Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.  Έχω την διαφανη πράσινη φιάλη της fgas. Θεωρητικά το προτέρημα αυτών είναι το βάρος και το ότι μπορείς να δεις το υπόλοιπο.  Απλά...προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω. Την ζυγισα και θεωρητικά είναι περίπου στην μέση,  αλλά δεν μπορώ να διακρίνω την στάθμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εξαρτάται και από το πώς την χρησιμοποιείς. 15 ώρες μου φαίνονται πολλές να σου πω την αλήθεια, χωρίς να έχω μετρήσει τις δικές μου ώρες ψησίματος (κι εγώ την Napoleon 525 έχω). Μην ξεχνάς ότι έχουμε 4 καυστήρες και μαλιστα πολύ δυνατούς. Μπορείς να ανεβάσεις θερμοκρασία στους 300 σε κάτω από 10 λεπτά αλλά μετά να ψήνεις με τέρμα χαμηλή την ένταση, ανάλογα και με το τι ψήνεις βέβαια, οπότε κάνεις οικονομία. Αν είναι η πρώτη σου φιάλη σίγουρα θα τελειώσει πριν από το normal γιατί έχεις κάνει και το πρώτο κάψιμο στο φουλ επί 30 λεπτά, που μεταφράζεται σε μεγάλη κατανάλωση αερίου.

Καλά ψησίματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gdeli είπε

Εξαρτάται και από το πώς την χρησιμοποιείς. 15 ώρες μου φαίνονται πολλές να σου πω την αλήθεια, χωρίς να έχω μετρήσει τις δικές μου ώρες ψησίματος (κι εγώ την Napoleon 525 έχω). Μην ξεχνάς ότι έχουμε 4 καυστήρες και μαλιστα πολύ δυνατούς. Μπορείς να ανεβάσεις θερμοκρασία στους 300 σε κάτω από 10 λεπτά αλλά μετά να ψήνεις με τέρμα χαμηλή την ένταση, ανάλογα και με το τι ψήνεις βέβαια, οπότε κάνεις οικονομία. Αν είναι η πρώτη σου φιάλη σίγουρα θα τελειώσει πριν από το normal γιατί έχεις κάνει και το πρώτο κάψιμο στο φουλ επί 30 λεπτά, που μεταφράζεται σε μεγάλη κατανάλωση αερίου.

Καλά ψησίματα!

Σήμερα έβαλα τη δεύτερη φιάλη coral gas prime προπανίου και παρατήρησα ότι τώρα το βράδυ που την άναψα δεν ανέβαζε με τίποτα πάνω από 300 ενώ με την πρώτη ίδια φιάλη τερμάτιζε!! Που μπορεί να οφείλεται αυτό??

Επεξ/σία από Pyrosvestis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις γιατι σκάτε με το αν τερματιζουν στο 350+ βαθμούς οι φιάλες σας ; Οκ, λόγοι μπορεί να υπάρχουν πολλοί, αλλά μαγειρεύετε ποτέ σε τέτοιες θερμοκρασίες ;

btw, εγω σήμερα έκατσα και της εκανα ενα καθαρισματακι γιατι είχε περάσει πάρα πολύ καιρός από την τελευταία φορά και μετά εβαλα ένα ρολό κοτόπουλο με σαλτσα από τη σύζυγο. ψήσιμο στους 200 βαθμους με τους δύο ακριανούς καυστήρες στη μεση περίπου. μια ωρα σκεπασμενο με αλουμινοχαρτο και άλλη μιση ξεσκεπαστο για να πάρει χρωματακι. εγινε τέλειο.

 

rolo.jpg.453d899ef4abc90e5648df2ecff656c7.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

ρε σεις γιατι σκάτε με το αν τερματιζουν στο 350+ βαθμούς οι φιάλες σας ; Οκ, λόγοι μπορεί να υπάρχουν πολλοί, αλλά μαγειρεύετε ποτέ σε τέτοιες θερμοκρασίες ;

btw, εγω σήμερα έκατσα και της εκανα ενα καθαρισματακι γιατι είχε περάσει πάρα πολύ καιρός από την τελευταία φορά και μετά εβαλα ένα ρολό κοτόπουλο με σαλτσα από τη σύζυγο. ψήσιμο στους 200 βαθμους με τους δύο ακριανούς καυστήρες στη μεση περίπου. μια ωρα σκεπασμενο με αλουμινοχαρτο και άλλη μιση ξεσκεπαστο για να πάρει χρωματακι. εγινε τέλειο.

 

rolo.jpg.453d899ef4abc90e5648df2ecff656c7.jpg

Στην προκειμένη περίπτωση ήθελα να ψήσω πίτσα και ήθελα μεγαλύτερη θερμοκρασία... Εκτός αυτού όμως καλό θα ήταν να ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό... Διαβάζοντας το manual πάντως είδα ότι πρέπει να ανοίγουμε τη βαλβίδα της φιάλης αργά για να εξισώνεται λέει η πίεση. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει περίπτωση να έχεις χαμηλή θερμοκρασία στο τέρμα της ψησταριάς!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκατσα να κάνω ένα γρήγορο καθάρισμα. Μετά από πολύ κόπο και τρίψιμο με μεταλλική σπάτουλα, κατάφερα να φέρω στην επιφάνεια το αρχικό ασημί χρώμα σε ένα σημείο στο τοίχωμα της ψησταριάς. Έχουν καεί τόσο πολύ τα λίπη που για να τα βγάλω όλα θα μου φύγει η πίστη. Οπότε, εσείς που πήρατε τώρα καινούρια, αν θέλετε να τη κρατήσετε όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αρχική κατάσταση, θα έλεγα να κάνετε καθάρισμα σχετικά συχνά. Γιατί άμα πιάσει μαυρίλα δεν φεύγει με τπτ. 

Θα ανεβάσω αύριο φώτο γιατί είμαι ξάπλα τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kazakosc είπε

Καλημέρα.

Ξέρει κάποιος να μας πει πόσο καιρό κάνει το eshopwedrop να κάνει την ταυτοποίηση μετά την κατάθεση?

παίζει ρόλο αν έκανες την κατάθεση σε ίδια τράπεζα ή από διαφορετική από εκείνη του ESWD, νομίζω Πειραιώς έδιναν λογαριασμό. Σε μένα που την έκανα από Πειραιώς σε Πειραιώς έγινε αυθυημερόν (έκανα και τηλέφωνο βέβαια). Σε άλλη περίπτωση, επειδή κάνει 1-2 μέρες να φανούν τα λεφτά σε διατραπεζικές συναλλαγές, θέλει υπομονή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα έκατσα να κάνω ένα γρήγορο καθάρισμα. Μετά από πολύ κόπο και τρίψιμο με μεταλλική σπάτουλα, κατάφερα να φέρω στην επιφάνεια το αρχικό ασημί χρώμα σε ένα σημείο στο τοίχωμα της ψησταριάς. Έχουν καεί τόσο πολύ τα λίπη που για να τα βγάλω όλα θα μου φύγει η πίστη. Οπότε, εσείς που πήρατε τώρα καινούρια, αν θέλετε να τη κρατήσετε όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αρχική κατάσταση, θα έλεγα να κάνετε καθάρισμα σχετικά συχνά. Γιατί άμα πιάσει μαυρίλα δεν φεύγει με τπτ. 

Θα ανεβάσω αύριο φώτο γιατί είμαι ξάπλα τώρα.

Oι φωτογραφιες που υποσχεθηκα (συν μια μπορνους απο την πρωτη εβερ πιτσα που εψησα στο ooni koda και την ειδα χτες που εψαχνα κατι). Οπως θα δειτε στις φωτο εχει πιασει ενα ομοιομορφο μαυρο στρωμα καμμενου λιπους. Περα απο το οπτικο, δε νομιζω να επηρεάζει κατι αλλο, μιας και το ξινω και φευγουν οτι περισσευουν. Οταν ειχα παει να δω ψησταριες στη weber/kyso, μια κυρια εκει πωλητρια μου ειπε οτι η ψησταρια θελει καλο καθαρισμα μια φορα το 6μηνο, και αρκει το ψησιμο της σχαρας στο day to day use. Eτσι και εγω επαναπαύτηκα και εκανα το πρωτο καλο καθαρισμα στο 3μηνο. Ε απο τοτε ειχε δημιουργηθει αυτο που βλεπετε και μεχρι και σημερα στον 1.5 χρονο δεν εχω καταφερει να το βγαλω. Χτες εβγαλα οσο βλεπετε με μεταλλικη ξυστρα και αφου ειχε καψει καλα ο καδος. 

158310968_2950023745281815_1543180687259710879_n.jpg

158637581_159898599306399_5235920670398569421_n.jpg

158777581_1080193979113795_918949572122669967_n.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Oι φωτογραφιες που υποσχεθηκα (συν μια μπορνους απο την πρωτη εβερ πιτσα που εψησα στο ooni koda και την ειδα χτες που εψαχνα κατι). Οπως θα δειτε στις φωτο εχει πιασει ενα ομοιομορφο μαυρο στρωμα καμμενου λιπους. Περα απο το οπτικο, δε νομιζω να επηρεάζει κατι αλλο, μιας και το ξινω και φευγουν οτι περισσευουν. Οταν ειχα παει να δω ψησταριες στη weber/kyso, μια κυρια εκει πωλητρια μου ειπε οτι η ψησταρια θελει καλο καθαρισμα μια φορα το 6μηνο, και αρκει το ψησιμο της σχαρας στο day to day use. Eτσι και εγω επαναπαύτηκα και εκανα το πρωτο καλο καθαρισμα στο 3μηνο. Ε απο τοτε ειχε δημιουργηθει αυτο που βλεπετε και μεχρι και σημερα στον 1.5 χρονο δεν εχω καταφερει να το βγαλω. Χτες εβγαλα οσο βλεπετε με μεταλλικη ξυστρα και αφου ειχε καψει καλα ο καδος. 

158310968_2950023745281815_1543180687259710879_n.jpg

158637581_159898599306399_5235920670398569421_n.jpg

158777581_1080193979113795_918949572122669967_n.jpg

Ο κάδος έχει κάποιου είδους επικάλυψη? 

Πάντως δεν πιστεύω αυτή η μαυρίλα να είναι πρόβλημα. 

Η άλλη λύση για να μην βάλεις χημικά, είναι τρίψιμο με σβουράκι ή αμμοβολή 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ο κάδος έχει κάποιου είδους επικάλυψη?

Eτσι ειναι μεσα οταν ειναι καινουρια (φωτο απο ιντερνετ). Yλικο cast aluminum. 

 

weber.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Oι φωτογραφιες που υποσχεθηκα (συν μια μπορνους απο την πρωτη εβερ πιτσα που εψησα στο ooni koda και την ειδα χτες που εψαχνα κατι). Οπως θα δειτε στις φωτο εχει πιασει ενα ομοιομορφο μαυρο στρωμα καμμενου λιπους. Περα απο το οπτικο, δε νομιζω να επηρεάζει κατι αλλο, μιας και το ξινω και φευγουν οτι περισσευουν. Οταν ειχα παει να δω ψησταριες στη weber/kyso, μια κυρια εκει πωλητρια μου ειπε οτι η ψησταρια θελει καλο καθαρισμα μια φορα το 6μηνο, και αρκει το ψησιμο της σχαρας στο day to day use. Eτσι και εγω επαναπαύτηκα και εκανα το πρωτο καλο καθαρισμα στο 3μηνο. Ε απο τοτε ειχε δημιουργηθει αυτο που βλεπετε και μεχρι και σημερα στον 1.5 χρονο δεν εχω καταφερει να το βγαλω. Χτες εβγαλα οσο βλεπετε με μεταλλικη ξυστρα και αφου ειχε καψει καλα ο καδος. 

μια απο τα ιδια και εγω εχθες, αφου εβγαλα τα παντα (ανακλαστηρες, καυστηρες κλπ) εξυσα και με συρματακι κουζινας μαζι με σαπουνι. μετα με το λαστιχο την ξεβγαλα. δεν καθαρισε εντελως αλλα μετα το πασχα θα φροντισω να της αφιερωσω περισσοτερο χρονο και ατμοκαθαριστη για να φυγουν. Οσοι ψηνουμε παϊδακια, πανσετες κλπ θελουμε πολυ πιο συχνα γενικο καθαρισμα. Τα μαντεμια μονο ξυσιμο.
αααα, εβαλα και σε μια λεκανη με καυτο νερο τη βουρτσα τη συρματινη και την καθαρισα και αυτη γιατι ειχε πιασει πολυ λιπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duke21gr είπε

μια απο τα ιδια και εγω εχθες, αφου εβγαλα τα παντα (ανακλαστηρες, καυστηρες κλπ) εξυσα και με συρματακι κουζινας μαζι με σαπουνι. μετα με το λαστιχο την ξεβγαλα. δεν καθαρισε εντελως αλλα μετα το πασχα θα φροντισω να της αφιερωσω περισσοτερο χρονο και ατμοκαθαριστη για να φυγουν. Οσοι ψηνουμε παϊδακια, πανσετες κλπ θελουμε πολυ πιο συχνα γενικο καθαρισμα. Τα μαντεμια μονο ξυσιμο.
αααα, εβαλα και σε μια λεκανη με καυτο νερο τη βουρτσα τη συρματινη και την καθαρισα και αυτη γιατι ειχε πιασει πολυ λιπος.

Πιστευω οτι αν μετα απο 3-4 ψησιματα ψεκασουμε ξυδι στα τοιχωματα, με ενα απλο σφουγγαρι θα γινεται πενα. Εγω το ποστ το εκανα κυριως για αυτους που πηραν ψησταρια για να μην τις αφησουν να γινουν ετσι. Ξαναλεω, δεν επηρεαζει στο ψησιμο, ειναι καθαρα θεμα εμφανισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πιστευω οτι αν μετα απο 3-4 ψησιματα ψεκασουμε ξυδι στα τοιχωματα, με ενα απλο σφουγγαρι θα γινεται πενα. Εγω το ποστ το εκανα κυριως για αυτους που πηραν ψησταρια για να μην τις αφησουν να γινουν ετσι. Ξαναλεω, δεν επηρεαζει στο ψησιμο, ειναι καθαρα θεμα εμφανισης.

το ξυδι ειναι safe για το αλουμινιο? (δεν ξερω καθολου) αν ναι θα μας λυσει τα χερια για τετοια χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...