Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Peris1975 είπε

Από ποια καταστήματα Γερμανίας έχετε κάνει τις αγορές σας;

Ποιο μοντέλο πήρες Ευγένιε;

Πόση διαφορά στην τιμή βρήκες με Ελλάδα;

Και τα άλλα παιδιά αν έχουν κάνει αγορά από Γερμανία να μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες και την εμπειρία τους, το κατάστημα αγοράς κτλ.

Ευχαριστώ!!!

Καλημέρα,

μοντέλο Napoleon Rogue R525SBPK-2 Black

Κόστος με κουκούλα Ναπολέον - 800ε ("ειδική τιμή" απο τα περιπου 855ε κανονικά)

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=napoleon 525

Κερδος απο Ελλάδα - 250ε+ (ΑΝ και ακριβώς το ιδιο μοντέλο δεν το εχει, εχει με τον νέο πλαινο καυστηρα με τις infrared οπότε εκει η διαφορά ειναι ακόμα μεγαλύτερη)...

Μιας και δεν εχω παραλαβει δεν μπορώ να σου πω για την ολη εμπειρία...

Οσον αφορά το κατάστημα έστειλε τα προιοντα στην ESWD την πρώτη εργάσιμη εκανα την παραγγελία Σαββατο μεσημέρι απογευμα.

Όσον αφορά την ESWD μέχρι στιγμής προσωπικά βλέπω κάποια θεματάκια με την Ελληνική πλευρά στο θέμα εξυπηρέτησης, αλλά έχουμε ακόμα δρόμο (καμια 15αρια ημέρες) μέχρι να παραλάβω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

*********

Προσοχή οποίος ανοίξει λογαριασμό στην ESWD να βάλει τα στοιχεία του στα Αγγλικά και οχι στα Ελληνικά για να μπορουν να ταυτοποιήσουν την παραγγελία του άμεσα...απο εμπειρία συνψηστη απο εδώ...ΑΝ και δεν το αναφέρει πουθενά στο σάιτ τους...

 

Ελπιζω να βοήθησα...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

22 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

 

Όσον αφορά την ESWD μέχρι στιγμής προσωπικά βλέπω κάποια θεματάκια με την Ελληνική πλευρά στο θέμα εξυπηρέτησης, αλλά έχουμε ακόμα δρόμο (καμια 15αρια ημέρες) μέχρι να παραλάβω για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Προσοχή οποίος ανοίξει λογαριασμό στην ESWD να βάλει τα στοιχεία του στα Αγγλικά και οχι στα Ελληνικά για να μπορουν να ταυτοποιήσουν την παραγγελία του άμεσα...απο εμπειρία συνψηστη απο εδώ...ΑΝ και δεν το αναφέρει πουθενά στο σάιτ τους...

 

Ελπιζω να βοήθησα...

Ο συνψήστης είμαι εγώ. Αν και έκανα παραγγελία το ίδιο προιον από το ίδιο κατάστημα και παραδόθηκε στην γερμανική αποθήκη ESWD μια μέρα νωρίτερα από του Ευγένιου, ακόμα δεν έχει ταυτοποιηθεί στον λογαριασμό μου το κουτί που είναι εκεί και μάλλον φταίει το γεγονός ότι την παραγγελία την εκανα με το όνομα με αγγλικούς χαρακτήρες ενώ είχα κάνει εγγραφή στο ESWD με ελληνικούς χαρακτήρες. Το οποίο δεν το λένε στις οδηγίες!!! Και δεν το αλλάζουν και από πάνω. Είναι άλλη διαδικασία αλλαγής ονοματος που θα την πούμε άλλη στιγμή. 

Γενικά καλή υπηρεσία αλλά σε επίπεδο επικοινωνίας θέλει πολύ βελτίωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Ο συνψήστης είμαι εγώ. Αν και έκανα παραγγελία το ίδιο προιον από το ίδιο κατάστημα και παραδόθηκε στην γερμανική αποθήκη ESWD μια μέρα νωρίτερα από του Ευγένιου, ακόμα δεν έχει ταυτοποιηθεί στον λογαριασμό μου το κουτί που είναι εκεί και μάλλον φταίει το γεγονός ότι την παραγγελία την εκανα με το όνομα με αγγλικούς χαρακτήρες ενώ είχα κάνει εγγραφή στο ESWD με ελληνικούς χαρακτήρες. Το οποίο δεν το λένε στις οδηγίες!!! Και δεν το αλλάζουν και από πάνω. Είναι άλλη διαδικασία αλλαγής ονοματος που θα την πούμε άλλη στιγμή. 

Γενικά καλή υπηρεσία αλλά σε επίπεδο επικοινωνίας θέλει πολύ βελτίωση...

Δηλαδή η ταυτοποίηση των δεμάτων/αποστολών  γίνεται με το ονοματεπώνυμο; Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε είναι λίγο προχειροδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Ο συνψήστης είμαι εγώ. Αν και έκανα παραγγελία το ίδιο προιον από το ίδιο κατάστημα και παραδόθηκε στην γερμανική αποθήκη ESWD μια μέρα νωρίτερα από του Ευγένιου, ακόμα δεν έχει ταυτοποιηθεί στον λογαριασμό μου το κουτί που είναι εκεί και μάλλον φταίει το γεγονός ότι την παραγγελία την εκανα με το όνομα με αγγλικούς χαρακτήρες ενώ είχα κάνει εγγραφή στο ESWD με ελληνικούς χαρακτήρες. Το οποίο δεν το λένε στις οδηγίες!!! Και δεν το αλλάζουν και από πάνω. Είναι άλλη διαδικασία αλλαγής ονοματος που θα την πούμε άλλη στιγμή. 

Γενικά καλή υπηρεσία αλλά σε επίπεδο επικοινωνίας θέλει πολύ βελτίωση...

Δεν εχει διπλα στο ονομα σου και ενα αριθμο ταυτοποιησης; Εγω ειχα κανει με αγγλικους χαρακτηρες και δεν ειχα προβλημα.

Νομιζω οτι το ESWD ειναι απλα μια υπηρεσια που συνεργαζεται με τοπικες αποθηκες-μεταφορικες. Οι συγκεκριμενες μεταφορικες ειναι που απαντουν στα εμαιλ, οποτε ισως δεν ειναι προθυμες να βοηθησουν και πολυ για κατι που δεν ειναι η βασικη τους δουλεια. Ετσι το εχω καταλαβει οτι γινεται, μπορει να κανω και λαθος.

 

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δηλαδή η ταυτοποίηση των δεμάτων/αποστολών  γίνεται με το ονοματεπώνυμο; Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε είναι λίγο προχειροδουλειά.

Εχει και ενα αριθμο 8ψηφιο νομιζω διπλα στο ονομα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δηλαδή η ταυτοποίηση των δεμάτων/αποστολών  γίνεται με το ονοματεπώνυμο; Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε είναι λίγο προχειροδουλειά.

Μαλλον γινεται ΚΑΙ με το ονοματεπωνυμο... Οπότε αν δουν σωστό κωδικό και "λαθος" ονομα τοτε ΙΣΩΣ μπερδευει το θέμα ειδικά επειδή αφορά εξαγωγή και οχι τοπική διακομηδη...

 

Οπως και να εχει απαράδεκτο...γιατι επρεπε να υπάρχει κανονας στον σαιτ...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κωδικό τον δίνεις στο ξένο eshop στις παρατηρήσεις της παραγγελίας ή σε κάποιο άλλο πεδίο. ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο το ξένο μαγαζί δεν τον βάλει ή τον κάνει λάθος υπάρχει και το όνομά σου. Κάπου εκεί ανάμεσα έγινε σε μένα το μπέρδεμα.

To ESWD από ότι έχω καταλάβει συνεργάζεται με αποθήκη συγκεκριμένη στις χώρες Germany, UK k USA. Οπότε θεωρητικά όλοι οι εμπλεκόμενοι εκεί είναι υποψιασμένοι και έμπειροι σε τέτοιες μεταφορές. 

Το δικό μου παράπονο είναι στην τηλεφωνική επικονωνία και εξυπηρέτηση εν γένει. Δεν είναι μόνο το θέμα μου με την ταυτοποίηση του δέματος, είχα και αρχικά και άλλο θέμα με την παραγγελία το οποίο το έλυσα μόνος μου μιλώντας με το γερμανικό eshop μιας και το ESWD δεν μπορούσε να κάνει κάτι και καθυστερούσε.  Ο Ευγένιος ξέρει έχοντας ανταλάξει με μένα πάνω από 20 μυνήματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, costas_ είπε

Για δώστε λίγο τα φώτα σας. Δεν μπορώ να καταλάβω εαν η φιάλη υγραερίου είναι μισο-άδεια, άδεια ή μισο-γεμάτη. Τα μόνο δεδομένα που έχω είναι ότι πρόκειται για μια 10kg κλασική μπλέ-γκρί φιάλη EKO Gas, η οποία έχει κάνει περι τα 10-12 ψησίματα και σήμερα ζυγίζει 18,2 KGs. Ξέρεις κανείς το βάρος της κενής φιάλης να έχω μια ένδειξη τουλάχιστον για το περιεχόμενό της? 

Δες πιό κάτω στις φωτο.

Με μαύρα (η άσπρα) γράμματα το απόβαρο (άδεια φιάλη).

(εδώ η γκρίζα 14,8 η μπλέ 12,1)

Ζύγισέ την στην ζυγαριά του μπάνιου και αφαίρεσε το απόβαρο. Βρίσκεις το καθαρό βάρος υγραερίου

1.jpg

2.jpg

Α!...  Καλό βόλι σε όλους σήμερα!

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Τον κωδικό τον δίνεις στο ξένο eshop στις παρατηρήσεις της παραγγελίας ή σε κάποιο άλλο πεδίο. ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο το ξένο μαγαζί δεν τον βάλει ή τον κάνει λάθος υπάρχει και το όνομά σου. Κάπου εκεί ανάμεσα έγινε σε μένα το μπέρδεμα.

To ESWD από ότι έχω καταλάβει συνεργάζεται με αποθήκη συγκεκριμένη στις χώρες Germany, UK k USA. Οπότε θεωρητικά όλοι οι εμπλεκόμενοι εκεί είναι υποψιασμένοι και έμπειροι σε τέτοιες μεταφορές. 

Το δικό μου παράπονο είναι στην τηλεφωνική επικονωνία και εξυπηρέτηση εν γένει. Δεν είναι μόνο το θέμα μου με την ταυτοποίηση του δέματος, είχα και αρχικά και άλλο θέμα με την παραγγελία το οποίο το έλυσα μόνος μου μιλώντας με το γερμανικό eshop μιας και το ESWD δεν μπορούσε να κάνει κάτι και καθυστερούσε.  Ο Ευγένιος ξέρει έχοντας ανταλάξει με μένα πάνω από 20 μυνήματα. 

Εγω το βαζω διπλα στο ονομα μου τον κωδικο, οπως ακριβως το εμφανιζει και στη διευθυνση που σου δινει στο ESWD. (edit: μολις ειδα οτι ο κωδικος παει στο πεδιο address) Το καταστημα θα βαλει στο shipping ακριβως οτι του γραψεις. Οπως εχω ξαναπει, δεν θεωρω και γω οτι ειναι τελειοι στην εξυπηρετηση, θα ελεγα οτι ειναι στο μεσο ορο των ελληνικων μαγαζιων. Αλλα τα λεφτα που γλυτωνουμε με την υπηρεσια αυτη πιστευω οτι αντισταθμιζει λιγο το μετριο customer support. Εγω γλυτωσα 400€ στη δικη μου περιπτωση.

Εχω κανει 7-8 παραγγελιες απο UK μεχρι το 2020 που δεν υπηρχε τελωνειο. Απο ψησταρια, μεχρι μπαρες πρωτεινης και αλατι peri peri απο τα Nandos. Eιχα προβλημα και καθυστερηση 1 μηνα μονο στην τελευταια παραγγελια που πηγε Αγγλια-Κυπρο-Ελλαδα. Δλδ σε γενικες γραμμες θα εβαζα 4/5 στη συγκεκριμενη υπηρεσια. Παντως οτι ακριβο θελω να αγορασω κοιταω και εξωτερικο πλεον, αφου συνηθως βρισκουμε καλυτερες τιμες εκει, μιας και εκει εχουν πιο χαμηλους μισθους (not), επομενως και χαμηλοτερες τιμες για να μπορουν οι χαμηλομισθοι (not) να τα αγοραζουν. Εμεις εδω που ειμαστε large πλερωνουμε με το παραπανω στα ελληνικα καταστηματα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω απολυτα με τον προλαλλήσαντα...προσωπικά δεν με ενοχλεί μια παραπανω ενασχόληση προκειμένουν να εχω ενα τοσο μεγάλο κέρδος τελικά...απλά ειμαι αυστηρός κριτής στις υπηρεσίες...

Ψωνίζω απο το εξωτερικό σχεδόν οτιδήποτε make sense (χρόνος παραδοσης, τελικό κόστος κτλ κτλ) πολλά χρόνια...χωρίς το παραμικρό ουσιαστικο προβλημα...

Γενικοτερα προβληματα ειχα κυρίως με τα Ελληνικά καταστήματα και τον τελευταιο καιρο με το απαράδεκτο προβλημα με τα κουριερ (που προσωπικά πιστευω οτι ΔΕΝ εχουν καμια μα καμια δικαιολογία)...παρά με του εξωτερικού που συνήθως η αντιμετώπιση τους ειναι πολύ καλή...

Σε οτι αφορά τις καλυτερες τιμές σε σχεση με τους μισθους...

μιας και συναναστρεφομαι πολυ με Ελβετία λογω δουλειάς... χθες βρηκα την Weber Spirit II E-320 GBS - σε ενα μαγαλο μαγαζο (και οχι την φθηνοτερη τιμή Ελβετίας) σε προσφορά 60τεμαχια 639CHF approx. 575€ απο αρχική 809CHF approx 728€ και μιλάμε για μια χωρα με αντιστοιχο πλυθησμο...πολυ μικροτερους φορους...και ισως 5+φορές τους μισθούς μας...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fetas1979 είπε

Έχει κάποιος broil king signet 320 να μου πει γνώμη;

Αυτήν εχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι αρίστη στο ψήσιμο εχει παντού φωτιά, δύσκολο καθάρισμα (για να την κάνεις καινούργια) αν και νομίζω σε ολες είναι πακέτο. ψήνω σχεδόν κάθε ήμερα, μια πυρόλυση της κανω και κάθε δυο μήνες ένα ελαφροί ξύσιμο με σπάτουλα πλαστική και με σκούπα ηλεκτρική μαζεύω τη καρβουνόσκονη. Αυτά αν θες κατι με ρωτάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...