριτοτητα αν και δεν νομιζω οτι προσωπικα θα την μετέφερα εκτος σπιτιου... 

Στα πλην...

επρεπε να κανει μια σχετική οργανωση με τους χρονους και την σειρά των πραγματων αλλα δεν ηταν και το τελος του κοσμου...

δεν πιστευω οτι μπορείς να ψησεις για πανω απο 5-6 ατομά μαξ με μια σχετική οργάνωση... 

 

Να πω οτι γλυκοκοιτάζω την Napoleon TravelQ PRO285-BK θα εκτιμουσα αν καποιος την εχει να μου πει γνωμες

στα συν που βλέπω

1. μεγεθος (αλλα αυτο ειναι σχετικο για τον καθενα) και ειδικά αφου το 70% του χρονου θα χρησιμοποιειτε για την οικογένεια...

2. λενε οτι εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (δεν την εχω δει απο κοντα)

3. 2 κυκλικούς καυστήρες (άρα ομοιομορφο ψησιμο)

4. Μαντεμένιες σχάρες

 

στα πλην

1. μεγεθος αν θελεις να ψησεις για πολλους

2. τιμή στα 400€ ισως εχεις καλυτερες επιλογές (ισως πληρώνεις την φοριτοτητα που για εμενα δεν ειναι προσον...αν και το μεγεθος ειναι...

 

ΑΛΛΑ ειμαι και πληρως ανοικτός σε προτάσεις για αυτό άλλωστε ποστάρω... ΑΝ τελικά παω σε μεγαλο (σχετικά) μέγεθος θα ηθελα να εχει την δυνατοτητα κάποιας σουβλας για κανενα μαζεμενο κοκορετσάκι ή κοντοσουβλί...

Και για την ιστορία του πρωτου μου ποστ...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Μετά απο ενδελεχή συζητηση με την οικογένεια... τελικά εγινε μολις η παραγγελία του 525 με side burner και μια ναπολεον κουκουλα απο το ιδιο κατάστημα για 800ευρω συνολο... νομίζω οτι συμφωνα με τις Ελληνικές τιμές εχω κέρδος ανω των 200ευρώ ακομα και με τα μεταφορίκα.

Μενει να δούμε ΑΝ θα ερθει... χαχαχαχαχαχα...

 

Κοιτοντας παντως το αρχικο μου ποστ...ειναι να με πιανουν τα γελια...με το τι ειχα σαν κριτηρια για την αγορά... το μονο που παρέμεινε ειναι οτι θελω ψησταριά...ουτε μπατζετ ουτε μέγεθος τιποτα... 

Χαχαχαχαχα

  

Και για την ιστορία του πρωτου μου ποστ...

Από πιο site την πήρες τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...