Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι,

πηρα οπως γραφω παραπάνω αυτην απο leroy

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-doro-kouponi-gia-ena-dorean-gemisma-fialis-kai-ton-ruthmisti-ugraeriou-62209623

 

στο πλαινο ράφι θα προσθέσω μάτι μονό υγραεριου την μετατροπη κλπ το έχω απλα δεν ασχοληθηκα ποτε με υγραεριο και γιαυτο σας ρωτάω εαν παρω ενα ταφ μπορω απο την φιαλη να στειλω στους καυστηρες και με το ταφ να στειλω και στο μονο μάτι;; Με ταφ αεριου lpg και σφυκτήρες lpg το εχει κανει ποτε κανεις;; Λογικά σε ετοιμες εργοστασιου με πλαινο ματι καπως ετσι δεν θα ειναι;

Επεξ/σία από harrys23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλορίζικη! Στα χοντρά σουβλάκια (κοντοσουβλια) το κάνω όπως λες για να προλάβουν να ψηθούν και μέσα. Όπως και τα μπούτια κοτόπουλο. Τα πιο λεπτά νομίζω ψήνονται και σε πιο δυνατή φωτιά. Κάνε δοκιμές και θα μάθεις.

Επιτυχές ήταν το ψήσιμο βγήκαν εξαιρετικά τα κρέατα με σωστό χρώμα και κρουστά οι μπριζόλες. Όμως.. πολύ φλόγα! Πάρα πολύ φλόγα. Ήταν λιπαρό το κρέας η αλήθεια είναι, αλλά δε περίμενα τόσο φλόγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνηθίσεις να ψήνεις με τους καυστήρες από τη μέση και κάτω σε ένταση και θα μειωθούν πολύ οι φλόγες. Νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει και με τη σχεδίαση των ανακλαστήρων κάθε ψησταριάς. Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση στη Spirit ότι δεν έχω αναφλεξεις ακόμα και σε πολύ λιπαρά κρέατα. Μια μοναδική φορά που είδα πολύ φλόγα ήταν με κάτι τσιπούρες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναφλέξεις θα έχεις όταν τα κρέατα είναι λιπαρά (λουκάνικα, πανσέτες κλπ). Εαν γίνονται πολλές και με αρκετές φλόγες τότε τα κρέατα ή ότι ψήνεις θα μαυρίσει ελαφρά. Για να αποφύγεις αυτή την κατάσταση θα πρέπει να μάθεις να ψήνεις. Η κατάσταση μετριάζεται όταν χρησιμοποιείς την σχάρα από την ανάποδη πλευρά με τα αυλάκια που συγκρατεί το λίπος. Δεν μετακινείς συνεχώς τα ψητά, ούτε τα γυρίζεις αλλά πρέπει να μάθεις να ψήνεις με 2-3 κινήσεις όλες κι όλες και κλειστό καπάκι. Χαμηλώνεις την ένταση της φλόγας και ρίχνεις την θερμοκρασία κατά 20β-30β. Εαν παρόλα αυτά δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, αγοράζεις μια μαντεμένια πλάκα και ψήνεις συνδιαστικά μεταξύ σχάρας / μαντεμιού.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το σωστό ψήσιμο σε λιπαρά κρέατα γίνεται σε μέτρια φωτιά με συχνά γυρίσματα, να προλαβαίνουμε δλδ να τα γυρίζουμε πριν το σημείο που μαζεύονται τα υγρά στη πάνω μεριά του κρέατος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βάλω μια απορία ακόμα σα νιουφις στο αέριο. Είναι λογικό ο καυστήρας της σούβλας να παραμένει μέσα στο χώρο ψησίματος όταν ψήνεις; Πως να τον καθαρίσεις μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Άντε να βάλω μια απορία ακόμα σα νιουφις στο αέριο. Είναι λογικό ο καυστήρας της σούβλας να παραμένει μέσα στο χώρο ψησίματος όταν ψήνεις; Πως να τον καθαρίσεις μετά;

Τι εννοείς «καυστήρας της σούβλας;;;»

Τον μηχανισμό  εννοείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

Άντε να βάλω μια απορία ακόμα σα νιουφις στο αέριο. Είναι λογικό ο καυστήρας της σούβλας να παραμένει μέσα στο χώρο ψησίματος όταν ψήνεις; Πως να τον καθαρίσεις μετά;

Δεν είναι τίποτα. Θα τον συνηθίσεις. Εαν καεί καλά δεν θα έχεις θέμα ακόμα και να ακουμπούν τα ψητά σου στον καυστήρα αυτόν. Η 390 είναι περισσότερο προσανατολισμένη στην χρήση της σούβλας αλλά και την πίτσας. ΕΜένα που δεν μου ήταν κύριο ζητούμενο,  προτίμησα την Monarch 340

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Πρώτη φορά γράφω αλλα σας παρακολουθώ ανελλιπώς εδω κ 2 μήνες. Με βοηθήσατε πολυ στο τι ψησταρια υγραεριου να επιλέξω σας ευχαριστώ πολύ για αυτό. Κατέληξα στην Napoleon Rogue 525. Την παρέλαβα πριν μια βδομάδα. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος με την ψησταρια. Κ προσπαθώ μέσω του forum να βελτιωθώ. 

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση γιατί μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα.  Πόσες ωρες διαρκει περίπου μια φιαλη υγραεριου (μίγμα) 10 κιλων; είναι coral gas. Εγω την χρησιμοποίησα το πολυ 15 ωρες κ τωρα μαλλον εχει τελειώσει. Ελπίζω να έχει τελειώσει δλδ κ να μην έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην ίδια την ψησταριά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikoschem3 είπε

Καλησπέρα, 

Πρώτη φορά γράφω αλλα σας παρακολουθώ ανελλιπώς εδω κ 2 μήνες. Με βοηθήσατε πολυ στο τι ψησταρια υγραεριου να επιλέξω σας ευχαριστώ πολύ για αυτό. Κατέληξα στην Napoleon Rogue 525. Την παρέλαβα πριν μια βδομάδα. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος με την ψησταρια. Κ προσπαθώ μέσω του forum να βελτιωθώ. 

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση γιατί μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα.  Πόσες ωρες διαρκει περίπου μια φιαλη υγραεριου (μίγμα) 10 κιλων; είναι coral gas. Εγω την χρησιμοποίησα το πολυ 15 ωρες κ τωρα μαλλον εχει τελειώσει. Ελπίζω να έχει τελειώσει δλδ κ να μην έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην ίδια την ψησταριά.  

Στο manual της ψησταριάς θα βρεις την κατανάλωση της  ανά ώρα οπότε θα μπορέσεις να υπολογίσεις -στο περίπου- πόσες ώρες ψήσιμο μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikoschem3 είπε

.. τωρα μαλλον εχει τελειώσει...

Καλορίζικη

Κι εγώ μετά από 4 μήνες που έχω την ψησταριά, μου μπήκε η ιδέα της 'άδειας φιάλης' αλλά μετά από την προ ημερών επαλήθευση... φαίνεται ότι η κατανάλωση του υγραερίου και κατά προέκταση το κόστος χρήσης είναι αστείο ! 

Από την 10κιλη φιάλη, ούτε την μισή δεν έχω καταναλώσει ακόμα !

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikoschem3 είπε

Καλησπέρα, 

Πρώτη φορά γράφω αλλα σας παρακολουθώ ανελλιπώς εδω κ 2 μήνες. Με βοηθήσατε πολυ στο τι ψησταρια υγραεριου να επιλέξω σας ευχαριστώ πολύ για αυτό. Κατέληξα στην Napoleon Rogue 525. Την παρέλαβα πριν μια βδομάδα. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος με την ψησταρια. Κ προσπαθώ μέσω του forum να βελτιωθώ. 

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση γιατί μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα.  Πόσες ωρες διαρκει περίπου μια φιαλη υγραεριου (μίγμα) 10 κιλων; είναι coral gas. Εγω την χρησιμοποίησα το πολυ 15 ωρες κ τωρα μαλλον εχει τελειώσει. Ελπίζω να έχει τελειώσει δλδ κ να μην έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην ίδια την ψησταριά.  

Την ίδια ψησταριά και την ίδια φιάλη έχω κι εγώ σε γκρι (προπανίου). Το ίδιο μου κράτησε και μου κάνε εντύπωση να σου πω την αλήθεια, πίστευα ότι θα κρατούσε περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.  Μου δίνεις μια καλύτερη εικόνα πλέον εφοσον έχουμε τα ίδια.  Είχα ένα άγχος μήπως κ χαλασε τπτ απο την ψησταριά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...