Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Pyrosvestis είπε

Άμα ρίξεις σε φλεγόμενη ψησταριά co2 που βγαίνει με θερμοκρασία -78 βαθμούς, δε θα λερώσεις μεν αλλά καταλαβαίνεις τι μπορει να συμβεί.. Το λιγότερο που θα προκαλέσεις είναι σπάσιμο μαντεμιών, ενδεχόμενος τραυματισμός κτλ....

Καλημέρα !

Για πες τι κάνουμε; Δεν ρωτάω για την φιάλη. Για την ψησταριά λέω, παρ  ότι δεν μου έχει μπουρλοτιάσει ποτέ 35 χρόνια τώρα...

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, PJK είπε

Καλημέρα !

Για πες τι κάνουμε; Δεν ρωτάω για την φιάλη. Για την ψησταριά λέω, παρ  ότι δεν μου έχει μπουρλοτιάσει ποτέ 35 χρόνια τώρα...

Καλημερα! Και να μην το πάθει κανένας γιατί είναι αγχωτική κατασταση.. Αφού κλείσουμε την παροχή, το ιδανικό για να μη λερώσουμε όπως λες είναι να κόψουμε το οξυγόνο με κάποια αντιπυρική κουβέρτα πχ αν γινεται... Ο πιο κοινός πυροσβεστήρας με ευρεία γκάμα πυρκαγιών είναι ο ξηράς κονεως (pa) που θα μας κάνει όμως την ψησταριά (και όχι μόνο) χαλια... Σε περιπτώσεις όμως δύσκολες που η πυρκαγιά έχει ξεφύγει και δεν ελεγχεται είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολεί....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μίλαγα με ένα φίλο μου και του λαμπαδιασε η ψησταριά, μια kenton. Άρα μιλάμε για πολύ συχνό φαινόμενο. Άσχετα όμως με αυτό όλοι πρέπει να έχετε στην κουζίνα σας έναν 2kg πυροσβεστήρα (15 ευρώ έχει μόνο) και να μάθετε όλοι στο σπίτι να τον χρησιμοποιείτε. Ιδανικά να πείτε στον διαχειριστή σας σε κάθε όροφο να αγοραστεί ένας 6kg. Νομίζω είναι υποχρεωτικό από το νόμο αν δεν κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμπαδιασμα ειχα και εγω με boil king porta chef, τα παϊδακια και τα λουκανικα ειναι μεγαλο προβλημα. θα πρεπει να ειναι πεντακαθαρος ο καδος για να εχεις λιγες αναφλεξεις. Αν εχει κανεις κανενα τροπο να ψηνουμε τετοια κρεατα χωρις να εχουμε το νου μας καθε δευτερολεπτο ας το πει να βρουμε την υγεια μας( υγεια απο αναφλεξεις γιατι απο χοληστερινη δεν το βλεπω 😄).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους guru του BBQ! Ενδιαφέρομαι και εγώ να μπω στο χώρο και μετά από πολυ διαβασμα κλείνω προς αυτό το μοντέλο

https://www.skroutz.gr/s/11234839/Outdoorchef-Leon-570-G.html

Η ευκολία χρήσης του μοντέλου μου φαινεται σημαντικότερη απο τα πλεονεκτηματα που έχουν σε άλλους τομείς οι κλασικές ορθογώνιες. 

Μάλλον σήμερα θα είστε όλοι απασχολημένοι  🥩🍗🥓🍔 αλλά έχω μια ερώτηση  για το eshopwedrop.

Βρίσκω το ίδιο μοντέλο στη Γερμανια 330€ απο 520€ στην Ελλαδα!

https://www.grillfuerst.de/produkte/neue-artikel-2010/outdoorchef-gas-kugelgrill-leon-570-schwarz-silber-6001705.php

Μένω επαρχία και υπολογίζοντας τα μεταφορικά μέσω της φόρμας του eshopwedrop μου βγαίνουν για Door-ΕΛΤΑ 43€ (24,3 kg  65 x 77 x 44 cm). Δηλαδη μέσα στην τιμή ειναι και η μεταφορά απο Αθήνα για επαρχία ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις;

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Ποια γερμανικα καταστηματα εχετε δοκιμάσει και ειναι αξιοπιστα; 

Καλά ψησίματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα της ασφάλειας, πάντα πυροσβεστήρας δίπλα αλλά σε περίπτωση που μέχρι να έρθει είχα πει για baking soda που ίσως υπάρχει στο ντουλάπι σας. 

 

Σήμερα η γυναίκα μου έκανε το 1ο μέρος με μπριζόλες στον φούρνο καθώς περιμένω την νέα Napoleon εντός της βδομάδας. Για το 2ο μέρος προς το παρόν κάνει την πάπια. Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duke21gr είπε

λαμπαδιασμα ειχα και εγω με boil king porta chef, τα παϊδακια και τα λουκανικα ειναι μεγαλο προβλημα. θα πρεπει να ειναι πεντακαθαρος ο καδος για να εχεις λιγες αναφλεξεις. Αν εχει κανεις κανενα τροπο να ψηνουμε τετοια κρεατα χωρις να εχουμε το νου μας καθε δευτερολεπτο ας το πει να βρουμε την υγεια μας( υγεια απο αναφλεξεις γιατι απο χοληστερινη δεν το βλεπω 😄).

Παϊδάκια δεν έχω κάνει ακόμα. Όσον αφορά τα λουκάνικα όμως, τα τοποθετώ στην πάνω σχάρα (warming rack) σε μια πλευρά της ψησταριάς και ανάβω τους καυστήρες που είναι στην αντίθετη μεριά (έμμεσο ψήσιμο).
Τα λίπη τους στάζουν στην μεριά της ψησταριά που δεν είναι αναμμένοι καυστήρες, όποτε δεν υπάρχει η παραμικρή ανάφλεξη. Για να μην τρέχουν όμως καθόλου λίπη στην ψησταριά, βάζω ένα ταψάκι από κάτω, ώστε να παραμένει καθαρή.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Παϊδάκια δεν έχω κάνει ακόμα. Όσον αφορά τα λουκάνικα όμως, τα τοποθετώ στην πάνω σχάρα (warming rack) σε μια πλευρά της ψησταριάς και ανάβω τους καυστήρες που είναι στην αντίθετη μεριά (έμμεσο ψήσιμο).
Τα λίπη τους στάζουν στην μεριά της ψησταριά που δεν είναι αναμμένοι καυστήρες, όποτε δεν υπάρχει η παραμικρή ανάφλεξη. Για να μην τρέχουν όμως καθόλου λίπη στην ψησταριά, βάζω ένα ταψάκι από κάτω, ώστε να παραμένει καθαρή.

 

Είσαι ωραίος δεν το χα σκεφτεί καθολου αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Παϊδάκια δεν έχω κάνει ακόμα. Όσον αφορά τα λουκάνικα όμως, τα τοποθετώ στην πάνω σχάρα (warming rack) σε μια πλευρά της ψησταριάς και ανάβω τους καυστήρες που είναι στην αντίθετη μεριά (έμμεσο ψήσιμο).
Τα λίπη τους στάζουν στην μεριά της ψησταριά που δεν είναι αναμμένοι καυστήρες, όποτε δεν υπάρχει η παραμικρή ανάφλεξη. Για να μην τρέχουν όμως καθόλου λίπη στην ψησταριά, βάζω ένα ταψάκι από κάτω, ώστε να παραμένει καθαρή.

 

θα  το δοκιμάσω σύντομα!!!

Σκεφτόμουν να βαλω ταψακι πανω στους ανακλαστηρες κατω απο τα μαντεμια στη μια πλευρα ωστε να πεφτουν εκει τα ζουμια αλλα δεν ξερω αν ειναι υγιεινό και αν κόψει και ολη τη φλογα το ταψακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, update σχετικά με την Weber 320 Classic που αγόρασα το Σεπτέμβριο του 2020. 

Τα 3 από τα 4 deflectors τα οποία είναι εμαγιέ, έχουν σκουριάσει, για άγνωστο λόγο, καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ διαβρωτικά καθαριστικά και βασικά εκτός από απλό σαπούνι, που και αυτό χρησιμοποιήθηκε ΜΙΑ φορα, δεν έχει χρησιμοποιήθει τίποτε άλλο, εκτός νερό, που και αυτό εξατμιζόταν αργότερα επειδή καθάριζα την ψησταριά, και μετά την χρησιμοποιούσα. Από τις 2 σχάρες , οι οποίες είναι εμαγιέ, στη μία η οποία χρησιμοποιείται και πολύ συχνότερα, έχει παρατηρηθεί μια κάμψη προς τα κάτω, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό, φυσικά δε θα έλεγα πως δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα προς το παρόν. Κάποιες άλλες παρατηρήσεις δεν έχω προς το παρόν.

Ο προβληματισμός μου είναι αν πρέπει να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή, που στην προκειμένη είναι το άμαζον Γερμανίας και να τους ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα παιδιά, update σχετικά με την Weber 320 Classic που αγόρασα το Σεπτέμβριο του 2020. 

Τα 3 από τα 4 deflectors τα οποία είναι εμαγιέ, έχουν σκουριάσει, για άγνωστο λόγο, καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ διαβρωτικά καθαριστικά και βασικά εκτός από απλό σαπούνι, που και αυτό χρησιμοποιήθηκε ΜΙΑ φορα, δεν έχει χρησιμοποιήθει τίποτε άλλο, εκτός νερό, που και αυτό εξατμιζόταν αργότερα επειδή καθάριζα την ψησταριά, και μετά την χρησιμοποιούσα. Από τις 2 σχάρες , οι οποίες είναι εμαγιέ, στη μία η οποία χρησιμοποιείται και πολύ συχνότερα, έχει παρατηρηθεί μια κάμψη προς τα κάτω, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό, φυσικά δε θα έλεγα πως δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα προς το παρόν. Κάποιες άλλες παρατηρήσεις δεν έχω προς το παρόν.

Ο προβληματισμός μου είναι αν πρέπει να επικοινωνήσω με τον προμηθευτή, που στην προκειμένη είναι το άμαζον Γερμανίας και να τους ενημερώσω.

Γιατί προβληματίζεσαι; Θα έπρεπε να έχεις επικοινωνήσει ήδη, επισυνάπτοντας και φωτογραφίες. Εδώ θα βρεις και ένα faq για την εγγύηση.

https://www.weber.com/AE/en/service/faq/weber-48632.html
 

Αναφέρει ότι υπάρχει και περίπτωση επιφανειακής σκουριάς, η οποία δεν καλύπτεται από εγγύηση, καθώς μπορεί να αφαιρεθεί. Για να μην κάνουμε εικασίες όμως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

2 χρόνια τώρα έχω πάρει την συγκεκριμένη ψησταριά (γύρω στα 220 ευρώ εάν θυμάμαι καλά) αλλά έχω 2 βασικά προβλήματα:

1. ο χώρος ψησίματος, πολλές φορές χρειάστηκε 2-3 φορές για να τελειώσω ότι είχα για ψήσιμο
2. πολλές πολλές αναφλέξεις, σε κρέατα με λίπη (λουκάνικα, πανσέτες) όπου είμαι σχεδόν συνέχεια από πάνω της. Χοιρινές μπριζόλες να βάλω πάλι τσεκάρω κάθε λίγο και λιγάκι μην έχει πάρει πουθενά καμιά φωτιά και καεί το κρέας

Επομένως, ψάχνω κάτι που να καλύπτει αυτά που ανάφερα με το budget στα 400-500 ευρώ

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 16 μηνες χρησης και πανω απο 150 ψησιματα διαφορετικων τυπων κρεατων κι οχι μονο , ηρθε η ωρα για καθαρισμα του bbq.

Να διευκρινησω οτι εχω ψησει τα παντα εκτος απο λουκανο και αρνι και το μονο που εκανα ολους αυτους τους μηνες ηταν η πυρολυση και το καθαρισμα μετα των μαντεμιων αλλα και και το αδειασμα του δοχειου συλλογης των λιπων.

Μετα απο συννενοηση με γνωστη εταιρεια στη Θεσσαλονικη , ηρθε και παρελαβε το bbq , εγινε ο καθαρισμος και ο ελεγχος της οπου ηταν απαραιτητο και επιστραφηκε σε 3 εργασιμες αψογη. Το κοστος κατα τη γνωμη μου ηταν σε λογικα πλαισια.

Κατα τον ελεγχο χρειαστηκε η αλλαγη του θερμομετρου του bbq , το οποιο και αλλαχθηκε μεσα στην εγγυηση που υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...