Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Έκθεση" έγραψα για να σου εξηγήσω ότι έχεις άδικο. Ούτε ζητάω να εγκρίνεις το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ ούτε παρανοώ αυτά που λες. Διάβασε λοιπον ξανά την "έκθεση" και θα καταλάβεις γιατί την έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2118

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

5 λεπτά πριν, gdeli είπε

"Έκθεση" έγραψα για να σου εξηγήσω ότι έχεις άδικο. Ούτε ζητάω να εγκρίνεις το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ ούτε παρανοώ αυτά που λες. Διάβασε λοιπον ξανά την "έκθεση" και θα καταλάβεις γιατί την έγραψα.

Σε ρώτησα κάτι !!!

Που αναφέρω περί αξίας 100 ευρώ θερμόμετρα;;;

Απάντηση δεν  πήρα !!!

Αρα ξαναδιαβάσε τι έχω γράψει!!

Κι επειδή δεν φταίνε οι άλλοι να διαβάζουν τα ίδια και τα τα ίδια , πολύ ευχαρίστως να στα εξηγήσω  αναλυτικότατα σε pm όποτε θέλεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις ότι πρέπει το θερμόμετρο να συμβαδίζει με την τιμή της ψησταριάς ή του κρέατος που θα ψήσεις. Εγώ λέω ότι δεν είναι απαραίτητο, και ότι στην τιμή που ψάχνει ο φίλος που ρώτησε (κάτω από 10 ευρώ) υπάρχει ένα αξιόπιστο. Το 100 ευρώ είναι τάξη μεγέθους όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν ακριβότερα και φθηνότερα. Εκεί διαφωνούμε και δεν βλέπω τον λόγο να εκνευρίζεσαι (αν εκνευρίζεσαι, έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μιας και μιλάτε για θερμόμετρα εμένα μου γυάλισε αυτό επειδή δείχνει σε όλους τους αισθητήρες στην οθόνη τις θερμοκρασίες χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις κάτι για να δεις την επόμενη θερμοκρασία στο σένσορα επειδή περιστρέφεται και σε βοηθάει στην τοποθέτηση το μόνο αρνητικό ότι δεν έχει κανένα κουμπί και πρέπει να το ρυθμίσεις με το κινητό αλλά από ότι είδα τα περισσότερα έτσι είναι

 

https://bbq.gr/eksipno-thermometro-grilleye-pro-plus-grilleye?gclid=Cj0KCQiA-OeBBhDiARIsADyBcE6TaCrnZ4tOwfxXunVySVGvuCQNi8sW8dU-lEM_M6QUFi4k0cB5KloaAqFZEALw_wcB

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή πρέπει να δεις και το meater. Έχει το καλό που σου είπα και νωρίτερα, δηλαδή μετράει την θερμοκρασία στο κρέας, αλλά και έξω από αυτό, στο σημείο βέβαια που το έχεις τοποθετήσει. Οπότε ξέρεις ποια είναι η πραγματική θερμοκρασία εκεί. Συν ότι μπορείς να το βάλεις σε σουβλιστό. Αν όμως ψήνεις διάφορα κρέατα και θέλεις πολλά probes ή αν ψήνεις περισσότερο μπριζόλες (που είναι πιο λεπτές από τα μεγάλα κομμάτια) τότε θέλεις κάτι σαν αυτό που ανέβασες. Το κακό του meater είναι ότι είναι αρκετά χοντρό και δεν ξέρω με τις μπριζόλες πόσο εύκολο είναι να το τοποθετήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή πρέπει να δεις και το meater. Έχει το καλό που σου είπα και νωρίτερα, δηλαδή μετράει την θερμοκρασία στο κρέας, αλλά και έξω από αυτό, στο σημείο βέβαια που το έχεις τοποθετήσει. Οπότε ξέρεις ποια είναι η πραγματική θερμοκρασία εκεί. Συν ότι μπορείς να το βάλεις σε σουβλιστό. Αν όμως ψήνεις διάφορα κρέατα και θέλεις πολλά probes ή αν ψήνεις περισσότερο μπριζόλες (που είναι πιο λεπτές από τα μεγάλα κομμάτια) τότε θέλεις κάτι σαν αυτό που ανέβασες. Το κακό του meater είναι ότι είναι αρκετά χοντρό και δεν ξέρω με τις μπριζόλες πόσο εύκολο είναι να το τοποθετήσεις.

Το έχω δει αυτό που μου προτείνεις και είναι κατά την άποψή μου τρομερό αλλά στα 110 ευρώ που βγαίνει σου δίνει τη δυνατότητα μόνο για ένα κομμάτι εννοώ αυτό που έβαλα στα 120 ευρώ σου δίνει τη δυνατότητα για 3 κομμάτια και μπορείς να κάνεις και μεγάλη επέκταση μετά το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπαίνει σε σούβλα .

Δεν ξέρω άμα ξεχνάω κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να τσεκάρει το θερμόμετρο του αν είναι αξιόπιστο, ας βράσει λίγο νερό να δει αν δείχνει 100°C. Μόνο το Inkbird έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια και ήταν κομπλέ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Όποιος θέλει να τσεκάρει το θερμόμετρο του αν είναι αξιόπιστο, ας βράσει λίγο νερό να δει αν δείχνει 100°C. Μόνο το Inkbird έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια και ήταν κομπλέ.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει στου IKEA, και επίσης σε μπωλ με πάγο που λιώνει (να δείχνει 0)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απλά περίμενε να αρχίσει νακαπνίζει πρώτα και μετά βάλε το κρέας. Γιατί αν κατάλαβα πας για λίγο χρόνο ψησίματος. Τι κομμάτι θα βάλεις??

Καλημέρα μια βοήθεια θελω παιδιά ανάμεσα σε broil king monarch 320 kai Weber spirit 310 ποια προτείνετε ;;;; Ποσο περίπου μπορώ να της βρω ;

6 ώρες πριν, gdeli είπε

Αυτό ακριβώς έχω κάνει στου IKEA, και επίσης σε μπωλ με πάγο που λιώνει (να δείχνει 0)

Καλημέρα μια βοήθεια θελω παιδιά ανάμεσα σε broil king monarch 320 kai Weber spirit 310 ποια προτείνετε ;;;; Ποσο περίπου μπορώ να της βρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Όποιος θέλει να τσεκάρει το θερμόμετρο του αν είναι αξιόπιστο, ας βράσει λίγο νερό να δει αν δείχνει 100°C. Μόνο το Inkbird έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια και ήταν κομπλέ.

Σωστός! Αυτό αναφέρει και στο έντυπο που έχει, για να γίνει και το αντίστοιχο calibration, αν χρειάζεται.

9 ώρες πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή πρέπει να δεις και το meater. Έχει το καλό που σου είπα και νωρίτερα, δηλαδή μετράει την θερμοκρασία στο κρέας, αλλά και έξω από αυτό, στο σημείο βέβαια που το έχεις τοποθετήσει. Οπότε ξέρεις ποια είναι η πραγματική θερμοκρασία εκεί. Συν ότι μπορείς να το βάλεις σε σουβλιστό. Αν όμως ψήνεις διάφορα κρέατα και θέλεις πολλά probes ή αν ψήνεις περισσότερο μπριζόλες (που είναι πιο λεπτές από τα μεγάλα κομμάτια) τότε θέλεις κάτι σαν αυτό που ανέβασες. Το κακό του meater είναι ότι είναι αρκετά χοντρό και δεν ξέρω με τις μπριζόλες πόσο εύκολο είναι να το τοποθετήσεις.

Ένα 2ο που αναφέρουν ως μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται να μπει αρκετά βαθιά στο κρέας, για να μετρήσει σωστά.

Για τα κρέατα που μπαίνουν σούβλα, μια εναλλακτική είναι να χρησιμοποιήσεις  ένα αξιόπιστο instant. Θα χρειαστεί βέβαια να σταματάς την σούβλα, ανά 30-40 λεπτά αναλόγως τι έχεις βάλει πάνω, και να παίρνεις θερμοκρασία από 2-3 μέρη (μπροστά-πίσω-μέση), αναλόγως και πάλι το τι έχεις βάλει πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, αυτό δεν το ήξερα. Σε συνδυασμό με το πάχος του είναι ανασταλτικός παράγοντας. Είναι και πανάκριβο για να το πάρεις μόνο για συγκεκριμένους τύπους ψητών.

Το instant έχει και το άλλο μειονέκτημα (μεγαλύτερο για εμένα) ότι τελικά γεμίζεις τρύπες και βγαίνουν από εκεί τα υγρά (όσες φορές το έχω κάνει με το instant και βλέπω να βγαίνουν υγρά σιχτιρίζω 😀)

Ερώτηση: Όλα τα θερμόμετρα πρέπει να μπουν αρκετά βαθιά στο κρέας για να πάρεις την μέτρηση σωστά (στο κέντρο δηλαδή). Αυτό εννοείς ή ότι δεν έχει τον αισθητήρα του στην μύτη οπότε σε λεπτές κοπές δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φφφ

Εχει σκευτει κανείς σάς οτι σε ενα θερμόμετρο γιά αυτους που φτιαχνουν ακριβά κομματια δεν αρκεί απλα να δείχνει σωστά αλλα να δείχνει κ τη θερμοκρασία στο σωστο χρονο; κ οχι τη θερμοκρασία που ηταν 2 λεπτα πριν;

Οσο για το meater το εχω ξανα αναφέρει δε χρειάζεται να  είναι βαθιά για να παρει σωστη μέτρηση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giannis1112 είπε

Καλημέρα μια βοήθεια θελω παιδιά ανάμεσα σε broil king monarch 320 kai Weber spirit 310 ποια προτείνετε ;;;; Ποσο περίπου μπορώ να της βρω ;

Καλημέρα μια βοήθεια θελω παιδιά ανάμεσα σε broil king monarch 320 kai Weber spirit 310 ποια προτείνετε ;;;; Ποσο περίπου μπορώ να της βρω ;

Σε αυτή την τιμή θα κοίταζα και τη Napoleon Rogue 425.

1) Broil King Monarch 320

https://www.skroutz.gr/s/14442613/Broil-King-Monarch-320-Black-834-253.html?from=catspan

image.jpeg.2ad941332b8fe1430f3a6042eaf2817a.jpeg

2) Weber Spirit II e 310

https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html
image.jpeg.fcd87f394664ab81bcb62eb5a7756844.jpeg

3) Napoleon Rogue 425

https://www.skroutz.gr/s/23018769/Napoleon-Rogue-425-R425PK-1.html?from=catspan

image.jpeg.0e243234cff40698962aee610c58db7b.jpeg

Η μόνη από τις παραπάνω που φαίνεται να υπάρχει άμεση διαθεσιμότητα είναι η Broil King, όπου και πάλι θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με τα αντίστοιχα καταστήματα να το επιβεβαιώσεις.

Οπτικά η μεγαλύτερη διαφορά είναι η ύπαρξη (Broil King & Napoleon) ή μη (Weber) του ντουλαπιού. Ουσιαστικά στις Broil King και Napoleon η μπουκάλα τοποθετείται μέσα στο ντουλάπι, ενώ στην Weber εξωτερικά. Επιπρόσθετα αν έχεις κάποιο κατοικίδιο, υπάρχει ο κίνδυνος να πάει στον λιποσυλλέκτη, της Weber, που είναι εκτεθειμένος.

Ένας σημαντικός παράγοντας είναι η εγγύηση που προσφέρει η κάθε εταιρεία, για το συγκεκριμένο μοντέλο 

1) Broil King Monarch 320

image.jpeg.d91c7dce908bbb9ea1f84673c16ed2de.jpeg
2) Weber Spirit II e 310

image.jpeg.d0c370e63f964eaeed39abaccc3a17bc.jpeg
 

3) Napoleon Rogue 425

image.jpeg.7bf634c6c31307f20e5dca7880236215.jpeg
Οι τιμές των Broil King και Weber έχουν κάποιες αυξομειώσεις ανά διαστήματα, όπως μπορείς να διαπιστώσεις και από τα γραφήματα, ενώ της Napoleon όχι τόσο πολύ.

Επιφάνεια ψησίματος

1) Broil King Monarch 320 - 56x38

2) Weber Spirit II e 310 - 60x44

3) Napoleon Rogue 425 - 60x45

Μια επιπλέον λεπτομέρεια είναι ότι για να ανάψουν οι καυστήρες σε Broil King και Weber θα πρέπει να γυρίσεις τον αντίστοιχο διακόπτη και έπειτα να πατήσεις το πιεζοηλεκτρικό κουμπί, ενώ στη Napoleon γυρνώντας τον διακόπτη, ταυτόχρονα γίνεται και η ανάφλεξη.

Η Broil King είναι η μόνη που προσφέρει εφ όρου ζωής εγγύηση για τα μέρη από χυτό αλουμίνιο (κάδος), αλλά συνολικά την χειρότερη, συγκριτικά με Weber και Napoleon, στα υπόλοιπα μέρη.

Η Weber προσφέρει 10ετή εγγύηση για όλα τα μέρη της ψησταριάς.

Η Napoleon προσφέρει μεγαλύτερη εγγύηση σε κάποια μέρη της ψησταριάς, αλλά και 50% έκπτωση σε ανταλλακτικά, μετά το πέρας της εγγύησης, μέχρι κάποιο διάστημα.

Επειδή οι συγκεκριμένες ψησταριές δεν έχουν κάτι άλλο, οφθαλμοφανές, πχ συμβατικό πλαϊνό μάτι ή sizzle zone, οπίσθιο καυστήρα κτλ, και πάνω κάτω θα ψήσουν το ίδιο, θα πρέπει να επιλέξεις κατά πόσον σε ενδιαφέρει η έλλειψη ή όχι του ντουλαπιού, της επιφάνειας ψησίματος και το είδος της εγγύησης που προσφέρει η κάθε μια.

Λόγω εποχής και με βάση τα γραφήματα, είναι πιθανό να υπάρξουν ξανά προσφορές στις αντίστοιχες ψησταριές. Από την άλλη βέβαια, φέτος, παρατηρούνται ελλείψεις σε ψησταριές.

 

 

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

Φφφ

Εχει σκευτει κανείς σάς οτι σε ενα θερμόμετρο γιά αυτους που φτιαχνουν ακριβά κομματια δεν αρκεί απλα να δείχνει σωστά αλλα να δείχνει κ τη θερμοκρασία στο σωστο χρονο; κ οχι τη θερμοκρασία που ηταν 2 λεπτα πριν;

Οσο για το meater το εχω ξανα αναφέρει δε χρειάζεται να  είναι βαθιά για να παρει σωστη μέτρηση. 

Έχεις σκεφτεί ότι για να πάρεις ένα όργανο που έχει ακρίβεια π.χ. 0.1% αντί για 1% μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις τα δεκαπλάσια χρήματα ;

Έχεις σκεφτεί αν χρειάζεται να πληρώσεις αυτήν την ακρίβεια ;

Πάντως το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ, επειδή το δουλεύω, έχει άμεση απόκριση, σε δύο λεπτά εύκολα έχει κάνει 2 κύκλους μετρήσεων (από θερμοκρασία περιβάλλοντος, στη θερμοκρασία του κρέατος, ξανά σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, κλπ)

Τώρα πως γίνεται αν το βάλω τώρα μέσα στο κρέας να δείξει την θερμοκρασία που είχε η μπριζόλα 2 λεπτά πριν, απορώ πως σου ήρθε σαν σκέψη

Να μου πεις ότι υπάρχει απόκλιση, να το συζητήσουμε, να μου μιλάς για τέτοιο lag πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι έχεις κατά νου και το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...