Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

9 ώρες πριν, remalis είπε

πολυ καλή προσφορά. Μια ερώτηση από έναν άσχετο: η συναρμολόγηση είναι εύκολη? Το λέω γιατί εώς τώρα κοίταζα μόνο καταστήματα που μέσα στην τιμή έχουν και συναρμολόγηση στο σπίτι.

 

Επίσης, στο side-burner έχει κανείς εμπειρία από wok? Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι side-burner είναι για το wok αλλά δεν ξέρω αν είναι δυνατά αρκετά για να κάνεις stir fry. Φαντάζομαι εξαρτάται από τη ψησταριά, αλλά μιλάω για ψησταριές Broil King/Napoleon/Weber σε budget 500-800E.

Η συναρμολόγηση θα σου πάρει το πολύ 1,5 - 2 ώρες και γενικά τα εξαρτήματα/κομμάτια «κουμπώνουν» εύκολα μεταξύ τους.

Το συμβατικό πλαϊνό μάτι, δυστυχώς δεν έχει την απαραίτητη δύναμη. Θα πρέπει να πάρεις ένα ξεχωριστό μάτι και είτε να κάνεις πατέντα, όπως έχουν αναφέρει παιδιά σε προηγούμενα ποστ είτε απλά να το τοποθετήσεις πάνω στο πλαϊνό ράφι. 

Υπάρχει βέβαια και η πιο σίγουρη λύση, αγοράζοντας μια ψησταριά με πλαϊνό μάτι infrared. Αυτή την στιγμή διαθέτουν οι Napoleon και οι Char Broil, όπως έχει ήδη αναφερθεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αυτή την στιγμή διαθέτουν οι Napoleon και οι Char Broil, όπως έχει ήδη αναφερθεί.

 

Πλεον βγαζει και η broilking σαν accessory στις Regal, Imperial, Baron και Signet μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πλεον βγαζει και η broilking σαν accessory στις Regal, Imperial, Baron και Signet μονο.

Ακριβώς, σαν accessory, γι αυτό δεν την ανέφερα. Νομίζω κάνει περίπου 200€ - 250€. Μου το είχαν προτείνει και πέρυσι τον Φεβρουάριο που κοίταζα να αγοράσω ψησταριά.

Το θέμα με το συγκεκριμένο accessory, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, είναι ότι αγοράζεις μια ψησταριά με πλαϊνό μάτι (έξτρα κόστος) και μετά θα πρέπει να αγοράσεις με άλλο έξτρα κόστος το συγκεκριμένο accessory για να κάνεις την δουλειά σου. Στην ουσία το πληρώνεις σχεδόν διπλό.

Το καλύτερο θα ήταν να βγάλει μοντέλο/σειρά που θα το είχε εξαρχής.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Νομιζω αν ψαχτει καποιος ισως βρει κατι τελειως after market να προσαρμοσει στο ηδη υπαρχον κομμενο πλαινο ραφι.

το θεμα με τα πλευρικά ράφια που δεν έχουν ενσωματωμένο  μάτι ειναι, αν δεν κάνω λάθος, οτι στα περισσότερα μοντέλα ειναι πλαστικά. άρα λογικά θα πρέπει να γίνει και κάποια ενίσχυση ώστε να μην χαλάσει/λιώσει απο τις θερμοκρασίες του ματιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

το θεμα με τα πλευρικά ράφια που δεν έχουν ενσωματωμένο  μάτι ειναι, αν δεν κάνω λάθος, οτι στα περισσότερα μοντέλα ειναι πλαστικά. άρα λογικά θα πρέπει να γίνει και κάποια ενίσχυση ώστε να μην χαλάσει/λιώσει απο τις θερμοκρασίες του ματιού. 

Γι αυτο εγραψα στο ηδη κομμενο ραφι. Εννοουσα ετοιμο μαμα κομμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, διαβασα αρκετα προσεχτικα καμια 100+ σελίδες του φόρουμ,,,μιας και έσκασε αντίσταση στην ηλεκτρική ειπα να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε υγραερίου αν και με όσες εχω δει ως τώρα απο κοντά δεν είχα εντυπωσιαστεί ειδικα απο τις πολλές αναφλεξεις....αλλα απο οτι καταλαβαίνω είναι καθαρα θέμα χρήσης.

Ψησίματα συνήθως για 4 με 6 ατομα,,αρα να παιρνει εύκολα 2  με 3 κιλα παΐδια ή 6 μεγαλες χορινες(τις διχρωμες)..χεχεχε

Ιδάνικα θα ήθελα προτασεις σε μπάτζετ κοντα στα 300 βαρια στα 400,,,απο οτι βλέπω ειναι δυσκολα αλλα όποια πρόταση ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Νομιζω αν ψαχτει καποιος ισως βρει κατι τελειως after market να προσαρμοσει στο ηδη υπαρχον κομμενο πλαινο ραφι.

Στο παρακάτω βιντεάκι το κάνει, κόβοντας το πλαϊνό ράφι

Οπότε, αναλόγως τις διαστάσεις, θα γίνεται πιο εύκολα αν υπάρχει ήδη συμβατικό πλαϊνό μάτι και πας να το αντικαταστήσεις.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2021 στις 11:38 ΜΜ, skskre είπε

Πάντως οι διαφορές στις τιμές ανάμεσα σε Ελλάδα και Γερμανία είναι πολύ μεγάλες αν και διαφορετικά λίγο μοντέλα αλλα......

https://homing.gr/napoleon-psistaries-igraeriou/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html

https://www.bbq-entertainer-shop.de/epages/es10612395.sf/de_AT/?ObjectPath=/Shops/es10612395/Products/R525SIBPSS

https://www.skroutz.gr/s/23018796/Napoleon-Rogue-SE-525-RSIB-RSE525RSIBPSS-1.html

Η Napoleon από το Γερμανικό link που έχεις βάλει απλά να ξέρεις ότι είναι παλιό μοντέλο (μάλλον 2019), λογικό αν τους έχει μείνει τόσο καιρό να το έχουν σε καλή προσφορά!

Επίσης αν κάνεις έρευνα αγοράς μεταξύ ακριβώς των ίδιων μοντέλων σε Γερμανία και Ελλάδα (και όχι πχ σε Καναδά και Ελλάδα) θα δεις ότι οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες όπως γίνεται πχ σε Weber.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsisr είπε

το πλαϊνό μάτι είναι για τα πανηγύρια. καμιά σως να ζεστάνεις μόνο. για wok ούτε λόγος

Καλημέρα, 

Μου κάνει λίγο εντύπωση (έχω δει αντίστοιχα σχόλια από πολλούς),  εγώ με το original πλαϊνό της BK 340 GEM, κάνω σε τακτική βάση πατάτες τηγανητές, αλλά έχω τηγανίσει ψάρια, καλαμαράκια, μπακαλιάρο κλπ. με εξαιρετικά αποτελέσματα και, κυρίως, ταχύτατα. Για τι σκεύος μιλάμε; Μαντέμι δεν έχω δοκιμάσει, ατσάλινα/αλουμινίου χρησιμοποιώ στο side burner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/3/2021 στις 11:43 ΠΜ, giannismark είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση! Θα ήθελα αν έχεις άποψη να μου πεις και μία άποψη για τις Weber Q 2200 και Napoleon TravelQ PRO285. Καταλαβαίνω ότι είναι σε άλλο μοτίβο από τις "επιδαπέδιες" αλλά μου αρέσει η ιδέα της φορητότητας. Επίσης παρατηρώ ότι έχουν παρόμοια επιφάνεια ψησίματος (37 x 54) οπότε θεωρητικά καλύπτουν και αυτές τις ίδιες ποσότητες. 

Έχω τη Napoleon TravelQ και μπορώ να σου πω ότι είναι πάρα πολύ δυνατή (315 βαθμούς Κελσίου σε 10-12 λεπτά) και βολεύει πολύ το πιο ψηλό καπάκι και οι 2 καυστήρες σε σχέση με τη Q2200. 

Με τους 2 καυστήρες μπορείς κατ αρχάς να κάνεις και έμμεσο ψήσιμο, αλλά και να ψήσεις μόνο με τον 1 καυστήρα αν δεν έχεις πολύ φαγητό (θα λερώσεις τη μισή σχάρα και θα κάψεις και λιγότερο αέριο). Επίσης έχεις 10 χρόνια εγγύηση στη Napoleon  αντί για 5 έτη στη Q2200 . Και για τα πλαινά τραπεζάκια της Q2200 να έχεις υπόψιν σου ότι είναι λίγο μπελάς ο τρόπος που διπλώνουν γιατί όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο και μόλις έχεις ψήσει, η σχάρα σου καίει και είναι συνήθως λερωμένη με φαγητό, διπλώνοντας τα τραπεζάκια για να την κλείσεις και να φύγεις λερώνονται και κάνουν σημάδια από τη θερμότητα. Θέλει λίγο προσοχή.

Τώρα στη Napoleon TravelQ χωράνε μέσα τα περισσότερα που θα μπορούσες να βάλεις και σε μια full size ψησταριάς, εγώ έχω κάνει έμμεσο ψήσιμο ακόμα και σε ολόκληρο κοτόπουλο με ξύλα καπνίσματος (δες και παρακάτω το βιντεάκι). Παίρνει μέσα όλα τα αξεσουάρ ψησίματος της Napoleon, μεγάλη πέτρα για πίτσα και έχει ακόμα και σούβλα που βάζεις πάνω 2 ολόκληρα κοτόπουλα!

Δες στο link μερικά από τα ψησίματα που έχω κάνει και θα καταλάβεις τι εργαλείο παίρνεις!

https://www.dropbox.com/s/g265xd94fr2ou5t/2021-03-25%2011.00.19.mov?dl=0

23 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω τελευταία το thread και προσπαθώ να συγκεντρώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες πριν κάνω αγορά.

Προσανατολίζομαι σε κάποια από τις πολυσυζητημένες:

  • Broil King Monarch 320
  • Weber Spirit II E-310
  • Napoleon Rogue 425

Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των τριών σε αναφλέξεις και καθάρισμα;

Βλέπω επίσης ότι η Napoleon σε αντίθεση με τις άλλες δύο, έχει πλαστικά μικρά ροδάκια. Εγώ θέλω να την σέρνω σε χώμα, γκαζόν και πλακόστρωτα... Είναι λόγος να την αποφύγω;

 

Καλημέρα!

Θα σου πρότεινα Napoleon που είναι top στην κατηγορία υγραερίου. Μπορείς να ψάξεις πολλές διαφορές και σε review στο youtube αν δε το έχεις κάνει ήδη .. ψάξε YouTube “Napoleon vs Weber, Broil king  “ και θα δεις πολλά!

Ενδεικτικά:
- Πιο δυνατοί καυστήρες 
- Σοβαρό σύστημα ανάφλεξης με φλόγα 🔥 μέχρι τη μέση του καυστήρα  και όχι με σπινθήρα 
- Πολύ μεγάλες εγγύησεις και όχι μόνο σε καπάκι και cookbox (Π.Χ καυστήρες 10 χρόνια και έκπτωση 50% μέχρι το 15ο έτος 😳, όταν η Weber δίνει μόλις 5 έτη)
- Η μοναδική εταιρία με κεραμική επίστρωση στον κάδο / cookbox 
- Σημαντικά λιγότερες αναφλέξεις 
- καλύμματα καυστήρων από ανοξείδωτο ατσάλι σε όλα τα μοντέλα καθαρίζουν πιο εύκολα και δεν καταστρέφονται τόσο σύντομα , συν πιο υγιεινό το ανοξείδωτο ατσάλι να έχουμε σε επαφή με το φαγητό 
- οι Napoleon είναι υβριδικές ψησταριές και ψήνεις στην ίδια ψησταριά αν θες και με κάρβουνα 👌
- σχάρες σε σχήμα wave για να μην πέφτουν ανάμεσα λεπτές κοπές κρεάτων και λαχανικών 
- πολύ ευκολότερος καθαρισμός γενικά, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη να καθαρίζεται μετά από κάθε ψήσιμο, λόγω κυρίως της κεραμικής επίστωσης που δεν κολάει επάνω το φαγητό
- σχεδιασμός κλειστού τύπου με ντουλάπια σε σχέση με Weber , προφυλάσσει την μπουκάλα υγραερίου να μη τη βλέπει ο ήλιος, και τα κατοικίδια ζώα στο σπίτι ή αδέσποτα στην αυλή δεν κάνουν πάρτυ στο δοχείο λίπους που είναι εκτεθειμένο 
- πλαϊνά ράφια διπλώνουν και τα δυο , 4 ρόδες με φρένα 
- μεγαλύτερο καπάκι σε ύψος σε σχέση με Weber Spirit για ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας δεν σου «καίει» το φαγητό αν το αφήσεις λίγα λεπτά παραπάνω 

Αν μπορείς να παραπάνω σε budget:
- επιλογές για ανοξείδωτες σχάρες σε πιο οικονομικά budget στην οικογένεια μοντέλων 425 που αναφέρεις
- επιλογές για καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας στην ίδια οικογένεια μοντέλων: πολύ δύσκολο να σβήσουν από τον αέρα, κάνουν θωρακισμα κρέατος στους 800 βαθμούς Κελσίου 

Όσο το ψάχνεις και μπαίνεις στο χώρο του υγραερίου τόσο περισσότερο θα μπορείς να αντιληφθείς και τις παραπάνω διάφορες ✌️

Τώρα όσο για τα ροδάκια που λες είναι στιβαρά και κάνουν πολύ καλή δουλειά στο πλακάκι, δεν έχω εμπειρία από πλακόστρωτο και χώμα αλλά εκτιμώ ότι είναι μικρό πρόβλημα να αντιμετωπίσεις σε σχέση με τα θετικά που θα σου προσφέρει συγκριτικά με τον ανταγωνισμό. 
 

32 λεπτά πριν, Petyrion είπε

Καλημέρα, 

Μου κάνει λίγο εντύπωση (έχω δει αντίστοιχα σχόλια από πολλούς),  εγώ με το original πλαϊνό της BK 340 GEM, κάνω σε τακτική βάση πατάτες τηγανητές, αλλά έχω τηγανίσει ψάρια, καλαμαράκια, μπακαλιάρο κλπ. με εξαιρετικά αποτελέσματα και, κυρίως, ταχύτατα. Για τι σκεύος μιλάμε; Μαντέμι δεν έχω δοκιμάσει, ατσάλινα/αλουμινίου χρησιμοποιώ στο side burner.

Σε Genesis II πάντως σε μπαλκόνι φίλου που φυσάει αρκετά  (4ος όροφος) είναι δύσκολα τα πράγματα.. Αντίστοιχα μέρες που δεν φυσάει έχουμε τηγανίσει μια χαρά!

Εσύ στη BK όταν ψήνεις στο side burner έχει τύχει να έχει αέρα;

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Petyrion είπε

Καλημέρα, 

Μου κάνει λίγο εντύπωση (έχω δει αντίστοιχα σχόλια από πολλούς),  εγώ με το original πλαϊνό της BK 340 GEM, κάνω σε τακτική βάση πατάτες τηγανητές, αλλά έχω τηγανίσει ψάρια, καλαμαράκια, μπακαλιάρο κλπ. με εξαιρετικά αποτελέσματα και, κυρίως, ταχύτατα. Για τι σκεύος μιλάμε; Μαντέμι δεν έχω δοκιμάσει, ατσάλινα/αλουμινίου χρησιμοποιώ στο side burner.

εγώ έχω τη monarch 390 και λογικά έχουμε το ίδιο μάτι και είναι πολύ μέτριο. έχει τη δύναμη από το μικρότερο μάτι της κουζίνας μου που είναι αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, remalis είπε

πολυ καλή προσφορά. Μια ερώτηση από έναν άσχετο: η συναρμολόγηση είναι εύκολη? Το λέω γιατί εώς τώρα κοίταζα μόνο καταστήματα που μέσα στην τιμή έχουν και συναρμολόγηση στο σπίτι.

 

Επίσης, στο side-burner έχει κανείς εμπειρία από wok? Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι side-burner είναι για το wok αλλά δεν ξέρω αν είναι δυνατά αρκετά για να κάνεις stir fry. Φαντάζομαι εξαρτάται από τη ψησταριά, αλλά μιλάω για ψησταριές Broil King/Napoleon/Weber σε budget 500-800E.

Η συναρμολόγηση είναι πολύ εύκολη σε όλες τις ψησταριές από ό,τι έχω δει εδώ στα comments.

Για wok θα σου πρότεινα να δεις και το σύστημα GBS που έχει η Weber, όπου μπορεις να προσαρμόσεις το wok μέσα στην σχάρα στην ειδική υποδοχή και που σίγουρα θα είναι καλύτερη η απόδοση σε σχέση με τα συμβατικά πλαϊνά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...