Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gdeli είπε

Ωχ, αυτό δεν το ήξερα. Σε συνδυασμό με το πάχος του είναι ανασταλτικός παράγοντας. Είναι και πανάκριβο για να το πάρεις μόνο για συγκεκριμένους τύπους ψητών.

Το instant έχει και το άλλο μειονέκτημα (μεγαλύτερο για εμένα) ότι τελικά γεμίζεις τρύπες και βγαίνουν από εκεί τα υγρά (όσες φορές το έχω κάνει με το instant και βλέπω να βγαίνουν υγρά σιχτιρίζω 😀)

Ερώτηση: Όλα τα θερμόμετρα πρέπει να μπουν αρκετά βαθιά στο κρέας για να πάρεις την μέτρηση σωστά (στο κέντρο δηλαδή). Αυτό εννοείς ή ότι δεν έχει τον αισθητήρα του στην μύτη οπότε σε λεπτές κοπές δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις;

 

21 λεπτά πριν, sndev είπε

Φφφ

Εχει σκευτει κανείς σάς οτι σε ενα θερμόμετρο γιά αυτους που φτιαχνουν ακριβά κομματια δεν αρκεί απλα να δείχνει σωστά αλλα να δείχνει κ τη θερμοκρασία στο σωστο χρονο; κ οχι τη θερμοκρασία που ηταν 2 λεπτα πριν;

Οσο για το meater το εχω ξανα αναφέρει δε χρειάζεται να  είναι βαθιά για να παρει σωστη μέτρηση. 

Αναφέρεται και στο ίδιο το site τους

https://meater.com/blog/tips-to-ensure-your-meater-cooks-turn-out-just-right/

image.jpeg.950b76e445d920c8788ad97563e19d6e.jpeg

αλλά και σε αρκετά άλλα sites που κάνουν αντίστοιχα reviews.

Το συγκεκριμένο θερμόμετρο δεν το έχω, όποτε δεν μπορώ να αναφέρω δική μου εμπειρία, αν όμως παιδιά που το έχουν διαβεβαιώνουν ότι δεν χρειάζεται να μπει τόσο βαθιά για να μετρήσει σωστά, πάω πάσο.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AristidisZΠροφανώς κ θα πληρώσεις τσάμπα δεν υπάρχει κ το θεμα μου δεν ειναι τα θερμόμετρα ικεα, σκασιλα μου ουτε θερμομετρα πουλαω ουτε κατασκευαζω, ο καθένας οτι τον βολεύει αν Φτιάχνεις χοιρινό που ειτε 62 ειτε 66 ειναι το ίδιο θα βολευτείς κ με του οτι πάρεις 1 ευρώ, εξαιρετικό θα νε. 

Οσον αφορα τη θερμοκρασία που χε πριν 2 λεπτα παρε 3 διαφορετικά θερμόμετρα κ θα δεις ότι αντιδρούν διαφορετικά στη διάρκεια του χρόνου ψησίματος γτ ισως τα μεταλα(?) που χρεισημοποιουν για να μειωσουν το κόστος δεν αντιδρούν το Ιδιο άμεσα(?) . Κ δε μιλαω για του ικεα δε το εχω δοκιμασει αλλα επειδή το λέτε συνέχεια θα φυγει αργοτερα παραγγελία για να το τεστάρω κ θα νε νομιζω το 6το; 7 θερμόμετρο που θα περασει απο τα χερια μου. 

@ilpapachaξερω καλα τι λεει το σιτε να σε σίγουρος οτι οταν εχω κάτι στη κατοχη μου το σκίζω στις δοκιμές γτ εχω σκάλωμα με τις μετρήσεις. Αυτο λοιπόν  εχει να κάνει με την πιο ακριβη κ γρήγορη απόκριση. Τη σωστή θερμοκρασία θα δειξει ειτε το βαλεις 2 εκ ειτε το βαλεις ολο μεσα. Φυσικα αν δεις καλύτερα δείχνει Χοντρο κομματι κρεατος που πρεπει να μετρησεις κεντρο κ οχι 1 εκ απο την επιφάνεια 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα instant έχουν δύο βασικά μειονέκτηματα το ένα  είναι ότι αργούν να διαβάσουν τη θερμοκρασία. Αυτό λύνεται αν το έχεις ανοιχτό κοντά στην ψησταριά να δείχνει περίπου τη θερμοκρασία που θες να μετρήσεις. Το άλλο ότι δεν μπορείς να τα αφήσεις πάνω στο κρέας όσο ψήνεται. Εγώ έχω 2-3 φτηνά τύπου ακιδας τα οποία μια χαρά σωστά μετράνε στο τεστ πάγου και βραστου νερού, για τα εύκολα κομμάτια κρέατος. Για κάτι που θέλω συνεχή μέτρηση έχω αυτό που επίσης μια χαρά μετράει https://orange-shop.gr/product/digoo-dg-ft2203-smart-bluetooth-lcd-display-kitchen-thermometer-με-διπλούς-αισθητήρες/

Αποψη μου είναι ότι αν είναι να δώσεις αρκετά χρήματα για θερμόμετρο να είναι ασύρματο αλλιώς κάνεις δουλειά και πιο οικονομικά. 

Επίσης βλέπω σήμερα δεν έχετε να ψήσετε και ασχολείστε με θερμοκρασίες 😅 φακές θα φάτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Τα instant έχουν δύο βασικά μειονέκτηματα το ένα  είναι ότι αργούν να διαβάσουν τη θερμοκρασία. Αυτό λύνεται αν το έχεις ανοιχτό κοντά στην ψησταριά να δείχνει περίπου τη θερμοκρασία που θες να μετρήσεις. Το άλλο ότι δεν μπορείς να τα αφήσεις πάνω στο κρέας όσο ψήνεται. Εγώ έχω 2-3 φτηνά τύπου ακιδας τα οποία μια χαρά σωστά μετράνε στο τεστ πάγου και βραστου νερού, για τα εύκολα κομμάτια κρέατος. Για κάτι που θέλω συνεχή μέτρηση έχω αυτό που επίσης μια χαρά μετράει https://orange-shop.gr/product/digoo-dg-ft2203-smart-bluetooth-lcd-display-kitchen-thermometer-με-διπλούς-αισθητήρες/

Αποψη μου είναι ότι αν είναι να δώσεις αρκετά χρήματα για θερμόμετρο να είναι ασύρματο αλλιώς κάνεις δουλειά και πιο οικονομικά. 

Επίσης βλέπω σήμερα δεν έχετε να ψήσετε και ασχολείστε με θερμοκρασίες 😅 φακές θα φάτε? 

Κοιτάμε για σωστές θερμοκρασίες, ώστε να είμαστε πανέτοιμοι την Τσικνοπέμπτη😁
 

Πέρα από την πλάκα όμως είναι καλό να ανταλλάσσουμε απόψεις/εμπειρίες για τις θερμοκρασίες και το τι χρησιμοποιεί ο καθένας, ώστε να έχουμε μια καλύτερη άποψη στο τι κυκλοφορεί στην αγορά και το που/πως μπορεί να μας κάνει την ζωή μας πιο εύκολη, ανάλογα με τα ψησίματα που θελουμε να κάνουμε.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξατε το θεμα θερμομετρα/θερμοκρασιες , υπαρχει κάποιος πινακας με τις επιθυμητες θερμοκρασιες ανάλογα το κρεας και το ψησιμο που θελουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μιας και ανοιξατε το θεμα θερμομετρα/θερμοκρασιες , υπαρχει κάποιος πινακας με τις επιθυμητες θερμοκρασιες ανάλογα το κρεας και το ψησιμο που θελουμε?

https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/safe-minimum-internal-temperature-chart/ct_index
 

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/general-food-safety-tips/safe-internal-cooking-temperatures.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Για κάτι που θέλω συνεχή μέτρηση έχω αυτό που επίσης μια χαρά μετράει https://orange-shop.gr/product/digoo-dg-ft2203-smart-bluetooth-lcd-display-kitchen-thermometer-με-διπλούς-αισθητήρες/

😅

Επςιδή έχω κ εγώ το ίδιο αλλά το φοβάμαι λίγο, το έχεις αφήσει μέσα στη ψησταριά σε όλη τη διαδικασία, αντέχει τους 200+ με κλειστό το καπάκι?

22 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μιας και ανοιξατε το θεμα θερμομετρα/θερμοκρασιες , υπαρχει κάποιος πινακας με τις επιθυμητες θερμοκρασιες ανάλογα το κρεας και το ψησιμο που θελουμε?

Επίσης και αυτό  μπορεί να βοηθήσει ίσως?

https://www.weber.com/GR/el/tips-tricks/chronodiagrammata-mageirikis/weber-49361.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ΙΚΕΑ δεν είναι instant, μην μπερδευτεί κανείς και το θεωρήσει ως τέτοιο. Ότι είναι πάρα πολύ γρήγορο και σε δευτερόλεπτα το βλέπεις να ανεβαίνει και να φτάνει την τελική μέτρηση ναι, αλλά δεν το πουλάνε ως instant. Επίσης έχει αντοχή νομίζω μέχρι τους 250 βαθμούς το εξωτερικό του μέρος, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Ξαναλέω: για τα χρήματά του και την αξιοπιστία του το θεωρώ καλή λύση σε αυτό το budget.

Αυτό με το lag που αναφέρει ο @sndev το έχω δει και εγώ σε αναλογικά θερμόμετρα. Αυτά δεν είναι επ' ουδενί για μπριζόλες μοσχαρίσιες πχ που παίζεις με λεπτά ή και δευτερόλεπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skskre είπε

Επςιδή έχω κ εγώ το ίδιο αλλά το φοβάμαι λίγο, το έχεις αφήσει μέσα στη ψησταριά σε όλη τη διαδικασία, αντέχει τους 200+ με κλειστό το καπάκι?

Ναι δεν έχει κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το μοσχάρι το πας δηλαδή 63 βαθμούς ;

 

Η αναφορά γίνεται για την ελάχιστη θερμοκρασία που μπορείς να το βγάλεις από την φωτιά, ώστε να το αφήσεις μετά να ξεκουραστεί.

https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/teach-others/fsis-educational-campaigns/is-it-done-yet/thermometer-placement-and-temperatures/ct_index

Από εκεί και πέρα είναι και στην προτίμηση του καθενός να το βγάλει από την φωτιά σε μεγαλύτερη εσωτερική θερμοκρασία.
Οι παραπάνω πίνακες αναφέρονται στην ελάχιστη θερμοκρασία, του κάθε τύπου κρέατος, ώστε να είναι ασφαλής προς βρώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Ξεκίνησα για να δούμε τι θα βγάλουμε

IMG_20210228_150400.jpg

IMG_20210228_151039.jpg

Καλή διασκέδαση λοιπόν, ζήλεψα 😁😁 θα δοκιμάσω κ εγώ το ίδιο το βράδυ αν και ταιμπησαμε κάτι ωραία burger πριν λίγο.

Επεξ/σία από skskre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Επίσης βλέπω σήμερα δεν έχετε να ψήσετε και ασχολείστε με θερμοκρασίες 😅 φακές θα φάτε?

Πίτσα σήμερα. Και για εκεί έχω άλλο θερμόμετρο με λέιζερ χαχαχα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πίτσα σήμερα. Και για εκεί έχω άλλο θερμόμετρο με λέιζερ χαχαχα

Για δώσε info για το θερμόμετρο γιατί ένα που είχα έλεγε άλλα αντί άλλων και το επέστρεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...