Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

37 λεπτά πριν, gsisr είπε

Παίδες αν θέλω να κάνω  πατάτες σα φούρνου ανάβω όλους τους καυστήρες η αφήνω το μεσαίο σβηστό; Έχω 3 καυστήρες

Μεσαίο σβηστό, αλλιώς θα κολλήσουν στο ταψί.

51 λεπτά πριν, imr είπε

Τι κάνουμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις? Κάνει το νερό? Η είναι προτιμότερο να την αφήσω?

Το λάδι δεν σβήνει με νερό, αντιθέτως μπορεί να αρπάξει. Τώρα αν σου έσβησε με το νερό ίσως είσαι τυχερός. 

Εγώ πάντως πήρα πυροσβεστήρα να έχω εύκαιρο με 30€. 

Σίγουρα πρέπει να κλείσεις τους καυστήρες και τη μπουκάλα. Αν αφήσεις ανοιχτό το καπάκι θα παίρνει έξτρα οξυγόνο και μπορεί να συνεχίσει να καίει. Αν κλείσεις το καπάκι και δεν σβήνει μπορεί να σου κάνει ζημιά στην ψησταριά. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Ίσως προτιμότερη λύση είναι ανοιχτό το καπάκι και αν δεν σβήσει σε 1-2 λεπτά μετά ο πυροσβεστηρας και ας χρειαστεί μετά καθάρισμα.

Ας πούνε και άλλοι γνώμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Το θέμα είναι ότι το χθεσινό ήταν πάρα πολύ καθώς είχε αρπάξει όλη η ψησταριά και έριξα λίγο νερό.

Τι κάνουμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις? Κάνει το νερό? Η είναι προτιμότερο να την αφήσω?

Νερό σε καυτά λίπη ή λάδια απαγορεύεται γιατί το νερό με το που πέσει στην εστία φωτιάς εξατμίζεται με αποτέλεσμα να πεταχτούν καυτά λίπη σε διάφορα μέρη. 

Δουλεύει πολύ το να ρίξει Baking Soda το οποίο έχει την ιδιότητα να αποροφφά οξυγόνο και να μειώσει την φωτιά ή να την σβήσει. 

Πάντως το καλύτερο ως προς την ασφάλεια είναι μικρός πυροσβετήρας. Better safe than sorry

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PJK είπε

CO2 πυροσβεστήρας όμως. Δεν αφήνει ίχνη, δεν κάνει ζημιά. Όχι αφρό, όχι σκόνη.

Εγώ πήρα αυτόν για να καλύπτει και σε περίπτωση που πάρει φωτιά η μπουκάλα

Πυροσβεστήρας 6Kg Ξηράς Σκόνης 34A 233B C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, coyote2 είπε

Είναι σα να σας ρωτάω για laptop i3 και εσείς έχετε gaming laptop

Ακόμα και όσοι έχουν gaming laptops, κάποια στιγμή είχαν και υπολογιστές με celeron/Pentium ή cyrix (κάποτε ήταν ανώτερος από intel). 
 

Την εμπειρία μου με αυτού του είδους τις ψησταριές, μπορείς να την βρεις σε ένα παλαιότερο ποστ που είχα κάνει.

Από εκεί και πέρα η τελική απόφαση είναι δική σου,

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μεσαίο σβηστό, αλλιώς θα κολλήσουν στο ταψί.

Το λάδι δεν σβήνει με νερό, αντιθέτως μπορεί να αρπάξει. Τώρα αν σου έσβησε με το νερό ίσως είσαι τυχερός. 

Εγώ πάντως πήρα πυροσβεστήρα να έχω εύκαιρο με 30€. 

Σίγουρα πρέπει να κλείσεις τους καυστήρες και τη μπουκάλα. Αν αφήσεις ανοιχτό το καπάκι θα παίρνει έξτρα οξυγόνο και μπορεί να συνεχίσει να καίει. Αν κλείσεις το καπάκι και δεν σβήνει μπορεί να σου κάνει ζημιά στην ψησταριά. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Ίσως προτιμότερη λύση είναι ανοιχτό το καπάκι και αν δεν σβήσει σε 1-2 λεπτά μετά ο πυροσβεστηρας και ας χρειαστεί μετά καθάρισμα.

Ας πούνε και άλλοι γνώμες.

 

5 ώρες πριν, giannislazy είπε

Νερό σε καυτά λίπη ή λάδια απαγορεύεται γιατί το νερό με το που πέσει στην εστία φωτιάς εξατμίζεται με αποτέλεσμα να πεταχτούν καυτά λίπη σε διάφορα μέρη. 

Δουλεύει πολύ το να ρίξει Baking Soda το οποίο έχει την ιδιότητα να αποροφφά οξυγόνο και να μειώσει την φωτιά ή να την σβήσει. 

Πάντως το καλύτερο ως προς την ασφάλεια είναι μικρός πυροσβετήρας. Better safe than sorry

 

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγώ πήρα αυτόν για να καλύπτει και σε περίπτωση που πάρει φωτιά η μπουκάλα

Πυροσβεστήρας 6Kg Ξηράς Σκόνης 34A 233B C

 

Εννοειται κλεισιμο καυστηρες και μπουκαλες αμεσως. Σχετικα με το καπακι ομως?

Μεχρι τωρα το αφηνα ανοιχτο για να πεσει η θερμοκρασια πιο γρηγορα (αλλα σε χαμηλες φλογες, οχι το λαμπαδιασμα που ειχα χτες). Αν το εχουμε κλειστο δεν παιρνει οξυγονο αλλα δεν κραταει και υψηλη θερμοκρασια?

 

Θα παρω εναν πυροσβεστηρα να υπαρχει διπλα παντα γιατι ποτε δεν ξερεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsounis είπε

Παίδες καλημέρα. Υπάρχει καθόλου εμπειρία σε ψήσιμο χταποδιού και καλαμαριού να βοηθηθουμε κι εμείς οι noobηδες?

 

10 ώρες πριν, skskre είπε

Βρήκα αυτό, αν σε βοηθάει, γιατί και εγώ δε ξέρω από θαλασσινά.

https://www.pandespani.com/syntages/kalamari-htapodi-thrapsalo-sti-shara/

Καλά τα γράφει για τα γυρίσματα αλλά πρόσεχε το χρόνο που γράφει για τα καλαμάρια. Στους 200 βαθμούς στο θερμόμετρο είναι πάρα πολύ μεγάλος ο χρόνος που συμβουλεύει το άρθρο. Σε 500αρι θράψαλο θέλει λιγότερο χρόνο περίπου 15 λεπτά αντί για 25. Τουλάχιστον αυτό είδα στη δική μου περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, imr είπε

 

 

 

Εννοειται κλεισιμο καυστηρες και μπουκαλες αμεσως. Σχετικα με το καπακι ομως?

Μεχρι τωρα το αφηνα ανοιχτο για να πεσει η θερμοκρασια πιο γρηγορα (αλλα σε χαμηλες φλογες, οχι το λαμπαδιασμα που ειχα χτες). Αν το εχουμε κλειστο δεν παιρνει οξυγονο αλλα δεν κραταει και υψηλη θερμοκρασια?

 

Θα παρω εναν πυροσβεστηρα να υπαρχει διπλα παντα γιατι ποτε δεν ξερεις.

 

 

 

Σε περίπτωση έντονης φλόγας,

κλείνεις καυστήρες, ΑΝΟΙΧΤΟ καπάκι και αν δεν σβήσουν σχετικά γρήγορα και αυξηθούν οι φλόγες τότε πυροσβεστήρας. Όσο κι αν πονέσει αυτό... Και όσο γίνεται μακριά γενικά η ψησταριά από το σπίτι έστω από τέντες. σε βεράντες δύσκολο αλλά τουλάχιστον να μην έχουμε τέντες από πάνω

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παλικάρια...

Εψηνα αρκετά συχνά με την παλιά μου την ψησταριά 4ων καυστήρων αγνώστων λοιπών στοιχείων...δεν μπορώ να πω ότι την είχα τόσο καθαρή σε ότι αφορά λυποι κτλ και εψινα και πρόβατο και πανσετες κτλ...

Πέρα από ανάφλεξεις κατά το ψήσιμο κάτω δλδ από ένα λυπαρο κομμάτι κτλ...όχι κάτι σοβαρό δεν είχα ποτέ θέμα...

Μπας και έχουν δυναμώσει τόσο πολύ οι ψησταριές πλεον...γιατί μπορω να πω ότι έχω ψηλοτρομαξει με 2-3 συμβάντα που έχω διαβάσει εδώ το τελευταίο διάστημα...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ ένα περιστατικό πριν μερικές εβδομάδες με την ψησταριά που θα μπορούσε άνετα να με στήλει στο νοσοκομείο.

Ακούστε τι συνέβει:

Ξεκινώ να ψήσω, ανοίγω την βαλβίδα της φιάλης, ανοίγω και τους 3 διακόπτες και αμέσως δίνω 3-4 σπινθίρες για την ανάφλεξη. Ακούω τον χαρακτηρηστικό ήχο της ανάφλεξης (ένα υπόκωφο πούφ) και κλείνω το καπάκι για να ανεβάσει θερμοκρασία. Οι κινήσεις μέχρι εδώ είναι όλες μηχανικές σχεδόν και στην συνέχεια μπαίνω στο σπίτι. Μετά από 5 λεπτά επιστρέφω και ρίχνω μια ματιά στο θερμόμετρο το οποίο όμως ήταν στο μηδέν. Πρώτη μου σκέψη "τελείωσε το αέριο" και πλησιάζω, ανοίγω το καπάκι και ταυτόχρονα γονατίζω να δω την φιάλη. Γονατισμένος, κλείνω την βαλβίδα, την ανοίγω ξανά και ακούω το χαρακτηριστικό ήχο-σφύριγμα της ροής αερίου. Δίνω έναν σπινθιρισμό και ακολουθεί μια μεγελειώδης έκρηξη αερίου με έντονο μπλέ χρώμα που σχεδόν αναπτύχθηκε ως φόλα περι το 1 τεραγωνικό μέτρο πάνω από την ψησταριά. Εαν ήμουν όρθιος θα είχα καεί από την μέση και πάνω σίγουρα. 

Ο λόγος για όλο αυτό ήταν η fake ανάφλεξη και η 5λεπτη ροή αερίου όπου έμεινε αρκετό μέσα στον κάδο και φυσικά έγινε  η έκρηξή του. 

To είχα ξαναδεί αυτό με την εκκίνηση αλλά δεν το είχα πάρει σοβαρά υπόψη, ότι δηλαδη η για λίγα δευτερόλεπτα  καθυτερημένη ανάφλεξη του αερίου μπορεί να προκαλέσει μια πολύ μικρή έκρηξη (το πουφ που είπα παραπάνω) χωρίς όμως να διατηρηθεί η φλόγα στον καυστήρα. 

Προσοχή λοιπόν, στην εκκίνηση της ψησταριάς, δεν εμπιστευόμαστε μόνο τον ήχο αλλά βλέπουμε και την φλόγα !!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PJK είπε

CO2 πυροσβεστήρας όμως. Δεν αφήνει ίχνη, δεν κάνει ζημιά. Όχι αφρό, όχι σκόνη.

Άμα ρίξεις σε φλεγόμενη ψησταριά co2 που βγαίνει με θερμοκρασία -78 βαθμούς, δε θα λερώσεις μεν αλλά καταλαβαίνεις τι μπορει να συμβεί.. Το λιγότερο που θα προκαλέσεις είναι σπάσιμο μαντεμιών, ενδεχόμενος τραυματισμός κτλ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Προσοχή λοιπόν, στην εκκίνηση της ψησταριάς, δεν εμπιστευόμαστε μόνο τον ήχο αλλά βλέπουμε και την φλόγα !!

Πολυ σωστά. Η Weber έχει και ένα "παραθυράκι" στους ανακλαστήρες για να βλέπεις τη φλόγα ότι έχει ανάψει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, costas_ said:

Είχα και εγώ ένα περιστατικό πριν μερικές εβδομάδες με την ψησταριά που θα μπορούσε άνετα να με στήλει στο νοσοκομείο.

Ακούστε τι συνέβει:

Ξεκινώ να ψήσω, ανοίγω την βαλβίδα της φιάλης, ανοίγω και τους 3 διακόπτες και αμέσως δίνω 3-4 σπινθίρες για την ανάφλεξη. Ακούω τον χαρακτηρηστικό ήχο της ανάφλεξης (ένα υπόκωφο πούφ) και κλείνω το καπάκι για να ανεβάσει θερμοκρασία. Οι κινήσεις μέχρι εδώ είναι όλες μηχανικές σχεδόν και στην συνέχεια μπαίνω στο σπίτι. Μετά από 5 λεπτά επιστρέφω και ρίχνω μια ματιά στο θερμόμετρο το οποίο όμως ήταν στο μηδέν. Πρώτη μου σκέψη "τελείωσε το αέριο" και πλησιάζω, ανοίγω το καπάκι και ταυτόχρονα γονατίζω να δω την φιάλη. Γονατισμένος, κλείνω την βαλβίδα, την ανοίγω ξανά και ακούω το χαρακτηριστικό ήχο-σφύριγμα της ροής αερίου. Δίνω έναν σπινθιρισμό και ακολουθεί μια μεγελειώδης έκρηξη αερίου με έντονο μπλέ χρώμα που σχεδόν αναπτύχθηκε ως φόλα περι το 1 τεραγωνικό μέτρο πάνω από την ψησταριά. Εαν ήμουν όρθιος θα είχα καεί από την μέση και πάνω σίγουρα. 

Ο λόγος για όλο αυτό ήταν η fake ανάφλεξη και η 5λεπτη ροή αερίου όπου έμεινε αρκετό μέσα στον κάδο και φυσικά έγινε  η έκρηξή του. 

To είχα ξαναδεί αυτό με την εκκίνηση αλλά δεν το είχα πάρει σοβαρά υπόψη, ότι δηλαδη η για λίγα δευτερόλεπτα  καθυτερημένη ανάφλεξη του αερίου μπορεί να προκαλέσει μια πολύ μικρή έκρηξη (το πουφ που είπα παραπάνω) χωρίς όμως να διατηρηθεί η φλόγα στον καυστήρα. 

Προσοχή λοιπόν, στην εκκίνηση της ψησταριάς, δεν εμπιστευόμαστε μόνο τον ήχο αλλά βλέπουμε και την φλόγα !!

 

Δεν μας ειπες το πιο σημαντικό... τι μάρκα ψησταριά έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...