Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια του χθεσινου θέματος που ανέπτυξα

Ζυγισα σημερα την ζυγαριά κ της αφαίρεσα το αποβαρο όπως γραφατε πριν 2 με 3 σελίδες.  Ειδα πως τελικα έχω αλλα ακομα 5 κιλα αεριο. Που νομίζετε πως οφείλεται το ότι δεν λειτούργησε  η ψησταρια; είναι θεμα τελικα φιάλης ή ψησταριάς.

Υ.Γ πήρα έξτρα καινούργια φιαλη ( εχω πλέον κ την παλια ) κ λειτουργεί κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Οι έμπειροι του θέματοος, εχουν να προτείνουν συμβουλές για θαλασσινά (Σαρακοστή ερχεται). 

Κυρίως για χταπόδια, καλαμάρια, θράψαλα, μαλάκια γενικώς. Απο γαρίδες κάτι κάνουμε, αλλα τετοια δεν έχω ιδέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με τις φιαλες, η coral prime που ειχα παρει περιπου τα χριστουγεννα τελειωσε οποτε πηρα την δευτερη.

Ο μετρητης εφτασε στο κοκκινο και ζυγιζοντας την ειχε γυρω στο 1.5 κιλο υπολοιπο.

Νομιζω οτι τελειωσε παρα πολυ γρηγορα , ειναι 3 μηνες αλλα δεν εχω κανει πανω απο 15 ψησιματα. 

Υποπτευομαι μηπως δεν ηταν γεματη την πρωτη φορα, παντως η καινουργια με ζυγισμα εχει 10 κιλα περιεχομενο περιμενω να δω.

ΝΑ πω πως οι κλασικες φιαλες με εβγαζαν 6μηνο ανετα με αντιστοιχο ψησιμο

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κ το 6μηνο αυτο ηταν καλοκαίρινους φθινόπωρινους μήνες να υποθέσω;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, imr είπε

Ο μετρητης εφτασε στο κοκκινο και ζυγιζοντας την ειχε γυρω στο 1.5 κιλο υπολοιπο.

Και σε μειγμα και σε βουτανιο ειδα οτι μενει ακαυστο υγρο κατω. Ειχε συζητηθει εδω στο παρελθον καινομιζω ειχαν πει τα παιδια οτι απλα ειναι διαφορες προσμυξεις που τελικα ειναι αχρηστες και δεν καιγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, sndev είπε

κ το 6μηνο αυτο ηταν καλοκαίρινους φθινόπωρινους μήνες να υποθέσω;

Απο ολους τους μηνες, επαιρνα 2 φιαλες τον χρονο περιπου εδω και 3 χρονια που εχω την ψησταρια.

38 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και σε μειγμα και σε βουτανιο ειδα οτι μενει ακαυστο υγρο κατω. Ειχε συζητηθει εδω στο παρελθον καινομιζω ειχαν πει τα παιδια οτι απλα ειναι διαφορες προσμυξεις που τελικα ειναι αχρηστες και δεν καιγονται.

Ναι λογικο αυτο,  απλα ετυχε και την ζυγισα γιατι τελειωσε πολυ νωρις. Δεν ειχε και καθολου ενταση, ειδικα με λιγο αερα που ειχε χτες εσβηνε για πλακα οποτε θα την αλλαζα χωρις να περιμενω να αδειασει εντελως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

Απο ολους τους μηνες, επαιρνα 2 φιαλες τον χρονο περιπου εδω και 3 χρονια που εχω την ψησταρια.

 

αν μιλάμε για την ιδια κόκκινη κ οχι γκρι φιαλη κραταει το ιδιο πάνω κάτω οπότε η οι συνήθειες σου αλάλαξαν η το περιβάλλον ψησίματος.

Απο τη στιγμη που γραφουν πανω τοσο βαρος τοσο περιεχόμενο κ η καύση ειναι η ιδια δε μπορει να διαφέρει τοσο τραγικά σε νούμερα  κ ειδικά εταιρείες με ονόματα στο χωρο δε τζογαρουν να χαλασει η φίρμα τους πουλώντας κοπανιστο αερα.

γενικά απο την οπτική μου ειναι αντιστοιχο σαν να λεμέ ότι λενε ψέματα οι ετικέτες με τα διατροφικά στοιχεία σε ένα προϊόν.

σε ολες τις φιάλες πάντα μένει στο τέλος 1 κιλο κ κατι που δε καίγεται 

 

εαν τωρα δεν εχεις δει διαφορα στη καυση πχ καλυτερη θερμοκρασια κτλ κ η μονη διαφορα ειναι το βαρος στη θεση σου θα γυρνουσα στις κλασικες. Σε εμενα στην campingaz εχει σαφέστατα πολυ καλύτερη καύση αλλά η ιδια ακριβός στην Monarch για κάποιο λογο ειναι χειρότερη η καύση κ θερμοκρασία της σε σχέση με τη κλασική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγοράστηκε πριν μερικές μέρες. Μια blackbull gusto... Δεν έχω εμπειρία από ψησιμο γενικά αλλα το αποτέλεσμα με ικανοποίησε απόλυτα 

IMG_20210307_134323.jpg

IMG_20210307_132155.jpg

Και να βάλω και φώτο της ψησταριάς οου ξέχασα 

IMG-20210302-WA0003.jpeg

IMG-20210302-WA0001.jpeg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της εταιρείας που εμπιστεύεται ο καθένας για το αέριο, καλό είναι να " ελέγχει" και τον προμηθευτή του.

Να ξέρει το αντικείμενο ή να είναι μεγάλος έμπορος κ.τ.λ και όταν πάτε σε πρατήριο καλό είναι να είναι εταιρικό ή μεγάλο πρατήριο. Παλιότερα υπήρχε και η λαθροεμφιάλωση φιαλών υγραερίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Σχετικα με τις φιαλες, η coral prime που ειχα παρει περιπου τα χριστουγεννα τελειωσε οποτε πηρα την δευτερη.

Ο μετρητης εφτασε στο κοκκινο και ζυγιζοντας την ειχε γυρω στο 1.5 κιλο υπολοιπο.

Νομιζω οτι τελειωσε παρα πολυ γρηγορα , ειναι 3 μηνες αλλα δεν εχω κανει πανω απο 15 ψησιματα. 

Υποπτευομαι μηπως δεν ηταν γεματη την πρωτη φορα, παντως η καινουργια με ζυγισμα εχει 10 κιλα περιεχομενο περιμενω να δω.

ΝΑ πω πως οι κλασικες φιαλες με εβγαζαν 6μηνο ανετα με αντιστοιχο ψησιμο

Το μανόμετρο δουλεύει καλά σε αυτές άραγε? Τι σου έδειχνε αλήθεια όταν ήταν με 1,5 κιλό υπολοιπο? Εγώ αλλάζοντας πάντως και βάζοντας καινούρια προπανίου coral prime ο δείκτης δεν τερμάτισε αλλά είχε ένα κενό μέχρι το φουλ σα να μην ήταν εντελώς γεμάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pyrosvestis είπε

Το μανόμετρο δουλεύει καλά σε αυτές άραγε? Τι σου έδειχνε αλήθεια όταν ήταν με 1,5 κιλό υπολοιπο? Εγώ αλλάζοντας πάντως και βάζοντας καινούρια προπανίου coral prime ο δείκτης δεν τερμάτισε αλλά είχε ένα κενό μέχρι το φουλ σα να μην ήταν εντελώς γεμάτη.

Noμιζω οτι εχει αναφερθει εδω οτι ο δειχτης δεν δειχνει την ποσοτητα του καυσιμου, αλλα την πιεση. Οταν αδειασει δλδ θα παει αποτομα, απο αυτο το σημειο που εισαι, στο τερμα χαμηλα και οχι σταδιακα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Noμιζω οτι εχει αναφερθει εδω οτι ο δειχτης δεν δειχνει την ποσοτητα του καυσιμου, αλλα την πιεση. Οταν αδειασει δλδ θα παει αποτομα, απο αυτο το σημειο που εισαι, στο τερμα χαμηλα και οχι σταδιακα. 

Αυτό ισχύει για όλα τα μανόμετρα ή για το συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Αυτό ισχύει για όλα τα μανόμετρα ή για το συγκεκριμένο?

Δεν ξερω καν αν ισχυει σιγουρα. Αυτο θυμαμαι απο συζητησεις εδω. Καλυτερα να σου πει σιγουρα καποιος που ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ξερω καν αν ισχυει σιγουρα. Αυτο θυμαμαι απο συζητησεις εδω. Καλυτερα να σου πει σιγουρα καποιος που ξερει.

Ακόμα και έτσι να είναι όμως θα έπρεπε θεωρώ να είναι στο φουλ από τη στιγμή που είναι καινούρια η φιάλη... Ας μας πει κάποιος που έχει εικόνα... Το άλλο που παρατήρησα και ήθελα να ρωτήσω (άσχετο βέβαια) είναι αν είναι φυσιολογικό να κιτρινίζει εξωτερικά το inox καπάκι σε napoleon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει για όλα τα μανόμετρα. Το ότι δεν δείχει φουλ σε γεμάτη φιάλη έχει να κάνει απλά με την βαθμονόμηση και την κλιμάκωσή του προφανώς. Εδώ είναι διακοσμητικό, εγώ το βλέπω σαν κόλπο μάρκετινγκ. Το μανόμετρο θα αρχίσει να χαμηλώνει (απότομα) όταν καεί (εξαερωθεί) όλο το υγραέριο. Τότε αρχίζει να πέφτει η πίεση και θα κινηθεί προς τα κάτω ο δείκτης. Η πίεση μένει σταθερή όσο υπάρχει ζουμί στην μπουκάλα, με ελάχιστες διακυμάνσεις (μη ορατές σ΄ αυτά τα μανόμετρα του κ@λ@@) εξαιτίας των μεταβολών της εξωτερικής θερμοκρασίας. Το έχουμε ξαναπεί, τα μανόμετρα είναι άχρηστα εδώ. Έχουν νόημα μόνο σε μεγάλες εγκαταστάσεις υψηλής πίεσης. Δεν μετράνε ποσότητα.

Όταν αρχίσει να πέφτει (στο τέλος του υγρού υγραερίου), με την παροχή που έχουν οι ψησταριές μας, φτάνει δεν φτάνει για κάνα εικοσάλεπτο ακόμα. Μένεις "μπουκάλα" εν ολίγοις. Η λύση είναι ζυγαριά και δεύτερη μπουκάλα. Τέλος.

Το κατάλοιπο που μερικές φορές καταλαβαίνετε ότι υπάρχει μέσα -και συνήθως συμβαίνει σε παλιές φιάλες που έχουν αδειάσει και γεμίσει άπειρες φορές- είναι από νερό μέχρι και λάδια ανακατεμένα με διμεθυλοσουλφίδιο και αιθυλομερκαπτάνη (αυτό που δίνει την χαρακτηριστική μυρωδιά στο άοσμο υγραέριο) αλλά δεν μας νιάζει, γιατί αν το γέμισμα γίνεται σε πιστοποιημένη εγκατάσταση (οι εταιρίες εν προκειμένω) εμείς παίρνουμε την σωστή ποσότητα. Απλά, διαλέγουμε καινούργιες στην όψη και εμφανίσιμες μπουκαλίτσες, καινουργιο-κατασκευασμένες. Φαίνονται. Τους αναγκάζουμε έτσι -εμμέσως- σε ανανέωση καταταλαιπωρημένων και ακάθαρτων εσωτερικά φιαλών.

 

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...