Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2113

  • ilpapacha

    1952

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 λεπτά πριν, kazakosc είπε

Καλημέρα. Μια ερώτηση και εγώ.

Σε σχάρα από ανοξείδωτο ατσάλι χρειάζεται να γίνει κάποια τέτοια διαδικασία ή όχι?

Σε ανοξείδωτη όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, squib είπε

Να υποθέσω ότι στα μαντέμια με επικάλυψη εμαγιέ δε χρειάζεται η διαδικασία με το λάδι? ή κάνω λάθος?

Από την στιγμή που υπάρχει επίστρωση, όχι. Χρειάζεται όμως ιδιαίτερη προσοχή στο καθάρισμα.

Μπορείς να ρίξεις μια μάτια στον παρακάτω σύνδεσμο

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που υπάρχει επίστρωση, όχι. Χρειάζεται όμως ιδιαίτερη προσοχή στο καθάρισμα.

Μπορείς να ρίξεις μια μάτια στον παρακάτω σύνδεσμο

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html
 

 

 

ευχαριστώ πολύ θα του ρίξω μια ματιά άμεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squib είπε

Να υποθέσω ότι στα μαντέμια με επικάλυψη εμαγιέ δε χρειάζεται η διαδικασία με το λάδι? ή κάνω λάθος?

Αν είναι σαν πορσελάνινη η επικάλυψη δεν μπορείς να κάνεις την διαδικασία με το λάδι γιατί δεν κάθεται καλά, δεν έχει εκτεθειμένους πόρους το μαντέμι για να το απορροφήσει. Αυτό σημαίνει ότι θα κολλάνε πιο εύκολα τα φαγητά υποθέτω και επίσης θέλει μια προσοχή στο καθάρισμα, αλλά δεν φοβάσαι ποτέ σκουριές κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην δικιά μου που είναι θεωρητικά cooking grids made of porcelain-enamelled cast iron δεν χρειάζεται δλδ το γνωστό seasoning που κάνουμε στο κλασσικό μαντέμι? τζάμπα λαδώνουμε με προσοχή? είναι και αρχή τώρα και την προσέχω σαν τα μάτια μου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giannislazy είπε

και στην δικιά μου που είναι θεωρητικά cooking grids made of porcelain-enamelled cast iron δεν χρειάζεται δλδ το γνωστό seasoning που κάνουμε στο κλασσικό μαντέμι? τζάμπα λαδώνουμε με προσοχή? είναι και αρχή τώρα και την προσέχω σαν τα μάτια μου

Εχεις δικιο οτι στα χαρακτηριστηκα λέει enamellend αλλά χθές που τα εφτιαξα/λαδωνα δεν μου εκαναν να εχουν καποια επίστρωση πάνω φαινοντουσαν σαν κανονικά μαντέμια δλδ με σχετικά αγρια πορώδη υφη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Εχεις δικιο οτι στα χαρακτηριστηκα λέει enamellend αλλά χθές που τα εφτιαξα/λαδωνα δεν μου εκαναν να εχουν καποια επίστρωση πάνω φαινοντουσαν σαν κανονικά μαντέμια δλδ με σχετικά αγρια πορώδη υφη...

εγώ πάντως λίγο λαδάκι θα συνεχίσω να ρίχνω. Δεν νομίζω να κάνω κακό. Και καθαρισμό κάνω με μια σχετικά ελαφριά βούρτσα, όχι με μια σκλρή που έχω πάρει και την φοβάμαι λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δικές μας (Napoleon) δεν είναι το λείο που περιγράφω, είναι σαγρέ σαν κανονικό μαντέμι (τόσο που απορώ αν όντως είναι enamelled). Το κλασικό seasoning κάνε @giannislazy, πολύ σωστά την προσέχεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gdeli είπε

Στις δικές μας (Napoleon) δεν είναι το λείο που περιγράφω, είναι σαγρέ σαν κανονικό μαντέμι (τόσο που απορώ αν όντως είναι enamelled). Το κλασικό seasoning κάνε @giannislazy, πολύ σωστά την προσέχεις.

Kαι στη weber ετσι ειναι. Εχω την εντυπωση οτι ειναι απλα το εργοστασιακο seasoning για να μην σκουριασει μεχρι να γινει η πωληση της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινοντάς την με την παλιά που ειχε επισης μαντεμια, δεν μπορώ να πω περα απο ποιο καλο φινιρισμα στην οψη, εχει αλλη διαφορά... οπότε δεν ξέρω καν τι εννοουν με αυτη την επιστρωση, σκεφτομαι μπας και ειναι απλα τυπογραφικο λαθος...??? Παντως χθές αλλαξε αρκετά και το χρωμα και η γυαλαδα υφη της σχάρας απο την στιγμή που εκανα την διαδικασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δείγμα ότι το έκανες σωστά! Το πιο ασφαλές δείγμα βέβαια είναι όταν δεν θα σου κολλάει τίποτα, ούτε καν το ψάρι! Πιστεύω ότι είσαι σε τέτοια φάση αν έχουν ήδη λεία υφή μετά το seasoning οι σχάρες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ψησίματα με τα καινούργιες σας ψησταριές  , και επειδή για σχαρες ο λόγος
να ενα βιντεο  που δείχνει στη πράξη τις διαφορές ανάμεσα σε μαντεμένιες και ανοξείδωτες
(και σαν παράπλευρη ενημέρωση  για την κατανομή θερμοκρασίας σε μια weber
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...