Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ςΚαι ειμαι πολύ μπερδεμένος γιατι διαβάζοντας στον συνδεσμο που εστειλε ο συνψηστης σε προηγουμενο ποστ (https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html)

"Having porcelain enameled cast iron grates means you get all the benefits of cast iron grilling without the upkeep of raw cast iron... Since these grates have a porcelain enamel coating on them they will never need to be seasoned.  The coating is baked on during the manufacturing process at extremely high temperatures resulting in a very durable and non-stick cooking surface. "

και συνεχίζει

Care – ... the maintenance is the same for Porcelain coated cast iron as it is for Stainless steelBefore each use, we recommend preheating your grill to 500-550°F, brushing your cooking grates clean with a stainless steel bristle brush ...  As you continue to use and clean your grates you will break them in reducing the amount of sticking

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Όσοι έχετε παραγγείλει από Γερμανία με eswd αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα; Παρακολουθούσα την αποστολή με dhl και πήγαινε κανονικά για την αποθήκη της Γερμανίας. Και ενώ σήμερα θα έφτανε μου έβγαλε μήνυμα άγνωστος παραλήπτης! Τώρα έστειλα email στο κατάστημα (GRILLFUERST) να δω τι έχει συμβεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

ςΚαι ειμαι πολύ μπερδεμένος γιατι διαβάζοντας στον συνδεσμο που εστειλε ο συνψηστης σε προηγουμενο ποστ (https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html)

"Having porcelain enameled cast iron grates means you get all the benefits of cast iron grilling without the upkeep of raw cast iron... Since these grates have a porcelain enamel coating on them they will never need to be seasoned.  The coating is baked on during the manufacturing process at extremely high temperatures resulting in a very durable and non-stick cooking surface. "

και συνεχίζει

Care – ... the maintenance is the same for Porcelain coated cast iron as it is for Stainless steelBefore each use, we recommend preheating your grill to 500-550°F, brushing your cooking grates clean with a stainless steel bristle brush ...  As you continue to use and clean your grates you will break them in reducing the amount of sticking

 

Φαντάζομαι ότι συνιστούν ατσάλινη βούρτσα επειδή αφενός το ατσάλι έχει χαμηλότερη σκληρότητα από την πορσελάνη και αφετέρου είναι πιο εύκολο να πλυθεί από την μπρούτζινη, που σκουριάζει αμέσως και μετά μεταφέρει σκουριά στην σχάρα.  Η Napoleon έχει inox βούρτσα και νομίζω την συστήνει για το καθάρισμα και της μαντεμένιας σχάρας. 

Εγώ πάλι επειδή τα φοβάμαι λίγο, μετά τα ψησίματα, αν υπάρχουν απομεινάρια, τα σπρώχνω να πέσουν κάτω με μια μεταλλική ή ξύλινη σπάτουλα και τρίβω τις σχάρες με χαρτί κουζίνας ποτισμένο σε ελαιόλαδο εφόσον υπάρχουν ακόμα υπολείμματα. Μετά καίω για κανένα 10λεπτο μέτρια φωτιά και τέρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι είπε και ο σαγονιας   λαδωμα πριν το ψησιμο και στο τέλος μετα το ψησιμο για να μην σκουριασει ,
θεωρώ καλύτερες της απλές χωρίς επίστρωση  απο αυτές με επικάλυψη  κεραμικού σμάλτου ( κοινος  εμαγιέ)  για το λόγο του οτι οι δεύτερες  είναι  είναι επιρρεπής στα χτυπήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliasbrg είπε

Όσοι έχετε παραγγείλει από Γερμανία με eswd αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα; Παρακολουθούσα την αποστολή με dhl και πήγαινε κανονικά για την αποθήκη της Γερμανίας. Και ενώ σήμερα θα έφτανε μου έβγαλε μήνυμα άγνωστος παραλήπτης! Τώρα έστειλα email στο κατάστημα (GRILLFUERST) να δω τι έχει συμβεί!

Τελικά πήρες την Outdoorchef που έλεγες ή κάποια άλλη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eliasbrg είπε

Όσοι έχετε παραγγείλει από Γερμανία με eswd αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα; Παρακολουθούσα την αποστολή με dhl και πήγαινε κανονικά για την αποθήκη της Γερμανίας. Και ενώ σήμερα θα έφτανε μου έβγαλε μήνυμα άγνωστος παραλήπτης! Τώρα έστειλα email στο κατάστημα (GRILLFUERST) να δω τι έχει συμβεί!

εγώ είχα το εξής πρόβλημα και θα σου πω με ποιο τρόπο το έλυσα. 

το λάθος γίνεται από το ESWD καθώς στην διεύθυνση 1 έχει την ονομασία της αποθήκης και στην διεύθυνση 2 την ουσιαστική διεύθυνση παράδοσης. Σε τηλεφωνώ πριν την παραγγελία, το ESWD μου είπε λανθασμένα να βάλω την διεύθυνση 1. Οταν είδα κι εγώ μύνημα στο tracker αδυναμία εντοπισμού παραλήπτη ( η κάτι τέτοιο), μόνος μου έψαξα στο google και είδα την διεύθυνση 2, και ενημέρωσα με email το γερμανικό κατάστημα το οποίο με την σειρά του ανέλαβε την επικοινωνία με τον κούριερ. Με αυτό έχασα μια 2 μέρες, κρίσιμες τελικά καθώς έχασα το εβδομαδιαίο δρομολόγιο αλλά τελικά όλα καλά.

επιπλέον, ο Γερμανός κούριερ σε μένα, έκανε πρώτα τηλεφωνική επικοινωνία για κλείσιμο ραντεβού παράδοσης αλλά δεν μπορούσε να μιλήσει με κάποιον στα τηλέφωνα που είχα πάρει από το ESWD και είχα βάλει στην παραγγελία οπότε το καθυστέρησε και εκεί. εξήγησα πάλι στο κατάστημα ότι ΠΑΝΤΑ είναι κάποιος εκεί για παραλαβή εργάσιμες μέρες και ώρες. 

Επεξ/σία από giannislazy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliasbrg είπε

Όσοι έχετε παραγγείλει από Γερμανία με eswd αντιμετωπίσατε κανένα πρόβλημα; Παρακολουθούσα την αποστολή με dhl και πήγαινε κανονικά για την αποθήκη της Γερμανίας. Και ενώ σήμερα θα έφτανε μου έβγαλε μήνυμα άγνωστος παραλήπτης! Τώρα έστειλα email στο κατάστημα (GRILLFUERST) να δω τι έχει συμβεί!

 

Μίλησε μαζί τους και εξήγησε τους ότι εκεί που θα παραδοσουν είναι αποθήκη με forwarding service και όχι κάποιος ιδιώτης...οπότε μπορούν να πάνε και απλά να παραδοσουν χωρίς ραντεβού...

Συνήθως λόγω όγκου δεματος μιλάνε με τον πελάτη για να κανονίσουν ώρα που θα παραλάβει...ίσως κάποιος δεν απάντησε στο τηλέφωνο και για αυτό λένε άγνωστος...

 

Εγώ παρότι είχα σωστό όνομα και διεύθυνση προσπαθούσαν αρχικά να μιλήσουν με κάποιον και δεν απάντησαν οπότε καθυστέρησαν 1ημερα την παράδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως τώρα που έγινε η αρχή, σκέφτομαι να το ξανακάνω με κάποια αξεσουάρ από εκεί. 

πχ στην Ναπολεον η κοτοπουλιερα με το wok εδώ κάνει 50€ και εκεί 33€. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έστειλε newsletter το Praktiker για την παρακάτω ψησταριά 

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Με 4 κεντρικούς καυστήρες και πλαϊνό μάτι υπερύθρων στα 500€. 

33 λεπτά πριν, giannislazy είπε

πάντως τώρα που έγινε η αρχή, σκέφτομαι να το ξανακάνω με κάποια αξεσουάρ από εκεί. 

πχ στην Ναπολεον η κοτοπουλιερα με το wok εδώ κάνει 50€ και εκεί 33€. 

Απ ότι καταλαβαίνω, για να έχει νόημα, θα πρέπει να γίνει μια αρκετά καλή παραγγελία στα αξεσουάρ είτε μεμονωμένα είτε μαζικά από ψήστες που ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Απ ότι καταλαβαίνω, για να έχει νόημα, θα πρέπει να γίνει μια αρκετά καλή παραγγελία στα αξεσουάρ είτε μεμονωμένα είτε μαζικά από ψήστες που ενδιαφέρονται.

Γιαυτό πέταξα το τυράκι να είμαι ειλικρινής. Γιατί για κέρδος 5€ δε λέει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πριν λίγο έστειλε newsletter το Praktiker για την παρακάτω ψησταριά 

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Με 4 κεντρικούς καυστήρες και πλαϊνό μάτι υπερύθρων στα 500€. 

 

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση BBQ πως το βλέπετε οι έμπειροι εδώ? Δεν βρίσκω πολλές πληροφορίες γενικά αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση σ΄αυτά τα χρήματα. Έξω δίνουν 10 χρόνια εγγύηση inox κάδος διπλά τοιχώματα και το υπέρυθρο που πρέπει να πας σε πολλαπλάσια κατηγορία τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα πλατώ ψησίματος somagic και σκέφτομαι να πάω σε αγορά μεγάλης αλλά δεν θέλω να φύγω πάνω από 450 ευρο . Σκέφτομαι την unimac ή την borman και οι δύο με τους 4+1 καυστήρες αλλιώς την somagic. Μου προτείνετε κάτι από τα τρία? Ξέρω πως napoleon kai weber είναι κορυφή αλλά σκέφτομαι να γλυτώσω κάποια λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...