Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Το μανόμετρο δουλεύει καλά σε αυτές άραγε? Τι σου έδειχνε αλήθεια όταν ήταν με 1,5 κιλό υπολοιπο? Εγώ αλλάζοντας πάντως και βάζοντας καινούρια προπανίου coral prime ο δείκτης δεν τερμάτισε αλλά είχε ένα κενό μέχρι το φουλ σα να μην ήταν εντελώς γεμάτη.

Το μανομετρο οταν την πηρα καινουργια ηταν λιγο κατω απο την μεση του πρασινου, την καινουργια δεν την εχω συνδεσει ακομα

Πριν το τελευταιο ψησιμο ηταν στο κιτρινο και μετα το ψησιμο εφτασε στο κοκκινο (αφου την ειχα κλειστη για μερικα λεπτα).

 

 

 

1 ώρα πριν, sndev είπε

αν μιλάμε για την ιδια κόκκινη κ οχι γκρι φιαλη κραταει το ιδιο πάνω κάτω οπότε η οι συνήθειες σου αλάλαξαν η το περιβάλλον ψησίματος.

Απο τη στιγμη που γραφουν πανω τοσο βαρος τοσο περιεχόμενο κ η καύση ειναι η ιδια δε μπορει να διαφέρει τοσο τραγικά σε νούμερα  κ ειδικά εταιρείες με ονόματα στο χωρο δε τζογαρουν να χαλασει η φίρμα τους πουλώντας κοπανιστο αερα.

γενικά απο την οπτική μου ειναι αντιστοιχο σαν να λεμέ ότι λενε ψέματα οι ετικέτες με τα διατροφικά στοιχεία σε ένα προϊόν.

σε ολες τις φιάλες πάντα μένει στο τέλος 1 κιλο κ κατι που δε καίγεται 

 

εαν τωρα δεν εχεις δει διαφορα στη καυση πχ καλυτερη θερμοκρασια κτλ κ η μονη διαφορα ειναι το βαρος στη θεση σου θα γυρνουσα στις κλασικες. Σε εμενα στην campingaz εχει σαφέστατα πολυ καλύτερη καύση αλλά η ιδια ακριβός στην Monarch για κάποιο λογο ειναι χειρότερη η καύση κ θερμοκρασία της σε σχέση με τη κλασική 

Δεν το λεω για να τους κατηγορησω, ουτε οτι υπηρχε δολος, μπορει απλα να εγινε λαθος και να μην ηταν γεματη. Ειναι μεγαλη η διαφορα και μου κανει εντυπωση ποσο λιγοτερο κρατησε

Στην θερμοκρασια ειδα διαφορα και σημαντικη, τουλαχιστον 20 βαθμους επανω  (λογω καλυτερου μειωτηρα υποθετω). Δεν ξαναγυρναω στις απλες γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και εχουν τρομερη ευκολια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1944

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, imr είπε

Το μανομετρο οταν την πηρα καινουργια ηταν λιγο κατω απο την μεση του πρασινου, την καινουργια δεν την εχω συνδεσει ακομα

Πριν το τελευταιο ψησιμο ηταν στο κιτρινο και μετα το ψησιμο εφτασε στο κοκκινο (αφου την ειχα κλειστη για μερικα λεπτα).

Δεν το λεω για να τους κατηγορησω, ουτε οτι υπηρχε δολος, μπορει απλα να εγινε λαθος και να μην ηταν γεματη. Ειναι μεγαλη η διαφορα και μου κανει εντυπωση ποσο λιγοτερο κρατησε

Στην θερμοκρασια ειδα διαφορα και σημαντικη, τουλαχιστον 20 βαθμους επανω  (λογω καλυτερου μειωτηρα υποθετω). Δεν ξαναγυρναω στις απλες γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και εχουν τρομερη ευκολια.

 

Προσωπικά, πλέον δουλεύω με ένα μανόμετρο (με ασφάλεια διαρροής) σαν αυτό.

Όταν κούμπωσα νέα φιάλη, πήγε οριακά στην πράσινη περιοχή.

Όσο είχα την προηγούμενη (και πρώτη μου) φιάλη, η στάθμη κατέβαινε αργά, σταθερά και ομαλά. Στις τελευταίες 5 μοίρες που περίμενα πότε θα αδειάσει η φιάλη, έβγαλα 2 ψησίματα, μέχρι που με άφησε (με ακριβώς 0,5kg μέσα στη φιάλη, το οποίο όμως δεν απέδιδε στο ψήσιμο, καθώς μου έδινε θερμοκρασία έως150C, με όλες τις εστίες στο τέρμα).

Μετά από κάθε ψήσιμο, φυσικά και κλείνω και την μπουκαλα, οπότε η ένδειξη μηδενίζει, όταν ανοίξω την μπουκάλα, η ένδειξη επιστρέφει εκεί που ήταν (μικρή διαφορά θα δω ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, πχ. αν έχω ψήσει νύχτα και το επόμενο γίνει μεσημέρι).

btw αναμένω μικρό φτυάρι για πίτσα (ήταν απίστευτο παίδεμα η μεταφορά της άψητης πίτσας με ανάποδο ταψί ή λαδόκολλα ή με το χέρι και 2-3 άτομα) και ένα θερμόμετρο της Inkbird, γιατί με το θερμόμετρο των 4€ που έπαιξα τις πρώτες μέρες (μέρος πακέτου με άλλα αξεσουάρ που είναι τιμιότατα) φυσικά η κατάσταση ήταν ανέκδοτο (κόντεψε να λιώσει το σώμα του, έτρεμα μην σκάσει η μπαταρία, έκανε 2 λεπτά για να μετρήσει κλπ κλπ). Όταν παραλαβω, θα επιχειρήσω ψησίματα σε πιο ποιοτικες κοπές και με πιο σύνθετες τεχνικές. Επόμενη αγορά θα είναι ένα smoking-box:)

Επεξ/σία από dstagian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, Rabbit30 είπε

Επειδή παρήγγειλα και εγώ τη προηγούμενη εβδομάδα.. Έχει συσκευασία 9kg στα  21 ευρώ. Μπες σκρουτζ 

 

ήρθε η ώρα να αλλάξω το λάστιχο μετά από 2 χρόνια . Πείτε μου αν ξέρει κάποιος από Θεσσαλονίκη που έχει να πάω να πάρω γιατί λόγω καραντίνας μόνο από skroutz βρήκα αλλά με πολύ ακριβά μεταφορικά.. Επίσης επειδή δε γνωρίζω πρέπει να πάρω λάστιχο υψηλής πίεσης κ πόσα mm να είναι το πάχος του?? Ευχαριστώ 

 

IMG_20210308_164349.jpg

Επεξ/σία από Tolisgr80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Το μανομετρο οταν την πηρα καινουργια ηταν λιγο κατω απο την μεση του πρασινου, την καινουργια δεν την εχω συνδεσει ακομα

Πριν το τελευταιο ψησιμο ηταν στο κιτρινο και μετα το ψησιμο εφτασε στο κοκκινο (αφου την ειχα κλειστη για μερικα λεπτα).

 

 

 

Δεν το λεω για να τους κατηγορησω, ουτε οτι υπηρχε δολος, μπορει απλα να εγινε λαθος και να μην ηταν γεματη. Ειναι μεγαλη η διαφορα και μου κανει εντυπωση ποσο λιγοτερο κρατησε

Στην θερμοκρασια ειδα διαφορα και σημαντικη, τουλαχιστον 20 βαθμους επανω  (λογω καλυτερου μειωτηρα υποθετω). Δεν ξαναγυρναω στις απλες γιατι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και εχουν τρομερη ευκολια.

 

μα κ εγω δεν παιρνω το μερος τους απλα λεω πως εχουν τα πραγματα βαζοντας κ την δικη μου οπτικη εχοντας 10 + χρονια στη πλατη με ψησταριες υγραεριου στο πως καταναλωνετε το αεριο

κ εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις prime κ λογο ευκολιας αλλα γτ εχει σιγουρα καλυτερη καυση , αλλα θα το ξαναπω οτι στην Monarch για καποιο λογο δεν ισχυει οποτε δε ξερω αν παει κατα περιπτωση ψησταριας (πραγμα που μου φαινετε κουλο αλλα συμβαινει)

ο μειωτηρας δε πιστευω οτι παιζει ρολο στη συγκεκριμένη περιπτωση κ να ξέρεις οτι ο συγκεκριμενος ειναι 29 Mbar οταν οι αλλοι ειναι 30+, οποτε δε ξερω τι φταει για τη καλύτερη καυση

τωρα οσον αφορα το δείκτη δε δειχνει ποσο εχει μεσα αλλα τη πιεση κ μονο δυστυχώς δλδ μπορεί να νε στο κοκκινο κ να σου βγαλει 3 ψησίματα ακομα. οι κοκκινες δειχνουν στη μεση το πράσινο (πιεση) οταν ειναι γεματες. παρε μια δευτερη prime γκρι να εχεις για αλλαγμα , (εγω πηρα γτ οταν πηγα για αλλαγη δεν ειχε κοκκινες κ μου εδωσε αυτη ως κ καλα καλυτερη λογο πιεσης το οποιο δε το ξερω γτ ακομα δεν την εβαλα για ψησιμο), οι γκρι λοιπον τερματίζουν το δεικτη γτ το δοκιμασα απο περιεργια αλλα εχουν μεσα την ιδια ποσοτητα κ εχουν το ιδιο βαρος. 

εχω αλλαξει 3ς κοκκινες ολες ο δεικτης στη μεση πρασινο 1 γκρι τερματισμενος πρασινο

 

οι τις prime λογο κατασκευης το βλεπω δυσκολο να μπορει να σε κλεψει ο προμηθευτης γτ δε θεωρω οτι μπορει να τις γεμισει σαν τις απλες μονο η ιδια εταιρία μπορει να τις ξαναγεμίσει (θεωρω)

οι γκρι υπόψη ειναι 1 ε ακριβότερες

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

μα κ εγω δεν παιρνω το μερος τους απλα λεω πως εχουν τα πραγματα βαζοντας κ την δικη μου οπτικη εχοντας 10 + χρονια στη πλατη με ψησταριες υγραεριου στο πως καταναλωνετε το αεριο

κ εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις prime κ λογο ευκολιας αλλα γτ εχει σιγουρα καλυτερη καυση , αλλα θα το ξαναπω οτι στην Monarch για καποιο λογο δεν ισχυει οποτε δε ξερω αν παει κατα περιπτωση ψησταριας (πραγμα που μου φαινετε κουλο αλλα συμβαινει)

ο μειωτηρας δε πιστευω οτι παιζει ρολο στη συγκεκριμένη περιπτωση κ να ξέρεις οτι ο συγκεκριμενος ειναι 29 Mbar οταν οι αλλοι ειναι 30+, οποτε δε ξερω τι φταει για τη καλύτερη καυση

τωρα οσον αφορα το δείκτη δε δειχνει ποσο εχει μεσα αλλα τη πιεση κ μονο δυστυχώς δλδ μπορεί να νε στο κοκκινο κ να σου βγαλει 3 ψησίματα ακομα. οι κοκκινες δειχνουν στη μεση το πράσινο (πιεση) οταν ειναι γεματες. παρε μια δευτερη prime γκρι να εχεις για αλλαγμα , (εγω πηρα γτ οταν πηγα για αλλαγη δεν ειχε κοκκινες κ μου εδωσε αυτη ως κ καλα καλυτερη λογο πιεσης το οποιο δε το ξερω γτ ακομα δεν την εβαλα για ψησιμο), οι γκρι λοιπον τερματίζουν το δεικτη γτ το δοκιμασα απο περιεργια αλλα εχουν μεσα την ιδια ποσοτητα κ εχουν το ιδιο βαρος. 

εχω αλλαξει 3ς κοκκινες ολες ο δεικτης στη μεση πρασινο 1 γκρι τερματισμενος πρασινο

 

οι τις prime λογο κατασκευης το βλεπω δυσκολο να μπορει να σε κλεψει ο προμηθευτης γτ δε θεωρω οτι μπορει να τις γεμισει σαν τις απλες μονο η ιδια εταιρία μπορει να τις ξαναγεμίσει (θεωρω)

Δεν ξερω, παντως αν σκεφτεις οτι οι 20 βαθμοι που βλεπω παραπανω ειναι σε καταχειμωνο ειναι αρκετα σημαντικη η διαφορα.

 

Οι γκρι prime ποιες ακριβως ειναι? Οι πολυ μικρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

 

Οι γκρι prime ποιες ακριβως ειναι? Οι πολυ μικρες?

ιδιες είναι εμφανισιακά ακριβως απλα ειναι γκρι με αλλο μείγμα κ εχει χαρτακι που λεει για επαγγελματική χρήσηSmartSelect_20210308-172015_Gallery.jpg.a7dd795fea252e7bf022bee71df0585a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

ιδιες είναι εμφανισιακά ακριβως απλα ειναι γκρι με αλλο μείγμα κ εχει χαρτακι που λεει για επαγγελματική χρήσηSmartSelect_20210308-172015_Gallery.jpg.a7dd795fea252e7bf022bee71df0585a.jpg

Οκ ευχαριστω, θα δω στην επομενη φιαλη μηπως την δοκιμασω αν και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την κοκκινη. Δεν θελω και μεγαλυτερη θερμοκρασια γιατι ηδη στο minimum ειμαι πολυ οριακα για φλογες. 

Φανταζομαι εχουν διαφορετικο μειγμα προπανιο-βουτανιο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οι γκρι είναι σκέτο βουτανιο

Σκέτο προπάνιο είναι οι γκρι... Για το inox καπάκι της napoleon που εχει κιτρινίσει ελαφρά από έξω δε γνωρίζει κανένας αν είναι φυσιολογικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tolisgr80 είπε

 

ήρθε η ώρα να αλλάξω το λάστιχο μετά από 2 χρόνια . Πείτε μου αν ξέρει κάποιος από Θεσσαλονίκη που έχει να πάω να πάρω γιατί λόγω καραντίνας μόνο από skroutz βρήκα αλλά με πολύ ακριβά μεταφορικά.. Επίσης επειδή δε γνωρίζω πρέπει να πάρω λάστιχο υψηλής πίεσης κ πόσα mm να είναι το πάχος του?? Ευχαριστώ 

 

 

 Εάν δεν έχει ο προμηθευτής σου σε φιάλες υγραερίου κάνε μια αναζήτηση "φιάλες υγραερίου" δες ποιοι βρίσκονται κοντά σου και  επικοινώνησε μαζί τους 

Αυτό είναι όλο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Σκέτο προπάνιο είναι οι γκρι... Για το inox καπάκι της napoleon που εχει κιτρινίσει ελαφρά από έξω δε γνωρίζει κανένας αν είναι φυσιολογικό?

Ξέρω ότι το Inox όταν ανεβάσεις πολύ την θερμοκρασία παίρνει ένα τέτοιο χρώμα. Πόσο την έφτασες; Σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπία για να σου πουν αν είναι αναμενόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους επαγγελματικούς χώρους εργασίας προτείνεται το προπάνιο οι διαφορές σε σχέση με τις φιάλες μίγματος έχει ελαφρώς μικρότερη απόδοση θερμίδων αλλά πολύ ποίο σταθερή απόδοση σε συνεχή χρήση , ακόμη επηρεάζεται λιγότερο από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και αυτός είναι ο λόγος που  χρησιμοποιούνται στις χώρες με χαμηλές θερμοκρασίες 

22 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Σκέτο προπάνιο είναι οι γκρι... Για το inox καπάκι της napoleon που εχει κιτρινίσει ελαφρά από έξω δε γνωρίζει κανένας αν είναι φυσιολογικό?

Μήπως ψήνεις με ανοιχτό το καπάκι ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Παλικάρια μια ερώτηση...

Προπάνιο ή βουτάνιο μπουκάλα...?

Όταν αγόρασα την ψησταριά ο πωλητής μου ειπε κανονικα αυτες παίρνουν ότι γράφει στο manual αν κ δεν είναι κακό να μην το εφαρμόζεις εντελώς κ να βάζεις μιγμα. Συνήθως η περισσότερες παίρνουν προπανιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Σκέτο προπάνιο είναι οι γκρι... Για το inox καπάκι της napoleon που εχει κιτρινίσει ελαφρά από έξω δε γνωρίζει κανένας αν είναι φυσιολογικό?

Αντιγράφωντας το manual της Napoleon

" Over time stainless steel parts discolor when heated, usually to a golden or brown hue. The discoloration is normal and does not affect performance of the grill" Χθες μετά το ψήσιμο την δικιά μου την εκανα με κρέμα για stainless steel και έφυγε, κάτι που το χα παρατηρήσει από το πρώτο ψήσιμο-ιδιαίτερα στο καπάκι πίσω από το χερούλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...