Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, squib είπε

έτσι ναι. Θα ψήσω μέσα στο σκ και θα σας πω εντυπώσεις. Πάντως σε σχέση με αυτή που είχα, μια 12ετίας 2 καυστήρων με lava stones και σχάρα της πλάκας, φαντάζομαι θα ειμαι καλύτερα θεαματικά. 

ναι θα ειναι μερα με τη νυχτα, αν κ ισως να σου κακοφανει στην αρχή γιατι οι πετρες λαβας εχουν κ αυτες τη χαρη τους και κρατανε θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

ναι θα ειναι μερα με τη νυχτα, αν κ ισως να σου κακοφανει στην αρχή γιατι οι πετρες λαβας εχουν κ αυτες τη χαρη τους και κρατανε θερμοκρασία...

μπα αργούσε πολύ και δεν ανέβαζε θερμοκρασία. άσε τις αναφλέξεις όταν έσταζε λιπάκι πάνω στις πέτρες, η φάση ήταν napalm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ψησίματα στα νέα εργαλεία σας...

Θα αξιζε να κάνεις και για εσένα ενα τεστ με τις φέτες ψωμι του τοστ για να δεις/αναγνωρίσεις τις πιθανές ανομοιομορφίες θερμανσης της ψησταριάς ωστε να προσαρμόσεις το ψησιμο συμφωνα με αυτή...

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλα ψησίματα στα νέα εργαλεία σας...

Θα αξιζε να κάνεις και για εσένα ενα τεστ με τις φέτες ψωμι του τοστ για να δεις/αναγνωρίσεις τις πιθανές ανομοιομορφίες θερμανσης της ψησταριάς ωστε να προσαρμόσεις το ψησιμο συμφωνα με αυτή...

 

ναι το έιχα υπόψη μου αυτό το τεστ. φαντάζομαι όπως όλες πίσω θα ειναι πιο θερμά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω...φαντάζομαι οτι εχει να κανει με την ψησταριά...

Για εμένα αυτή η ανομοιομορφία (και η έλλειψη έντασης) με δυσκόλευε/νευριαζε πολλές φορές και αυτό ειναι κατι που ειμαι πολύ περίεργος να δώ τις διαφορές με την ψησταριά που ερχεται (ακριβή) σε σχέση με την οικονομικότερη που είχα στο παρελθόν...

Και να θυμάσαι αυτές οι ψησταριές έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν με κλειστά καπάκια και οχι οπως εχουμε μαθει ολοι μας με αυτές με τα κάρβουνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Evgenios_V είπε

Δεν γνωρίζω...φαντάζομαι οτι εχει να κανει με την ψησταριά...

Για εμένα αυτή η ανομοιομορφία (και η έλλειψη έντασης) με δυσκόλευε/νευριαζε πολλές φορές και αυτό ειναι κατι που ειμαι πολύ περίεργος να δώ τις διαφορές με την ψησταριά που ερχεται (ακριβή) σε σχέση με την οικονομικότερη που είχα στο παρελθόν...

Και να θυμάσαι αυτές οι ψησταριές έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν με κλειστά καπάκια και οχι οπως εχουμε μαθει ολοι μας με αυτές με τα κάρβουνα...

φυσικά κλειστό καπάκι ειδάλλως φεύγει όλη η ζεστη. εκτός από κάτι γαρίδες και κανα όστρακο που θέλω να το βλέπω τα υπόλοιπα τα ψήνω κλειστο καπάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οταν έρθει η νέα ψησταριά θα κάνω μια καλή δοκιμή για να συγκρίνω τα αποτελέσματα που είχα στα παλιά μου ψησίματα με την παλιά μου ψησταριά γιατί πρώτον και κυριών πρέπει να μου αποδείξω ότι αξιζαν τα εξτρα (διπλα/τριπλα) χρηματα της νέας ψησταριάς... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά

Εχθές παρέλαβα το θερμόμετρο της grill eye η αγορά έγινε με τα εξής κριτήρια να παίρνει πολλούς αισθητήρες και η οθόνη να δείχνει ταυτόχρονα όλες  τις θερμοκρασίες 

Από την κατασκευή και την ποιότητα έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος εκτός από το μαγνήτη που είναι σχετικά αδύναμος και δεν μπορεί να συγκρατήσει το όργανο στην κάθετη μεριά της ψησταριάς 

Έκανα μία δοκιμή με τα αντίστοιχα θερμόμετρα που είχα πάρει από το e-shop με αξία 12 ευρώ το ένα και προς έκπληξή μου διαπίστωσα ότι μετράνε και αυτά το ίδιο και σε περίπτωση που δεν έχω τον αισθητήρα στο κρέας και απλώς τον τοποθετήσω εκείνη τη στιγμή μετράνε και μερικά δευτερόλεπτα πιο γρήγορα απο το grill eye 

Εάν κάποιος θέλει να έχει πάνω από δύο αισθητήρες είναι μία πολύ καλή επιλογή και έχει και τη δυνατότητα να συνδεθεί στο wi-fi και δεν δεσμεύεσαι μετά από την απόσταση να είναι κοντά το κινητό για να μη χάσει τη σύνδεση. Με τις ειδοποιήσεις όλα δουλεύουνε ρολόι δεν είδα κάποιο ελάττωμα

Και μερικές φωτογραφίες και από τα δύο τα θερμόμετρα

 

IMG_20210305_174351.jpg

IMG_20210304_153335.jpg

IMG_20210304_154505.jpg

IMG_20210304_160048.jpg

Screenshot_2021-03-04-15-39-27-547_com.grilleye.pro.jpg

Screenshot_2021-03-04-15-49-40-119_com.grilleye.pro.jpg

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικα! Φαίνονται πανέμορφα αν μη τι άλλο. Για την ακρίβεια το είχαμε συζητήσει και σε προηγούμενες σελίδες, όντως υπάρχουν αξιόπιστα στις τιμές που λες. Βέβαια είναι πολύ πιο basic και δεν έχουν όλες αυτές τις ευκολίες που έχεις εσύ. Να τα χαρείς και να τους πιεις το αίμα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

@SagoniasSlutRos εσυ που καπνιζεις για πες μου, ενα tube pellet 16cm θα κανει δουλεια στην 310 που εχω ή να παρω μεγαλυτερο? Thx 

Πάρε μεγάλο καλύτερα. Ένα που έχω γύρω στα 30 εκατοστά κρατάει 2:30 ώρες περίπου. Και συνήθως στο κάπνισμα θέλουμε πολύ ώρα και μετά είναι ζόρι να το γεμίσεις γιατί θα καίει και θα είναι γεμάτο στάχτη. Οπότε καλύτερα μεγάλο και να το γεμίσεις μισό στα μικρά καπνίσματα (κοτόπουλο, μπριζόλα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω λοιπόν ένα μεγάλο συν στην εδώ αντιπροσωπεία της Weber. Τους τηλεφώνησα, τους είπα ότι μου χάλασε το θερμόμετρο χωρίς να αναφέρω τι και πως, και μου το αντικατεστησαν χωρίς πολλά πολλά. Ταυτοχρονα τους ρώτησα και που μπορώ να βρω τα 2 λαστιχάκια στο καπάκι, που πατάνε στο κάδο όταν κλείνει το καπάκι. Μόνο σε αυτούς μου απάντησαν με κόστος 5,5 ευρώ + φπα και μόνο που δε μου δικαιολογηθηκαν, για το ότι δε μπορούν να μου καλύψουν και αυτά στην εγγύηση. Τους είπα ότι δεν ζητάω κάτι τέτοιο, και σήμερα παρέλαβα το θερμόμετρο και τα λαστιχάκια με κόστος 12 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πάρε μεγάλο καλύτερα. Ένα που έχω γύρω στα 30 εκατοστά κρατάει 2:30 ώρες περίπου. Και συνήθως στο κάπνισμα θέλουμε πολύ ώρα και μετά είναι ζόρι να το γεμίσεις γιατί θα καίει και θα είναι γεμάτο στάχτη. Οπότε καλύτερα μεγάλο και να το γεμίσεις μισό στα μικρά καπνίσματα (κοτόπουλο, μπριζόλα).

και pellet απο που παιρνεις? εχω δει σε κατι φωτο που ανεβαζεις ολόκληρη σακουλα, ενω στο μαγαζια με είδη bbq εχουν μονο κατι σακουλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα, νέος κάτοχος με μηδέν εμπειρία σε υγραερίου bbq (θα το βρω όμως τον τρόπο μου, δεν ανησυχώ!!) 

Έχετε να μου προτείνεται κάνα σετ εργαλειων (τσιμπίδα, πηρουνα, σπάτουλα) κ αξεσουάρ καθαρισμού (βούρτσα) budget friendly? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cmour79 είπε

Καλησπέρα στη παρέα, νέος κάτοχος με μηδέν εμπειρία σε υγραερίου bbq (θα το βρω όμως τον τρόπο μου, δεν ανησυχώ!!) 

Έχετε να μου προτείνεται κάνα σετ εργαλειων (τσιμπίδα, πηρουνα, σπάτουλα) κ αξεσουάρ καθαρισμού (βούρτσα) budget friendly? 

Ξεκίνα με αυτά του praktiker που είναι πολύ φθηνά γιατί αν πας σε επώνυμα θα τα πληρώσεις ακρβά (3-4 φορές επάνω σε τιμή). Μια χαρά θα σου κάνουν τη δουλειά.

Προσωπική μου άποψη, τσιμπίδα οπωσδήποτε, σπάτουλα αν βάλεις μπιφτέκια οκ αλλιώς οχι απαραίτητη και πηρούνα νομίζω είναι αχρείαστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...