Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των τριών σε αναφλέξεις και καθάρισμα;

Μπορώ να πω μόνο για την Broil King, ότι εαν βάλεις παιδάκια, προβατίνα και λουκάνικα θα έχεις και πολλές αναφλέξεις αλλά και θέμα με τα λίπη και την καθαριότητα. Πιστεύω ότι και στις άλλες μάρκες που αναφέρεις λίγο πολύ τα ίδια θέματα υπάρχουν.

Η Broil King είναι σχετικά εύκολη στον καθαρισμό της, επίσης η αντιπροσωπεία προσφέρει υπηρεσίες καθαρισμού (εαν δεν το κάνεις ο ίδιος) και ανάλογα με το τι ψήνεις πρέπει να αντίστοιχα να κάνεις και τον καθαρισμό της. Εαν τώρα, την χρησιμοποιείς για ζημάρια, λαχανικά, πίτες και φαγητά ταψιού, δεν θα χρειαστείς σχεδόν ποτέ καθαριότητα. Για καθαρά κρέατα, πουλερικά και ψάρια, δεν θα έχεις επίσης κανένα πρόβλημα. Πανσέτες, παϊδάκια, λουκάνικα κλπ .. όχι οτι δεν θα τα ψήσεις σωστά αλλά θα πρέπει όπως είπα και παραπάνω να είσαι προετοιμασμένος για αναφλέξεις και αρκετά καμμένα λίπη.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Αν και η τιμή της WEBER SPIRIT II E-210 από Practicer στα 475,00 € είναι δελεαστικότατη, νομίζω ότι λόγω αέρα στο μπαλκόνι (παιδιά πλαστική ντουλάπα γεμάτη με εργαλεία μου την έριξε και την μετέφερε 3 μέτρα) θα πάω με τις φορητές και μάλλον με την Napoleon TravelQ PRO285. 

Τελευταία ερώτηση, το υπόσχομαι... Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος τι μπουκάλα αερίου να αγοράσω ώστε να είναι συμβατή με την TravelQ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannismark είπε

Αν και η τιμή της WEBER SPIRIT II E-210 από Practicer στα 475,00 € είναι δελεαστικότατη, νομίζω ότι λόγω αέρα στο μπαλκόνι (παιδιά πλαστική ντουλάπα γεμάτη με εργαλεία μου την έριξε και την μετέφερε 3 μέτρα)

νομιζω μια καλή λύση θα ήταν κουκουλα + ενα μικρό δέσιμο στα καγκελα για όταν δεν την χρησιμοποιείς και θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, giannismark said:

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση! Θα ήθελα αν έχεις άποψη να μου πεις και μία άποψη για τις Weber Q 2200 και Napoleon TravelQ PRO285. Καταλαβαίνω ότι είναι σε άλλο μοτίβο από τις "επιδαπέδιες" αλλά μου αρέσει η ιδέα της φορητότητας. Επίσης παρατηρώ ότι έχουν παρόμοια επιφάνεια ψησίματος (37 x 54) οπότε θεωρητικά καλύπτουν και αυτές τις ίδιες ποσότητες. 

Εγώ την έχω την travel q. Σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ικανοποιημένος.  Ιδια φάση είμαστε 3 άτομα + κανας καλεσμένος όποτε τύχει. Σήμερα πχ έψησα 6 μεγαλουτσικες και χοντρες χοιρινες με τη μια.Η χρήση που της κάνουμε είναι για τα βασικά ψησίματο δλδ μπριζολες, μπιφτέκια, παιδάκια.  Για αυτά δεν θα έχεις κανένα θέμα.  Η δικιά μου δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες 300+ που αναφέρονται από τους πιο πολλούς, φτάνει περίπου 260-280, αλλα δεν έχω θέμα.  Τώρα όσον αφορά το αεριο που ρωτάς παρακάτω εγω χρησιμοποιώ φιαλη 5kg προπανίου της fgas. Όσο για το καθάρισμα πραγματικά είναι πανεύκολο. 5-10 λεπτά max και είναι σαν καινούργια. Και όχι μετά από κάθε ψήσιμο.  Απλα εγω την εφερα από Γερμανία με κόστος 230 ευρώ. Στα 400 δεν νομίζω να τα έδινα,  τώρα τουλάχιστον που την έχω χρησιμοποιήσει. Θα έδινα κάτι παραπάνω να πάρω επιδαπέδια.

Επεξ/σία από g_f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giannismark είπε

Αν και η τιμή της WEBER SPIRIT II E-210 από Practicer στα 475,00 € είναι δελεαστικότατη, νομίζω ότι λόγω αέρα στο μπαλκόνι (παιδιά πλαστική ντουλάπα γεμάτη με εργαλεία μου την έριξε και την μετέφερε 3 μέτρα) θα πάω με τις φορητές και μάλλον με την Napoleon TravelQ PRO285. 

Τελευταία ερώτηση, το υπόσχομαι... Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος τι μπουκάλα αερίου να αγοράσω ώστε να είναι συμβατή με την TravelQ?

Πιστεύω ότι θα την ευχαριστηθείς! Για μπουκάλα δεν γνωρίζω να σου πω, καθώς έχω φυσικό αεριο. Από προηγούμενο/παλαιότερα ποστ που έχουν κάνει κάποια παιδιά, οι γνώμες διίστανται... Άλλοι αναφέρουν ότι είναι μια χαρά με τις μπουκάλες τις coral και την ευκολία που τους παρέχει το κούμπωμά της, άλλοι λένε ότι δεν δουλεύει σωστά στις δικές τους.

Η εμπειρία του @g_f είναι πολύτιμη, καθώς έχει το μοντέλο που επιθυμείς να αγοράσεις.

Ελπίζουμε όταν με το καλό την πάρεις, να μοιραστείς και τις δικές σου εμπειρίες που θα βοηθήσουν κάποιο άλλο μέλος αντίστοιχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giannismark είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση! Θα ήθελα αν έχεις άποψη να μου πεις και μία άποψη για τις Weber Q 2200 και Napoleon TravelQ PRO285. Καταλαβαίνω ότι είναι σε άλλο μοτίβο από τις "επιδαπέδιες" αλλά μου αρέσει η ιδέα της φορητότητας. Επίσης παρατηρώ ότι έχουν παρόμοια επιφάνεια ψησίματος (37 x 54) οπότε θεωρητικά καλύπτουν και αυτές τις ίδιες ποσότητες. 

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=Napoleon+TravelQ+PRO285-BK

290ευρω συν κανενα 30αρι μεταφορικά μεσω eshopwedrop και λογικά θα πετυχεις και 10ε εκπτωση στα μεταφορικά της πρωτης σου παραγγελίας... Νομιζώ οτι σε αυτά τα λεφτά αξίζει... στα 400+ θα κοιταζα ισως κατι άλλο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Σάββατο θα δοκιμάσω για να τιμήσω τον φίλο μου με την ποδιά Napoleon να φτιάξω pork spare ribs χωρίς κάπνισμα ( να έχουμε κάτι να βελτιώσουμε στην συνέχεια). Δεκτή η όποια πρόταση για το ψήσιμο σε θερμοκρασία θαλάμου και ώρα ψησίματος.

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα απο το μέτωπο της char broil. Λοιπόν παιδιά ανέβασα αυτή την φωτογραφία. Κάποιος μου ζήτησε να κανω το τεστ με το ψωμί του τοστ αλλά επειδή βαριέμαι λίγο σε ενα απο τα ψησίματα που εχω κάνει αυτές τις μέρες έβαλα όπως βλέπετε τις δύο μπριζόλες τέρμα μπροστά δεξιά και αριστερά. Το αποτέλεσμα είναι σχεδόν όπως το κέντρο η πίσω. Είμαι πολυ ικανοποιημένος απο την απόδοση της. Είναι σχεδόν ομοιόμορφη παντού. Φλόγες δεν εχω καθόλου.. καπνο εχω οταν εχω πολύ μαρινάδα.. οταν τα κρέατα είναι στεγνά εχω ελάχιστο καπνό.

IMG_20210313_202706~3.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ioannisdask είπε

Καλησπέρα απο το μέτωπο της char broil. Λοιπόν παιδιά ανέβασα αυτή την φωτογραφία. Κάποιος μου ζήτησε να κανω το τεστ με το ψωμί του τοστ αλλά επειδή βαριέμαι λίγο σε ενα απο τα ψησίματα που εχω κάνει αυτές τις μέρες έβαλα όπως βλέπετε τις δύο μπριζόλες τέρμα μπροστά δεξιά και αριστερά. Το αποτέλεσμα είναι σχεδόν όπως το κέντρο η πίσω. Είμαι πολυ ικανοποιημένος απο την απόδοση της. Είναι σχεδόν ομοιόμορφη παντού. Φλόγες δεν εχω καθόλου.. καπνο εχω οταν εχω πολύ μαρινάδα.. οταν τα κρέατα είναι στεγνά εχω ελάχιστο καπνό.

IMG_20210313_202706~3.jpg

Μια χαρά! Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, σχετικά με τιμή και εγγύηση, καθώς δεν υπάρχουν πληροφορίες στο κατάστημα unionbbq που είχες αναφέρει

https://unionbbq.gr/product-category/bbq/ψησταριές-υγραερίου/?swoof=1&product_brand=char-broil&orderby=price&really_curr_tax=105-product_cat

Σε είχα ρωτήσει και στο προηγούμενο ποστ που είχες κάνει, αλλά μπορεί να μην το πρόσεξες.

Πολλά παιδιά ρωτάνε για επιλογές, ανάλογα με τα χρήματα που θέλουν/μπορούν να διαθέσουν και σίγουρα θα βοηθούσε, να γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600€ μου την άφησε. Με δωρο κουκουλα νάιλον βούρτσα και λάστιχο με ρυθμιστη. Η εταιρεία δίνει 10 χρόνια στους καυστηρες όπως και η weber. Και δυο με τρία χρόνια στα υπόλοιπα. Ακριβώς τα λεει στο charbroil.uk. Οι καυστήρες υπάρχει περίπτωση να μη χαλάσουν ποτε. Μεσα στον κάδο δεν περνάει σχεδόν τίποτα. Και εγω που την σαπούνιζω καθε φορά (2 λεπτά υποθεση το σαπουνισμα το καδου και των καυστήρων) πιστεύω θα διατηρηθεί για χρόνια. Τα υπόλοιπα υλικά της είναι εξίσου πολύ καλά. Έχει πολλές επιφάνειες inox. Με το βετεξ μετα το ψήσιμο εξωτερικα φεύγουν όλα. Οπότε και απο εξω με καθάρισμα και σκέπασμα παλι πιστεύω οτι θα κρατήσει πολλά χρόνια. Τωρα τα μαντεμια είναι πολύ καλά. Ειναι γυαλιστερά, μάλλον πορσελανοποιημενα. Εγω τα σαπούνιζω καθε φορά. Τα στεγνωνω και τα λαδωνω. Και αυτα πιστεύω με αυτην τη διαδικασία να μείνουν για καιρό. Τωρα οσον αφορά τις inox κυματιστές καλυπτρες αυτές τραβανε ολο το ζόρι. Εκεί καταλήγουν και καίγονται όλα τα λιποι. Πέφτει ξύσιμο με το συρμα για τις κατσαρόλες. Πιστεύω να μην σκουριασουν επειδή είναι inox. Η ιστορία θα δείξει...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

 

  • Broil King Monarch 320
  • Weber Spirit II E-310
  • Napoleon Rogue 425

Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των τριών σε αναφλέξεις και καθάρισμα;

 

Καλησπέρα.

Εγώ με βέμπερ ακόμη και με λιπαρά κομμάτια δεν έχω αναφλέξεις. Σε ελάχιστες περιπτώσεις (όπως τσιπούρα ιχθυοτροφείου ή κάτι λουκάνικα-βόμβες χοληστερίνης) υπάρχουν κάποια flair-ups όπως τα λέμε στην δημοτική, αλλά κρατάνε κλάσματα του δευτερολέπτου. Σαν φλασιές ένα πράγμα.

Και σε αυτόν τον τομέα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όσον αφορά το καθάρισμα...ό,τι καλό και να πάρεις, έχει ζόρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ioannisdask είπε

600€ μου την άφησε. Με δωρο κουκουλα νάιλον βούρτσα και λάστιχο με ρυθμιστη. Η εταιρεία δίνει 10 χρόνια στους καυστηρες όπως και η weber. Και δυο με τρία χρόνια στα υπόλοιπα. Ακριβώς τα λεει στο charbroil.uk. Οι καυστήρες υπάρχει περίπτωση να μη χαλάσουν ποτε. Μεσα στον κάδο δεν περνάει σχεδόν τίποτα. Και εγω που την σαπούνιζω καθε φορά (2 λεπτά υποθεση το σαπουνισμα το καδου και των καυστήρων) πιστεύω θα διατηρηθεί για χρόνια. Τα υπόλοιπα υλικά της είναι εξίσου πολύ καλά. Έχει πολλές επιφάνειες inox. Με το βετεξ μετα το ψήσιμο εξωτερικα φεύγουν όλα. Οπότε και απο εξω με καθάρισμα και σκέπασμα παλι πιστεύω οτι θα κρατήσει πολλά χρόνια. Τωρα τα μαντεμια είναι πολύ καλά. Ειναι γυαλιστερά, μάλλον πορσελανοποιημενα. Εγω τα σαπούνιζω καθε φορά. Τα στεγνωνω και τα λαδωνω. Και αυτα πιστεύω με αυτην τη διαδικασία να μείνουν για καιρό. Τωρα οσον αφορά τις inox κυματιστές καλυπτρες αυτές τραβανε ολο το ζόρι. Εκεί καταλήγουν και καίγονται όλα τα λιποι. Πέφτει ξύσιμο με το συρμα για τις κατσαρόλες. Πιστεύω να μην σκουριασουν επειδή είναι inox. Η ιστορία θα δείξει...

 

Σε αυτή την τιμή, με τα χαρακτηριστικά της, 2 καυστήρες και πλαϊνό μάτι infrared, είναι όντως πολύ καλή επιλογή. 

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/m/267_1599_7877/Broil-King_or_Weber_or_Napoleon.html?o=ψησταρια+υγραεριου&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=650&price_min=500

B2317A1C-0AEC-4A67-AF58-424D2176EA8F.jpeg.e4de07abb73c22caa2e93dad62a55da1.jpeg

Στο θέμα της εγγύησης υστερεί έναντι Broil King/Weber/Napoleon.

Το καλό είναι ότι προστίθεται μια επιπλέον επιλογή με αξιόλογα χαρακτηριστικά και τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsounis είπε

πολυ καλή προσφορά. Μια ερώτηση από έναν άσχετο: η συναρμολόγηση είναι εύκολη? Το λέω γιατί εώς τώρα κοίταζα μόνο καταστήματα που μέσα στην τιμή έχουν και συναρμολόγηση στο σπίτι.

 

Επίσης, στο side-burner έχει κανείς εμπειρία από wok? Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι side-burner είναι για το wok αλλά δεν ξέρω αν είναι δυνατά αρκετά για να κάνεις stir fry. Φαντάζομαι εξαρτάται από τη ψησταριά, αλλά μιλάω για ψησταριές Broil King/Napoleon/Weber σε budget 500-800E.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...